POLİTİK GÜĞÜM

21.05.2012

POLİTİK GÜĞÜM
YAVUZ KARAN ŞOKTA!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin dün gerçekleştirilen 34. Trabzon Olağan Genel Kurulu'na, çift listeli olmasına rağmen istenilen katılım sağlanamadı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu seçimde de Trabzon'u pas geçmesi nedeniyle 1500 kişilik 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu'nun 4'te 3'ü boş kaldı. 183 imza ile aday olduğunu deklere ederek daha fazla delegenin oyuyla seçimi alacağını iddia eden Yavuz Karan dün büyük bir şok yaşayarak 178 oyda kaldı. Seçimi kazanmasına rağmen büyük şaşkınlık yaşayan Karan, "Ben 190 oyun altına düşeceğimi hiç tahmin etmiyordum. Fakat delegemiz bize desteğinin yanında büyük de bir ders vermiştir. 20 günlük çalışmasına rağmen Trabzon'da CHP'nin delegelerinden 167 oy almayı başaran Türker Ertürk'ü kutluyorum. Bu tablo gösteriyor ki geçen dönem il başkanı olarak yaptığımız çalışmalarda delegeyi tatmin edememişiz. Buradan büyük bir ders çıkararak bugünden başlamak üzere tek tek ilçeleri gezip teşekkür edeceğim ve onlara eksikliklerimi soracağım. Fazla zamanımız yok. Yerel seçim startını bugün itibariyle veriyoruz. Beni destekleyen ve desteklemeyen tüm delegelerimize tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

ERTÜRK CHP'DE BARINAMAZ

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon teşkilatlarının büyük destek verdiği emekli tuğamiral Türker Ertürk kısa sürede Trabzon'da koordineli bir çalışmayla yıllardır teşkilatta bulunan Yavuz Karan'a rağmen büyük bir başarı sağlayıp 167 oy almıştır. Ertürk kongrede yaptığı konuşmayla da genel merkezin kontenjan ve benzeri dikta yönetimine başkaldırmış, hiç çekinmeden eleştirilerini sıralamış hatta Trabzon milletvekili Volkan Canalioğlu'na da göndermelerde bulundu. Kongreye katılan Genel Başkan Yardımcısı Ayten Kayalıoğlu'na da kendi deyimiyle ağzının payını veren Ertürk'ün bundan sonra partide barınması biraz zor. Bir diğer dikkat çeken husus ise kongrede Ertürk Paşa'nın Canalioğlu'nu eleşirdiği esnada salonda kopan alkış tufanıydı. Aslında dışarıdaki kulislerde parti tabanında Volkan Canalioğlu'na büyük tepki olduğu şu sözlerle dile getiriliyordu; "Canalioğlu Trabzon il başkan adayı olduğu süreç sonrasında Trabzon'u unutmuş çoğu teşkilat mensubunu adeta satmış ve kazıklamıştır. Bunun hesabını vermelidir."

Aslında Ertürk paşanın aldığı 167 oy da bu tepki sözlerinin büyük payı vardı. Dileriz Canalioğlu kendisi eleştirilirken salonda kopan alkış tufanından ve yukarıda yazdığımız eleştirilerden bir ders alır.


KISA KISALAR

*Bu seçim sadece Karan'ın değil, Canalioğlu'nun ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kazandığı bir seçim oldu.

*Salonda dillendirilen bir diğer eleştiri ise eski il başkanları Cafer Hazaroğlu ve Necip Yıldız'ın iki listede de üst kurul delegesi olarak yazılmamasıydı. Bakalım Karan bu eleştirilere ne cevap verecek.

*Birde Günnar ile Canalioğlu arasındaki samimi pozlar gözlerden kaçmadı. Canalioğlu'nun, Günnar'ın çenesini severken ki fotoğrafı Sabah Gazetesi Muhabiri Özgür Özdemir çekti. Yayınlar mı bilmeyiz fakat, görülmeye değer güzellikte bir kare.

*Seçimi canlı yayından veren, alanı spor olmasına rağmen CHP genel kurulunu saniye saniye canlı yayından Trabzon'a izleten Kanal Mavi'nin başarılı çalışanı Tuncay Lakot da tebriki hak etti.

*Diğer tebrik edilmesi gerekenlerde CHP'nin gençleri. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Samsun'a çıkarma yapan CHP gençliği Trabzon'a gelir gelmez 19 Mayıs Spor salonunu kongreye hazırlayarak, muhteşem bir atmosferin mimarı oldular. Organizason şirketi Alacarte'ninde işini profesyonel bir şekilde yapmasıyla sorunsuz bir kongre yaşandı.
devamı 2.sayfada...

TRABZON MHP'DE TARİH KRİZİ

Trabzon'da Ak Parti ve CHP'nin ardından gözler Milliyetçi Hareket Partisi'ne çevrildi. MHP Trabzon İl Başkanlığı kongresi de şu anki tabloya göre iki listeli olacak. Değişimi isteyen MHP'liler Muammer Demeli etrafında seçkin bir yönetim kurulu listesi oluşturmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Nihat Birinci'ninde yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Cemal Özçelik sürpriz yapmaz ise seçim bu ikili arasında geçecek. Fakat halen Genel Merkez'in Trabzon İl kongresi tarihini açıklamamış olması tabanda büyük bir rahatsızlık ve belirsizlik oluşturmuş durumda. MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci Genel Merkez'e kongreye hazır olduklarını bildirdi. Bu ay yapılması zor bir ihtimal olarak görülen MHP Trabzon İl Kongresinin Haziran ayının ilk yarısı yapılması kuvvetle muhtemel. Bu arada MHP Trabzon Merkez İlçe Başkanı da Trabzon Fatih Devlet Hastanesi'nde başarılı bir operasyon geçirdi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

BAYRAKTAR TRABZON'DAN KİMİ ALDI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar danışman kadrosuna bir Trabzonluyu daha ekledi. Bayraktar'ın ekibinde bulunan danışmanları Sadık Soylu ve Seyfullah Arslantürk'e Sürmeneli Erdem Sürmen de dahil oldu. Siyasi danışman olarak Bakan Erdoğan Bayraktar'ın ekibine dahil olan Erdem Sürmen'in geçmişinde partiye büyük hizmetleri bulunuyor. İlk olarak Ak Parti Sürmene ilçe gençlik kolları başkanlını olarak siyasete atılan Sürmen daha sonra Ak Parti Trabzon Gençlik Kolları İl Başkanlığı devamında da Ak Parti MKYK üyeliği görevinde bulundu. Siyasetteki çıtasını her daim yükselten Sürmen MKYK'daki görevinden sonra da Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı görevini Mali İdari ve ekonomik işler başkanı olarak başarıyla yapmıştır. Ankara'daki aktif görevleri nedeniyle Türkiye'nin 81 ilindeki tüm teşkilatlarla sıcak diyaloglar kuran Sürmen'e Ak Parti Trabzon Gençlik Kolları İl Başkanı Mehmet Karaoğlu Ak Parti Trabzon il Başkanı Adnan Günnar, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Ak Parti Gençlik Kolları Eski Genel Başkanı İsmail Karaoğlu ile yeni genel başkanı Zafer Çubukçu ve İstanbul'daki Trabzonlu milletvekillerinin danışman olması yönünde referans olduğu Bakan Bayraktar'ın da Sürmen'i tanıdığı ve tereddüt etmeden göreve getirdiği öğrenildi.
devamı 3.sayfada...

KÖPEK DEDİKODUSU

Trabzon'un ilçe belediyeleri arasına köpeklerle mücadele konusunda büyük bir rekabet, bunu yanında da ilginç dedikodular yayılıyor. Başkanlar personele "Yahu ne oldu bu köpekler çoğaldı" diye sorunca personel "Başkanın diğer belediye köpekleri bayıltıp gece bizim belediye sınırları içersine bırakmış" diyor. Bu duyan diğer belediye personelleri de aynı hurafeyi dillendirince her belediye köpek konusunda komşusundan şüpheleniyor. Mesele köpeklerden açılmışken...

-Of Belediye Başkanı Murat Saral'ında köpeklerin ıslahı ile ilgili çok güzel bir projesi vardı. Hatta basın mensuplarıyla birkaç sohbetinde bunu dile getirmişti. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun da bu projeye destek olarak hayata geçirilmesi Trabzon için büyük yarar sağlayacağı düşüncesindeyiz.

REKTÖR ÖZEN’İN NÖBETİ

Önceleri etrafında pervane olurlardı. Yardımcıları, öğretim görevlileri… Dün akşam Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’i yalnız yakaladık. Saat gecenin 12’siydi ve şenlik alanı yeni dağılıyordu. Biraz gözlem yaptık, sürekli talimatlar veriyor uyarılarda bulunuyordu. Yanına yanaştık, kolay gelsin dedik. Konserin sorunsuz geçtiğini rahatsızlanan 3 öğrencinin hastaneye kaldırıldığını belirten Özen, öğrencilerin sağ salim evlerine gitmelerine adına kaldırımın üzerinde adeta nöbet tutuyor. Katılım oldukça iyi. Rektör Özen’de memnun. Asıl siz Tarkan’a hazırlanın diyor. Tanıtım afişlerinde olmayan bir sürprizi Özen www.61saat.com aracılığı ile tüm Trabzon’a duyurdu. Eğitim öğretim yılının başlarında Fanta Gençlik Festivaline katılan Tarkan, konserinden bir gün önce güneydoğuda hainlerin terör saldırıları sonrası Mehmetçiklerimizin şehit düşmesi nedeniyle ilahi okumuş, sahnede fazla kalmamıştı. Bunun telafisi 13 Haziran’da yine KTÜ Şenlik alanında, Tarkan 13 Haziran’da Trabzon’a gelerek KTÜ şenliklerinde tüm Trabzonluları coşturacak. Rektör Özen bu konseri halka açık yapmayı planlıyor. Fakat henüz net kararı vermiş değil.
devamı 4.sayfada...

SÜRMENE HALKI NE İSTİYOR?

Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta, yaşına rağmen genç belediye başkanlarına taş çıkartır. Başbakan Erdoğan'da olduğu gibi Trabzon'a gelen hemen hemen her bakanı karşılar halini hatırını sorar uğurlar. Sürmene'ye düştü yolumuz birkaç hediyelik bıçak alalım bu arada da Usta'yı halka soralım dedik. Sürmene Belediyesi'nin sahilde peyzaj ve sosyal tesis anlamındaki hizmetleri halk tarafından büyük beğeni ile karşılanıyor. Memnuniyetsiz insan sayısı çok az fakat 3 önemli projeyi, Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta'nın göreve gelmeden vaat ettiği 3 önemli projeyi vatandaşlar Usta'ya hatırlatmamızı istedi. Turizm amaçlı olarak sahilden Zahra Dağı'na teleferik kurulması. Hastane altından Yemişli Mahallesi arasına ulaşım amaçlı hafif raylı bir sistem oluşturulması. Radyo ve televizyon kanalı kurulması için öncülük yapılması. Sürmene halkı bu 3 projenin akıbetini merak ediyor. Bizde takipçisi olacağız.

MAKAMDA UMRE KABULU

Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, Umre’den döndü. Yaklaşık 10 gün önce kutsal topraklara giden ve Umre farizasını yerine getiren Başkan Yılmaz, önceki gece Trabzon’a dönerek, dün görevine başladı. Misafirlerini Çarşıbaşı Belediyesi Başkanlık makamında ağırlayan Başkan Yılmaz, “Kutsal topraklarda olmak ve orada ibadet yapmak bambaşka bir duygu. Bu anlatılmaz yaşanır. Allah herkese nasip etsin” dedi.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.