POLİTİK GÜĞÜM

Trabzon kulislerinde Pazar dedikoduları...

POLİTİK GÜĞÜM
İL KONGRESİ GÜNNAR VE GÜMRÜKÇÜĞLU

Trabzon'da AK Parti teşkilatlarının beyni 3'e ayrılmış durumda. Kime yanaşsalar kabahat. Bakan Bayraktar'a yanaşan'ın Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'ndan, Gümrükçüoğlu'na yanaşanın İl Başkanı Adnan Günnar'dan çizik yiyeceği düşüncesi hakim. Yani tam bir bölünme, tam bir kaos ortada. Bunu düzeltecek olan kişi birleştirici listenin hakimi İl Başkanı Adnan Günnar. Eğer başarabilirse Trabzon'u uçurur, başaramazsa kendi koltuğu uçar.

Zaten Başbakan'ın katılmasına rağmen salonun 4'te birirnin boş olması, 80 bin üyeli partinin kongresine 5 bin kişinin getirilemeyeşi, 571 delegenin 237'sinin yani yarısının bile oyunu alamaması Adnan Günnar'ı ve Genel Merkez Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem'i zora sokmuş durumda. Günnar Başbakan Erdoğan'a bugün ki gençkil şöleninde bunun hesabını verecek. Neenlerini anlatacak. Hatta bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat Ekrem Erdem'i azarladığıda söyleniyor. Dileriz artık AK Parti bu tür krizleri geride bırakır ve partsamimi olmasa bile son birliktelik gösterisi ile şehirde sıçrama yapar.

GÜMRÜKÇÜOĞLU BIRAKIR MI ?

İşin acı tarafı son dönemdeki Trabzon Merkez İlçe Başkanlığının belediye Başkanıyla olan aktif ortak mahalle çalışmalarnın tehlikeye girmiş olması. Eğer il kongresinden oluşan tablo sonrası Belediye Başkanı bu tür parti programlarına katılmaktan vazgeçerse, hem halktan kopar, hem partisinden soğur, hem Başbakanına, onu bu makamlara getiren ustasına saygısızlık etmiş olur. Yani büyük hata yapar. Gümrükçüoğlu birşey olmamış gibi şimdi İl Başkanı Adnan Günnar'ın davet ettiği programlara da, Merkez İlçe Başkanı Temel ALtunbaş'ın davet ettiği programlara da teşrif edecek. Tabandan kopmayacak. Koparsa şehirden kopar. Çünkü onu şehre bağlayan AK Parti tabanı, seçmeni, partilisidir. Gümrükçüoğlu'nun bu tür programları bırakması hata olur.


CHP'Lİ PAŞA’YA GÖNDERME!

CHP Trabzon İl Başkan adayı İbrahim Akbulut bir ziyaretinde, rakibi olan Türker Ertürk’ün basın toplantısında kendisine başarılı dileklerinde bulunduğunun hatırlatıması üzerine, “Sağ olsun Varolsun. Yolu açık olsun fakat benim ekibim askerliğini yapmıştır ve ben onarlı askere teslim etmem” şeklinde çok manidar ve düşündürücü bir açıklama yaptı. Akbulut ne demek istedi bilemiyoruz. Kendisini aradığımızda merkez ilçe delegeleri ile liste hakkında görüşme halinde olduğunu ifade etti. Akbulut listesindeki isimleri netleştirmeye başladığına göre CHP’de 3’lü seçim çanları çalmaya başladı.

CHP’DE KOMUTANLIK SAATİ

CHP koridorlarındayız. Büyük bir heyecan, büyük bir kalabalık. Herkesin dilinde “Paşa geliyor, paşa geliyor…” Paşa geldi açıklaması öncesi ve mevcut Başkan Yavuz Karan’ın odasında oturdu. Karan’ın yüzünde biraz tedirginlik, biraz telaş ama her zamanki gibi o gülümseme. Koltuğunun kenarında oturmuş, “Başkan düşersin” diyoruz gülüyor. Paşa’ya açıklamasını hazırlayıp hazırlamadığını sorduk. “Biz Başbakan gibi öyle camlardan okumayız” dedi. Belli ki konuşma metni hazırlamamıştı. Bu nedenle konuşması epeyce bir dallanıp budaklandı. Toplantı sonrası partililer tam kışla moduna girmişlerdi. Bir tanesine sordum “Nasılsın, ne var ne yok” “Sağol, sağol, sağol” deyince… Güldüm, kışla hizaya gelmiş sanki. Birde Türker Ertürk Paşa’nın kravatı toplantıda en fazla dikkat çeken unsurların başındaydı. Rengarenk kravattaki minik işaretlerin ne anlama geldiği herkes tarafından merak ediliyordu. Toplantı çıkışı bu meraklı kalabalık soluğu Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kaya’nın odasında aldı ve başladılar Paşa ile birlikte kravatındaki işaretlerin anlamlarını öğrenmeye. Bir ara öyle bir görüntü oluştu ki yine Paşa’ya seslendik, “Paşam komutanlık saati başladı herhalde”… Güldü ve “Bizde denizcilik saati var” dedi. Paşa’nın esprili ve sempatik tavırları partide büyük bir heyecan yarattı.


KURBAĞA ADAM BRÖVELİ ADAY
KORAY AYDIN’IN ADAMI OLMAK SUÇ MU?
BİRİNCİ ÖZÇELİK’E KIRGIN MI?
VALİLİK ÖNÜ İÇİN ÖRGÜTLENDİLER


DEVAMI 2. SAYFADAKURBAĞA ADAM BRÖVELİ ADAY

Türker Ertürk Paşa’nın özgeçmişini bileniniz var mıdır. Herhalde yoktur. Ama okumanızı mutlaka istiyoruz. Böylesine dolu dizgin bir adam ki sormayın. Okurken yorulacaksınız ama mutlaka sonuna kadar okuyun.

10 Nisan 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğretimini İstanbul’da orta öğretimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı.

1971 yılında Heybeliada’da bulunan Deniz lisesine başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyeti ile 1979 yılında subay çıkarak donanma saflarına katıldı.

Meslek yaşamı boyunca 15 yıl bilfiil gemilerde çalıştı. Bu süre içinde üç harp gemisinin komutanlığını yapmış olup en son 1996-1998 yılları arasında TCG Alçıtepe Muhribinin komutanlığını yapmıştır.

Karargah görevleri olarak binbaşı rütbesinde Deniz Kuvvetleri K.lığı Milli Plan subaylığı, Yarbay rütbesinde Donanma K.lığı Eğitim ve Tatbikat kısım amirliği, albay rütbesinde Deniz Kuvvetleri K.lığı Komuta kontrol daire başkanlığı görevlerini yapmıştır.

1985-1987 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde görev yapan Ertürk, 1988-1990 yılarında Deniz Harp Akademisi eğitimini almış, 1992 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi ve 1999 yılında İtalya/Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca mesleği ve kişisel gelişimi ile ilgili daha birçok kurs ve eğitimler almıştır.
Ertürk 2000-2003 yılları arasında İngiltere/Londra’da Silahlı Kuvvetler ve Deniz Askeri Ataşeliği görevine müteakip 2003-2004 yılları arasında Eğitim Filotillası Komodorluğu,2004-2005 arasında da Deniz Harp Okulu Öğrenci Alay K.lığı görevlerini deruhte etmiştir.


Türker Ertürk 30 Ağustos 2006 tarihinde Amiralliğe terfi etmiş olup 2006-2008 yılları arasında Karadeniz Bölge Komutanlığı görevini yapmıştır. Bu görevi esnasında ülke çapında bir sosyal sorumluluk projesi olan Gazi Alemdar Müze gemisinin yapılmasına öncülük etmiş ve lokomotif gücü olmuştur. Bu görevin icrasının en büyük tanığı Karadeniz Ereğli Halkıdır.

2008-2010 tarihleri arasında Deniz Harp Okulu K.lığı görevini yapan Türker Ertürk bu görevde de birçok projeye imza atmış olup halen ülkemizde sürdürülen sivil darbe çalışmaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği iddiasında bulunarak 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Kendisi CHP’den 24üncü dönem milletvekili aday adayı olmuş fakat parti tarafından aday yapılmamıştır. Halen Aydınlık gazetesinde, yurtdışında ve yurtiçinde olmak üzere çok bazı gazete ve internet sitelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Aktif bir sporcu olan Ertürk tenis, yelken, kar ve su kayağı sporları yapmakta olup Deniz Kuvvetlerinin kurbağa adam brövesine ve sivil olarak ta üç yıldız balıkadam dalıcı belgesine sahiptir.

Bayan Özden Ertürk ile evli olup iki kızı vardır. Büyük kızı Marmara Üniversitesin de yüksek lisans eğitimi yapmakta olup eski bir yüzücü aktif bir kano sporcusudur. Küçük kızı İstanbul Teknik Üniversitesinde okumakta olup ve aktif bir yelken sporcusudur.

KORAY AYDIN’IN ADAMI OLMAK SUÇ MU?

Her kim ki Koray Aydın’a yakın diye MHP’de birilerine çamur atmaya kalkıyorsa, o MHP’nin içindeki en büyük hain, en büyük fitneci ve fesatçıdır bize göre. Koray Aydın bu ülkeye bakanlık yapmış, MHP’nin ülke genelinde en ağır isimlerinden, bu ülkeye bakanlık yapmış, Yüce Divan’da yargılanmasına karşın tertemiz çıkmış öz Trabzon evladıdır. Onun gibi bir isme maksatsız saldırılar yapanları mevcut il başkanı Nihat Birinci dahil parti içindeki tüm büyükler bir bir bulup bu partiden ihraç etmelidir. Sadece Koray Aydın için değil, Muhammet Öztürk için, Nihat Birinci için, Cemal Özçelik için. Parti içinde sorunları çözemeyip sağa sola dedikodu yayarak sorunları çözen kişilere ne dendiğini bu camia herkes tarafından iyi daha iyi bilir.

BİRİNCİ ÖZÇELİK’E KIRGIN MI?

MHP Trabzon İl başkanlığı koltuğunda görevini sürdüren Trabzon’un en yapıcı il başkanlarından biridir Nihat Birinci. Fazla yapıcı olduğu için taban ona biraz kızgındır. Daha agresif, daha yırtıcı olması yönünde çok telkinler alsa da, bunu asla hayata geçirmeyen Birinci genel değerlendirmeler haricinde, Trabzon’da gerek partisi gerek Trabzon adına yüksek adımlar atamadı. Ama geri adımda hiç atmadı. Bu süreçte dersler aldı, Trabzon’u tanıdı, Trabzon halkını, partilisini, köylüsünü tanıdı. Tüm bunları yaparken de rakipleri çoğaldı. Şimdi bir zamanlar çok sevdiği Cemal Özçelik’in karşısına rakip olarak çıkmayı düşünmesi onu içten içe yaralamış. Kimseye belli etmese de bu bir gerçek. Özçelik’in aday olması halinde seçime 3 liste ile gidileceği görülüyor.

VALİLİK ÖNÜ İÇİN ÖRGÜTLENDİLER

Bilimsel Eczacılığın 173. yılı nedeniyle 18. Bölge Trabzon Eczacılar Odası Başkanlığı tarafınadan Zorlu Grand Hotel'de muhteşem bir gece düzenlendi. Çok sayıda eczacının eşleriye birlikte iştirak ettiği gecede ünlü sanatçı Coşkun Sabah şarkılarıyla davetlilere unutamayacakları bir gece yaşatı. Gecede şıklığı ile dikkat çeken Başkan Nevzat Akman konuşmasında mesleki sorunlara girmeyerek bir davette bulundu ve dedi ki, "Sözü uzatıp sizi bu kendi gecenizde konuşmaya boğmayacağım. Fakat bizim bugünlere gelmemizde mesleki özgürlüğümüzü, milli özgürlüğümüzü bize kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha anmak, ona olan minnet ve şükran borcumuzu bir kez daha dile getirmek istiyorum ve tüm üylerimizi eşleriyle, çocuklarıyla Pazartesi günki çelenk sunma programına, beyaz önlükleri ile ATA'nın huzuruna bekliyorum" dedi. Akman'ın bu sözleri alkış tufanına neden oldu ve büyük beğeni topladı.Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498