banner643

POLİTİK GÜĞÜM

04.08.2012

POLİTİK GÜĞÜM
TEKNOKENT'TE NELER OLUYOR?

Trabzon’un en önemli bilimsel yatırımlarından biri KTÜ ile devletin ilgili birimleri ve TTSO’nun ortak girişimleri sonucu kurulan Teknokent’tir. Teknokent’in bazı idari yapılaşmalarında ciddi sorunların olduğu kulağımıza kadar geldi.

Teknokent’de ne tür bir idari yapılaşma sorunu olabilir ki..

Liyakat, bilimsel yeterlilik ve uzmanlık geçer akçe olmasına rağmen başka kriterler mi var bilemiyoruz ama bildiğimiz ve öğrendiğimiz kadarı ile Teknokent’in KTÜ cephesinden oluşumunda ciddi sorunlar baş gösterdi ki, bu yeni rektör Süleyman Baykal’ı da ciddi ölçüde sıkıntıya uğratacak gibi

KTÜ'DE BÖYLE Mİ BARIŞ SAĞLANACAK?

Gelelim şimdi meselenin asıl yönüne. Şu Teknokent olayını biraz açalım. Teknokent’te, KTÜ’den görevlendirilmiş üst düzey bilim yönü ağırlıklı mikrobiyoloji dalında uzman ya da uzmanlar çalışıyordu. Bunlar Rektör Özen’in oluru ile görevlendirilmiş üstelik de tek kuruş ek ücret almadan çalışıyorlardı.

Teknokent ile ilgili KTÜ’ün üzerindeki sorumluluğu da Prof Dr Orhan Aydın yürütüyordu. Aydın rektör yardımcısı olarak böyle bir sorumluluk üstenmiş, Özen de Aydın’a sonuna kadar destek vermişti. Aydın da iş ve ticaret ile sanayi dünyası ile sıkı ilişkilerini Teknokent sorumluluğu nedeni ile iş gereği kurmuştu. Doğal olarak KTÜ’nün Teknokent’e verdiği bilim insanları da Aydın’la çalıştılar. Kader birliği yaptılar.

Sonunda Aydın rektör adayı oldu. Teknokent’te ki arkadaşları da yakın çalışma arkadaşı dostlarına oylarını verdi.

Ancak işte ne olduysa bundan sonra oldu. Teknokent’te ki bilim insanlarının tam rektörlük devir teslimi yapılmasına iki gün kala görev süreleri uzatılmadı. KTÜ bu bilim insanlarını geri çekti.

Şimdi aklımıza takılan suru şu.

Bu bir rektörlük seçimlerindeki tercihleri nedeni ile cezalandırma mı.? Yoksa onların yerine daha kaliteli bilim donanımları üst düzeyde birileri mi bulundu.

Pazartesi günü rektörlük koltuğuna oturacak olan Süleyman Baykal bu durumla ilgili bir tavır alacak mı..? Yoksa benden önceki rektörün uygulaması beni ilgilendirmez diyerek olaya Fransız mı kalacak.

Eğer, KTÜ’de barış böyle sağlanacaksa durum vahim.

Cadı avcılığı gibi kampüste Orhan Aydın’a kim oy verdi vermişse etkili düzeydeyse görevinden alalım mantığı Trabzon’u bir santim, KTÜ’yü de bir milimetre ileri getirmez.

Umarız ve beklentimiz o ki, Baykal bu kadar ucuz işlere girişmez.

devamı 2.sayfada...AK PARTİ GENEL MERKEZİ HANGİ ŞİKAYETİ CİDDİYE ALMADI? Olay garip ama gerçek.

Gerçek olduğu kadar da düşündürücü ve vahim.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu son derece ilginç bir şekilde ve gerekçeyle Ak Parti’si genel merkezine şikayet edildi.

Peki ne diye..?

Hizmette ayırım mı yaptı? Hayır.

Adam mı kayırdı? Hayır.

Partinin felsefesine aykırımı davrandı? Hayır.

Şikayet mevzuunu duyunca sizde şaşıracaksınız. Öyle ki bu mevzu hem muhalefet tarafından şikayet ve eleştiri konusu hem de Ak Parti’nin bir kanadı tarafından aynı şekilde şikayet ve eleştiri konusu.

Şikayet şu..

Orhan Gümrükçüoğlu Ak Parti genel merkezsine üç dönemden bu yana şehre bir aktivite getiren Ramazan şenlikleri ile ilgili olarak şikayet edildi. Ak Parti’nin radikal kesiminden olduğu tahmin edilen kişiler Trabzon Belediyesinin ramazan akşamları vadide yaptığı etkinliklerin İslami düşünceye aykırı olduğu kadın kız oynatıldığı ve Ramazanın muhtevasına uygun davranılmadığı buna Gümrükçüoğlu’nun çanak tuttuğu biçiminde bir uyduruk yalan yanlış bilgilerle dolu imzasız mektup.

Oysa, Trabzon Belediyesinin ramazan şenlikleri Ak Partili ve diğer partili belediyelerinki ile benzer bir etkinlik ve üstelik Trabzon da diğerlerinden daha coşkulu ve de üstelik Ramazanın muhtevasına daha bir uygun.

Ak Parti’si genel merkezi şikayet mektubunu Gümrükçüoğlu’na gönderdi. Bilgisi olsun diye. Gümrükçüoğlu ve ekibi, benzer şikayetleri yüz yüze alıyor mu bilemiyoruz ama, Trabzon Belediyesinin ramazan etkinlikleri birkaç marjinal insanın çağ dışı düşüncelerine kurban edilecek değil. Başkan da bunu böyle kabul ediyor.

Ramazan etkinlikleri ile Trabzonlu ramazanın tadına varıyor. Ve hiçbir şekilde de etkinliklerin ana gösterisi iddia edildiği gibi teravi namazı saatinde yapılmıyor.

Kimse bu güzelim etkinliğe başka bir amaç yükselemesin. Ayıptır, ayıp..

Bu arada Ak Parti Genel Merkezinin yerel yönetimlerden sorumlu birimleri de ayrıca Trabzon Belediyesinin Ramazan etkinliklerindeki program mantığını ve içeriğini partinin diğer belediye başkanlarına da örnek gösteriyor. Bunun için kendisine gelen imzasız ön yargılı kötü niyetli şikayet mektubunu da hiç ciddiye almadığını hatırlatalım.

VALİLER KARARNAMESİ VE RECEP KIZILCIK

Son valiler kararnamesinde Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın bakanlık üst düzeyinde ya da Başbakanlıkta başbakanlık müsteşarlığında önemli bir görevde değerlendirileceği tahmin ediliyordu.

Ancak, Kızılcık Trabzon’da kaldı. Bu konuda genelde Trabzon’da olumlu bir kamuoyu oluştu. Kızılcık’ın Trabzon’dan şu aşamada ayrılması hem Trabzon için bir faydası olmayacaktı hem de yürüyen devam eden yatırımlar açısından.

Kızılcık’ın özellikle rahatsızlığı bir kenara bırakıldığında hükümetin halkla iç içe olun derdini dinleyin yatırımları iyi takip edin yetimin hakkını yedirmeyin devletin kaynaklarını iyi kullanın bu kaynaklardan rant elde etmeye çalışanlara fırsat vermeyin düşüncesini Trabzon özelinde harfiyen yerine getirdiğini biliyoruz.

Ayrıca Sema Kızılcık’ın da Vali anne rolünü yeri geldiğinde vali abla rolüne dönüştürmesinde de Valı Kızılcık’ın Trabzon’daki görev süresinin devam etmesinde etkisi olmuştur.

İş dünyası da Trabzon’da vali değişikliğinin bu aşamada çok da şehir menfaatine uygun olmadığı yönünde bir fikri olduğu biliniyor. Tabi Bakan Bayraktar’ın da Vali Kızılcık’ın yukarıda saydığımız yönetim biçimi anlayışının Trabzon’da devlete güven verdiğini üst düzeyde seslendirmesi de Trabzon’da bir vali değişikliğine gidilmesini önleyen en önemli etkenlerden biri olmuştur.

devamı 3.sayfada...

VOLKAN ABİ'NİN SADRİ ŞENER İLE ARASI AÇIK MI?

Trabzon CHP Milletvekili Volkan Canalioğlu’nun duyduk ki Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile arası açıkmış.

Tabi biz buna inanmıyoruz. Niye; Çünkü Canalioğlu’nun belediye başkanlığı döneminde Trabzonspor yönetimine ciddi katkıları oldu.

Nasıl ve ne şekilde oldu bunu en iyi Canalioğlu ile Şener bilir. Ama her ikisinin arasının açık olduğunu bir gazeteci dostumuz bize ısrarla söyleyince tabi biz de meraklandık.

Şener ile Canalioğlu’nun arasının açık olmasının sebebi ne olabilir ki..?

Bilemiyoruz. Ama bir konuda tahmin yürüteceğiz, ancak doğruluğu konusunda konuyu çek ettirmemiz gerekiyor. Onu ettirmeden de buradan yazmayayım.

GAZİPAŞA İLKÖĞRETİM OKULUNUN TALİPLERİ

Gazipaşa İlk Öğretim okulu şehrin tam ortasında kaldı. Tanjatın ilk projesinde okul yıkılıyordu. Anıtlar kurulu izin vermedi.

Okula şimdi bir hali talipli var. TSO’da taliplilerin başında. Ayrıca, Varyap da okula talip. Hemşerimiz Süleyman Varlıbaş’ın okul binasını aslına uygun onarıp, yurt yapmak istiyor.

Bir başka ünlü isim Rasim Özkanca da okulu bana verin oraya müthiş bir restoran açayım. Ama içkili olmak kaydı ile. Özkanca Borsa Lokantaları ile işinin ehli. İstanbul’un en lüks alışveriş merkezi İstinye Park’ta da “Masa” adında müthiş lüks bir restoranı var. Özkanca’nın yakın çalışma arkadaşları Gazipaşa ilk öğretim okulunun binasının detaylı fotoğraflarını çekip Özkanca’ya göstermişler. Buraya güzel bir restoran olur demişler. Milli Eğitim Müdürlüğü de okulu satmak niyetinde.

Bu arada, butik otel için de okula talip olan bir girişimci de var ancak daha sonra vazgeçti deniliyor. Gazipaşa ilk öğretim okulu şu anda revaçta..

Bakalım ne olacak..

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498