POLİTİK GÜĞÜM

08.08.2012

POLİTİK GÜĞÜM
BAYKAL’DAN İNCE AYAR VE KTÜ’NÜN YENİ EKİBİ

KTÜ’de yeni dönem resmen başladı. En kısa zamanda yardımcılarımı atayacağım diyen Baykal atadı. Süreyi hiç uzun tutmadı. Zira tutsaydı çok yıpranacaktı. Rektör Baykal yardımcılarını atarken herkese de büyük bir sürpriz yaptı.

Tahmin edilen adı geçen isimleri yardımcılığına getirmedi. Böylelikle Baykal ilk icraatını de gerçekleştirdi. Şimdi Baykal’ın dekan ve dekan yardımcısı atamalarında da sürpriz yapacağı yönünde.

Baykal’ın yardımcıların belirlerken kıstasları neydi. Dengeleri nasıl tuttu. Ve o dengelerde neyi ön plana attı. Tüm bunları ulaştığımız bilgi kaynaklarından size aktarmaya çalışacağız

HANGİ REKTÖR YARDIMCISI TÜRK OCAĞI EKİBİNDEN

KTÜ’de başını Prof Dr Yusuf Gedik’in çektiği ve hem Tıp’ta hem de sosyal ve fen bilimlerinde etkili bir güce sahip olan Türk Ocağı grubu, rektörlük seçimlerinde son dakikada Süleyman Baykal’ı destekleri.

Bu desteğin 80 ile 150 oy olduğunu söyleyen var. Kimi kesimler ise ancak 50’dir diyen de. Ancak öyle ya da böyle Türk Ocağı grubu üniversite içerisinde önemli bir denge.

Bu dengeyi kendi yönüne çeviren Süleyman Baykal’ın rektör yardımcısı olarak atadığı Hikmet Öksüz de Türk Ocağı grubunun içinde yer alan bir isim. Prof Dr Yusuf Gedik’le konuyla ilgili bir görüşmemiş oldu. Gedik, Baykal’a destek verdiklerini açıkladı ancak rektör yardımcılığı konusunda bir isim önermeye geldiğin de de böyle bir öneride bulunmadıklarını bize söylerdi.

Gedik böyle derken kampüste Rektör Yardımcısı Hikmet Öksüz’ün Türk Ocağı’nın talebi doğrultusunda rektör yardımcısı olduğu kesinlikle ifade ediliyor.

Gedik’e şöyle bir soru da sorduk..”Öksüz’ün rektör yardımcılığına atanması sizi mutlu etmedi mi..? “ Gedik sözünün eri bir bilim insanıdır. Kimseden de korkmaz bildiğini de açık ve net söyler. Bu sorumuza da öyle cevap verdi..”Mutlu etti ama bir atama da etmedi..Genel Sekreterlik ataması bizi mutlu etmedi..”

devamı 2.sayfada...

BAYKAL, HAKYEMEZ’İ NİYE TERCİH ETTİ?

KTÜ’nün yeni rektör ekibini kurarken dengeleri tuttuğu konusunda kesin bir kanaat var. Mesela rektör yardımcılığına kesin gözü ile bakılan ve bir cemaate yakınlığı ile bilinen Miraç Akçay rektör yardımcısı olamadı. Ancak Akçay, genel sekreterliğe atandı. Böylelikle Baykal bir dengeyi tuttu.

Baykal’ın rektör yardımcısı olarak atamasını yaptığı Yusuf Şevki Hakyemez, İİBF’nin dekanı. Kendisi hukuk kökenli. Yeni anayasa yazım çalışmalarına katılıyor. Muhafazakar bir yapısı var. Cemaatçi değil. Ancak muhafazakar yapısı ile ön planda. Ak Parti’ye de ciddi şekilde yakın. Üstelik anayasa yazım komisyonunda olması nedeni ile haftanın önemli günlerini Ankara’da geçiriyor.

İki gün gibi kısa bir süre Trabzon’da kalan Hakyemez’in rektör yardımcısı olara haftanın tüm günlerini rektör yardımcılığında geçirmesi mümkün görülmüyor. Hakyemez, rektör yardımcısı oldum diye de anayasa yazım komisyonundaki görevini de bırakacak değil. Zaten Baykal da bırakmasını istemiyor.

İktidarla köprüleri ve muhafazakar kanatla ilişkileri Hakyemez ile yürütmeyi düşünen Baykal, bir dengeyi de böyle tutturarak süreci tamamlama niyetinde

Baykal’ın Özen’in döneminden kalma rektör yardımcılarından Necati Tüysüz ile devam etmesi de Özen’e vefa borcu olarak nitelendirilebilir. Zira Tüysüz, son dakikada rektör adayı olmaktan Özen’in ricası ile vazgeçti. Öyle ya da böyle Tüysüz, rektör adayı olsaydı, Baykal’a giden oyları bölecekti. Tüysüz’ün rektör yardımcısı olması Baykal’ın Özen döneminin devamı niteliğinde olduğunu gösteren bir denge ataması olarak da kabul edilebilir.

KTÜ’DE ÇAYKARA LOBİSİ

KTÜ’de ki rektör atamaları konusunda detay bilgi almaya çalışırken bir ilginç somut durum ile da karşılaştık.

Trabzon’da giderek etkinliğini kaybeden Çaykara Lobisi, KTÜ’de yeniden eski gücüne kavuştu gibi. Yeni atanan iki rektör yardımcısı da Çaykaralı. Üstelik üçüncü rektör yardımcısı Necati Tüysüz de Çaykara’nın eniştesi.

Bu durum kampüste şu esperilerin yapılmasına neden oluyor..”Nüfusumuzu biz de Çaykara’ya mı aldırsak…”

devamı 3.sayfada...

BAYKAL KİMLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI?

Süleyman Baykal ekibini kurarken yaptığı tercihleri ile birilerini hayal kırıklığına uğrattı mı..? Bunu bilemiyoruz. Ancak Baykal’ın yakın ekibinde danışman, baş danışman, enstitü müdürlüğü gibi konumdaki koltuklara görev bekleyip de alamayanlara atayacağı yönünde beklenti var.

Gözlemlerimize göre Prof Dr Ahmet Ulusoy bu görevlerden birine gelebilir. Ancak yine duyduğumuza göre Ulusoy, görev kabul etmeyecek düz öğretim üyesi olarak öğrencilerine zaman ayıracak gibi.

Osman Pehlivan’ın rektör yardımcılığı konusundaki beklentisi gerçekleşmedi. Bu durum Pehlivan’ı üzmüş de olabilir. Pehlivan dekanlık görevinin yanı sıra rektör baş danışmanı da olabilir. Miraç Akçay’ın rektör yardımcılığı beklentisi Gene Sekreterlik gibi önemli bir görev ile yerine getirilmiş oldu. Tabi kilit isim Ersan Bocutoğlu. Bocutoğlu’nun, Baykal’ın 4 yıllık rektörlük görevi içerisinde Trabzon’a kurulacak olan 2. Devlet üniversitesinin kurucu rektörü olması gibi bir misyonu olduğunu da hatırlatalım..

BULAK’A İLK REST ÇEKİLDİ Mİ?

Trabzonspor’un Şenol Güneş’e bağı teknik menajeri Giray Bulak futbolcu izlime komitesi ile ilgili yapacağı köklü değişikliklerin önüne engel mi çıktı.

Bulak’ın futbolcu izleme komitesindeki yapılanma kafasına göre değil. Bulak’ın kriterlerine uymuyor. Onun için de buraya bir revizyon yapmayı planlıyor. Başkan Şener de bu anlamda bildiğimiz kadarı ile kendisine yol verdi.

Ancak özellikle Bulak’ın ısrarla istediği ve Gençlerbirliği’nden tanıdığı Anıl Arda Onuk’a hala sözleşme imzalatamadı. Bu konuda Şakar engelini aşamadığı yönünde bir bilgi geliyor kulaklarımıza.

En önemlisi ile Orhan Çıkrıkçı konusu. Orhan Çıkrıkçı da Bulak’ın ısrarla istediği teknik adamlardan biri ve o da henüz anlaşma imzalamış değil. Çıkrıkçı da ortada kaldı gibi.

Bu iki olay Bulak’ın moralini bozan gelişme. Ancak henüz bu iki gelişme de kriz yaratacak boyutta değil.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner622

banner478