banner589

POLİTİK GÜĞÜM

23.06.2012

POLİTİK GÜĞÜM
MHP'DE 15 TEMMUZ ALARMI

MHP Trabzon’da 15 Temmuz’da il yönetimini belirleyecek kongresini yapacak. Böylelikle de MHP’deki il yönetim kurulunu belirleyecek kongre krizi de çözülmüş olacak.

MHP genel merkezi uzun zamandan bu yana il kongresini yapmıyordu. Ancak, taban baskısı bu tarihin belirlenmesine neden oldu. Muammer Demeli ekibi ile en güçlü adaylardan biri. MHP’de objektif değerlendirmeleri ile tanıdığımız Yılmaz Odabaşı, MHP genel merkezinin il kongresini belirleyen tarihi ilan etmesini normal bir sürecin sonucu olarak değerlendirdi. Odabaşı MHP tabanında Devlet Bahçeli’ye dönük hiçbir saygısızlık olmadığını aksine yürekten bir sahiplenme olduğunu belirtirken “Sayın Bahçeli’nin MHP’de genel başkan adaylarının garantisi ve güveni benim” demesini ise ülkücü hareket ve parti disiplini ile demokrasisinin ne olduğunu gösteren en mükemmel bir tespit olarak nitelendirdi.

MHP’li dostlar ile sohbetimizde gördük ki, il kongresinin tarihinin belirlenmesi kendilerini mutlu etmiş. Hepsinin yüzü gülüyor. Bugün de Koray Aydın Trabzon’a geliyor. Önce hemen belirtelim Koray Aydın’ın Trabzon’a gelmesi kongre tarihinin belirlenmesi ile bir ilgisi ve alakası yok. Zira bugün Trabzon’a gelmesinde incelemelerde bulunmasında parti tabanı ile buluşmasında ki planlama kongre tarihinin belirlenmesinden önce organize edilmiş bir şeydi.

MHP TRABZON İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

MHP Trabzon için önemli bir parti. Trabzon’un her türlü sorunlarının dillendirilmesi, yönlendirilmesi iktidarın hatalarını görüp kendini biçimlendirmesinde MHP tarihi bir misyon üstlenmektedir. Sandığa yansımasa da MHP Trabzon’da çok ciddi bir kitlenin de sempatisini kazanmış partidir.

Bu nedenle MHP Trabzon’da çok önemli.

Bu zamana kadar MHP’nin il yönetimleri son genel ve yerel seçimlere kadar olması gereken potansiyelini özellikle yerel seçimlerde sandığa yansıtamamıştır. Bunun birçok sebepleri açıklanırken belirlediği adaylar ve il yönetimlerinin pasif olması ilk iki sıraya yerleştirilebilir.

Bu nedenle 15 Temmuz’daki il kongresi bu anlamda çok önemli. Diri, canlı, atak, tabana inmiş, Trabzon’un meselelerini yerinde takip eden, partiyi toparlayan halk arasında MHP’ye yeniden eğilimi kazandıracak bir il yönetimi Trabzon’da dengeleri alt üst edebilir.

İşte bunun için MHP Trabzon anlamında kilit bir parti. MHP’nin eski il başkanlarından Muhammet Öztürk taban ve kitle politikasın en iyi yapan il başkanlarından biri olarak kabul edilir. Öztürk de 15 Temmuz’daki il kongresinin sürecin normal işlemesinin bir sonucu olarak değerlendirirken uzun zamandan bu yana genel merkez ile taban, taban ile genel merkez arasında kopukluk varmış gibi bir suni gündem yaratılmasının da MHP’yi yorduğunu belirterek “Ama 15 Temmuz tarihinin açıklanması ile ülkücü hareket ve parti artık eski dinamizmine kavuşacak sürecin startına gelmiştir” dedi.

devamı 2.sayfada...

MUHİTTİN ÖZTÜRK'E MORAL BULUŞMASI

Bugün İstanbul’da önemli bir vefa buluşması var. Trabzonspor’un eski yöneticilerinden ve adı gelecekte yapılacak olan kongrede başkan adayı olarak konuşulan Metin Atasoy, Çatalca’daki çiftliğinde yine eski yöneticilerimizden pür neşe insan Muhittin Öztürk için moral ve vefa gecesi düzenliyor.

Öztürk uzun zamandan bu yana hastalık ile mücadele ediyor. Öztürk’ü tanıyan bilir. Tanımayanlara da biz anlatalım. Kendisi Trabzon’dan göç etmiş sonra deniz nakliyatı işinde çok başarılı bir yere gelmiş iş adamı. Ama her memleketinden göç eden başarılı iş adamları ile kökünü unutmamış biriydi. Neşeliydi, espirüteldi. Trabzonspor için canını feda ederdi. Yöneticilik yaptı. Yönetimlere yol gösterdi. Trabzonspor’u o hep deplasmana giderek izlerdi. Zira İstanbul’da otururdu Trabzonspor İstanbul’a geldi mi iş gereği yurt dışında olurdu oturduğu şehre deplasmana çıkardı. Trabzon’a maça gelirdi yine onun için deplasman olurdu Trabzon’a gelmek.

Metin Atasoy Trabzon’dan da yakın dostlarını, Muhittin Abi’mizin sevdiği arkadaşlarını görünce çok sevineceği dostlarını İstanbul Çatalca’daki çiftliğinde bir araya getirecek.

Buradan biz de size sesleniyoruz. Tabi Muhittin Abi’mizi tanıyanlara. Tanımayanlara da bir vesile ile ona ulaşın telefonla tabi, ve moral verin. Ona ihtiyacı var. Bu arada Atasoy’a da bu ince jestinden dolayı teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız sayın Atasoy

AK PARTİLİLERİN BİR KISMI VE HAYALLERİ

Hani derler ya “Can çıkar huy çıkmaz”diye.

Trabzon Ak Parti’de de artık klik olmuş ya da hizip olmuş birilerinin huyu çıkmadı gitti. Şimdi de Ak Parti kulislerinden bu tiplerden çıkan bir söylenti giderek kulaktan kulağa yayılmaya başlandı.

Güya, partinin büyük kongresi yapıldıktan sonra il yönetimi görevinden alınacakmış.

İnsanın gülesi geliyor ama. Ak Parti’nin il kongresinin formatını başbakan attı. Eğer Başbakan attığı formatı bozacaksa yıkacaksa diyecek bir şeyimiz yok.

Ancak şöyle bir olasılık mümkündür. Büyük kongreden sonra bu tür bir beklenti içinde olanların parti ile ilişkilerinin kesilmesi muhtemel bir gelişme olabilir.

Zira Türkiye genelinde teşkilatlarda böyle bir temizliğin söz konusu olabileceği yönünde genel bir değerlendirme var. Trabzon özelinde de bu genel değerlendirmenin hayata geçirilmesi ile ilgili Başbakan Erdoğan’ın hiç tavizsiz olabileceği belirtildiğini de ifade edelim.

Ak Parti’de il yönetiminin oluşmasındaki koalisyonu o koalisyonun içindekiler içine sindirdi, hariçten gazel okuyanlar sindiremedi.

devamı 3.sayfada...

SAHİL TESİSLERİNDEKİ KRALDAN FAZLA KRALCILAR

KTÜ sahil tesisleri bir özerk kuruluş olarak halka en açık tesislerden biri. Rektör Özen’in bu konudaki uygulaması ile KTÜ sahil tesisleri hem öğretim üyelerince hem de dışarıdan gelen vatandaşların özgürce kullanabileceği alan oldu.

KTÜ sahil tesislerinde fiyat dengelemesi de dışarıya göre normal olunca da halktan gelen guruplarda tesisleri yeğliyorlar.

Tabi bu arada KTÜ sahil tesislerinde günün konusu gündemi rektörlük seçimlerinden sonraki sürecin nasıl değerlendirileceği yönünde. Bazı kesim aradaki oy farkının ikinci gelenin atanmasını engelleyecek bir fark olmadığını söylerken bazı kesimler de KTÜ geleneğinde ilk sırayı alanın atandığı yönünde fikir belirtiyorlar.

Tesislerde bizim dikkatimiz çeken ise fanatik öğretim üyeleri. Öyle ki hem Süleyman Baykal’dan hem de Orhan Aydın’dan daha atak(!), daha canlı(!) daha hırslı(!) ve hatta tehlikeli şekilde daha agresif(!).. Bu gibilere bir öğüdümüz var.. Keskin sirke küpüne zarar verir.. Dikkat…

HER ŞEYE RAĞMEN TURUP OLACAK MI?

Araklı’nın Turup bölgesinin katı atık çöp depolama merkezi olmasına her kesimden tepki geliyor. Ama bir gerçeği buradan sizinle paylaşalım.

Geçenlerde oraya gittik. İnceleme yaptık. Çıplak gözle gördük. Gördük ki Araklı’nın eski belediye başkanları da o bölgeye katı atık çöp depolamışlar. Hem de vahşice. TSK’nın terk ettiği atış alanlarında bu bölgelerde yapılan depolamadan izleri görebiliyorsunuz.

Bir de katı atık depolanacağı alanların çevresindeki piknik alanları. İnanamazsınız piknikçiler tarafından öyle bir kirletilmiş ki. İlçede burası çöp olmasın diyenler alanı çöplüğü döndürmüşler.

Duyarlılık sıfır.

Gelelim Turup’un katı atık depolama alanı olup olmayacağına. Sanki olacak gibi. Bir önemli yetkilinin şu ifadesi halkın konu ile ilgili tepkilerine sanki kulak tıkadığının bir gerçeği..

“Ok yaydan çıktı o ok geri döner mi..”

BEŞİRLİ SEMT PAZARI NE OLACAK?

Trabzon 2 Nolu Beşirli mahallesinde semt pazarının düğün salonu olarak kiraya verilmesine tepki gösteren Semt Pazarcıları Odası Başkanı Abdurrahman Samat, ‘Semt pazarını kullanmak için belediyemize başvurduk. Başkan yardımcısı Gökhan Bali, bize proje yapın gelin, dedi. TESOB ile birlikte proje yaptık. Belediyemize sunduk. Cevap alamadık. Sonra duyduk ki semt pazarı düğün salonu olarak kiraya verilmiş. Mahalle içinde düğün salonu olur mu’ dedi.

Biz de bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner587

banner510