banner642

POLİTİK GÜĞÜM

12.10.2012

POLİTİK GÜĞÜM
AHİ EVREN DAĞILIYOR MU?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın üzerine titrediği hastaneydi Trabzon Ahi Evren Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi. Yapımında koğuş tibi çok yataklı dizayn edilen hasta odaları yüzünden inşaatı durdurulmuş yeniden dizayn edilerek çağın gereklerine uygun hale getirilip hizmete öyle açılmıştı. Kısa sürede Trabzon’un kalbi haline geldi. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl İstanbul’daki ihtisas hastanelerinden doktorların Trabzon’a gelmesi için büyük mücadele vermiş kadroyu neredeyse doldurmuştu Özellikle son bir yılda sistemi oturan hastane günde 3-4 ameliyatın yapıldığı, bölgede tedavisi zor olan vakaların tedavi edildiği bir sağlık merkezi halini almıştı. Son aldığımız duyumlara göre hastanede ki bazı aşılamayan sorunlar doktorların canına tak etmiş. 3 doktor aynı anda tayinini istemiş. Birde hemşire. Hemşire kadrosu tam görülmesine rağmen hemşire yokluğu mazeret gösterilerek ihtiyaç olmasına rağmen Göğüs-1 servisi kapatılmış. Trabzon’u yöneten 2 doktorun Dr. Vali Recep Kızılcık ve Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile iktidar partisi İl başkanı Dr. Adnan Günnar’ın kadrosu dağılan Ahi Evren ile ilgili bir kriz masası oluşturup detaylı bir soruşturma neticesinde bu dağılmayı önlemesi, ana muhalefet partisi CHP’nin de sorunların merkezine inip bunu kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. Bakalım kim önce davranıp bu krize el atacak.

İL BAŞKAN ADAYI YAZAR OLDU

CHP Trabzon İl Başkan adayı, Dernekpazarı eski belde başkanı, CHP nasıl iktidar olur kitabının yazarı İbrahim Akbulut. Seçim sonrası Trabzon’dan kopmayan Akbulut gündemi yakinen takip ederken, Trabzon’un en çok okunan gazetelerinden Kuzey Ekspres’e yazarlığa başladığını, doğum gününde gazetede çıkan yazısından öğrendik. Trabzon ve bölge halkına Merhaba diyerek kaleme aldığı ilk yazıda, ele alacağı konulara değinen Akbulut CHP’nin sistemini çok iyi bile koyu bir partili. Kitabında ilginç tespitleri var. Bu nedenle gazetecilik yazısında partilileri tarafından bayağı ilgi görmüş. Bundan sonra her Perşembe Kuzey Ekspres’te köşe yazısı kaleme alacak olan İbrahim Akbulut’u takibe aldık. Bakalım siyasetteki cesareti ve azmi kaleminde de yansıyacak mı.

devamı 2.sayfada...

AK PARTİ’DEN DAVET BEKLEYEN DP’LİLER KİM?

Ahmet U
ğur Zihni, DP’nin bir dönem etkin il başkanlarından biriydi. Kendine has özelliği ile Zihni de Trabzon’a özgü bir politik duruş sergilemişti. İl Başkanlığı döneminde partinin muhafazakar yapısının pek de hoşuna gitmediği Zihni inadına, partiyi ve kendini diri tuttu.

DP’nin başından bilinen ilginç serüvenler yaşandığında Zihni, şimdi Ak Parti’nin MKYK’sında olan Süleyman Soylu ile birlikte hareket etti. Soylu’nun Ak Parti’ye geçtiği dönemde Zihni bize şöyle bir şey demişti; “Eğer Süleyman Soylu Ak Parti’nin MKYK’sında ve genel başkan yardımcısı olursa biz de onunla hareket ederiz..”


Dün gece Ahmet U
ğur Zihni’yi dostları ile birlikte Varlıbaş Soho’da gördük. Adem Kılıç da yanındaydı. Birlikte sohbet ettik. Biz mevzuya girmeden o konuya daldı. Dedi ki “Süleyman Bey’le konuştum. Tebrik ettim. Sözümüzün arkasında olduğunuzu tekrarladım. Süleyman Bey Ak Parti’de en üst düzeyde görev aldı şimdi bizim de Ak Parti’de olmamız gerekiyor”

Ahmet U
ğur Zihni kendisinin ve arkadaşlarının Ak Parti’de olması ile ilgili olarak gündemde hala tartışılan Süleyman Aydoğdu’nun Ak Parti’ye gelin olarak gidiyorum sözünden hareketle şunları söyledi “Ancak biz ve ekibimiz yaklaşık 200 kişiye yakınız. Aramızda ilçe başkanları hatta il başkanları ilçe yöneticileri il yöneticileri bile var. Bizler davetsiz Ak Parti’ye gitmeyiz. Davet gelirse gideceğiz. Bunu da Süleyman Soylu’ya bizzat söyledik…”

OFG MAKAM YERİ ARIYOR…!

Trabzon Büyükşehir oldu. Ardından da Yavuzselim ilçesi de hayata geçti. Kuruldu.

Yavuzselim ilçesinin Belediyesi neresi olacak. Büyükşehirin ki neresi olacak. Duyduğumuza göre Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şimdiden büyükşehir belediyesi hizmet binası için arayışlara başlamış.

Gümrükçüoğlu’nun kabuller ile ilgili olarak makam odasını meydandaki eski belediye binasına taşıyacak. Sadece orada resmi ve VİP misafirlerini karşılayacak. Benzer uygulamayı Bursa Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

Gümrükçüoğlu’nun büyükşehir belediyesini, Sögütlü ya da Erdoğdu kışlasında yapmayı planladığını hemen ifade edelim.  Kısa sürede yapılacak olan büyükşehir binası hizmete girdiğinde, mevcut şu anki belediye de Yavuzselim belediyesine tahsis edilecek. Bu tahsisten önce Yavuzselim belediyesi nerede olacak.

Bu konuda eski valilik binası alternatif olarak düşünülüyor. Oradaki adliye Kaşüstü’ne taşınacağından Yavuz Selim kaymakamlığı ile belediyesinin aynı binada hizmet görmesi düşünülüyor.

Bu arada bir ayrıntıdan bahsedelim, Yavuzselim ilçesine atanacak olan Kaymakam da birinci derecede olacak. Çünkü ilçenin nüfusu 400 bini buluyor. O nedenle birinci derece kaymakam ataması yapılacak. Yavuzselim ilçesinin her türlü diğer hizmetleri de Trabzon Valiliği bünyesi içerisinde görülecek.

devamı 3.sayfada...

AÇIK GİZLİ YARIŞ BAKIN NEREDE OLACAK?

Kuşkusuz Trabzon’un büyükşehir olmasından sonra partilerin tümünde büyükşehir belediye başkan adaylığı yarışından çok büyükşehir belediye meclis üyeliği yarışı olacak gibi.

Bütün partilerde bu yarış şimdiden kızıştı. 19 ilçenin de büyükşehir belediye meclisinde meclis üyeliği ile temsil edilmesi genel bir ilke olacak. Bir de buna merkezler köyler kırsal alan eklenince büyükşehir belediye meclis üyeliğinde seçilebilecek yerde olmak her bir partilinin büyük gayret göstereceği alan olacak.

Bu konuda en çok zorluğu da Ak Parti çekecek gibi. Partinin şu anti tüm belediye meclis üyelerinin aklında Büyükşehir belediye meclis üyeliği yatıyor. İl genel meclisi üyelerinin de tümü büyükşehir belediye meclis üyeliği için nabız tutuyor.

CHP’de de benzer bir durum söz konusu. Öyle ki Yavuzselim belediye meclis üyeliği sanki ikinci plana itilmiş durumda. Büyükşehir belediye meclis üyesi olmanın birçok avantajı var. Başta bütün Trabzon’dan sorumlu olunacağı gibi toplantı başına alınan huzur haklarında da büyük bir artış olacak. Komisyon üyelerinin bu anlamdaki kazanımları da bir hayli fazla olacak.

Büyükşehir belediyesinde görev alacak olan bürokratlar da daire başkanlığı ile genel müdürlük seviyesinde yönetici kadrodaysa yüksek maaş alacaklar.

Bu nedenle herkes büyük şehre kapağı atmayı düşünüyor. Edindiğimiz bilgilere göre Ak Parti’de büyükşehir belediye meclis üyeliği için ilçe başkanlarının tümü aday. CHP’de de benzer bir durum söz konusu.

İlçe başkanları büyükşehir belediye meclis üyeliği için pusuya yatmışken özellikle Ak Parti’de her an herkes Başbakanın şu sürprizine de açık olmalı. Başbakan bir anda diyebilir ki..”Teşkilatlardaki arkadaşlar istifa edip hiçbir alana aday olamazlar..” O zaman görün siz derin kulisleri.

BATUM’DA HANGİ SOKAĞA HANGİ KARADENİZLİNİN ADI VERİLDİ

Batum ile Artvin Rize ve Trabzon adeta karde
ş kent oldu. Ali Osman Ulusoy’un ifadesi ile Batum’da Trabzonlu, Artvinli, Rizeli girişimciler cirit atıyor.

Batum’da birbirinde şaşaalı lüks oteller de inşa ediliyor. Bunlardan biri inşa edilmiş ve hizmete de açılmış durumda.
sheraton oteli. Otel ultra lüks bir otel üstelik dünyanın her yerinden de müşterileri var. Otelin sahibi ise Artvinli ünlü iş adamı Nurettin Çarmıklı. Otelin bulunduğu caddeye de Nurettin Çarmıklı’nın adı verildi. Nurettin Çarmıklı caddesinin tabelasını da önceki gün Çarmıklı’nın kendisi dikti.

Bizim aldı
ğımız son bilgilere göre de Ali Osman Ulusoy’un da adı bir caddeye verilecek. Bunun için Batum Belediyesi Ali Osman Ulusoy ailesinden izin de aldı. Caddenin inturist otel’in bulunduğu yere verilmesi düşünülüyor. Caddenin tabelasının dikilmesi için de tören düzenlenecek. Trabzon yine A.Osman Ulusoy’un daveti ile bir Batum gezisi de yapacak gibi.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479