POLİTİK GÜĞÜM

11.06.2012

POLİTİK GÜĞÜM
KOFOĞLU'NUN AĞIR VE ÖNEMLİ TESPİTLERİ

20 yılı aşkın Trabzon ticaretini, siyasetini, bürokrasisini bilen, gözleyen, yorumlayan birisidir Temel Kofoğlu. İlginç ve yerinde tespitleri vardır. Geçenlerde rastlaştık. Trabzon üzerinde konu açılınca, "Ben son 25 yılında olduğum bu şehrin ne olacağını hala anlamış değilim" diyerek söze başladı. Yıllardır Trabzon'un turizm, spor, sağlık, turizm kenti olacağı yönündeki demeçleri dinlemekten milletinde artık sıkıldığını belirten Kofoğlu, "Ne olacağımız belli değil. Fakat Trabzon'un bir sanayi şehri olamayacağı ortada. Sağlık kenti de… Turizm deseniz ki bu sektörün baş aktörü eğlence sektörüdür. Bu Trabzon'da yok. turistin gelip burada 2 gün geçireceği ne bir eğlence merkezi nede gezilip görülecek kıymette yeri var. Trabzon'un tek kurtuluşu üniversite şehri olmalıdır. Bu da ancak 100 bin öğrenci hedefine ulaşıldığında gerçekleşir. Diğer önermeleri ben samimi bulmuyorum" dedi. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu'nun görevini layıkıyla yerine getirip getirmediğini de sorduğumuz Kofoğlu, "tabi ki eksik yönleri olabilir. Fakat o icra makamında değil ki" sözleriyle cevapladı.

BU KADAR MI VEFASIZIZ?

Temel Yaşar Çoruh İlköğretim Okulu'nu bilir misiniz? Trabzon'un Yenicuma Mahallesine yapılan muhteşem bir okul. Okulu yapan Trabzon'un öz ve öz evladı Temel Yaşar Çoruh ve oğlu Osman Çoruh. Aslında onun babasının tek hayali daha fazla okumaktı. Ve Osman Çoruh da babasının hayalini daha fazla okutarak hayata geçirmek istiyordu. Trabzon'un Yenicuma Mahallesi'nde yıkılan Milli Egemenlik İlköğretim Okulu yerine babasının adını taşıyan devasa bir okul yaptırdı. Osman Çoruh İstanbul)da karşılaştığı bir hemşerisine sitemde bulunmuş. Trabzon'a yatırım yapan insanlara gereken ilgi ve alakanın gösterilmediğini, hayırseverlerin erken unutulduğunu söylemiş. Osman Çoruh 2011_2012 Eğitim Öğretim Yılı karne dağıtım töreni için de Trabzon'a geleceğini belirtmişti. Dileriz Trabzon bu hayırsever işadamını bağrına basar ve ona hakkettiği ilgiyi gösterir.  

devamı 2.sayfada...


TRABZON'DA MHP'YE ANAP VE DP TRANSFERLERİ

Trabzon'da il kongresi merakla beklenen tek parti Milliyetçi Hareket Partisi. İktidar ve Ana muhalefet partilerinin kongrelerini tamamlamasıyla tüm gözler MHP Trabzon İl Başkanlığı kongresine çevrildi. MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci'ye muhalif, Koray Aydın taraftarı bir isimle konuşuyoruz. Genel merkezden tarih beklediklerini ve kongreye hazır olduklarını belirten bu isim diyor ki, 'MHP Trabzon il örgütünü herkesin şaşıracağı ve ayakta alkışlayacağı isimlerden oluşturacağız. Nihat Birinci aday çoksa bu yönetim onun karşısında oluşacak. Ve bu listede Anavatan Partisi'nden, Doğru Yol ve Demokrat Parti'den çok önemli isimler olacak. Bölge müdürleri, gençler, avukatlar, doktorlar. Trabzon'da MHP'ye yakışır bir liste yapacağız. Tüm Trabzon'u kucaklayacağız. Dileğimiz genel merkezin dikta bir başkan adayı üzerinde karar kılmaması. Eğer böyle yaparsa Trabzon'da MHP'nin dibine dinamit döşemiş olur'. Bu sözlerden anlaşılıyor ki Trabzon'da MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci'nin işi gün geçtikçe zorlaşıyor.

GÜNNAR'IN YERİNDE OLSAM İSTİFA EDERDİM

Mütevaziliği ile Ak Parti'nin Trabzon'da en çok sevilen eski il başkanlarından Ali Rıza Akdeniz ile Trabzon'da Ak Parti'de gelinen süreci sorduk. Beklediğimizden ağır açıklamalarda bulunan Ali Rıza Akdeniz şu anda Ak Parti Trabzon il başkanının meşruiyeti olmadığını belirterek, 'Tek listeli bir kongrede, delegelerin yüzde ellisinin oyunu alamayan bir il başkanı. 60 bin üyem var diye övünüyor fakat il kongresine 6 bin kişiyi toplayamıyor. Ben onun yerinde olsaydım seçimden hemen sonra istifa ederdim. Başbakan ve Genel merkez'in desteğini arkasına aldığı için partililerine yukardan aşağı bakıyor' ifadelerini kullandı.

devamı 3.sayfada...


ÖZTÜRK: MHP'DE DEMELİ GÜÇLÜ


MHP'nin en etkin isimlerinden eski il başkanı Muhammet Öztürk, bir türlü yapılamayan MHP Trabzon İl Kongresi ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor. Kendisine Trabzon MHP İl Kongresi'nin neden yapılamadığını sorduk ve şu anda ismi konuşulan mevcut başkan Nihat Birinci ile Muammer Demeli'yi sorduk. Basından takip ettiğim kadarıyla diye söze giren Öztürk, "Yazılanlara bakınca Muammer demeli daha güçlü görünüyor. Kongrenin yapılamasıyla ilgili gelen baskıya da anlam veremiyorum. Ekim ayına kadar kongrenin zamanı var. Fakat Nihat Bey bu konuda biraz erken konuştu, tarih verdi. Kendini zor duruma soktu. Trabzon kolay bir şehir değil. Kongrenin aceleye getirilmemesi lazım" ifadelerini kullandı. konuşmalarından anladık ki Öztürk bu sürece pek dahil olmuyor.

CERRAH'TAN BAŞHEKİM OLUR MU?

Ak Parti Trabzon Merkez İlçe eski ilçe Başkan yardımcısı Münir Aydoğdu sağlık sektörü ile ilgili bir özeleştiri yaparak, özellikle hastane yönetimlerinde doktorların başhekim veya Hastane yöneticisi olarak görev almasının doğru olmadığını belirterek, "Hastanelerde trilyonluk ihaleler yapılıyor. Cerrahlarımızı küçümsemek gibi bir şey ne haddimedir nede böyle bir şey yapmaya aklımdan geçiririm. Fakat onların ihale sistemiyle, cihaz almakla, satmakla uğraşmaması lazım. Sağlıkta Türkiye'de devrim yapan partimiz bu konuda ne yazık ki gereken düzenlemeyi yapamamıştır. Ama ilerleyen dönemlerde bu konularında düzeltileceği inancındayım" ifadelerini kullandı. Keşke herkes Aydoğdu gibi kendi partisi de olsa eksik olan konularda bu kadar cesurca özeleştiri yapabilse

MEHMET ÇEVİK MEMNUN DEĞİL


Unutanlara hatırlatalım… Unutturanlara da… 2 yıl merkez ilçe başkan yardımcılığı, 4 yıl Arge Başkanı, Trabzon İl Başkan Yardımcılığı yaptı Ak Parti'de. 2008 yılında il başkanlığına aday oldu. Trabzon ve illeri Bölge Koordinatörlüğü yaptı. Parti içi eğitim çalışmalarına katılıp bu çalışmaları ilçe ilçe gezip partililere aktardı. 2009’daki yerel seçimlerde 12 Eylül referandum çalışmalarında partisine büyük taktılar sağladı. AK Parti'nin emektarlarından Mehmet Çevik'te Trabzon'da gidişattan memnun değil. Özellikle de AVM'lere verilen tavizler nedeniyle TTSO'nun eksikleri olduğunu söylüyor. Çevik gibi önemli isimlerin unutulmaması ve her zaman beyin fırtınalarına eşlik etmesi sağlanmalıdır. Çevik'i esnaf adına da önemli tespitleri var onları da zaman zaman sizlerle paylaşacağız.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479