POLİTİK GÜĞÜM

TRABZON KULİSLERİNDE 30 MAYIS SÖYLEMLERİ...

POLİTİK GÜĞÜM
ERTÜRK’ÜN YAZISI VE YANKILARI

CHP İl Başkanlığına adaylığını açıklayan, az farkla seçimi kaybeden ve partide objektif yorumculara göre iz bırakan Türker Ertürk’ün “Beni genel merkez ve milletvekili Volkan Canalioğlu istemedi” şeklindeki açıklamaları bunu yazıya döküp yayınlaması CHP’de tartışmalara neden oldu.

Ertürk’ü destekleyen önemli bir kesim, Ertürk’ün bu açıklamalarına destek verdi. Ertürk’ün söylemlerinde haklı olduğunu belirtti. Ancak, Ertürk’ün, yerel genel seçimlerde Trabzon Belediye Başkan adayı olması ile ilgili sürecin ise baltalandığını belirttiler.

Ertürk’e destek veren bazı delegeler “Biz Sayın Ertürk’ün belediye başkan adayı olmasını isteyecektik, nasıl ki CHP Parti tabanını hareketlendirdi heyecanlandırdı Trabzon seçmenini Trabzonluları da heyecanlandıracaktı ama Ertürk, taktik hata yaptı “ dediler. Belki de Ertürk, böyle bir çıkış yaparak böyle bir teklifin de önünü kesmiş de olabilir. Duyumlarımıza gör Ertürk, İstanbul’da başlayan ve CHP Genel Merkezinde ciddi değişikliklere gidilmesini isteyen bir hareketin içinde de aktif olarak yer alıyor.

ÖZEN’E DİŞ BİLİYENLER ÖZEN’LE!

KTÜ Rektörlük seçimlerinde ilginç bir durum var. Özellikle iki dönem rektörlük yapan İbrahim Özen’e iki dönem seçiminde de adeta diş bileyen güçlü ve ciddi bir kesim Özen’in desteklediği Süleyman Baykal’ın yanında.

Baykal’ın (A) takımında yer alan bu isimlerin, olası bir Baykal rektörlüğü döneminde, Özen’le ciddi bir şekilde geçmişin hesaplaşmasını yapacağı yönünde iddia var. Tabi bu şu anda iddia konumunda. Böyle bir durumu yılların rektörü ve geleceği iyi tahlil eden Özen görememişimdir ki elbette görebilir. Demek bu tür bir değerlendirme ya da tahlil doğur bir tahlil değil.

Ancak, KTÜ’deki seçim önceki gruplaşmalara bakılırsa hani görüntü yukarıda ifade ettiğimiz gibi de. Özen’in rektörlük anlayışını, fikirlerini, uygulamalarını, projelerini ve diğer her türlü adımlarını ön yargılı olsun gerçekçi temellere otursun eleştiren isimlerin şimdi, Baykal’ın yanında olduğu gerçeğini herkes görüyor. Hatta bu grupların arasında aktif olan isimlerin Baykal’ın yönetiminde de aktif üst düzey görev alacağını da varsayarsak, yukarıda ifade ettiğimiz iddiaların da yabana atılmaması gerektiğine inanıyoruz.

Bakalım zaman ne gösterecek

REKTÖR ADAYLARININ BİRİNCİ HALKASI

KTÜ rektör adaylarının birinci halkasında yer alanlarda hemen hemen belli olmaya başladı. Artık onlar da sahaya indi ve oy istiyor.

Süleyman Baykal’ın birinci halkasında Osman Pehlivan, Emin Zeki Başkent ve Miraç Akçay görülüyor.Ahmet Ulusoy da halkanın teorisyenleri arasında.

Orhan Aydın’ın birinci halkasında Mehmet Akbaş, Mehmet Tosun, Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü Yusuf Hoca yer alıyor. Yusuf Gedik ve ekibi de birinci halkada olmasa da Aydın’ın görev verebileceği halkanın içinde. Dekarlık ve rektör yardımcılığı gibi. de rektör yardımcılığı verebilir.

Fahri Özcan’ın birinci halkasında; Yavuz Tekelioğlu.

Tabi rektör adaylarının şehrin kimilerine göre ekabir denilen gruptan da destekçileri yok değil. Süleyman Baykal’ı şehirde, Özen’e yakın isimlerin çoğu destekliyor. Hasan Melek, Tayfun Sezeroğlu gibi.

Orhan Aydın’ı ise Suat Hacısalihoğlu, Ahmet Sari ve MÜSİAD ekibinden önemli isimlerin de destek verdiğini biliyoruz.

Fahri Özcan ise; Ertuğrul Ataman ciddi bir lobi yapıyor.

Hülya Kalaycıoğlu’na gelinde. O’nun birinci halkasını ve şehirdeki destekçisini tespit etmek gerçekten yok. Ya hocamızın böyle bir birinci halkası yok ya da çok gizli tutuyor. Hülya Hoca’nın erkek kardeşinin ablasına tam destek vermesi ise artık mecburi olduğu için onu birinci halkadan değerlendirmiyoruz..

ÇAĞALAYAN ADLİYESİNDEN İNCE AYRINTILAR

Dünden bu yana bugün ve Cuma gününe kadar bütün gözler Çağlayan adliyesinde olacak. Adliye önünde müthiş bir güvenlik var.

Mahkeme salonuna girmek gelişmeleri oradan izlemek çok zor. Birkaç ay önceden akredide olmak zorundasınız. Bu nedenle, kabul etmek gerekiyor ki, bunu Fenerliler iyi başarmış. Trabzonspor bu konuda bayağı işi gevşek almış.

Mesela dün mahkeme salonunda, Trabzonspor adına çapraz sorguya alınanların birinci dereceden yakınlarından sadece Sadri Şener’in kardeşi Sani Şener, salona girebildi. Şener ile konuştuk. Dede ki, “Mahkeme salonu çok küçük. Avukatlar bayağı kalabalık. O nedenle, sanık ve şahitlikleri dinlenenlerin birinci dereceden yakınlarına o da sınırlı yer ayrılmış” dedi. Şener, abisi Sadri Şener’in salonda çok rahat olduğunu belirtirken, salon içinden dışarıya habercilik anlamında bilgi veren 4 ajansın da olaya Fenerbahçe gözünden bakması gibi bir şansının olmadığını da belirtti.

Sani Şener, Aziz Yıldırımın bugün için mahkemeye gelemeyecek oluşunu, Trabzonspor tarafından Yıldırım’ın çapraz sorguya alınmasını da geciktireceğini belirtti.

Bunun bir oyun olabileceği de Çağlayan adliyesi koridorlarından seslendiriliyor.

Trabzonspor’un avukatı Nusret Yılmaz ise “Yıldırım’ı çapraz sorguya alacağız kurtuluşu yok” diye kararlılığını gösterdi..

DEVAMI 2. SAYFADA
YERİ GARANTİ BELEDİYE BAŞKANLARI

Yaklaşan yerel seçimlerde, partileri tarafından tekrardan Belediye Başkan adayı olarak gösterilecek isimler hemen hemen belli oldu gibi.

Ama bu isimler seçimlerde kazanır mı kazanmaz mı onu da zaman gösterecek.

Trabzon’un ilçelerine bakıldığında; Şefik Türkmen’in koltuğu saki sallanacak gibi. Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt kendinden emin. Seçilmesinden de. Arsin’de Erdem Şen rahat. Araklı’da Recep Çebi’nin rakibi Selahattin Çebi olabilir.

Yomra’da İbrahim Sağıroğlu’nun partisinden aday gösterilmesi yüzde yüz garanti bir şey. Ak Parti bu sefer karşısına Salih Yavuz’u çıkaracak gibi.

Sürmene’de Usta, bir dönem daha aday gösterilecek.

Vakfıkebir’de Bakan yardımcısı Muhammet Balta, kuzeni adaşı Muhammet Balta’yı Ak Parti’nin adayı olarak öne çıkartabilir. Mevcut Başkanın bu anlamda işi de zorlaşabilir.

Çaykara ve Dernekpazarı ile Maçka’da adayların partileri tarafından aday gösterilmesinde bir sıkıntı yok. Ama sandıktan zaferle çıkabilirler mi işte o kesin değil..

VE İŞTE CHP’NİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

CHP, Trabzon büyük şehir belediye başkan adaylığı ile ilgili olarak Trabzon siyasetinde güçlü bir ismin kapısını çalabilir.

Bu güçlü isim kim mi..? Ankara kulislerinden gelen son bilgilere bakılırsa bu güçlü isim Eyüp Aşık.

Eyüp Aşık’ın büyükşehir belediye başkan adaylığına Avni Akkan da büyük destek veriyor. Peki Eyüp Aşık’ı, CHP tabanı kabul eder mi..?

Volkan canalioğlu’nu da kabul etmemiş ama seçimleri almıştı.

CHP; yerel seçimlerde Türkiye genelinde özellikle büyükşehirlerde, Ak Parti’yi sıkıştırmak hatta darbe vurmak için aday belirlemelerinde ilginç isimlere teklif getirecek.

Şimdiden İstanbul için; Uğur Dündar konuşuluyorsa, Trabzon için de Eyüp Aşık niye olmasın diyenler çoğunlukta..


WWW.61SAAT.COM KİMDEN YANA


Son günlerde bu tür hoş olmayan yakıştırmalar duyuyor ve aksine yaptığımız işi bildiğimiz için güçleniyoruz. Aldığımız onca olumlu eleştirinin yanında azda olsa olumsuz yönde eleştirilmek bizi mutlu ediyor. Çünkü irdeliyoruz. Soruyoruz, sorguluyoruz. Ulaşabildiklerimizden aldığımız bilgileri teyit edebildiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Bilinmesi istenmeyen, gizlenen fakat herkesin bilmesi gerekenleri sizler için araştırıyoruz. Kimilerine anında ulaşıyoruz, doğruyu öğreniyoruz, kimilerine ulaşamadığımız için yakın çevresini zorluyoruz. Evet Trabzon, Türkiye siyasetini yönlendiren bir kent. Burada siyaset yapmak kadar zordur gazetecilik yapmak, yaptırmak. Arayıp ulaşamadıklarımız hakkında özellikle kulislerimizde yer vermemeye gayret gösteriyoruz. Fakat bu satırlar boş kalmaz, ve sizlere yeni taze bilgiler aktaramazsak biz işimizden zevk almayız.

BİZ DİYORUZ Kİ..!

Ayrıca liderler toplumun kanaat önderleri, kamuoyunun sorularını, sorunlarını yanıtlayacak, tartışacak, yorumlayacak sorumlulukları kabul ederek o görevlere gelirler. Kamuoyunu aydınlatmak onların birincil görevidir. Doğruların arasına birtakım hatalı bilgiler de girebilir.

Yanlış algılamalar olabilir. Eğer yanlış olduğu öne sürülen bilginin doğruluğu tarafımıza ulaştırılıyor da biz burada bir sansür uyguluyorsak en ağır cezaları çekmeye hazırız. Bu kimseye bu site ile ilgili yanlı taraflı ve benzeri etiketler yapıştırma hakkını vermez. Verenlerde hakkettiği cevabı alır.

Zaman zaman belediye kanadı, yaptığımız ağır eleştirilerden nasibini alıp, alınırken, zaman zaman da AK Parti Trabzon İl ve İlçe yönetiminden birtakım uyarı ve öneriler bize ulaştırılıyor. Hatta Ankara kaynaklı tehditler almıyor da değiliz. Hiç beklemediğimiz kişilerden, hiç olmayacak bir zamanda, hiç beklemediğimiz seviyede sözler, eleştiriler işitmek bizi şaşırtmıyor aslında. Çünkü biz doğru yolda olduğumuzu ve kimseden yana olmadığımızı adımız gibi biliyor ve buna inanıyoruz.

Tüm bunlar olurken CHP kanadından da özellikle CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu’nun sitemiz üzerinden yaptığı ağır eleştirilere siz şahit oldunuz. Eleştirdiği bizdik ve eleştirileri bizim sitemizden yayınlandı. O da bizi yanlı olmakla suçladı. MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci’de söylediği bir sözün ardından kullandığımız başlık nedeniyle rahatsız oldu. Söylemek istediğin anlatmıştık oysa.

BİLDİĞİMİZ YOLDAN YÜRÜYECEĞİZ


Yukarıdaki örneklemelere bakarak www.61saat.com’un kimden taraf olduğunu net bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer ki Trabzon’daki tüm kesimlerin zaman zaman eleştirilerine maruz kalıyorsak, eğer ki tüm bu eleştiri yapan kişilerin her zaman açıklamaları ve benzeri etkinlikleri bu siteden sizlere ulaşıyorsa demek ki biz doğru yoldayız.

Biz haberden yanayız. Habercilikten yanayız. Doğru bilgiye ulaşmaktan, doğru bilgiyi doğru insanlara ulaştırmaktan yanayız.

Hal böyle olunca tabii ki birtakım zorluklar, sıkıntılar baş gösterecek, “Sen bize yaslan, gerisini merak etme hiçbir sıkıntı çekmeyeceksin” diyenlere biz habercilik ilkelerine yaslanıyoruz ve desteğimizi oradan alıyoruz dedikçe birileri bizden gücünü, desteğini çekecek.

Fakat biz onlara bir adım daha gitmeye, onlardan bir haber daha almak ve okuyucularımıza ulaştırmak adına gösterdiğimiz gayretten bir adım geri durmayacağız. Önemli olan bu kutsal mesleği, insanlara faydalı olabilmek adına en iyi şekilde kullanabilmektir. En büyük temennimiz, sahip olduğumuz fırsatları en hayırlı işlerde kullanmaktır.

Bunun için de var gücümüzle tarafsızlığımızdan ödün vermeden sizlere haber vermeye devam edeceğiz. 5 ay gibi kısa bir sürede tarafsızlığımıza güvenerek bizlere verdiğiniz güç ve destek nedeniyle siz değerli okurlarımıza, Trabzon’da ki meslektaşlarımıza ve yukarıda isimlerini ve makamlarını zikrettiğimiz değerli siyasetçilere sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve bu şehrin yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bizi izlemeye devam edin. Habersiz kalmazsınız.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498