POLİTİK GÜĞÜM

01.08.2012

POLİTİK GÜĞÜM
HASAN KURT İLE ALİ ÖZTÜRK KİM YAN YANA GETİRDİ?

Trabzon Ayasofya Müze’sinin cami olarak ibadete açılması ile ilgili tartışmalar Trabzon’un siyasi ve sosyal gündemini belirlemeye devam ediyor.

Şehir medyasında bu konuda Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin en hararetli savunucularının başında Günebakış’tan Ali Öztürk geliyor. Cami değil ama müze olarak kalsın diyenlerin başında da Hasan Kurt.

Hem Kurt hem Öztürk Trabzon özelinde bir araya gelmemeye de özen gösterir. Kurt’un gittiği yere Öztürk gitmez. Öztürk’ün olduğu yerde de Kurt gözükmez. Ancak dün akşam ikisi de iftar yemeğinde bir araya geldi.

Kurt da, Öztürk de oruçlu olarak geldiği iftar yemeğini Basın İlan Kurulu Genel Müdürü Mehmet Atalay verdi. Atalay’ın iftar yemeğine yerel medyanın yazılı görsel ve internet medyası sektörünün patronları da katıldı.

Kurt Atalay ile yan yana otururken Öztürk daha bir uzak yerde iftarını açtı, ardından sohbet başladı. Kurt, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin bir anlamı olmadığını söyledi, Öztürk ise Büyük Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili Trabzon’daki Ayasofya’nın cami olarak açılmasında önemli bir kilometre taşı olacağını belirtti.

Öztürk sohbette Ruhban okulunun açılmasına destek verirken “Ruhban okulu açılır, Büyük Ayasofya’da camiye aslına dönüşür” dedi. Sohbete bildiği doğruları her yerde hiçbir zaman çekinmeden seslendiren gazeteci İhsan Öksüz de katıldı ve “Ya şimdi bu tartışma nereden çıktı. Ne gerek var bu tartışlaya Ayasofya bu hali ile kalsın” diyerek sohbete renk kattı. Ali Öztürk ile Hasan Kurt, sohbet anında yan yana gemlememeye ve karşılıklı atışmaya da düşmemeye özen gösterdi.

AYASOFYA CAMİ'NE NE RANDEVUSU VERİLİYOR?

Trabzon Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili olarak bu konunun en hararetli savunucularından biri hemşerimiz Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın dünürü Sayın Sadık Albayrak.

Albayrak Bülent Arınç’ın Trabzon Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili olumlu görüş belirtmesi ve hükümetin bu konuda kararlı olduğunu söylemesinden sonda daha bir heyecanlandı.

Trabzon ile ilgili bağlarını koparmayan Sadık Albayrak, şehre ve köyüne sık sık gelen bir şehir sevdalısıdır. Önceki gün edindiğimiz bilgilere göre Sadık Albayrak, Ayasofya ile ilgili bütün vakıf bilgilerini de içeren bilgi dokümanlarını Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan’dan aldı.

Yıldırımhan’ın Orta Hisardaki bölge müdürlüğü binasına giden Sadık Albayrak kendi araştırmaları ve tarihi belgeleri ile Vakıf belgelerini toparladı ve Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalara sonuna kadar katkı vereceğini belirtti. Ve ardından da “Ayasofya cami olarak açılacaksa bir Cuma günü açılmalı, ve Cuma namazı ile birlikte ibadet başlamalı” dedi ve ondan sonra da Trabzon ile şehir dışındaki dostlarına “Bir gün size bir Cuma günü arayıp, Trabzon Ayasofya Camii’nde Cuma namazı kılmaya çağırabilirim. Hazırlıklı olun” dedi.

Bu arada, Ayasofya’da Cuma namazı kılınması ile ilgili olarak birçok kişi de birbirine randevu veriyor. Bu da dikkatlerimizden kaçmıyor.

devamı 2.sayfada...

GİRAY BULAK'TAN KİMLER BEKLENTİ İÇİNDE?

Giray Bulak’ın Trabzonspor’un menajerliğine getirilmesi ile birlikte, Trabzonspor yönetiminin profesyonel kadrodaki şişkinliği indirmekle ilgili gayreti öyle görünüyor ki yerine gelemeyecek.

Zira, Bulak görevi kabul etmesinden sonra çalışma koşullarının getireceği yeni kadrolara ihtiyacı olacak. Bu da Trabzonspor’a yeni eleman almak demek.

Bulak, Orhan Çıkrıkçı ile işe başladı. Çıkrıkçı’yı ekibine katan Bulak’ın Mehmet Birinci’ye de teklif getireceği ifade ediliyor.

Bulak futbolcu izleme komitesinden gelecek raporların dizayn edileceği ve bilgilerin depolanacağı bir birim de oluşturacak. Bu birimde de en az üç kişinin çalışacağı ifade ediliyor.

Ayrıca Bulak, kendi üst düzey İngilizce bilmesine rağmen bir de birime İngilizce bilen tercüman alacak.

Futbolcu izleme komitesinde revizyona gidecek olan Bulak’ın kendi kadrosunu kurarken kulübe gelecek ek mali yük ile ilgili olarak da As Başkan Nevzat Şakar’ın kara kara düşündüğünü de belirtelim.

BEDAVA KOMBİNELER SAHİPLERİNE ULAŞTI MI?

Birinci Sadri Şener yönetiminin As Başkanı Hayrettin Hacısalihoğlu’nun kulüp sorumluluğu ve vefası olarak nitelendirdiği bir uygulaması da Trabzonspor’un kurucu üyelerine ve tüzükle belirlenen kurulların üyelerine “Ücretsiz kombine” biletler verilmeye başlanmıştı.

Hacısalihoğlu’nun As Başkanlıktan ayrılmasından sonra uygulamaya koyduğu bir çok projeden vazgeçilmişti. Ancak ücretsiz kombine bilet dağıtımın devam etmişti.

Bu yıl yönetimde bu ücretsiz kombine biletlerin sayısının azaltılması ile ilgili bir görüş belirlendi. As Başkan Şakar da bu görüşe destek verdi ancak teori pratiğe yansımadı. Kurul üyeleri olaya tepki koydu. Kurucular arasından birkaç isim de “Bula bula biz mi buldunuz” diyerek kırgınlıklarını belirtince, Hacısalihoğlu, döneminden kalma bedava kombine uygulaması devam edecek.

devamı 3.sayfada...

VOLKAN CANALİOĞLU HANGİ CHP'LİDEN ÇALIM YEDİ?

TBMM’sine seçim bölgesi ile ilgili en çok soru önergesi veren Milletvekillerinin başında Volkan Canalioğlu gelir.

Canalioğlu, her anlamda soru önergesi hakkını kullanıyor. Geçenlerde kendi ile sohbet ederken “Bir muhalefet partisi milletvekilinin en büyük kuvveti gücü soru önergesidir” dedi. Canalioğlu, kendini olmadık şeyler için de soru önergesi veriyor diyenleri de “Beni çekemeyenler “diyerek eleştirmişti.

Canalioğlu’nun yatırımlar, yatırımların gecikmesi, şehrin sorunları ve kişi ve kurumların haksızlığa uğradığı uygulamalar ile verdiği soru önergelerine verilen cevapların ne olduğunu da pek bilmiyoruz. Zira Canalioğlu’nun meclisteki ilgili basın birimi soru önergelerinden medya ve kamuoyunu bilgilendiriyor verilen cevapları ise es geçiyor gibi.

Neyse biz gelelim asıl konumuza. Volkan Canalioğlu’na bire bir Trabzon odaklı bir gelişmede partisinin bir başka milletvekili bir çalım attı. Sezgin Tanrıkulu, bir süre önce iddiaya göre polisin dayağı ile tanınmayacak hale gelen toptancı tüccar Aydın Bıyıklı’nın durumunu ve 1,5 yaşındaki çocuğuna gaz sıkıldığını belirterek İç İşleri Bakanlığına bir soru önergesi verdi.

Böylelikle Canalioğlu’nu tam seçim bölgesinde can yerinden vurdu. Kimi CHP’liler ise Canalioğlu’nun bu tür mağduriyetlerde soru önergesi vermekten kaçındığını iddia ettiler. Biz ise bu iddiayı asla kabul etmiyoruz.

Canalioğlu’nun bir anlık dalgınlığından Sezgin Tanrıkulu da faydalanmış oldu. Tabi, Trabzon ile ilgili her sorunu soru önergesi olarak gündeme getiren Canalioğlu’nun bu olayda mağdur olan vatandaşı unutması da işin elbette siyasi anlamda eleştirel boyutu olacaktır. Onu da artık CHP’liler kendi aralarında yapsın.

AK PARTİ'NİN İFTARINA ALTERNATİF İFTAR MI GELİYOR?

Ak Parti 4 Ağustos’ta Trabzon’da çok geniş katılımlı bir iftar yemeği vermeyi planlıyor. Nov Otel’deki iftar yemeği ile ilgili olarak bizzat Faruk Özak ilgileniyor.

Özak yemeğe katılımın çok olması için tüm teşkilatları hareketlendirmiş durumda. Bir gövde gösterisi niteliğinde olacak olan iftar yemeğinde israfın olmaması için de önlem alınıyor. Nov otel yetkilileri her türlü atık gıdanın işlenerek hayvan barınaklarına gönderilme ile ilgili olarak da Ak Parti yetkililerine güvence vermiş durumda.

Ancak bu arada edindiğimiz bir bilgiye göre tesadüf olabilir, yıldızlı otellerde verilen iftar yemeklerine alternatif olarak otel önünde piknik türü yer sofrasında iftar açanların da 4 Ağustos’ta ki Nov otel iftarında Dünya ticaret merkezinde ve Cevahir AVM’nin bahçesinde alternatif bir iftar verecekleri bilgisi bize ulaştı.

4 Ağustos’ta Ak Parti’nin Nov Otelde vereceği iftar yemeği bu açıdan ilginç bir durum alacağa benziyor.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.