POLİTİK GÜĞÜM!

13.07.2012 TARİHLİ POLİTİK GÜĞÜM

POLİTİK GÜĞÜM!
KURTULMUŞ, YANINA NEDEN MALKOÇ’U ALMADI?

AK Parti ile HAS Parti’nin bütünleşmesi ile ilgili olarak ya da HAS Parti’nin kapısına kilit vurup Ak Parti’ye iltihak etmesi konusunda Ankara’da yığınla senaryolar yazılıyor.

Bu senaryoların Trabzon’a yansıması nasıl olacak. Bunu zamanla göreceğiz, ancak siyasi bazı gelişmeleri bunun yansımalarını tahmin etmek güç değil.

Numan Kurtulmuş, Başbakanla görüşmeye giderken HAS Parti felsefesinin en derin isimlerinden biri olan Trabzonlu hemşerimiz Şeref Malkoç’u niye yanına almadı. Malkoç, bu bütünleşmeye sanki biraz mesafeli duran bir isim. Malkoç’un partide teşkilatlardan sorumlu olması da Kurtulmuş’un parti manevralarını istediği gibi yapmasını engelleyebilir. Sonuçta, Kurtulmuş’un ben gidiyorum demesinden sonra HAS Parti’de biz kalıyoruz diyecek birileri çıkmayacak. HAS Parti’de büyük bir taban harekâtı SP’sine yeniden geri dönebilir mi? Sanmıyoruz. Çünkü, Milli Görüş içindekilerin ruh hali aynen şöyle “İçimizden lider ve iktidar partisi çıkarıyoruz, o parti ve hareket büyüyor iktidar nimetlerinden faydalanıyor biz ise küçük kalıp yerimizde sayıyoruz..”

Kurtulmuş’un HAS Parti’sinden Ak parti’ye daha çok kayma olur SP’sine daha az bizim tahminimiz böyle.MALKOÇ, BİR DAHA Kİ SEÇİMDE AK PARTİ LİSTESİNDEHAS Parti’nin AK Parti’yi iltihakından sonra merak edilen konu Ak Parti Trabzon’un nasıl şekilleneceği.

Ak Parti teşkilatlarında yeni seçimler yaptığından bir değişiklik yapmayacak. Ancak büyük kongresinde parti üst yönetimlerinde hem Numan Kurtulmuş’un hem de Şeref Malkoç’un etkin bir görevde olması hemen hemen kesin gibi.

Numan Kurtulmuş, Ak parti’ye iltihak ederken bazı yakın çalışma arkadaşlarının da etkin görevde olmasını elbette isteyecek. Bu isimlerden biri de Şeref Malkoç olacak.

Malkoç’un Ak Parti’nin MKYK’sında olduğunu bir an için düşünelim.

Trabzon’un bir anlamda 5 Milletvekili olacak. Malkoç’da bir MKYK üyesi olarak Ak Parti Trabzon’un söze geçen ismi konumunda bulunacak. Bu durum, Şeref Malkoç’un Ak Parti’nin Trabzon milletvekili sıralamasında yer alacağının bir anlamda garantisi gibidir.

DEVAMI SONRAKİ SAYFADA


AK PARTİ MİLLETVEKİLİ SIRALAMASI NASIL OLUŞUR?HAS Parti’nin Ak parti’yi iltihakından sonra bütün siyasi manevraların R.Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile ilgili hamleleriyle yakından ilgili olduğu belirtiliyor.

Ankara kulisleri böyle diyor.

Ancak, elbette HAS Parti’nin ve Numan Kurtulmuş’un AK Parti’yi iltihakından sonra partinin önümüzdeki il genel seçimlerdeki milletvekili adayları ve sıralamaları da önemli. Bunun bile belli bir pazarlığı yapılacağına dair söylentiler şimdiden kulağımıza gelmeye başladı.

Mesela, Trabzon Ak Parti’de Milletvekili aday sıralaması nasıl olur. HAS Parti’nin de Ak parti’yi iltihak ettiği gerçeğinden hareketle, bizim tahminimiz odur ki, Şeref Malkoç bu listede ilk üç sırada yer alır.

Artık önümüzdeki ilk genel seçimlerde Ak Parti türbanlı aday da gösterecek. Bu anlamda Trabzon’da A.Sula Köseoğlu’nun şansı yüksek.

Elbette Süleyman Soylu’nun da Ak parti’ye katıldığını düşünürsek ve Ak Parti ilk genel seçimlerde % 60 oy hedefliyorsa, Soylu’nun hareketinden de bir ismin Trabzon milletvekili adayları listesinde yer alması kimseye sürpriz sayılmasın.

Bu çerçeveden hareketle önümüzdeki ilk genel seçimlerde Ak Parti Trabzon’un milletvekili sıralaması muhtemelen şöyle olabilir;

1) Erdoğan Bayraktar 2) Adnan Günnar 3) Şeref Malkoç 4) Ahmet Çubukçu 5) Ayşe Sula Köseoğlu 6) Süleyman Aydoğdu

Tabi bu sıralamaya Sadri Şener de bir yerden girebilir mi? Olabilir. Şenol Güneş bile girebilir.

Ayrıca, muhtemelen Başbakan SP’sine de kanca atabilir ve bu anlamda SP’si de Ak Parti ile bütünleşirse, sıralamada önemli isimler de yer alır.SON GENEL SEÇİMLER VE HAS PARTİ2011’deki son genel seçimlerde SP’si 15 bin 841 oy alırken HAS Parti 7 bin 804 oy aldı. Ak Parti 266 bin 605 oy aldı. HAS Parti’nin aldığı oy ile SP’sinin aldığından önemli bir bölümü eğer son genel seçimlerde AK Parti’ye gitseydi Ak Parti 6-0 yapacaktı.

Bu nedenle HAS Parti’nin Trabzon genelinde aldığı 7 bin oyu yok saymamak gerekiyor. HAS Parti’nin Ak Parti’ye iltihakından sonra Türkiye genelindeki sinerji Trabzon’a da ciddi şekilde yansıyacak bu kesin..SP TRABZON İL BAŞKANI ÇİZMECİOĞLU NE DEDİ?Has Parti’nin AK Parti’ye iltihakından Trabzon Ak Parti tabanında belirgin bir memnuniyet söz konusu. Tavanda ise halka genişlediğinden pek taban kadar önemli bir hareketlilik yok gibi.

Ak Parti’li bazı dostlarımız der ki AK Parti milli görüşün savunduğu bütün değerleri savunarak hayata geçirdi. O nedenle Milli görüşün bizden kopuk siyaset yapmasının zemine kalmadı.

Bu belli ölçülerde doğru. Üniversitelerde türban konusu kendiliğinden çözüldü. İmam Hatipler yeniden açıldı kuran seçmeli ders oldu. Bu arada 28 Şubat sürecinin kahramanlarından tek tek hesap soruluyor. Milli görüşün temsilcisi benim diyen SP’si halka bu konularda ne diyecek AK Parti’yi nasıl eleştirecek.

SP’nin Trabzon il başkanı dostumuz Mahmut Çizmecioğlu çok iyi niyetli bir insandır.

Çizmecioğlu’na göre herkes aslına rucu ediyor. Çizmecioğlu son gehel seçimlerde Milli Görüşün meclise girmemesi için HAS Parti’nin bir misyon üstlenerek ortaya çıkartıldığından bahsetti ve “HAS Parti üst yönetimi bu tarihi misyonunu yerine getirdi şimdi Ak Parti’ye gidiliyor” dedi.

Çizmecioğlu, HAS Parti’nin Ak Parti’ye katılımının AK Parti’ye değil SP’sine yarayacağını belirterek “Biz HAS Partili dava arkadaşlarımıza ne kadar haklı olduğumuz bu son pazarlık ile göstermiş olduk. Onlara kapımızı sonuna kadar açacağız” dedi. Sistemin Milli Görüş’ten korktuğunu belirten Çizmecioğlu HAS Parti’den kitlesel katılımların Ak Parti’ye değil SP’sine olacağını belirterek “HAS Parti üst yönetiminden birkaç siyasetçi milletvekili garantisi alarak AK Parti’ye geçer” dedi..MHP'DE SÜREÇ NASIL İLERLER...MHP’de İl Başkanlığı seçimlerinin iki kere ertelenmesi ciddi rahatsızlıklar yarattı. İl Başkanlığına aday olan isimlerden İl Başkanı Nihat Birinci’ye yönelik ser açıklamalar gelirken aslında bu durumun sonradan nasıl bir hal alacağı ise merak konusu. Yerel seçimlere az bir süre kalmışken mecliste vekilleri bulunan partilerden AK Parti ve CHP yeni il başkanını belki biraz tartışmalı olarak seçse de bu sürecin tamamlanmadığı tek parti MHP olarak kaldı. AK Parti MHP’li seçmenlerden bir hayli oy kazanmıştı, yapılan bu davranışlar MHP’ye oy mu kaybettirir yoksa oy mu kazandırır önümüzdeki seçimlerde göreceğiz.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479