POLİTİK GÜĞÜM

08.06.2012

POLİTİK GÜĞÜM
BEDELLİDE BÜYÜK UNUTKANLIK

Hükümetin bedelli askerlik yasası ile ilgili büyük bir unutkanlığı 83 doğumluları perişan etti. Aslında 1983 doğumlular bedelli askerlikten yararlanamıyorlar. Öğrenci olsalar 29 yaşında oldukları için mecburen askere gidiyorlar. Sivilde olsalar, yaşları dolmadığı için mecburen askere gidiyorlar. 1983 doğumlular bir önceki bedelli yasasından da yararlanamamıştı. Tek sorun bu değil ki. Birde son anda yasaya eklenen yaşını büyütenlerle ilgili konuda da 1983’lüler duvara tosluyorlar. Çünkü mahkeme kararıyla hastanelerden alınan sağlık raporları eşliğinde yaşını büyüterek bedelli hakkı kazanan 1983’lülere şöyle bir şart koşulmuş. Doğduğunuz hastanelerden, doğum belgelerinizi de getirin. E bu kişi evde doğmuş ise bu belgeyi nerden bulsun. Hadi diyelim hastanede doğsun. Hangi devlet hastanesinde 30 sene öncesinin arşivine ulaşabilirsiniz. Trabzon Kadın Doğum ve çocuk hastalıkları Hastanesi’nde ulaşamayacağınız kesin. 30 sene öncesinin belgesini isteyen devlet, kendi koyduğu bedelli askerlik hedefine ulaşamamak adına her şeyi yapmış. Doğum hastanesine giden kimse 30 sene öncesinin kayıtlarını bulamamış. Tüm Türkiye’de yaşanan bu sıkıntıyla ilgili CHP milletvekillerinin TBMM’ye soru önergesi hazırlığında olduklarını öğrendik. Dileriz kendi mahkemelerinin verdiği yaş büyütme kararını hiçe sayan devlet kendi hastanesinde olmayan raporu istemekten vazgeçer.

14.00’DA O MUHTEŞEM BİNAYI GÖRÜN

Trabzon Eczacı Odası Başkanı Tekin Çağlar'ı tanımayan yoktur. Renkli kişiliğiyle kentin en çalışkan ve üretken sivil toplum örgütü başkanlarından biridir. Şu aralar oldukça yoğun çünkü 8 Haziran 2012 Cuma günü saat 14.00'da Trabzon Eczacı Odası'nın yeni hizmet binasının açılışını yapmak için en ince ayrıntısına kadar program yapıyor. Eski tarihi harabe bir binayı muhteşem bir hale çevirdiler. Açılışta nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanından eczacı odası başkanlarının ve eczacı milletvekillerinin geleceğini öğrendik. Hatta sayın Çağlar onlara bir de adlarının yazılı olduğu Trabzonspor forması hazırlamış…

devamı 2.sayfada...


REKTÖR ADAYI’NDAN MEVLANA’LI BİLDİRGE

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi rektör adayları hummalı bir şekilde çalışıyor. Öyle ki; seçin bildirgesi hazırlayan bile var. KTÜ Rektör adayı Prof Dr Orhan Aydın, hazırladığı 46 sayfalık bildirgenin binlercesini kentin dört bir yanına dağıttı. Kitapçıkta herşey var! Projeler, üniversitenin eksikleri gibi… Kitapçıkta en dikkat çekici cümle şu: "Zaman hızla akıp gidiyor. Birbirine benzeyen günler, azalan heyecan isteksizlik, yetersiz motivasyon, giderek artan bireysellik, 'biz kültürünün' eksikliği, vizyon eksikliği, sistemsizlik adaletsiz uygulamalar, liyakat eksikliği giderek içine kapanma ve benzeri sorunları, üniversitemizin temel sorunlarıdır…" Ayrıca her sayfanın başında bir anahtar cümle konmuş;

İşte onlardan bazıları:

Fikir ona derler ki bir yol açsın, yol ona derler ki bir gerçeğe  ulaşsın (Mevlana)
Dünle beraber gitti cancağızım, ne varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım (Mevlana)
Toplum sevgiyle kaynaşır adaletle yaşar (Farabi)
Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen. (Yunus Emre)
Büyük İşler , mühim teşebbüsler ancak müşterek mesai ile mümkündür(M. Kemal Atatürk)
Ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz (Behçet Necatigil)
Taşa toprağa değil insana kıymet verin (M. Kemal Atatürk) 
Seçim bildirgesi sayın Aydın'ın şu cümlesiyle son buluyor;
"Fark edilen izlenen ve değer katan bir KTÜ için yüreğinizin sesini dinleyin; yanılmadığını göreceksiniz."

MEYDANDA RUHSATSIZ İŞ YERLERİ VE BİMER

Trabzonlu iş adamı Murat Çavga geçtiğimiz günlerde BİMER'e yaptığı başvuruda  cevaplanması gereken bazı sorular sordu. Çavga dilekçesinde Meydandaki ruhsatsız işletmelerle ilgili cevap istedi. Çavga aldığı cevaba pek tatmin olmadı internet ortamında da bunu paylaştı. İşte o cevap:" BİMER’e göndermiş olduğunuz 09.05.2012 Tarih ve 257209 ve 257252 sayılı dilekçeleriniz tetkik edilmiş olup, bahse konu Meydan Parkı içerisinde yer alan işyerleri Belediyemiz tarafından projelendirilmiştir. Ancak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunumu yapılabilmesi için projeye ek olarak değişiklikler yapılmış olup, ek projelendirme işlemleri devam etmektedir. Proje işlemleri sonuçlandırıldıktan sonra ruhsat işlemleri tamamlanacaktır." Yukarıdaki cevabı yayımlayan Çavga altına da şu yorumu yaptı:

"Arkadaşlar yukarda ki yazı belediyenin işine geldiği noktada olayları nasıl örttüğünün resmidir. Halbuki sürecin aşağıdaki yazıya uygun yürümesi gerekmektedir.

Bu işletmeler 9207 sayılı işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 6.maddesi "yetkili idarelerden usulüne uygun işyeri ama ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz" amir hükmü ve 1608 sayılı kanunun 5728 sayılı kanunla değişik 1. maddesine göre faaliyetlerinden men edilmesi gerekirken belediye tarafından nasıl göz yumulduğunun resmi." Çavga'nın bu hassasiyetini her alanda sürdürmesini bekliyoruz…

devamı 3.sayfada...


TUFAN AYDOĞAN’A NE OLDU?

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Sanat Evi'nde açılışı yapılan sanat günlerinde ilginç bir karşılaşma yaşadık. Trabzon'un ünlü iş adamı Tufan Aydoğan açılışa koltuk değnekleriyle katıldı. Ne oldu size geçmiş olsun dediğimizde "Yaş 60 ama kalbimiz 20 sanıyoruz. Koşuşturma sırasında ayak bağlarımızda zedelenme olmuş… Bir süre böyle koltuk değnekleriyle gezeceğiz" diyerek cevap verdi. kendisine geçmiş olsun dileklerinde bulunduk.

DEDİLER Kİ GÜNNAR İLE ALTUNBAŞ…

Bir Ak Partili ile sohbetimizde, “Dikkat ettin mi AK Parti Trabzon Merkez İlçe Başkanı Temel Altunbaş’ın tavırlarına… Seçimden önce Adnan Günnar’a pas vermeyen Altunbaş il kongresi sonrası ona yanaşmaya çalışıyor. Doğru bir analiz olmasa da böyle hissedilmiş olabilir teşkilatlarca. Neden doğru değil dedik. Çünkü il kongresinden sonra Günnar ile Altunbaş bir kez olsun doğru dürüst bir araya gelmediler. Altunbaş ile sohbetimizde konuya kendisine aynen aksettirdik. “Ben işime bakarım, o koltuğa kim oturursa otursun. Benim işim çalışmaktır. Bu Adnan Bey olur, Ahmet Bey olur, Mehmet Bey olur. İsimler değil, o makam önemlidir. Benim öyle kırgınlık, küskünlük, kin nefret gibi duygularım, duyularım yoktur. Bunu herkes bilir. Bizim tek gayemiz bu şehre bu partiye daha fazla hizmettir. Başka bir beklentimiz olmadığını herkes bilir” dedi. Dileriz bu cevap sohbetimize katılan AK Parti’liyi tatmin etmiştir.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498