banner643

POLİTİK GÜĞÜM

12.06.2012

POLİTİK GÜĞÜM
KTÜ’DE SON 24 SAAT

Ve sonunda yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Kara göründü. KTÜ’de rektörlük seçimleri yarın yapılacak. Son dakika sürprizi olmaz ise mevcut adaylardan hiç biri adaylıktan çekilmeyecek.

4 adayın olduğu seçimlerin YÖK tarafından kabul edilebilmesi için 2 adayın daha adının sandıktan çıkması gerekiyor.

6 aday YÖK’e bildirilecek. Peki o iki aday kim olacak. Buna kampüste “Tavşan” adaylar deniyor. O iki adayı bulma işi de muhtemelen seçimi önde getireceği varsayılan Süleyman Baykal’a düşüyor. Baykal iki oyunu heba edecek. İki oy tek oy olacak bir isme çıkacak. Bunlar da genellikle kendileri olacak. Yani iki kişi kendine oy verecek. O iki kişi de daha sonra Baykal rektör atanırsa ödüllendirilecek. O nedenle o iki ismi iyi belleyin deniyor. O iki isim bir anlamda kendi oylarının rengini de belli edecekler.
Ancak bir başka iddia daha var. Tavşan adaylar konusunda Orhan Aydın ile Süleyman Baykal anlaştı. İkisi de kendi tavşan adayını çıkaracak. Yani bir aday Baykal’ın adamı bir aday da Aydın’ın adamı olacak. Böylelikle seçimi kazanma şansı olana iki aday da birer oy eksik alacaklar.

KTÜ’de son 24 saate girilirken, KTÜ’deki heyecan kadar Trabzon medyasında da benzer heyecan var. Medyada her benzer seçimde olduğu gibi rektörlük seçimlerinde de ikiye ayrıldı. Baykalcılar ve Orhancılar. Bu doğal ayrışımın kampüste çok da anlamı yok. Zira kimse medyada çıkan haber ve yorumlarla tavrını belirlemiyor. Belirleyen belirledi. Ancak son dakika kulağımıza gelen bir bilgi, medyaya yansımış olmasına rağmen pek de değerlendirilmedi gibi. Koca bilim insanlarına odasının kapısı kapatılarak resmen bir aday için oy vermeye zorlanıyorlar. Bu da üstelik Tıp’ta oluyor. Bayan bir öğretim görevlisine bu anlamda kim yüklendi.

Olayı, speküle etmek istemiyoruz. Bunun ne olduğu olayın nasıl yaşandığını bilen biliyor. Biz de seçimden sonra olayı gündeme getirmeye çalışacağız. Eğer iş bu boyuta geliyorsa, vay ki vay..

GÜNNAR AKDENİZ’E CEVAP VERECEK Mİ?

Trabzon Ak Parti il başkanı Adnan Günnar için “Ben delege sayısının yarısından bir fazla oy almıyorsam o il başkanlığı koltuğunda oturmam” diyen eski Ak Parti il başkanı Ali Rıza Akdeniz’in açıklamaları olay oldu.

61saat.com’da yayınlanan bu açıklamalardan sonra birçok telefon aldık. Konu nedir, ne değildir. Akdeniz böyle bir şey dedi mi demedi mi..?

Önce şunu hatırlatalım, 61 saat.com denmeyen bir şeyi buraya aktarmaz. Yazmaz. Yazması da ayıp olur. Ali Rıza Akdeniz de açıklamalarının arkasında olduğunu söyledi. Bazı Ak Parti’li dostlar da hemen bu açıklamanın arkasında önünde bir bit yeniği arıyorlar. Hiç aramayın, biz habercilik yapıyoruz. Bu konuda yaptığımız gibi.

Adnan Günnar, Ali Rıza Akdeniz’in bu açıklamasına cevap verecek mi..? Bizce vermeyecek. Hatta, Ali Rıza Akdeniz’in açıklamalarından sonra Mustafa Yanmış’ın Günnar’ı arayarak “Aman sen cevap verme” dediğini öğrendik. Yanmış, Akdeniz’i de arayacak. Ortamı yumuşatacak. Bu arada, Akdeniz’in açıklamaları Ankara’da da yankılandı. Ankara kulislerinde önce milletvekilleri bu açıklamanın doğruluk dereceğini öğrenmeye çalıştı. Doğru olduğunu öğrenince de ortamın gerilmemesi için ara buluculuk yapacakları yönünde bilgiler gelmeye başladı. Akdeniz’in bu arabulucu vekillere ne diyeceğini bilmiyor ama tahmin ediyoruz..” Siz kendi işinize bakın..”

devamı 2.sayfada...

TRABZON MEDYASININ KADIN GAZETECİLERİ
KÜRTAJ KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORLAR?

Trabzon medyasında da ciddi bir erkek egemenliği var. Kadın gazeteci meslektaşlarımız bir hayli az. Ancak mesleklerinde ciddi şekilde bütün imkansızlıklara rağmen başarılı olanlar da. Şu sıralar, genel, ulusal ve diğer bölgesel gazetelerdeki kadın köşe yazarları ve gazeteciler muhabirler hükümetin kürtaj yasası ile ilgili hazırlıklarına karşı görüşlerini dillendiriyorlar.

Son olarak İzmir Gazeteciler Cemiyetine üye kadın gazetecilerin Konak’ta bir eylemi oldu. Hürriyet’in ünlü yazarı Ayşe Arman ilginç fotoğrafı ile gündeme geldi.

Trabzon’da cemiyetimize üye kaç kadın gazeteci var tam sayısını bilmiyoruz. Ama kadın yönetici olmadığını biliyoruz. Özellikle Trabzonspor’un maçlarını izleyen kadın gazeteci kardeş ve meslektaşlarımızın bir hayli çok olduğunu da görüyoruz. İlk etapta  aklımıza gelen kadın meslektaşlarımız şunlar; Nurgül Günaydın, İpek Cansel Kıyak Şahin, Fatma Yavuz, Gül Terzi, Seçkin Üzen hepsi basın kanunundan gazeteleri ile sözleşmesi olan kadın gazeteciler. Ayrıca bir yığın televizyoncu meslektaşımız var. Ayşegül Özdoğan Yıldırım çok başarılı bir grafik çizdi. Televizyonculukta bir numara. Haberleri röportajları ile ciddi bir boşluğu doldurdu. Çiğdem Çetin de öyle. Tabi hatırlayamadıklarımız da var. Kendilerinden özür dileriz

Şimdi biz diyoruz ki, Trabzon medyasının kadın gazetecileri Kürtaj konusunda ne diyorlar. Niye bu konuyu da Trabzon’da erkeklerin eline bıraktılar. Cemiyet yönetimi kadın üyelerden kürtaj konusunda bir tepki koyalım gibisinden kendilerine öneri gelmediğini söylüyorlar. Biz de takip ettiğimiz kadarı ile gazeteci kadın meslektaşlarımız, arkadaşlarımız dostlarımızın konu ile ilgili kalem oynattıklarını da görmedik.

Niye acaba.

Aralarında bir güç birliği mi yok..?

Yoksa korkuları mı var? Ya da Trabzon bu işi kaldırmaz mı diyorlar. Sahi, Trabzon’daki kadın gazeteci meslektaşlarımızın kürtaj konusundaki görüşleri ne..?

ALİ AĞAOĞLU TRABZON’A YATIRIMA NE ZAMAN GELECEK?

Ali Ağaoğlu, parayı İstanbul’da kazandı. İstanbul’da kazanıyor. İstanbul’da yiyor. Arada sırada da Trabzon’a geliyor. Havasını atıyor. Birkaç hayır işi(!) yapıyor gidiyor. Son verdiği hayır işi sözlerinin yerine getirip getirmeyeceğini de yakından takip edeceğiz.

Bu konuda Of kaymakamının sabrını bekliyoruz(!)

Neyse biz asıl meselemize dönelim. Duyduk ki, Ağaoğlu, çok ciddi bir yatırım ile Trabzon’a gelmeye karar vermiş. Erdoğdu kışlasının arsasını istiyormuş. O kışlayı babamızın oğluna versek yatırım yapar. Ağaoğlu’na niye verilsin ki. Ahmet Canım’a var diksin Ağaoğlu gibi lüks binalar. Metin Samancı’ya ver. Yıllarca Trabzon’un bu anlamda kahrını çekmiş. Ağaoğlu kendi arsa yaratacaksa bulacaksa gelsin. Hazıra konmaya gerek yok diyoruz.

devamı 3.sayfada...

LİG TV’NİN YORUMCUSU KİM OLACAK?

Lig TV’nin yeni sezonda Trabzonspor ile ilgili yorumcusu kim olacak? TV 8’de Trabzonspor yorumlanacak mı..? Yeni sezona doğru bu anlamda da hareketlilik yok değil. TVem de yeni sezonda Trabzonspor ile ilgili olarak Trabzon stüdyolarını daha fazla kullanacak. Trabzonspor ağırlıklı yeni yorumcular bulacak. Bunlar spor medyasında konuşulan konular.

Lig TV’nin yorumculuğu için Sadri Şener’in Tuncay Sokak’ı önerdiği ifade ediliyor. Soyak eğer teknik adam olarak bir takım ile anlaşmazsa yeni sezonda Tuncay Soyak, Trabzonspor’u yorumlayacak. Serdar Bali de Lig TV’nin ajandasında var. Ancak Bali, Lig TV’nin önce kendisinden ciddi şekilde özür dilemesini bekliyor.

Metin Atasoy’un da TV8’de Trabzonspor’u yorumlayacağı belirtiliyor ama bu kesin bir bilgi değil.
İhsan Öksüz’ün yeni spor dergisi AMK’de köşe yazarı olarak Trabzonspor’u yorumlayacağı konuşulurken, Trabzon’da çıkacak olan yeni gazetenin spor müdürlüğüne de Kamil Anahar’ın gelebileceği ifade edilirken Yeni Şafak’da Trabzonspor’u yoğun işlerinden fırsat bulursa Fotomaç’da yorumlar yazan Salih Tuna kendi gazetesi Yeni Şafak’ın bu kez spor sayfasında yazacak.

EYOF DOSYALARI KİMDE?

Avrupa Gençlik oyunları ile ilgili olarak Trabzon ciddi bir yatırı aldı. Ciddi bir mali kaynak sağlandı. Emeği geçenlere teşekkürler. Ancak her şeye rağmen oyunlarla ilgili olarak kesin hesapların ortaya çıkmasından sonra bazı rakamlar Sayıştay ilgililerinin dikkatini çekti. Benzer dikkat Erzurum’daki kış oyunları ile ilgili oldu. Erzurum için ciddi bir soruşturma başladı.

Umarız Trabzon için böyle bir şey olmaz. Ancak akla karanın da ortaya çıkması gerekiyor. Ankara’dan gelen bir bilgi, Sayıştay’ın ciddi ölçüde Eyof ihalelerinde imzası olanlardan bazı fazla ödemeler için geri para istediği yönünde. Bu bilgi henüz doğrulanmamış bir bilgi. Bakalım süreç ne getirecek.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498