POLİTİK GÜĞÜM

Trabzon Kulislerinde Pazar dedikoduları...

POLİTİK GÜĞÜM
BALTA KANCA BULUŞMASININ YANKISI

Faruk Kanca, AK Parti il yönetiminin (A) kadrosunda yani yürütmede yer almasından sonra AK Parti içindeki ciddi bölünmeler ya da çekişmelerin artık giderek yerini birlik ve bütünlüğe bırakacağı yönünde bir beklenti vardı.

Her ne kadar Kanca’nın il başkanlık seçimi öncesi tarafında olanlar o süreç ve sonrasında Kanca’ya küstülerse de artık şimdi taşlar yerine oturdu. Kanca ile Çevre ve Şehircilik bakan yardımcısı Muhammet Balta’nın Bakanlık makamında bir araya gelmesi, samimi pozlar vermesi bunun da haber olarak medyaya servis edilmesi, birlik ve beraberliğin ilk adımı olarak nitelendiriliyor. Her ne kadar bu suni bir poz, dostlar alışverişte görsün dense de, yinede bu görüntü tabanda memnuniyet yarattı.

Bu noktada toplantıda Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, il başkanlığı süresince bakan yardımcılığına geldiğinden bu yana hiçbir parti ayırımı yapmadan ve de kendi partisi içerisinde herkesle kucaklaşmak gibi bir misyonu olduğunu belirterek,”Artık kimse ile ayrı ve gayrımız yok. Hepimiz aynı tavadayız aynı teknedeyiz aynı gemideyiz. Türkiye’nin önünde çok büyük meseleler, sıçrama yapacağı büyük anlar ve fırsatlar var. Küçük işlerle uğraşıp genel başkanımızı başbakanımız üzmeye gerek yok. Biz el ele olacağız Sayın Başbakanımız da yola devam edecek. Bundan sonra hedefimiz bu” dedi.

Bu arada, Balta’nın biz hiçbir kimseye siyasi anlamda farklı davranmıyoruz dediğini bir canlı örnekle de size aktarmak istiyoruz. İstanbul’un Adalar belediye başkanı CHP’li. Balta ile arası da çok iyi. Balta, Adalar Belediye Başkanının bir dediğini iki ettirmiyor. Adalar Belediye başkanı “Öyle bir bakan yardımcımız var ki, valla her sorunuma el atıyor. Çevre düzenlemeleri ile ilgili bütün projelerimi bakanlıkta o takip ediyor” dedi. Belediye başkanının bu samimi açıklamaları da Balta’nın görevinde gerçekten siyasi davranmadığını gösteriyor..AŞKALE ÇİMENTO HAKSIZ MI..?
Aşkale Çimento’nun Trabzon ve çevresinde tekel oluşturduğu bu nedenle çimento fiyatlarında bölgede rekabet oluşmadığı gerekçesiyle liman sahasında çimento depolama tesisi kurulmasının yankısı devam ediyor.


Aşkale Çimento’nun şehir, çevre ve de kamuoyu baskısı ile fabrikanın bulunduğu yerden kaldırılması ile ilgili girişimleri devam ediyor. Aşkale, Maçka vadisinde Bülbüloğlu’nun hazır beton tesislerinin olduğu yeri aldı. Kimilerine göre oraya fabrika kuracak.

Biz pek sanmıyoruz bizce Aşkale orayı toz dökme çimento siloları kuracak böylelikle ticari rekabette kendine bir avantaj sağlayacak deniyor. Bu anlamda ticari pencereden baktığınızda Aşkale haklı.

Gelelim Çimentonun nereye kurulacağı. Çimento’nun nereye kurulacağı yönünde tam bir bilgi yok. Aşkale de bu konuda ticari olarak sır vermek istemiyor. Ancak Aşkale kaldıracağı çimento fabrikasının yerine ne yapacak.

İşte bütün mesele bu. Alanın ticari alan olsun yönündeki imar değişikliği ile ilgili süreç biraz yavaşlamıştı. Çimento kaldırıldığında bu süreç hızlanabilir ve o alana dev bir AVM kurulabilir.

Peki bu AVM’yi kim kurabilir.

Bir Alman firması ile anlaşma sağlanıyor gibi. Alanda AVM’nin yanında ise modern ve çok amaçlı çok ultra lüks bir Lunapark’ın da kurulması söz konusu. Bu Lunapark, ABD’deki örnekleri gibi olacak. Çocuklar değil her yaştan insanların da eğlenebileceği bir alan olacak.YATABİLİRSİN DEMEDEN UYUMAYIN ADAM..!
Kim ne derse desin kim ne söylerse söylesin kim ne kulp takarsa taksın kim nasıl küserse küssün kim nasıl alkışlarsa alkışlasın;


Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun özel kalem müdürü Mustafa Akkaya işini iyi yapıyor. Bu tür görevde olanların çok hızlı yıprandıklarını biliyoruz. Çekilmediklerini de dostlarından çok sevmeyenlerinin olduğunu da.

Bundan önceki bütün Belediye Başkanlarının Akkaya benzeri görev yapanlarının da aynı şekilde eleştirildiğini unutmayın.

Dedik ya bu görev zor bir görev.

Biz Akkaya’nın evine gittiğinde de uyumak için Başkan Gümrükçüoğlu’ndan talimat gelmesi gerektiğini öğrenince şaşırdık.

Olaya şahit olan dostlarımız dedi ki.. Akkaya eve günün resmi kıyafetleri ile geldikten sonra çalışma masasına geçer günün raporu ile ertesi günün durumunu gözden geçirirken bir gözü de cep telefonundadır. Başkan onu aramadan üzerine değiştirmez ve hatta uyumaz.

Başkan Gümrükçüoğlu ne zaman ki Akkaya’yı arayıp “Uyuyabilirsin” der o zaman Akkaya’da uyur.

Özel kalem müdürlüğü hakikatten çok zor. Biz bunu Bakan Erdoğan Bayraktar’dan da biliyoruz. Bayraktar’ın siyasi danışmanları ve bakanlıktaki (A) kadrosu da Bakan Bayraktar’ın özel kaleminden gelecek olan “Herkes serbest” talimatından sonra Bakanlığı terk ediyor. Ya da evine geçip istirahat ediyor..

AĞAOĞLU'NUN CEPHANELİK DE ARSA DEDİKODUSU
Türkiye'nin saygın işadamlarından Oflu hemşerimiz Ali Ağaoğlu ile ilgili şehir efsaneleri yayıldıkça yayılıyor. Kimileri Cephanelik yanlarındaki boş arazilere Ağaoğlu'nun göz diktiğini söylüyor, kimileri Erdoğdu kışlasının arazisine. kimileride Boztepe Tugay'ın arazisine.

Biz Ağaoğlu'nun danışmanları ile irtibata geçtik. Şu anda Trabzon'daki tek yatırım, Of ilçesine yapılacak eğitim kurumları olduğunu belirttiler. Bunun haricinde kesinleşmiş bir yatırımın olmadığını söylediler. Fakat Ağaoğlu genel seçimlerde Çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar'a yatırım sözü vermişti. Ve bunun için ekibi rantabl bir yatırım olması adına çalışmalarına devam ediyor.

DEVAMI 2. SAYFADAGÜMRÜKÇÜOĞLU TURKCELL'İN PATRONUYLA NE KONUŞTU?
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bir taşta iki kuş vurmayı sever. Geçtiğimiz günlerde Ankara'da bir bakanlığı ziyaretinde, sıranın kendisine gelmesini bekleyen Gümrükçüoğlu, bekleme salonunda oturan kişilerin dikkatini çekti. Orada oturanlar Turkcell'in üst düzey yöneticileriydi. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nu müsteşarlığı döneminden tanıyorlarmış. Gümrükçüoğlu hemen konuya girdi ve Turkcell'in bakanlık ziyaretinin nedenini öğrendi.

Hatta daha fazla detay alan Gümrükçüoğlu Turkcell'in Türkiye'deki belirli illerde lojistik üst benzeri merkezler kuracağının bilgisini alınca, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Civil'i bakanlık makamında çıkarken ayaküstü yakaladı ve Trabzon'a da bu merkezlerden bir tane kurması yönünde her türlü kolaylığı sağlayabileceğini ifade etti. Bu merkezler en az 200 kişinin çalıştığı ve insan sirkülasyonunun çok fazla olduğu yerlermiş. Yatırım için söz vermese de bir etüt çalışması için Turkcell Trabzon'a ekip gönderme sözünü vermiş. Bakanlıktaki işten de olumlu sonuçlar alan Gümrükçüoğlu, eğer Turkcell'in de çağrı merkezinden sonraki ikinci yatırımını Trabzon'a çekerse gerçekten bir taşta iki kuş vurmuş olacak.

YAVAŞ'TAN NE İSTİYORLAR
Trabzon'un kalkınma mahallesindeyiz. Gecenin ilerleyen saatleri, açık bir pastaneden arkadaşımızın doğum günü için pasta seçiyoruz. Kavga, gürültü, küfür kıyamet. Ortalık ayağa kalktı. Mahalleli araya girse sıkıntı girmese cinayet çıkacak. E polislerde uzaylı değil ki anında olay yerine gelsin.

En az 5 dakika ki buda normal bir süre olaya müdahale süreleri. Bu arada bir anlık hırs ile çekilecek bir silah, çıkarılacak bir bıçak, Allah göstermesin acı sonuçlar doğurabilir. Esnaf ile bu konuda biraz sohbet ettik. Sadece KTÜ'de 60 bin insan sirkülasyonun olduğunu belirten esnaf Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş'ın kalkınma Mahallesi'ne bir karakol kurması yönünde ricada bulundular.

Araçların devriye attığını fakat her saatte bir de atsa, arada bir an olayların patlak verebileceğini belirten Kalkınma ve Üniversite Mahallesi esnafı artık bu mahallelerin ortak bir noktasına bir karakol kurulmasının şart olduğunu ifade ettiler. Bakalım Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş bu talebe nasıl karşılık verecek.

CANALİOĞLU TAŞBAŞI, BEYOĞLU ERDOĞAN
Trabzon'un Taşbaşı mahallesi esnafı bu aralar 3 günde bir yapılan polis baskınlarından rahatsız. Ağır baskı altında geçtiğimiz günlerde Kadir İnanır'ın başrollerini oynadığı Elveda Kat'ya filmine de içinde bulundukları zor durum ve yanlış anlaşılma nedeniyle sert tepki gösteren esnaf, Belediye'nin kapatma kararlarını hemen uygulamaya koymasından da şikayetçi.

Volkan Canalioğlu döneminde kapatma kararlarının paraya çevrildiğini, en fazla bir haftalık kapatmaların verildiğini belirten esnaf, yüzlerce kişinin ekmek yediği bu mahalledeki esnafında görüşlerine başvurulmasını istiyor. Yetkililer ne der bilemeyiz fakat bu yoğun baskı ve baskınlar ile işyerlerine kilit vurulan Taşbaşı esnafı Canalioğlu'nu arar duruma geldi. En büyük şikayetleri ise yargısız infaz. Kimsenin kendileriyle akli selim bir şekilde oturup konuşmadığını, sorunlarını masaya yatırmadığını belirten Taşbaşı esnafı mekanların kapatılmasının hiçbir zaman çözüm olmadığını ve sorunun neden kaynaklandığını tüm kesimlerin detaylıca bildiğini belirterek icra makamlarından alternatif çözümler üzerine çalışmaya esnaf ile fikir alışverişinde bulunmaya davet ediyor.

Muhafazakar bir siyaset güden AK Parti iktidarlarına mensup kadrolarca yönetilen Trabzon'da birilerinin işleri başka yönlere çekmek istediğinden de dert yanan Taşbaşı Esnafı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ında zamanında Beyoğlu ve Cihangir'deki benzer işletmelere giderek kapı kapı gezip oy istediğinin unutulmamasını istediler. İlginç bir örnek oldu fakat tarih tekerrürden ibarettir.Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498