banner597

POLİTİK GÜĞÜM

10.10.2012

POLİTİK GÜĞÜM
TRABZONSPOR YÖNETİCİLİĞİNDEN REKLAM YILDIZLIĞINA

Nevzat Aydın, Trabzonspor’un sessiz sedasız yöneticilerinden biridir. Çok kamuoyunun önünde görünmez.Şener onu daha çok uluslar arası müsabakalarda değerlendiriyor(!)

Yabancı takımların karşılama,ağırlama ve uğurluma görevi Nevzat Aydın’ın.

Ayrını biraz size anlatalım. Genç bir girişimci, internet üzerinden yemek siparişi verilen bir dev sitesi var. Yemeği birilerini pişiriyor Aydın da internet üzerinden pazarlıyor. İyi de para kazanıyor.

Şimdi Nevzat Aydın, reklam yıldızı oldu. Finansbank’ın internet üzerinden daha fazla faizle para kazandırdığını anlatan reklam filminde oynayan Aydın, kendi mesleği ile ilgili bir rol de almış. Yemek yerken internet üzerinden para ile para kazanılabileceğinin olurunu çok kısa bir sürede anlatıyor. Reklam filmini izleyince Aydın ile verilen mesajın esprisini daha iyi anlıyorsunuz.

Nevzat Aydın’ın Trabzonspor’da neden ve niye yönetici olduğu da sorgulanmıyor değil. Kendisi İstanbul’da oturan ve yaşayan Aydın, Şener ailesine de çok yakın. Deniyor ki Başkan Şener’in kardeşi Sani Şener’in kontenjanından Aydın yönetici oldu.

Aydın’ın yönetimde başarılı olup olmamasının ölçüsünün ne olduğunu da bilmiyoruz ama, sonuçta Nevzat Aydın’ın reklam filminde oynaması kadar da doğal bir şey olamaz.

Aydın ile konuştuk reklam filminden para da almamış.Alsaymış, Trabzonspor’a verir miydi onu bilmiyoruz ama verirdi diye tahmin ediyoruz(!)

TRABZONSPOR’DA BU İSİMLERE DİKKAT

Trabzonspor’un her türlü genel kurulunda şimdilerde kilit rol oynayacak bazı isimler var.

Artık güç ve dengeler bir ile beş numaralı sandıklarda oy kullanacakların elinde değil. Eskiden bu sandıklarda oy kullananların belli bir gücü vardı. Şimdi o güç dengesi değişti. Tabana yayıldı.

Artık Trabzonspor’un 7 binin üzerinde genel kurula katılacak üyesi var. Bu üyelerin önümüzdeki ilk mali gene kurulda en azından 3 bininin salona gelebileceğini tahmin ediyoruz. Bu üç bir delegenin kontrolünü ilk beş sandık kesinlikle yapılamaz. O ilk beş sandığın ilk üçü için de Dinozorlar deniliyor. Bazıları ise derin Trabzonspor. Biz ise bu sandıktaki genel kurul üyelerine “Adamına göre Trabzonsporluların piri..” diyoruz.

Şimdilerde her türlü genel kurulda artık dengelerin değiştiğini söylemiştik ya başka güçlerin dengeleri devreye girdi.

Mesela ASKF gurubu, etki bir güç. Mesela Antrenörler Derneği. O da öyle. Mesela kitle örgütleri özellikle Kamu Sen.. Kamu Sen’in Trabzon Şubesi Trabzonspor genel kurullarında bir güç.

İsim olarak ise Metin Atasoy, ile İbrahim Usta etkili bir güç. Çok cüzi miktarda kişiyi kontrol eden taraftar grupları yanar döner olduğu için konjektürel olarak güçlerini sağa sola kaydırabilirler o nedenle denge unsuru.

Nuri Aydın ve yakın çevresinin kontrol ettiği bir ekip var ki onlarda sayısal azlıkları olsa da sesleri gür çıkıyor. Ve tabi ilçeler.Of ve Tonya ilçeleri belirleyici bir güç

Ahmet Çubukçu,Y.Ziya Yılmaz grupları ve etkileyecekleri kişileri ile ciddi bir denge unsuru. Ve Serdar Bali. Hala genel kurul üyeleri arasında onun sözünü dinleyecek olanlar çok var.

Ve siyasi partiler. Ak Parti gücünü Faruk Özak’ın etkileyeceği güçle birleştirdiğinde genel kurulların kaderini de belirleyecek güçlerin başında geliyor.

devamı 2.sayfada...

HASAN KURT ÜÇ PARTİNİN ORTAK ADAYI OLUR MU?

Öyle görünüyor ki, Trabzon’da yerel seçimlerde her parti kendinin adayını gösterse de son yerel seçimde olduğu gibi partilerin adaylara göre tabanını yönlendirecek.

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun belediye başkanlığını kazanmasında MHP’nin ciddi şekilde Gümrükçüoğlu’nun adına oy verdiğini biliyoruz. SP’liler de son dakikadaki karar değişikliği ile Gümrükçüoğlu’nu desteklemeleri sonucu CHP seçimi kaybetmişti.

Daha önceki seçimlerde de Volkan Canalioğlu için ayrı şey geçerliydi. MHP’liler bu kez kitlesel olarak Canalioğlu’nu oy verdiler, SP’liler kendi adayı etrafında birleştiler ve Ak Parti seçimi kaybetti.

Şimdide önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde aynı şey olacak mı? Yani partililer partilerine değil de ada ismi adaya göre tercihlerini belirleyecekler mi?

Tahminimiz o ki evet belirleyecekler.

Bu seçimlerde CHP ile MHP’nin ve hatta belli ölçülerde DP’lilerin bir aday üzerinde ittifak yapmaları olası mı?

Bizce olası gibi gözüküyor. Peki hem MHP’lilerin hem de CHP’lilerin bir aday etrafında toplanıp DP’yi de yanına alarak oy verecekleri bir isim Trabzon’da var mı?

Kulislerde bu isim Hasan Kurt olarak geçiyor.

Kurt, CHP’lilerin de MHP’lilerin de ve DP’lilerin de sevdiği bir isim. Kurt’un bu üç partinin bütünleşmesini sağlayarak Belediye başkan adayı olması muhtemel bir gelişmedir. Peki bu ittifak büyükşehir için mi olur.

Sanmıyoruz. Her parti büyükşehirde kendi adayını destekler Yavuzselim ilçesinde de ittifak yaptığı adayı. Yavuzselim Belediye başkanlığı için Hasan Kurt MHP,CHP ve DP’nin üzerinde birleşeceği bir isim olacak gibi geliyor bize..

TRABZON’UN EN ÇOK OKUNAN KÖŞE YAZARI KİM?

Ak Parti gerçekten ilginç bir parti. Kamuoyu araştırmaları açısından. Ak Parti görünürde yerel medyaya öyle pek de fazla önem vermiyor.

Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın bizim bildiğimiz 10 yıllık iktidarında Trabzon özelinde yerel medya ile buluşması bir kez oldu. Bir kez Zorlu Grand otelde bir TV programında gazetecilerle bir araya geldi. O dönem organizasyon da çok kötüydü.

Ondan sonra Başbakan ve danışmanları yerel medya ile ilgili bir projesi olmadı. Zaman zaman özellikle biz Trabzon’dan hatırlarız. İktidarın Trabzon il teşkilatları parti liderlerini yerel medya ile buluştururdu. Bu buluşmaları Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve Bülent Ecevit ile yapıldı. Başbakan R.Tayyip Erdoğan ile yapılamadı. Ya bu Erdoğan’ın bir stratejisi ya da teşkilatların zayıflığı.

Oysa, Erdoğan partiyi kurma aşamasında Trabzon’a geldiğinde zamanın belediye başkanı Asım Aykan, yerel medya ile Erdoğan’ı hem Zorlu’da hem de makamında buluşturmuş sohbet imkanı yaratmıştı. Erdoğan da buna izin vermişti. Şimdilerde çok yoğun olduğu için bu tür fırsatlar yaratmıyor olabilir.

Ancak Ak Parti kurmayları yerel medya ve etkileri ve etkileşimleri ile ilgili olarak bazı pilot illerde bir kamuoyu araştırması yaptı. Bu araştırmada okunurluluğu ve etkinliği ile hangi köşe yazarlarının illerinde etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Kamuoyu araştırması sessiz sedasız yapıydı. Bu çalışmanın başındaki bir dostumuzdan Trabzon ile ilgili ilginç tüyolar ele geçirmedik değil.

Şehirde iki isimin ne yazdığını Trabzonlu çok merak ediyormuş. Biri Ali Öztürk diğeri Hasan Kurt.

Yusuf Turgut ile Ali Savaş’ın da ciddi bir okur potansiyeli olduğunun tespiti de bu kamuoyu araştırmasında ortaya çıkmış.

Öte yandan Ergun Ata ile Serdar Bali’nin Trabzonspor tahlilleri de Trabzon’daki gazete okurları tarafından merak ediliyormuş.

Trabzon’un bir ciddi özelliği de diğer illere nazaran internet medyasının ilgi ile ve dikkat eli takip edilmesi sonucu Ak Parti genel merkezini şaşırtmış durumda.

Anadolu’da internet medyasının gündemi belirleme konusundaki en güçlü olduğu illerin başında Trabzon’un olduğu da artık resmileşmiş oldu.

devamı 3.sayfada...

ADNAN GÜNNAR’IN GÖNLÜ KİMDEN YANA?

Görünen o ki, Ak Parti il başkanı Adnan Günnar başkanlığında ki ekip yerel seçimlerde aday belirlemede etkin bir rol üstlenecek.

Günnar’ın 18 ilçe belediye başkan adaylarını tespitte tercihleri önemli. Kuşkusuz Yavuzselim ilçesi ile büyükşehir konusundaki tercihi de önemli.

Günnar’ın Yavuzselim belediye başkan adaylığı ile ilgili olarak birçok isim arasından tercihini Dr Ahmet Çubukçu’dan yana koyabileceği söyleniyor da Çubukçu bu teklifi kabul eder mi?

Ahmet Çubukçu’nun hem kırsalda hem de şehir içinde her kesimden oy alabilecek bir kişilikte. Günnar’ın da çok yakın dostu, arkadaşı, sırdaşı. Günnar’ın Yavuzselim Belediye başkanlığının büyükşehir belediye başkanlığından çok daha zor bir iş olduğunu yakın dostlarına söylediğini biliyoruz. Günnar, büyükşehir belediye başkanı ile de uyumlu çalışacak bir isim üzerinde tercihini belirlerken elbette bunu kendi başına da yapmayacak.

İleri sürdüğü ismin parti tabanında ve oy vereceklerde de kabul görmesi gerekiyor. O nedenle tek Çubukçu alternatifi ile tabi kalmayacak.

SUAT HACISALİHOĞLU SİYASETE GİRER Mİ?

Meğer bizim sevgili dostumuz Suat Hacısalihoğlu’na Ak Parti Trabzon’da ilk kurulurken kurucu il başkanlığı teklif edilmiş.

Ancak Hacısalihoğlu bu teklife sıcak bakmamış. Bunu bize açıklayan da dönemin milletvekili ve partinin kurulmasında çok emeği geçen isim Kemalettin Göktaş.

Göktaş; “Suat Bey’e bizzat ben gittim gel kurucu il başkanı ol dedim. Ama kabul etmedi. Etseydi belki vekil ve hatta bakandı” dedi.

Siyaset işte böyle bir şey.

Hacısalihoğlu Göktaş’ın bu söylediğini doğruladı. Teklif geldiğini işlerinin yoğunluğu nedeni ile kabul etmediğini söyledi. Eyüp Aşık’ın da ANAP kurulurken böyle ilginç bir hikayesi vardır. O da kendi halinde sessiz sedasız işinin başında olan Fahrettin Kurt’a ANAP il yöneticiliğini Uzungöl’de teklif ettiğini kabul etmediği ama sonra Milletvekili adaylığını kabul edip vekil olup bakan olduğunu anlatmıştı.

Siyasette kimin nerede nasıl yer alacağı belli değil. Şimdilerde yeni Ak Parti vizyonunda Suat Hacısalihoğlu’na yer var mı bilemiyoruz ama Hacısalihoğlu’nun Yavuzselim belediye başkan adaylığı için CHP’den ciddi şekilde teklif aldığını da belirtelim.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner596

banner498