POLİTİK GÜĞÜM

09.10.2012

POLİTİK GÜĞÜM
HOŞ GELDİN YAVUZSELİM BELEDİYESİ

Ve Trabzon’un yeni bir ilçesi ve yeni bir belediyesi daha oldu. İlçenin adı Yavuzselim. Belediyesinin de adı Yavuzselim.

Artık Trabzon’un merkezinde oturanlar önümüzdeki yerel seçimde hem büyükşehir için hem de Yavuzselim ilçesi için belediye başkanını seçmek anlamında oy kullanacak.

Trabzon’un eski adı ile Merkez yeni adı ile Yavuzselim ilçesindeki Akoluk,Akyazı,Çağalayan, Çukurçayır, Gürbulak,Pelitli ve Yalıncak belde belediyelerinin kapısına kilit vurulacak. Bu beldelerdeki belediyeler ilk yerel seçime kadar işlevlerini yerine getirecekler ilk seçimden sonra kendiliğinden kapanacak.

Eski Merkez yeni Yavuzselim ilçesi ile ilgili daha detay bilgiler için tıklayın

Artık Yavuzselim ilçesinin bir de Kaymakamlığı olacak. İlçeye kaymakam da atanacak. Bazı hizmetler eskisi gibi yine Merkez ilçede olduğu gibi yürütülecek. Belki ilçelerdeki ki tam bir teşkilatlanma olmayacak ama Trabzon’un yeni ilçesi Yavuzselim ilçesi siyaseten de şehrin ciddi ölçüde kaderini belirleyecek bir yapıya sahip olacak

YAVUZSELİM İLÇESİNDE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLACAK?

Şimdi herkes Büyükşehir Belediye başkan adayı kim olacak diye kuşkusuz merak ediyor. Bu konuda çok alternatifli bir isimler zinciri yok.

Ak Parti’nin bu anlamda adayı büyük bir ihtimalle OFG olacak. CHP’nin de Volkan Canalioğlu, MHP’nin de İbrahim Usta olması olası bir gelişme. Tabi sürprizler de olabilir. Mesela Ak Parti’de Faruk Özak’ın, CHP’de Turgay Şahin’in MHP’de de Muhammet Öztürk’ün adı öne çıktığı da kulislerde ifade edilmiyor değil.

Ancak, Yavuzselim ilçesi için hem Ak Parti’de hem CHP’de yığınla aday var. Bu konuda MHP’de bir fakirlik söz konusu. AK Parti’nin bu anlamda adayları arasında; Ahmet Çubukçu, Haydar Revi, Erol Birsen,Ergin Aydın ve Faruk Kanca adı en çok geçen isimler. Bu isimler arasında birkaç adım önde olan Faruk Kanca. Onu bir adım geriden Haydar Revi ile Ahmet Çubukçu takip ediyor.

CHP’de bu anlamda verimli bir aday tablosu var. Daver Batu,Güzide Uzun,Ahmet Kaya,Hasan Kurt ve Kemal Kılıç adı geçen isimlerden. Ömer Dayı’yı da unutmamak gerek. Bu isimler arasından CHP’de bir adım öndeki isim ise Hasan Kurt görünüyor.

MHP’de ise bu anlamda çok sayıda aday yok. Yılmaz Odabaş, Zeyyat Kafkas, Metin Emiroğlu ile Yusuf Bahadır adı geçen isimler.

Yavuzselim ilçesinde elbette kimin belediye başkan adayı olacağında çok partilerin büyükşehir belediye başkan adayının eğilimi geçerli bir kriter olacak gibi.

O zaman da Yavuzselim ilçesinin adayının kaderi de büyükşehrin adayı ile yakından ilgili. Mesela AK Parti’de OFG Büyükşehrin adayı olursa Faruk Kanca Yavuzselim’in adayı olur.

CHP’de Volkan Canalioğlu olursa Güzide Uzun Yavuzselim için öne çıkar. Faruk Özak Ak Parti’nin büyükşehir adayı olursa Özak’ın tercihi Faruk Kanca olur mu? Sanmıyoruz. CHP’de Turgay Şahin büyük şehir adayı olursa Yavuzselim için Orhan İlaslan’ı önerebilir.

devamı 2.sayfada...

AK PARTİ’NİN ÇOK SÜRPRİZ ADAYI KİM OLABİLİR?

Kuşkusuz Ak Parti’nin büyükşehir belediye başkan adayının belirlenmesinde son sözü Başbakan R.Tayyip Erdoğan söyleyecek.

Aday belirleme sürecinde özellikle Trabzon’da Ak Parti’de yaşanan ilginç bir gelişmeden sizi haberdar edelim. Parti içinde belki belli bir cenah tarafından belki de kendiliğinden ciddi ölçüde genel merkeze Belediye Başkanı OFG ile ilgili şikayet mektupları gidiyor.

Genel merkeze yakın kaynaklara göre Türkiye’de genel merkeze en çok şikayet edilen belediye başkanı Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı. Ancak Başbakan bu şikayetleri ciddiye almıyor. OFG ile ilgili genel merkeze giden şikayetlerin de çok ciddiye alındığını bu nedenle sanmıyoruz.

AK Parti her şeye rağmen genel başkanı R.Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi ile herkese sürpriz sayılabilecek ismi de Ankara’dan gönderebilir.

Peki bu isim kim olabilir. Bülent Gedikli olabilir mi? Belki. Cahit Turan, o da olabilir? Asım Aykan, sürpriz sayılmamalı. Ve Hatta Kemalettin Göktaş bile. Bu saydığımız isimlerin kimilerine göre hiç şansı da olmayabilir. Ama siz yine ajandanızın bir tarafına yazın.

TEKİN KÜÇÜKALİ’NİN TRABZONSPOR HESABI

Kimilerine göre Kızılay eski başkanı Tekin Küçükali Trabzonspor’da başkan adayı.

Bize göre ise hayır başkan adayı değil.

Peki Küçükali’nin Trabzonspor ile ilgili bir hesabı var mı? Var. O hesabı da Trabzonspor’a genel müdür olmak. Küçükali bu görevi bir dönem yaptı. Şimdi de bu anlamda bir alt yapı çalışması yapıyor. Dün Küçükali medya organlarını gezdi. Aynen enişten beni niye öptü misali gibi oldu bu gezisi.

Bir çok kişi Küçükali’nin Ak Parti’den siyasi hedefi olduğunu sanıyor. Bizce bu da doğru değil, çünkü Küçükali’nin Başbakan ile arası hiç iyi değil.

Peki, Tekin Küçükali, Trabzonspor’un şu anki mevcut yapısından genel müdürlük alabilir mi? Alamaz. O halde bu genel kanıdan yola çıktığımızda Küçükali, kimin adına kulis faaliyetleri yapıyor.

Bize gelen bilgilere göre de Metin Atasoy adına. Metin Atasoy ciddi şekilde kulüp başkanlığına hazırlanıyor. Aday. Tekin Küçükali de onun genel müdür adayı. Ve Tekin Küçükali işte bunun için Trabzon’da kongre öncesi nabız dinliyor.

devamı 3.sayfada...

SANCAK AİLESİNİN ALMANYA ZİRVESİ

Taka Gazetesi’nin sahibi Sancak ailesinin büyüğü ve ailenin sözü geçen ismi Taka Gazetesi’nin de patronu Ahmet Sancak Almanya’da yerleşiktir.

Ahmet Sancak’ın işi de Almanya’da dır. Ahmet Sancak gençlik yıllarında siyasi yelpazenin solunda yer almış biri. Şimdilerde de CHP’ye yakındır deniyor. Hatta, gönlünde siyasete atılmak bile var deniliyor.

Ahmet Sancak geçenlerde Ak Parti iktidarını sert dille eleştiren bir yazı kaleme aldı. Bu yazının çıkmasından sonra gazete çalışanları ve gazetenin yayın politikası konusunda bir ciddi belirsizlik ortaya çıktı.

Bu belirsizliği gidermek diğer bazı ayrıntıları görüşmek üzere Ahmet Sancak, gazetedeki vekili Zeki Sancak’ı Almanya’ya çağırdı. İki Sancak Almanya’da bir zirve yaptı. Zirvede Taka Gazetesi’nin atılım yapmasına karar verildi.

Taka Gazetesi , önce kadrosunu güçlendirecek. Bunun için bazı isimlere birlikte çalışalım önerisi getiriliyor. Yakında Taka Gazetesi bir de spor eki çıkartacak. Bunun için de Sertaç Hellaç ile anlaşmaya varıldığı haberi geliyor.

Zeki Sancak’ın Almanya zirvesinden sonra gazetenin nasıl bir çizgiye oturacağı da okurları tarafından merak ediliyor.

ONUR ÖYMEN O SÖZÜ SÖYLEMEDİM DEDİ Mİ?

CHP’nin ulusalcı kanadının en radikal temsilcisi Onur Öymen’in Trabzon’da havalimanında karşılaştığı Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu överek Trabzon’a çok iyi hizmetler etmişsiniz sözünü söyleyip söylemediği günün konusu oldu.

CHP Merkez ilçe başkanlığı Öymen’in böyle bir söz söylemediğini iddia ettiğini biliyoruz. Hata Öymen’e bu sözlerinin yanlış anlaşıldığına dair bir yeni açıklama yapması için de ricada bulunulduğu kulağımıza geldi.

Onur Öymen de böyle bir açıklama yapamayacağını mı ne söyledi. Ancak siyaseten Öymen’in böyle bir açıklama yapması da an meselesi. Her an böyle bir açıklama gelebilir.

Peki böyle bir sözü Öymen söylememişse tüm gazete ve internet siteleri bu haberi uydurdu mu? Tabi ki hayır. Öymen’in bu sözü söylerken ki görüntülü ses kaydının da olduğu söyleniyor. Bakalım o görüntüler ne zaman piyasaya çıkacak.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner622

banner478