POLİTİK GÜĞÜM

18.05.2012

POLİTİK GÜĞÜM
KARAN VE ERTÜRK BUGÜN RESTLEŞTİ

Hesaplar yapıldı, delege tek tek arandı, net ifadelerle destek sözleri ve imzalar alındı. Evet evet destek vereceğini iddia edenlerden yazılı kağıt da alındı. CHP Trabzon il kongresinin çok adaylı olması, yarışın kızışması değerli olan delegenin kıymetini bir kat daha arttırdı. Bugün saat 10.00'da iki adayda kahvaltılı basın toplantısında restleşti. İki adayında toplantı düzenlediği yerler CHP ve delegelerinin uğrak yerleri. Yavuz Karan CHP'nin önemli isimlerinden eski il başkanı Cafer Hazaroğlu'nun yakın arkadaşı Selahattin Ahıskalıoğlu'nun Tad Pizzası… Türker Ertürk Paşa ise yine CHP delegesinin toplandığı mekanlardan olan Nostaji Restorant'da biraraya geldi. Edindiğimiz bilgilere göre Türker Ertürk, Yavuz Karan'ın yönetiminden 10'un üzerinde ismide kendi ekibine katmış. Ertürk seçim yarışında en hızlı çalışan isim olan İbrahim Akbulut'uda dün gece yoğun baskılar sonucu yanına aldı. Adaylıktan çekilmesini sağlamış ve ona birlikte çalışma teklifine bulunmuş. Akbulut'da bunu kabul etmiş.

CHP DE SEÇİMİN SONUCU

Bir CHP'li ilçe başkanı ile sohbetimizde bize kendisinin CHP Trabzon İl Başkan Adayı ve mevcut Başkan Yavuz Karan'ın basın toplantısına katıldığını fakat Karan'ın toplantıya katılan herkesi kendi destekçisi gibi deklere etmesinin yanlış olduğunu söyledi.  Karan'a destek vermeyeceğini açıkça ilan eden bu ilçe başkanı seçim sonucunuda şu rakamlarla tahmin etti. "Toplam delege sayısı 363. Yavuz Karan 160-170'i geçemez. Türker Ertürk'te 197'den aşağı düşmez ve  seçimi alır." Bizim görüştüğümüz birkaç delege seçime katılmayacağını açıklamıştı. İnşallah bu isimler de hesaba katılmıştır. Birde… Bu ilçe başkanımız bize şunu söyledi "Bazı ilçe başkanları kendi delegelerine sormadan "Biz Karan'dan yanayız" dediler. Bu delegeyi çok sinirlendirdi. Siz insanların görüşünü almadan oyuna nasıl ipotek koyarsınız. Bu nedenle Karan'ın "Beni destekliyor" dediği birçok ilçede başkan Karan'cı görünse de delege Türker Ertürk'ten yana" ifadelerini kullandı. Son tabloda Merkez İlçe, Çaykara, Dernekpazarı, Köprübaşı gibi birden çok ilçede  tam destek bulan Türker Ertürk Arsin, Maçka, Sürmene, Of, Düzköy, Yomra ilçelerinden de büyük destekçi toplamış. Fakat hr zaman mevcut başkanın maça 1-0 önde başladığınıda gözardı etmmek gerekir.


devamı 2.sayfada...


YAVUZ KARAN "DEDİM VE YAPTIM" NEYE DEDİ?


Trabzon CHP'nin mevcut Başkanı ve başkan adayı  Yavuz Karan “İl Başkanı olduğumda, kongremi kapalı spor salonunda yapacağım dedim ve yapıyorum” diyerek il başkanlığı döneminde verdiği sözü yerine getirmenin başarısını yaşıyor.

CHP’nin uzun yıllardan bu yana spor salonunda kongre yaptığını belirten Karan “Partiyi düğün salonlarından kurtardım. Daha ben ne yapayım” diyerek bir başarısını da böyle taçlandırıyor. Karan rakibi Türker Ertürk’ü bir avuç sorunlu kavgalı CHP’linin aday gösterdiğini belirterek “Bu gibiler CHP’yi yönetenleri yönetiriz mantığında ne yazık ki, Türker Ertürk de onların kanalına girdi” diyerek Pazar günkü seçim sürecini değerlendirdi.

ERTÜRK'E KİM "HATA YAPTIN" DEDİ?

Trabzon CHP’de blok liste ile mi seçimlere gidilecek yoksa çarşaf liste ile mi? Yavuz Karan bu konuda bir bilgi vermiyor. En azından kendi cephesi ile ilgili olarak.

Tüker Ertürk ise çarşaf listeden yana. Karan, bu kararın kongre günü verilebileceğini ima ederken, gönülleri blok listeden yana. Karan çarşaf liste ile ortaya çıkacak yönetimin diri ve canlı olmayacağı yönünde bir kanaate sahip. Türker Ertürk ve yakın çalışma arkadaşları çarşaf listeden yana gibi bir tavır içerisindeler. Parti içi eğilimlerin ve demokrasinin çarşaf liste ile biçimlenebileceğini ifade ediyorlar.

Öte yandan dün birkaç gazete çalışma bürosunu gezen Türker Ertürk en sert eleştirileri Kuzey Ekspres Gazetesi’ni ziyaretinde aldığını öğrendik. Trabzon büyük şehir olursa, Merkez ilçeden belediye başkan adayı olacağını her fırsatta dillendiren Kuzey Ekspres Gazetesi’nin sahibi Hasan Kurt , kendini ziyarete gelen Türker Ertürk’e şansını Trabzon’da deneyerek hatalı bir hamle yaptığını açık açık söylemiş. Kurt, yerelde yerel örgütlerde mücadele ederek tırnakları ile bir yere gelen insanların bu tür aday profili ile önlerinin kesildiğini Türker Ertürk’ün yüzüne söylediğini her dostuna da ifade ediyormuş.


devamı 3.sayfada...


KARAN NEYİN GARANTİSİNİ VERDİ?

CHP İl başkanı ve Pazar günü yapılacak kongrede il başkan adaylığını yeniden koyan Yavuz Karan bir garanti daha verdi.

Kendi dahil yönetiminin hemen hemen hepsinin (2 kişi hariç. İsmini vermediği bu iki kişinin Belediye Meclis üyeliğine adaylığına izin vereceğini ifade ederek) önümüzdeki yerel ve gele seçimlerde hiç bir yere aday olmayacaklarını belirtti. Karan kendisinin de milletvekilliğine aday olmayacağını resmen açıkladı. Bu arada genel kurulda divan başkanlığını kimin yapacağı da belli oldu. İki adayın ortak kararı ile genel kurulun divan başkanlığını Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yapacak. Uğur Bayraktutan bölgede CHP genel merkezi nezlinde en çok tutulan beğenilen ve taktir edilen çalışkan milletvekillerinden biri.

TRABZON DEVLET TİYATROSUNU KİM SATIN ALACAK?

Hükümetin Devlet Tiyatrolarını özelleştirmesi kararı ve bu kararın nasıl hayata geçirileceğine dair genel bir yönetmenlik ve yöntem henüz ortaya çıkmamış olmasına rağmen bize gelen duyumlara göre Trabzon Devlet Tiyatrosu ile ilgili olarak bazı isimlerin projeleri olduğu..

Hükümetin özelleştirme ile ilgili planlamasında Anadolu’daki DT’larının özelleştirilmesinde teşvik önemli bir yer tutacak. Yani devlet Anadolu’daki DT’larının özelleşmesinde ciddi destek çıkacak.

Bize gelen bilgilere göre de Trabzon DT ile ilgili olarak eski Bakanlardan Faruk Özak’ın ciddi ölçüde yakından ilgilendiği. Özak, tiyatroya da büyük ilgisi olan Mehmet Ongan’ın özelleşme halinde Trabzon DT ile yakından ilgilenmesini rica etmiş.

Ongan’a Özak gerekli teşviki alması için de yardımcı olacağının sözünü verdiği belirtiliyor. Bu arada, Trabzonlu ünlü yönetmen Adem Kılıç da Trabzon DT’nun özelleştirilmesi ile yakından ilgilendiği ifade edilirken, Ahmet Uğur Zihni’nin de TDT’nin özelleştirilmesi sürecini yakın takibe alacaklar arasında olduğunu hemen ifade edelim..

AK PARTİ’DE BUGÜN NE OLACAK?

Ve Ak Parti il yönetimi bugün ilk toplantısını yapacak. İlk toplantı için hazırlıklar tamamlandı.

İl Başkanı Adnan Günnar bugünkü ilk yönetim kurulu toplantısının bir tanışma toplantısı olacağını belirtti. Günnar bugünkü toplantıda yürütme ile ilgili bir kararın ya da seçimin yapılmayacağını belirtti. Günnar’a yakın kaynaklar yürütme konusunda Günnar’ın yönetimde bir tartışma açmayacağını da belirttiler. Günnar’ın yürütme konusunda çok geniş kapsamlı bir istişare de  yapmayacağı belirtiliyor. Günnar’ın ikinci kez yapılacak olan yönetim kurulu toplantısında yürütmede yer alacakların adlarını okuyup böyle bir atama yaptığını belirtebileceği gibi, atamaları yapıp yöneticileri bilgilendirebileceği de ifade ediliyor.

Bazı meraklı partililerin “Yürütme belirlenirken kavga gürültü çıkar” diye beklediği atamaların Günnar’ın taviz vermez yönetim biçimi anlayışı ile kazasız belasız geçileceği görüşü ve inancı da ağırlık kazanıyor..

Ancak, Günnar’ın yürütme  ile ilgili olarak direkt yönetime aktif görev yapmak isteyenlerin olup olmayacağını da sorabileceği tahmin ediliyor.  Günnar, il başkanları toplantısı için gittiği Ankara’da teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı ile bir görüşme yaptı. Ayrıca seçimde kendisine tam destek veren Bakan Bayraktar ile de bir araya gelerek Trabzon’un acil sorunları konusunda bir detaylandırma da yaptığı biliniyor.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479