POLİTİK GÜĞÜM

16.05.2012

POLİTİK GÜĞÜM
KTÜ REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNDE HANGİ DENGELER DEĞİŞTİ

Ve artık Trabzon kulisleri, hareketlilikleri, KTÜ ile ilgili ilgisiz her kimse herkes KTÜ Rektörlük seçimlerine kendini kilitledi.

Özellikle Ak Parti il başkanlığı seçimlerinin şu haliyle neticelenmesi KTÜ rektörlük seçimlerindeki dengeleri değiştirmiş midir. Kampüste iki farklı görüş var. Kimi değiştirdi diyor kimi de değiştirmedi.

Seçimler öncesi KTÜ’nün ruhalitesi ile ilgili manzarayı Belediye Başkanına bizzat giderek anlatan oy hakkına sahip öğretim üyeleri şimdi orada anlattıkları ile mi kalacaklar yoksa artık bu işlere karışmayacaklar mı.? Bunu zamanla göreceğiz.

KTÜ’de genel kanı şu ki Ak Parti il başkanlığı seçimlerinde Adnan Günnar ile devam edilmesi özellikle rektör adayı Süleyman Baykal’ı destekleyen teorisyen grup içinde önemli bir moral bozukluğuna neden olduğu belirtiliyor. Oysa, Baykal’ın başka kanattan yakın çalışma arkadaşları ise “Yok öyle bir şey” diyor.

Baykal ile Aydın’nı son kez Mustafa Cumur’un cenazesinde gördük. Her ikisi de halkın cemaatin içine karışmıştı. Her bir insanla da yüz yüze görüşüyorlardı. Baykal için denilen “Bire bir ilişkilerinden çok sıcak olamayan” değerlendirme cenaze törenindeki gözlemimizle hiç de doğru bir tespit değilmiş kanaatine vardır.

Orhan Aydın ise güler yüzü sıcak sempatik ve de kucaklayan tavrı ile cenaze cemaati içinde bayağı ilgi görüyordu.

Ak Parti il başkanlığı seçimlerindeki süreç, eski Bakan Faruk Özak’ın artık meselelere karışmaması yöntemi, Cevdet Erdöl’ün Ankara Milletvekili olması, siyasi açıdan Aydın Bıyıklıoğlu’nu öne çıkarıyor.

Bıyıklıoğlu Milletvekili aday sıralamasında seçilebilecek yerde kendine yer bulduğunda bir gazeteye verdiği demeç hala aklımızda. Bıyıklıoğlu demişti ki “KTÜ’deki rektör atamalarında benim de etkim olmuştur..” Şimdi Milletvekili olarak Bıyıklıoğlu’nun ön plana çıktığını belirtebiliriz. Bıyıklıoğlu, gizli güç olarak rektörlük seçimlerinde ve anında ve sonrasında etkili olacak. Biline...

KTÜ’DEKİ SESSİZ ÇOĞUNLUK EFSANESİ

KTÜ kampüsünde, rektörlük seçimleri ile ilgili olarak KTÜ ile ilgili yani oy verecek olan kimi görsek bize “Sessiz çoğunluk” önemli diyor.

Geçenlerde adı bizde saklı Prof Dr Orhan Aydın’ın da üniversiteden hocalığını yaptığı değerli bir bilim insanı ile ayak üstü konuştuk. O da biz de yazlık bazı kıyafetler alıyorduk. İkimizde aynı mekanda Şerafettin Konak’ın mağazasındaydık.

Lafa girdik, “Siz de sessiz çoğunlukta mısınız..” Güldü, sessiz çoğunluk tabirini yabana atmamak gerektiğini belirtti. Kendisinin de sessiz çoğunluk içinde olduğunu belirtti. Sessiz çoğunluk genellikle Orhan Aydın’a oy verecekler için mi deniyor bilemiyoruz.

Bu arada il genel meclisine de uğradık. Eski bir il genel meclis üyesi, eşinin de KTÜ seçimlerinde sessiz çoğunluk içinde yer aldığını belirtti. Bu sessiz çoğunluk tanımlaması atık efsane olmaktan çıktı. Sessiz çoğunlukla ilgili olarak söylemler kulaktan kulağa giden konuşmalar Süleyman Baykal ekibince de yakından takip edilmeye başlandı. Sessiz çoğunluk bu kez sesli bir sonuç çıkaracak gibi..

devamı 2.sayfada...


BAŞBAKAN MEMNUN KALDI MI?

Trabzon’da 11.’si düzenlenen AK parti Gençlik şöleninde 20 binin üzerinde katılımcı sirkülasyonu yaşandı. Hayri Gür Spor salonunun doldurulamaması teşkilatlarda büyük tedirginlik yaratmış, Başbakan’ın bu işe çok sinirlendiği dedikoduları ayyuka çıkmıştı. Fakat son gelen bilgilere göre Ak Gençlik işi toparlamış. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Şöleni’ne katılmak üzere Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nun üzerinde katılımın fazla olması nedeniyle iki sorti yapmış. Ve şölen sonrası Gençlik Kolları Başkanı ve yöneticileri ile tüm Trabzon teşkilatlarını tebrik etmiş.
Çevre illerden katılımla stadyumu doldurdular eleştirileri ise zaten günün anlam ve önemine uymayan bir varyasyon. Çünkü zaten amaç bölge illerini Trabzon’da bir araya getirmek.


BAŞBAKAN ŞENER’E KİMİN AKİBETİNİ SORMUŞ?

Başbakan R.Tayyip Erdoğan ile Sadri Şener arasındaki zirveden bilgi kıpırtıları kulağımıza gelmeye devam ediyor.

İkilinin tam ne konuştuğu belli değil. Trabzonspor’un avukatı Nusret Yılmaz bile henüz başkanla bir araya gelip bir durum değerlendirmesi yapamadıklarını söyledi. Yılmaz ne demişse doğru diyordur.

Ancak, bize gelen enteresan bir bilgi Şener’e yakın kaynaktan. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın Şener’e “Şenol Güneş’le gelecek yıl çalışıp çalışmayacakları” konusunda merakını sormuş. Erdoğan, Güneş’in akıbetini merak etmiş. Başbakanın Şenol Güneş’i sorması merakından olabilir. Ya da Şenol Güneş ile ilgili bir projesini şekillendirmek için de olabilir. Veya Şenol Güneş ile ilgili bir planı da. Mesela Başbakan çok sık Katar’a gidiyor. Spor kulislerinde Güneş’in Katar Milli takımı ile anlaştığı yolunda bilgiler var. Ya da masaya oturacağı yönünde.

Acaba, Katar Emiri ile yakın dost olan Başbakan, Şenol Güneş’in Trabzonspor’daki akıbetini onun için mi öğrenmiş olabilir. Tabi bunlar bizim için varsayım. Bu bilgiyi bize veren kaynak şunu da söyledi..” Erdoğan, Güneş’in Trabzonspor’un başında olması yönünde kanaatini de bildirmiş..”

devamı 3.sayfada...


HAKAN USTA VE SAĞLIK GENEL SEKRETERLİĞİ

Trabzon’da Sağlıkta il genel sekreteri atanacak. Bunun için üç aday var. Biri de Dr Hakan Usta. Siyasi otoritenin Dr Hakan Usta konusunda eğilimi var.

Ancak, özellikle hani son zamanlarda adı çok çıkan cemaatlerle ilgili söylemler var ya, birçok farklı cemaatin de farklı isimler üzerinde hükümete Trabzon özelinde baskı yaptığını duyuyoruz. Yok Adıyaman’dan yok ABD’den gelen telkinler varmış.

Atamalarda kriterin ne olduğunu merak etmiyor değiliz. İşi ehline verin diyen ir kültürün de insanlarıyız. Hatta siyasi iktidar da bu manaya önem veriyor. Deniliyor ki, Hakan Usta imam hatip çıkışlı değil. Referans buya yandık. Hakan Usta’yı anlatmaya gerek var mı? Sıcak, bilgi birikimi yerinde, mesleki tecrübesi var. Lep demeden Çorum’u anlıyor. Bire bir ilişkilerinde samimi, mevzuatı biliyor,o mevzuatı vatandaşın çıkarına yorumluyor, uyguluyor.

Tüm bunların yanı sıra genç ve arzulu çalışma kapasitesi yüksek. Bu kriterler eğer uymuyorsa, iktidarın Trabzon ile ilgili atama kriterlerindeki düşünceleri gerçekten bizi de Trabzonluları da halkı da ürkütür.

GÜNNAR BİR İLK GERÇEKLEŞTİRDİ!

Ak Parti kurulduğundan bu yana oluşturduğu il yönetimlerinde merkezde bir dengeyi iyi tutmuştur. O da Gümüşhane ve Bayburtluların temsilcisi olarak parti il yönetiminde bir ismin yer almalı.

Bu her il başkanı tarafından hayata geçirildi. Ancak son genel kurulda seçimle iş başına gelen yönetimde bu kriter hiç hayata geçmedi. Bu denge tutturulamadı. Günnar’ın son yönetiminde ne Gümüşhaneli ne de Bayburtlu biri var. Bu da Trabzon’da ciddi bir potansiyele sahip Gümüşhaneli, Bayburtluları üzdü. Günnar’ın listesine yaparken ne derece sıkıntı çektiğini şimdi bu kontenjanları kullanamadığı için daha iyi anlıyoruz.

Günnar’a yakın bir kaynağa bu durumu sonduk verdiği cevap ilginçti..” Hem Gümüşhaneliler hem de Bayburtlular derneğine soruldu. Başkanları kendilerini önerdi. Bu da işimize gelmedi..”

Acaba öyle mi..?


Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498