banner623

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Coşkun:

- "Temel hedefimiz yeni Türkiye'nin yenilikçi bir üniversite modelini ortaya koymaktır. Bu yöndeki gayretlerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir"

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Coşkun:

GİRESUN (AA) - Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun,"Temel hedefimiz yeni Türkiye'nin yenilikçi bir üniversite modelini ortaya koymaktır. Bu yöndeki gayretlerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir" dedi.

Coşkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 21. yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşmasında Giresun Üniversitesinin önemli rol oynayacağını belirtti.

Türkiye'nin 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için bilimsel araştırma faaliyetlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesinin, büyük önem arz ettiğine işaret eden Coşkun, şunları kaydetti:

"Zira, bilgi toplumunun önünü açan, özgür ve eleştirel düşüncenin, sorgulama ve araştırmanın, yenilikçi ve yaratıcı enerjinin ana kaynağı üniversitelerdir. Günümüzde nitelikli insan kaynağı ve bilimsel bilgi gereksinmesinin artışına koşut olarak üniversitelerin değeri de artmaktadır. Dünyanın yakın tarihi, bölgesel ve uluslararası güç olma yolunda olağanüstü gelişme gösteren ülkelerin bu başarılarında en büyük payın yüksek öğretime yaptıkları iddialı yatırımlar olduğu açıkça görülebilir."

Coşkun, bu noktada Türkiye'de yüksek öğretim sisteminde de geçen 10 yıl içinde genç nüfusun ihtiyaçlarına paralel olarak, çok önemli maddi gelişmelerin de sağlandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Her ile bir üniversite projesi, bilimsel projelere verilen desteklerdeki ciddi artışlar, harç ücretlerinin kaldırılması, öğrenci ve öğretim elemanlarının maddi koşullarının iyileştirilmesi, bunlardan sadece birkaçıdır ancak hala gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında üniversitelerin ve bilimsel çalışmaların daha büyük bütçelerle desteklenmesine ihtiyaç vardır. Öyle ki, bir eğitim bilimcinin tespit ettiği gibi sadece eğitime harcanan para israf değildir. Elbette ki, maddi desteklerin yanı sıra yüksek öğretim sistemimizde de ciddi yapısal reformların gerçekleştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda mensubu ve rektörü olmaktan gurur duyduğum Giresun Üniversitesi de kurulduğu günden itibaren ilimizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapmış bir bilim yuvasıdır"

- Yenilikçi üniversite modeli

Coşkun, üniversitelerinin fakülte, bölüm sayısı ve öğrenci sayısındaki artışa rağmen, aynı büyümeyi bilimsel ve akademik açıdan sergileyemediğini ancak bunu sağlayacak çalışmalara imza attıklarını ifade ederek, "Kısa süre içinde, üniversitemizdeki yaşam alanlarını iyileştirme noktasında önemli çalışmalar yaptık. Döner sermayeden Bilimsel Araştırma Projeleri Ofisine aktarılan miktarı iki katına çıkardık." dedi.

Üniversite olarak, yeni Türkiye'nin yenilikçi bir üniversite modelini ortaya koyma temel hedefiyle hareket ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Büyük bir özveriyle on yıllar boyunca edinmiş olduğu birikim ve tecrübeyi yine aynı fedakarlıkla öğrencilerimize aktaran çok kıymetli akademisyen arkadaşlarımla heyecanımızı hiç kaybetmeden ve hiç yorulmadan, ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Öğrencilerimiz bu yüce kurumun asli unsurlarıdır. İdealist kimliğiniz ve çalışkanlığınız ile bir yandan eğitim faaliyetlerini yürütürken diğer yandan da araştırma-geliştirme çalışmalarınızdan taviz vermemelisiniz. Biz bu yöndeki çabalarınıza her zaman destek vereceğiz. Temel hedefimiz yeni Türkiye'nin yenilikçi bir üniversite modelini ortaya koymaktır. Bu yöndeki gayretlerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479