banner642

POLİTİK GÜĞÜM

08.10.2012

POLİTİK GÜĞÜM
BU HABER DOĞRUYSA TRABZON İŞ DÜNYASI KARIŞIR

Şimdi size çok da çek ettiremediğimiz bir gelişmeden bahsedeceğiz.

Rusya’ya özellikle gıda ihracatında son derece başarılı olan Trabzon kökenli bir şirketin üst düzey yöneticisinin Sochi’de Rus emniyeti tarafından göz altına alındığı haberi şehirde dalga dalga yayılıyor.

İhracatta çok büyük rakamlar yakalayan bu başarılı şirketimiz Trabzon’da çok göz önünde değil. Çok reklamını da yapmıyor. Kendi halinde ama çok başarılı işlere imza attıkları biliniyor.

Şirketin üst düzey yöneticilerinden birinin Sochi’de göz altına alınması Rus emniyet güçleri tarafından sorgulanması hatta bir iddiaya göre işkence bile görmesi iki ülke arasındaki diplomatik sorun olarak da değerlendirilebilir.

Putin’in Türkiye’ye geleceği şu günlerde bu da bir skandal mı olabilir bilemiyoruz.

Konu ile ilgili olarak Trabzon’un üst düzey yetkililerinin de devreye girdiği yönünde bilgiler geliyor.

Bu göz altının neden ve niye olduğu yönünde ise bazı tahminler yapılıyor ama biz o tahminleri buradan sıralamak istemiyoruz..

TTSO’DA DERİN HAZIRLIKLAR DERİN BAĞLANTILAR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon’un her an her zaman her koşulda ve her ortamda gündeminin birinci maddesindedir. TTSO’da ki her türlü gelişme de Trabzonlunun yakından ilgilendiği konulardır.

TTSO Trabzon’un nabzını tutar. Trabzon da TTSO’nun nabzını. Her zaman da eleştiri oklarının yoğunlaştığı kitle örgütlerinden biridir. TTSO’da özellikle kadrolu meclis üyeleri de vardır. Onlar yıllarca meclis üyeliğini uhdelerinde barındırır ve o meclis üyeliği sıfatını kaybetmemek için de işlerinden daha çok çapa sarf ederler.

Bu kadrolu meclis üyeleri de özellikle meclis başkanlığı ile TTSO başkanlığı seçimlerinde de önemli rol üstlenirler çünkü ilkeli demeyelim ama konjektürel tavır değişiklikleri nedeni ile de dengeleri alt üst ederler.

Meclisin genç ve orta yaşlı üyelerinin konjektürel olmayan duruşları da seçimlerin kaderini pek fazla etkilemez.

Şimdilerde TTSO’da derin ilişkiler ve bağlantılarla ilgili kulis faaliyetleri arttı. Hem Meclis Başkanlığı hem de TTSO Yönetim kurulu başkanlığı ile ilgili olarak ciddi hazırlıklar yapılmaya başlandı. 61saat.com olarak şimdi bu ilişkiler bağlantılar ve kulislerden sizi biraz haberdar edelim.

devamı 2.sayfada...

TTSO MECLİS BAŞKAN ADAYLARI KİM?

TTSO’da meclis başkanlığı ile ilgili olarak A.Osman Ulusoy’un rakibi olmayacak gibi. Zira iddialara göre şu anki meclis yapısı seçimlerde çok ciddi bir değişikliğe uğramayacak.

Şu anki meclis yapısını da Ali Osman Ulusoy diri tutuyor. Ancak buna rağmen Ahmet Sarı ve ekibinin meclis başkanlığı ile ilgili olarak Ulusoy’a rakip çıkarmak gibi bir niyetleri olabileceği belirtiliyor. Sarı ve ekibi, Ulusoy’a rakip çıkartmak gibi bir gündem oluşturup Ulusoy’un yönetim kurulu başkanlığı ile ilgili olarak çıkartacakları başkan adayına destek vermesi gibi bir duruma getirebilecekleri de konuşulmuyor değil.

Ali Osman Ulusoy’a meclis başkanlığında çok ciddi bir rakip çıkabilir mi? Henüz tam bu konuda kesin konuşulan bir şey yok. Hanifi Mahitapoğlu bu koltuğu hazırlanıyor mu? Olabilir diyenler var olmayabilir diyenler de.

SUAT HACISALİHOĞLU’NUN GÜÇLÜ RAKİPLERİ VAR

TSO Yönetim kurulu başkanlığı ile ilgili olarak Suat Hacısalihoğlu’nun bir dönem daha başkan olarak görevine devam etmesi ile ilgili ağırlıklı bir eğilim var.

Ancak, özellikle genç meclis üyesi bir etkin grup, Hacısalihoğlu’nun yönetim kurulunda değişiklik yapması gerektiğine inanıyor. Genç meclis üyeleri kendi aralarında ciddi bir birliktelikleri olmasa da Suat Hacısalihoğlu’nun yönetim kurulu üyeleri arasında ciddi bir değişikliğe gitmesi konusunda belirleyici ısrarcı ve de inatçı olacaklarını hemen ifade edelim.

Hacısalihoğlu’na böyle bir baskı gelirse, ben bu baskıyı kabul etmiyorum diyebilir mi.? Çok da diyeceğini tahmin etmiyoruz.

Tabi Hacısalihoğlu’nu rakip olarak gelecek birkaç isim yok değil. Her şeyin önce meslek grupları arasındaki seçimlerle belli olacağı bir ortamda şimdiden doğmamış bebeğe don biçilmemesi gerekiyor ama, Suat Hacısalihoğlu’nun güçlü rakipleri var.

Bunları bir çırpıda şöyle sayabiliriz;

Ekrem Çapkınoğlu, Turgay Gümüş, Ayhan Sürmen, Ahmet Sarı ya da Hanefi Mahiyatapoğlu.

Bir sürpriz isim daha var mı onu da hadi yazalım.

devamı 3.sayfada...

NACi ORHAN TRABZONSPOR İLE TTSO ARASINDA KARARSIZ MI?

TTSO kulislerinde ilginç biri ismin TTSO başkanlığı için geçtiğini hemen ifade edelim.

O isim de Naci Orhan.

Naci Orhan işlerini düzene koymuş, çocuklarını da işlerinin başına oturtmuş kendi de şirketlerinin onursal başkanı gibi bir konumda.

Adı önce Trabzonspor Başkan adaylığına çıkan Orhon’un şimdi de TTSO Yönetim Kurulu başkanlığı için adı geçmeye başladı.

Orhon, eğer Suat Hacısalihoğlu bir dönem daha başkanlık yapayım diye karar verirse Naci Orhon da ben de adayım derse TTSO seçimlerinde dengeler müthiş değişir.

Ancak Naci Orhon’un bir karar vermesi gerekecek.

Ya TSO Yönetim Kurulu başkan adaylığı ya da Trabzonspor başkan adaylığı. Orhon’un önünde bir seçim var. İkisinden biri. Hayır ikisini de istemiyorum diyorsa ki bu şu an öyle demek zorunda olduğundan öyle diyor diye yorumlanabilir.

ALİ OSMAN ULUSOY VELİAHTINI MECLİSE SOKUYOR

Ve Trabzon Ticaret Sanayi Odasında ikinci Ulusoy dönemi başlıyor.

Ali Osman Ulusoy’un kızı Hülya Ulusoy’un önümüzdeki seçim döneminde meclis üyeliği için aday olması kesinleşti.

Hülya Ulusoy TSO meclis üyesi olmak istiyorum resmen dedi. Ulusoy babasının işlerinin başına geçme gibi bir durumu söz konusu.

Bu nedenle de TSO Meclis üyesi de olmak istiyor. Bur isteğini de her yerde her zaman dile getiriyor. Önceleri yok böyle bir isteğim diyen Hülya Ulusoy TSO meclis üyelerinin eşleri ile birlikte Ulusoy ailesinin davetlisi olarak gittiği Batum’da bu isteğini de ulu orta açık şekilde söylediği kulağımıza geldi.

O geziye katılan birkaç meclis üyesi dostumuza da bunu teyit ettirdik. Mustafa Şılbır, Hülya Ulusoy’un meclise gelme isteğinin doğal olduğunu belirterek “O istiyorsa ki istiyor meclise de gelir.”

Hülya Ulusoy’un meclisi gelmesi ile Ali Osman Ulusoy’un bir dönem daha meclis başkanlığı yapıp yerini kızına bırakacağı da söylenmiyor değil. Hülya Ulusoy bu durumu işte kabul etmiyor. Babam orada olduğu sürece ben TSO Meclis üyesi olarak kalmak istiyorum da diyor.

Hülya Ulusoy meclis üyesi olarsa meclis üyeliği ile mi kalır?

Bunu da Ulusoy ailesine çok yakın olan Ali Osman Ulusoy’un meclisteki başkan vekili İbrahim Nalbant’a sorduk. O da bizce çok ilginç bir cevap verdi “Hülya Hanım Trabzon TTSO’da meclis üyesi olarak kalır ancak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bir yerinde Trabzon’u temsiler olur”

Nalbant’ın Hülya Ulusoy için belirlediği misyon sadece kendi görüşü ve beklentisi midir? Hiç sanmıyoruz

Hülya Ulusoy TTSO’ından TOBB’ne sıçrayacak gibi.

BAŞKAN ŞENER’İN DİZLERİ KAYIŞ ATTI!

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener şike sürecinde son derece yoğun tempolu çalıştığı gibi stresi yüksek bir dönem de geçirdi.

Bu süreçte Şener sağlığına da dikkat etmeye uğraştı ama sonunda dizleri kayış atı.

Şener dizlerindeki şiddetli ağrılar nedeni ile uzun süreden bu yana sıkıntı çekiyordu.

Sadri Başkan’ın yakında dizlerinden bir operasyon geçirme ihtimali var.

Ağır koşullarda dimdik ayakta duran Sadri Şener’e geçmiş olsun diyor dizlerine de derman diliyoruz..

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479