banner572

POLİTİK GÜĞÜM

19.07.2012

POLİTİK GÜĞÜM
AK PARTİ O MEŞHUR TÜZÜK MADDESİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Ak Parti’nin diğer partilerin aksine meşhur bir tüzük maddesi var. O tüzüğün ilgili maddesine göre, seçilmiş bir makamda olan kişi 3 kez üst üste ancak o makamda seçilebiliyor. Dördüncü kez aday olup seçilemiyor.

Milletvekilleri içinde bu nedenle önümüzdeki ilk genel seçimlerde 3 dönem görev yapanlar 4. Dönemde aday olamayacaklar.

Ancak, ramazandan sonra yapılacak olan büyük kongrede tüzüğün bu maddesi değişiyor. Başbakanın son kez genel başkanlığa aday olduğunu açıklaması ve gittiği il kongrelerinde helâlık istemesi ve Cumhurbaşkanlığına aday olacağı yönündeki kesin kanaatlerin ortaya çıkmasından sonra parti MKYK’sında tüzüğün bu maddesinin nasıl değiştirileceği ya de delineceği ya da revize edileceği masaya yattı.

Ve MKYK’da şu görüş hemen hemen kabul edildi. 3 dönem milletvekilliği yapanların Belediye Başkan adayı, aynı şekilde belediye başkanlığı yapanların da Milletvekili adayı olmalarının önü açılıyor.

Henüz taslak halindeki bu yeni durum Ak Parti’de bir dengelerde kaymalar olacağını gösteriyor. Böyle bir durumda siyasi kulislerde seslendirilen bazı bakanlar Belediye başkanlığına aday gösterilecek kanaatini de güçlendirdi.

ÖZAK BELEDİYE, GÜMRÜKÇÜOĞLU VEKİLLİĞE DOĞRU MU?

AK Parti’nin değişen bu tüzüğünden sonra tabi bütün gözler 3. Dönemini bitiren milletvekilleri üzerinde olacak. Aynı şekilde aynı süreyi dolduran Belediye Başkanları da ilgi odağı konumunda.

Tüzük maddesinde yukarıda belirttiğimiz değişiklik olduğunda bu Trabzon’a nasıl yansır.

Eski bakanlardan Milletvekili Faruk Özak üçüncü dönemini bitirdi. Tüzük maddesi değişmez ya da revize edilmezse aday olamayacak. Ancak, tüzük değiştiği taktirde Özak’ın Belediye Başkan adayı olması gündeme gelecek.

O.Fevzi Gümrükçüoğlu’nun ise Milletvekili adaylığında tüzük engeli yok. O istese olabiliyor. Ancak Özak’ın hem vekil adaylığı hem de belediye başkan adaylığı tüzüğün amir hükmüne göre olması zordu. Tüzük maddesinde değişiklik olduğunda artık Özak için siyasi kulislerde seslendirilen Belediye Başkan adayı muhtemelen olur kanaati daha bir güçlülük kazanacak. Ak Parti’de milletvekilliğinden Belediye Başkan adaylığına geçeceği belirtilen etkili isimler var. Bunlar, Binali Yıldırım, Ertuğrul Günoy,Veysel Eroğlu,M.Ali Babacan gibi..

GÜMRÜKÇÜOĞLU'NUN PROJELERİ NEYE KONU OLDU?


Dün gece start alan 4. Zağnos vadisi etkinliklerine katılım beklentinin üzerindeydi.


Ramazan gelmeden başlayan eğlencelere Trabzonlular adeta akın etti. Binlerce vatandaş konser alanına doldurarak serin yaz akşamının tadını çıkardı. Ak parti teşkilatlarının da yoğun ilgi gösterdiği gecede Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Adnan Günnar arasındaki diyalog dikkatlerden kaçmadı. Bir aile ziyareti için müsaade isteyen Başkan Gümrükçüoğlu o esnada Başkan Günnar’ın sözlü müdahalesiyle karşılaştı. Başkan Günnar Başkan Gümrükçüoğlu’na, “Başkanı sizing adınıza Sanatçımız Osman Öztürk bir şarkı bestelemiş onu dinlemeden mi gideceksiniz? Dedi. Bunun üzerine Gümrükçüoğlu tekrar yerine oturarak kendi adına yazılan şarkıyı dinlemeye koyuldu.


Şarkıda Başkan Gümrküçüoglu’nun Trabzon için yaptığı projeler bir bir sayılıyordu. Tam o esnada Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı’nın mırıldanışını duyduk. “Sanatçımız inşallah bütün projeleri saymaz yoksa sabaha kadar buradayız”. Yaylalı bu düşüncesini biraz sesli ifade edince herkes kahkahaya boğuldu.

devamı 2.sayfada...

VOLKAN CANALİOĞLU KAÇ OY ALDI?

CHP yeni PM’sini belirledi. Volkan Canalioğlu yeniden PM’sine girdi. Canalioğlu Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almıştı. Dün gece saat 02 dolaylarında biten oy sayımı sonucu PM’sine kimin girdiği belli oldu.

Kılıçdaroğlu’nun sunduğu anahtar liste, seçimlerden zaferle çıktı. Canalioğlu da PM’sinde yer aldı.

Özellikle kota ve kontenjanlar nedeni ile PM’sine girmesi zordur denilen Canalioğlu bütün engelleri tek tem aştı ve PM’sindeki yerini aldı. Kılıçdaroğlu’nun sunduğu anahtar listenin dışında 6 isim listeyi deldi. İşte PM’si ve aldıkları oylar..

HALUK KOÇ 902

ŞAFAK PAVEY 878

ADNAN KESKİN 876

UMUT ORAN 871

MURAT KARAYALÇIN 850

FAİK ÖZTRAK 838

GÜLSÜN BİLGEHAN 821

GÖKHAN GÜNAYDIN 803

İHSAN ÖZKES 787

ENGİN ALTAY 787

İHSAN ÖZKES 787

VELİ AĞBABA 786

LEVENT GÖK 774

BİHLUN TAMAYLIGİL 772

PERİHAN SARI 754

CANDAN YÜCEER 748

OSMAN FARUK LOĞOLU 741

VOLKAN CANALİOĞLU 729

DURDU ÖZBOLAT 728 - LİSTEYİ DELDİ

HURŞİT GÜNEŞ 714

NİHAT MATKAP 714

SENA KALELİ 707

İLHAN CİHANER 702 (LİSTEYİ DELDİ)

FİKRİ SAĞLAR 699 (LİSTEYİ DELDİ)

FARUK DEMİR 696

ZUHAL SAMLI 696

EMREHAN HALICI 686

SEZGİN TANRIKULU 682

GÜRSEL TEKİN 677

ALAATTİN YÜKSEL 678

NAZİK IŞIK 666

ERCAN KARAKAŞ 644 - LİSTEYİ DELDİ

GÜLSEREN ONANÇ 644

ONURSAN ADIGÜZEL 643

HALİT TORAMAN 639

BÜLENT TEZCAN 633

AYŞE İNCE BEŞPINAR 627

AYTUN ÇIRAY 623

HÜSEYİN YAŞAR 623

BÜLENT KUŞOĞLU 622

YAKUP AKKAYA 619

TEKİN BİNGÖL 615 - LİSTEYİ DELDİ

GÖKÇE PİŞKİN 613

HÜSEYİN SAYGILI 603

ÇETİN SOYSAL 602 (LİSTEYİ DELDİ)

EMEL YILDIRIM 599

EKREM KEREM OKTAY 595

MERYEM GÜL ÇİFTÇİ 582

LAMİA YILDIZ TOKMAN 580

KUTSİYE BENAN BAYKAL 578

BERRİN GÜRÇAY DİLEKÇİ 577

SEYNUR YILDIRIM 571

UMUT AKDOĞAN 542 -


Öte yandan partinin Yüksek Disiplin kurulu üyeleri de belirlendi. O üyeler ve aldıkları oylar da şöyle;

ATİLLA EMEK 536

A İHSAN KALKAVAN 658

SÜHEYLA SUMRU 530

SONER KARAKUŞ 459

SEZGİN KAYA 465

MUSTAFA MOROĞLU 524

ŞENAL SARIHAN 612

ZUHAL SİRKECİOĞLU DÖNMEZ 421

MÜMİN AKGÜL 362

TÜLAY ATEŞ 541

TURAN AYDOĞAN 376

SELAHATTİN BALTA 398

SANİYE BARUT 484

MUSTAFA ÜLKÜ CANER 342

REFİK ERYILMAZ 453


CHP'DE ALİ TÜREN ÖZTÜRK'ÜN HAYAL KIRIKLIĞI

Trabzon CHP’de son yapılan kurultayda, en büyük darbeyi ilçelerin büyük bir destekle PM’si üyesi olmasını istediği Haluk Pekşen ile Ali Türen Öztürk yemiş oldu. Özellikle Öztürk’ün Trabzon’un kurultay salonunda çok kalabalık heyecanlı ve de partisine sahip çıktığı izlenimi verecek şekilde yer alması için masraflarını kendi karşıladığı örgütten birçok kişiyi de Ankara’ya getirmişti.

10 otobüs, Türen’i desteklemek onu kongre salonunda tanıtmak delegelerden oy istemek için giden partililer iddiaya göre Volkan Canalioğlu’nun ben aday olmayacağım demesinin de verdiği güven ile Türen için her şeylerin ortaya koydular. Ancak son dakikada Canalioğlu’nu Kılıçdaroğlu’nun ısrarla istemesi üzerine, Türen’in bu hamlesi yetersiz kaldı.

Şimdi CHP kulislerinde Canalioğlu’nun tabanda değil tavanda daha önce işi bitirdiği son dakika hamlesi ile de PM’sinin anahtar listesine girdiği yönünde kulis bilgileri var. Öte yandan eski il başkanı Necip Yıldız, kendisi için PM’sine aday oldu yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirterek “Hiç adaylık başvurum olmadı” dedi…

devamı 3.sayfada...

TRT'DEN BARIŞ YURDUSEVEN'İN İŞİ NİYE ZOR?

Önceki gün TRT’nin Trabzonspor muhabiri Barış Yurduseven ile Keyif Kafe’de karşılaştık. Baktık önünde bir sürü not. Cep telefonu da kulağında. İstanbul’u arıyor. Aradığı kişi Fenerbahçe yöneticisi. Hayrola dedik merak ettik. Barış’ın telefon görüşmesi bitti, “Abi bir dakika”dedi, bu kez Galatasaraylı bir yöneticiyi aradı.

Merak ettik.Transfere aracı mı olacak. O telefon konuşması bitti Barış yine “Bir dakika abi” dedi. Bu kez Kayseri’den Süleyman Hurma’yı aradı. Sonra Gaziantep’e uzandı. Sonra Beşiktaş. Sonra Bursa. Sonunda telefon konuşmalarının sırrını öğrendik. Barış TRT’nin akşam ki spor programına hazırlanıyor ve takımların son transfer atakları hakkında bilgiler topluyor.

Oysa biz Barış’ı sadece Trabzonspor muhabiri olarak bilirdik. TRT Spor Servisi Barış’ın tecrübesi, kulüplerle ilişkisi kulüplere yakınlığı futbol dünyasını bilmesi ve transferdeki derin bilgilere ulaşmasındaki rahatlığı ile bütün takımlardan sorumlu muhabir yapmış.

Barış Yurduseven’in işi gerçekten zor. Trabzon’dan İstanbul’un 3 büyük takımını da takip ediyor. Trabzonspor’u da yetmedi süper ligdeki Anadolu takımlarını da. Peki Barış’a bu ek görevi üzerine TRT ek bir ücret veriyor mu..? Sanmıyoruz.

BU YÖNETİM TRABZON'U DA İDARE EDER HÜKÜMET'TE DEVİRİR

Ali Osman Ulusoy, Selahattin Bahadır,Hikmet Onur,Süleyman Atal,Necip Yıldız,Hayrettin Hacısalihoğlu,Ali Sürmen, Ahmet Ömeroğlu,Orhan Özgür,Burhan Eyüpoğlu,Ahmet Armutçu, Karadeniz Kulübün yeni yönetim Kurulunu oluşturdu.

Karadeniz Kulüp önemli bir yer. Özellikle Ali Osman Ulusoy’un gayretleri ile ayakta duran Karadeniz Kulüpte her anlamda kulis yapılabiliyor. Hoş bir mekanı olan kulüpte, Ali Osman Ulusoy’un da yer aldığı oyun masalarında karşılıklı esprilerdeki kahkahalar kulüp duvarlarını da aşarak sokağa kadar inebiliyor.


Bu isimler aynı zamanda Trabzon’u da Trabzonspor’u da yönetir gerektiğinde hükümeti bile devirir deniliyor. Şehir Kulübüne alternatif olarak kurulan Karadeniz Kulübün bir önceki yönetiminde yer alan Cafer Hazaroğlu’nun neden yeni yönetimde yer almadığı ise bilinmiyor.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner570

banner510