Politik Güğüm

20.10.2015

Politik Güğüm
DAVUTOĞLU ‘ARAÇLARI DURDURUN’ DEDİ

Trabzon’da dün Başbakan Ahmet Davutoğlu rüzgarı esti. Trabzon ziyaretine 45 dakikalık bir rötar ile başlayan Başbakan Davutoğlu Havalimanı’ndan hiç beklemeyerek Dağlıca’da şehit düşen evladımız Samet Çakır’ın evinde soluğu aldı.

Mahalleye konvoylarla girmek yerine ‘Araçları durdurun mahalleye böyle girmeyelim’ diyerek araçları mahallenin aşağısına çektirip yürüme gitmeyi tercih eden Davutoğlu’nun bu davranışı mahalleliyi mest etti.

Herkes evlerinden sokağa dökülerek Başbakan Ahmet Davutoğlu ile tokalaşmaya çalıştı.

Bu ziyaret esnasında Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile özel görüşme imkanı bularak 19 Ekim’in muhtarlar günü ilan edilmesi ile ilgili kararı imzalamasından ve muhtar maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesinden ötürü teşekkür etti.

Başbakan Davutoğlu daha sonra Trabzon Atatürk Alanı meydan parkına geldi, o gelmeden sahnede 3 isim konuştu. Trabzon İl Başkanı Haydar Revi çok kısa ama etkili bir konuşma ile halkı selamlarken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuşmasının başında her mitingde olduğu gibi 18 ilçeyi, başkanını ve halkını selamladı.

Gümrükçüoğlu konuşmasında 688 mahalle muhtarımızla buradayız diyerek onlara da teşekkür etmeyi ihmal etmedi. 

SOYLU 10 DAKİKA KONUŞTU AMA... 

Mitingin en etkili konuşmasını AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu yaptı desek yerinde olur.

Sahneye coşkulu bir şekilde çıkıp 10 binleri coşturan Soylu için basın mensupları ‘Başbakan’ın naif konuşması bu coşku yanında zayıf kalacak’ yorumunu yapmadan geçemedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 17.10’da çıktığı kürsüde 1,5 saati aşkın uzun bir konuşma yaptı.

Havanın kararmasına rağmen konuşmasını sürdüren Davutoğlu Trabzon’a 7 Haziran Öncesi verdiği vaatleri yineledi.

Raylı sistemden, 2. Üniversiteye, şehir hastanesinden güney çevre yoluna büyük yatırımları müjdeleyen Davutoğlu’nun ikinci havalimanından bahsetmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Davutoğlu’da konuşmasının başında 18 ilçenin ismini tek tek sayarak hepsine teşekkür ederken özellikle Arsin ilçesinden iki kez üst üste bahsedip Yatırım adası ve balıkçı barınağı gibi önemli hizmetlerin kısa sürede bu ilçeye kazandırılacağını ifade etti.

Konuşması uzadıkça ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş alandan ayrılsa da bir kısmı sabırla Davutoğlu’nu dinleyip alkışladı.

Arsin’in özellikle ilçeye kazandırılan sahil projesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında gözünden kaçmamış, o da son mitinginde Arsin’den özellikle bahsetmişti.

Başbakan’ı yakın markaja alan diğer bir isimde Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta idi.

Balta, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek afet yardımı noktasında biraz daha destek istedi, talep ettikleri oranda yardım alamadıklarını ifade etti.

Konu hakkında bilgisi olan Trabzon Milletvekili 5. Sıra adayı Salih Cora’da anında devreye girerek durumun ciddiyetini Başbakan Davutoğlu’na belirtince, Başbakan anında ilgili bakanı arayarak bölgeye şimdilik acilen 300 bin TL gönderilmesi talimatını verdi. 

BAŞBAKAN’IN DİKKATİNDEN KAÇMAYANLAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu özellikle miting alanında bir  tane bile AK Parti bayrağı olmaması noktasında gösterilen hassasiyet için teşekkür etti.

Miting öncesi ve sonrası esnafları ziyaret ederek hayırlı işler demeyi ihmal etmedi. 

Ak Parti Trabzon İl Başkanlığı’nın yeni binasının açılış kurdelesini kesen Davutoğlu, İl Başkanı Haydar Revi, SKM Başkanı Hasan Dilekoğlu, İl Gençlik Kolları Başkanı Halim Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Bahar Ayvazoğlu’ndan Trabzon’daki seçim çalışmaları ile ilgili brifing aldı. 

İl binasında Trabzon mitingindeki coşkulu kalabalık, Türk bayrakları ile süslenen alan ve halkın parti bayrağı yerine Türk bayrağı kullanması ile organizasyonda en ufak bir aksaklık yaşanmamasından ötürü tüm milletvekillerine belediye başkanlarına ve özellikle il yönetim kurulu üyeleri ile il gençlik kolları üyelerine  özel teşekkür etti. 

AK Parti’nin yeni il binasının balkonuna da çıkmayı ihmal etmeyen Davutoğlu buradan halka Trabzonspor’un renleriyle hazırlanmış fuları fırlattı.

Bu esnada AK Parti Trabzon İl Gençlik Kolları Başkanı Halim Yılmaz’da Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun kaleme aldığı stratejik derinlik kitabını il binası balkonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na imzalattı.

Davutoğlu sonrasında üşenmeyerek 10’un üzerinde partilinin getirdiği kitaplara tek tek özel mesajlar yazarak imza atmayı ihmal etmedi.

Yeni il binasına tek hayran kalan Başbakan Ahmet Davutoğlu’da değildi. Eşi Sare Davutoğlu’da binanın çok güzel restore edildiğini ve binaya hayran kaldığını dile getirdi.

Binanın tadilat işleriyle bizzat ilgilenen Mustafa Usta ile, miting organizasyonunda da başından sonuna kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek faaliyete geçiren günlerdir ilçe ilçe gezip miting için hazırlık yapan ve kusursuz bir alan süslemesine imza eten Halil İbrahim Demirtaş ile Ali Faik Hacıoğlu’nun emekleri görmezden gelinmedi ve onlara da özel teşekkür edildi. 

Başbakan’ın en çok güldüren olay ise il başkanlığı binası içinde masada ‘Trabzon İl Başkanı’ yazısı oldu. Davutoğlu, ‘Yahu zaten Trabzon’dayız neden Trabzon İl Başkanı yazıyor, madem böyle olacak Gençlik Kolları’nın başında neden Trabzon yok’ diyerek herkesi güldürdü. 

BASIN MENSUPLARI NE DEDİYSE OLDU

Bu tür organizasyonlar parti teşkilatları için büyük bir sınavdır. İl Yönetiminden, ilçe mahalle başkanına kadar herkes her türlü hareketten sorumludur.

Basın mensupları ile mitinge katılımı değerlendirirken herkes birbirine ‘Bu kadar olacağını tahin etmiyorduk’ yorumunu yapıyordu. Çünkü mitingin yapılın yapılmayacağı belli değildi.

1 kez ertelenen ikincisinin de yapılıp yapılmayacağı muamma olan bir mitingdi. Dün geceye kadar Başbakan sadece il binası balkonundan halka seslenmeyi düşünüyordu. Bu nedenle beklenenin üzerinde bir katılım oldu diyebiliriz.

Bu miting ile başka bir parti mitingini de kıyaslamayacağımızı belirtelim, çünkü yok. MHP Trabzon’da miting yapmayacak, CHP ise 26 Ekim’de yapacaktı, fakat tüm mitingleri iptal etti.

İşte bu nedenle, AK Parti’nin 15-20 binin arasında katılımın gerçekleştiği mitingini başka bir partiyle kıyaslamamız mümkün olmayacak.

Gelelim basın mensupları ile ilgili bölüme. Basın mensupları da detayları ayrıntılı bir şekilde gözlemler.

Dün 61saat.com’un politik güğümünde Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’dan ricada bulunmuştuk, basın için ayrılan platformun sahneden çok uzak kaldığını, en azından programın sonundaki toplu fotolarda basının sahne önüne alınmasını rica etmiştik.

Organizasyonun sonuna doğru ‘Yine unutulduk’ diyorken Başbakan’ın basın mensuplarından sorumlu danışmanı gelerek foto muhabirlerinin sahne önüne geçebileceğini söyledi.

Basın mensuplarının ricasını unutmayan Soylu’ya hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı Arzuhan Yalçınalp’e, özellikle mitingde yer alan kadın gazeteciler edilmesi gerektiğini söyledi.

Nedeni ise önceleri basın için bir platform kurulur gidilirdi, bu kez platformun içinde masalar, sandalyeler, her çeşit içecek ve kekler, elektrik prizleri...

Yani gazetecilerin en rahat şekilde mitingi takip etmeleri için Trabzon AK Parti Medya Tanıtım sorumlusu Yalçınalp herşeyi düşünmüştü.

Basın mensupları adına özellikle de mitingi takip edip bu hassasiyeti fark eden kadın basın mensupları adına teşekkür ediyoruz. 

HALUK PEKŞEN HANGİ KONUDA PROFESYONELİM DEDİ! 

Dün Trabzon’un siyasi gündemini başbakan belirlerken CHP’nin Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’de her zaman olduğu gibi, bu kez başbakana sorular yöneltti.

Pekşen bunu hep yapıyor, bizce de iyi yapıyor.

İktidar partisinin bir bakanı Trabzon’a geldi mi şehrin bakanlıkla ilgili beklentilerini sorunlarını sıralayarak muhalefet görevini iyi yerine getiriyor.

Pekşen başbakana da benzer sorular sordu, bugün O’nun da açıklamaları medyada yer alıyor.

Pekşen’in dün ilginç bir ifadesi de oldu.

O da Trabzonspor ile ilgili.

Trabzonspor’da genel kurul üyelerinin imzalarını toplayarak, olağanüstü genel kurul isteyenlerin önderliğini yapan Hasan Al, dün ilginç bir iddia ortaya attı.

Al dedi ki, Haluk Pekşen, Yargıtay’a tam 4 avukatını gönderdi, mahkeme kararının tebligatını takip için. Al, bu iddiasını şu ifade ile perçinleştirdi..” Savcı da pazartesi günü tebligat Trabzonspor’a gelir” dedi.

Al’ın bu iddiası üzerine Haluk Pekşen’i aradık. Yok öyle bir şey dedi ve şöyle konuştu..” Ben profesyonelim, bu konularda profesyonelliğin kurullarını uygularım kimsenin vekaleti bende değil ki yargıtaya gideyim. Profesyonelce yaparım işimi..”

Pekşen böyle demesine rağmen, Al iddiasında direndi ve dedi ki..”Biz bana inanın…”

ÖZYAZICI İŞARET İLE CEVAP VERDİ..! 

Ahmet Davutoğlu, A.Suat Özyazıcı’yı ziyaret etti. Bu çok iyi bir davranış. Bravo. Özyazıcı’nın Trabzonspor için ne anlama geldiğini biliyoruz.

Davutoğlu ve beraberindekiler, Özyazıcı’yı ziyaret ettiğinde elbette konu döndü dolaştı, Trabzonspor’a geldi.

Özyazıcı, şampiyonluk yıllarının anılarını anlattı.

Nasıl imkansızlıklarla boğuştuklarını söyledi.

Sonunda, misafir odasında kime ait olduğu belli olmayan bir ses, sohbetin sonlarına doğru şöyle dedi..

“Peki, ne olacak bu Trabzonspor’un hali…”

Özyazıcı, o sesi duydu hiç konuşmadan işaret parmağı ile o anda ayakta duran Faruk Özak’ı işaretledi.

Başbakan da Özyazıcı’nın o işaretinin ne anlama geldiğini çok iyi anladı. 

BU KÖŞE VE A.SULA KÖSEOĞLU 

Önce, şunu ifade edelim bu köşe, haber değeri olmayan ama en az o değerde bulunan kulis bilgilerinin yer aldığı köşedir. Ve Trabzon internet haberciliğinde de bir çığır açmıştır.

Ve bir çok  kişiye de ilham kaynağı olmuştur. Ben internet haberciliği yapıyorum diyen kimse, bu köşeden esinlenerek, kendileri de benzer “Kulis” bilgilerinin yer aldığı köşeler kaleme almıştır. 

Ne yazık ki, herkes için her türlü kulis bilgisi kaleme alan bazı meslektaşlarımız kendileri kulisin konusu olunca   adeta çıldırıyorlar. 

Buna benzer bir gelişme önceki gün yaşandı.

A.Sula Köseoğlu, kadın gazetecileri evinde misafir etti. Tam seçime ramak kala. Seçimden sonra etse, belki kulis haber değire de olmayacak. 

Köseoğlu gazetecilerle buluşmasının seçim öncesi olması elbette profesyonel bir algı  hamlesidir ki, nitekim gazeteciler Köseoğlu ile birlikteliklerini kaleme aldı fotoğraflarını sosyal bloklarında yayınlayarak Köseoğlu’nu seçime rakam kala gündeme oturttular. 

Bu köşe de o buluşmada merak ettiği, konuları gündeme getirdi. Köseoğlu, buluşmanın hiçbir yerinde kadın gazetecilerden oy istemediğini söyledi, yine bu köşede yer alan “Yüzde 80’ninin oyunu her halde aldım tahmin ediyorum” sözünün de kendisine ait olmadığını bize açıkladı. 

İyi güzel.

Köseoğlu, gazetecilerden oy istemedi.

Ama Trabzon’un yüzde yüz oyunu istediğini her yerde söylüyor.

Her toplantıda her platformda.  Ama evinde gazetecileri misafir etti, oy istemedi.

Gazeteciler de biz oy istenecek kişiler değiliz dedi tepki verdi.

Peki, kadın gazeteciler seçmen değil mi..?

Evet, seçmen.

Seçmen kütüklerinde adları var.

Bir politikacı ille, direkt bana oy verin der mi?

Demez.

Hele böyle bir toplantıda ama oyu olanları da tavır davranış ve mimikleri ile oy isteyebilir ki, bu onun varlık sebebi.

Şimdi bize kırgınlıklarını “Erkekçe” ifadelerle(!) dile getiren kadın meslektaşlarımızın bir konuyu bilgisine sunalım.

Yakında, içinde Köseoğlu’nun da adının yer aldığı, 6 Ak Parti milletvekilinin içinde kadın gazetecilerin de olduğu Trabzon’daki bütün seçmenlere mektupları gidecek.  O mektupla oy istenecek.

Şimdi, Kadın gazeteci meslektaşlarımızın ellerine Köseoğlu’nun da adı ve imzası olan o mektup geçtiğinde, iadeli taahhütlü olarak Köseoğlu’na mektupları geri gönderirlerse, bunu da ciddi bir kulis haber olarak buraya alıp, kamuoyuna bilgi vereceğiz. Ve kendilerini alkışlayacağız.

Bu arada buluşmada yer alan kadın gazetecilerin bir kaçı, takip edebildiğimiz kadarı ile buluşmayı kaleme aldı.  

Bunlardan biri de Elif Çavuş.

Çavuş, yazısını Facebook’taki bloğundan da paylaştı. Yorumlar içinden biri ilgimizi çekti, buraya aktaralım.

“KADIN DAYANİŞMASI..... Bir vekil adayının evinde (saray yavrucuğu) secimden 10 gün önce yapılan toplantıya gazetelerde sosyal medyada çarşaf çarşaf yayınlayarak kadın dayanışması değil ÖRTÜLÜ ALGI TOPLANTISI PAYLAŞİMİ DENİR (görüntüleri yayınlamasaydınız veya bu aktiviteyi secim sonrası yapsaydınız o zaman iyi niyetinizden kimsenin şüphesi olmazdı 1 Kaşım sonrası çuvalımı girmişti? ) ZAMANLAMA COK MANIDAR...... bu savunma hezeyanlarınız sizinde rahatsız olduğunuzu gösteriyor...”

Elif kardeşimiz, son derece hoşgörülü ve demokratik bir tavırla Facebook’taki bloğunda takipçisinin bu yorumun kaldırmadı, silmedi. Orada duruyor.

Böylelikle ne denli demokrat olduğunu da göstermiş oldu..

Bravo. 

KÖSEOĞLU’NDAN KADIN GAZETECİLER AÇIKLAMASI 

Sitenizin politik güğüm köşesinde, Trabzon’daki kadın gazetecilerle yaptığımız toplantıda, misafir ettiğim Trabzonlu kadın gazetecilerden oy istediğim ve sonrasında da buradan bana yüzde 80 oy çıkar’ dediğim şeklinde söylemim asılsızdır.

Biz kadın gazetecilerle buluşmamızda, gazeteci gözüyle onların gerek mesleki gerek şehrin hassasiyetlerine yönelik sorunlarını tartıştık.

Ben Trabzon’un tek kadın milletvekili adayı olarak şehrimiz ve ülkemiz için yapmayı istediğim hizmetleri anlattım. 

Kadın gazetecilerimizin de her zaman destekçileri olacağımı belirttim.

Trabzon için düşündüğümüz projelerin hayata geçmesi noktasında da birlikte hareket edip birbirimize destek olunması gerektiğini ifade ettim.

Ben Trabzon’un yüzde 100 oyuna talibim, fakat buluşmamızdaki kadın gazetecilerin oylarına ipotek koyarmışçasına yüzde 80’i beni destekler yönündeki ifade kesinlikle yanlış anlaşılmalara meydan verecek, onları kast ederek kullanmadığım bir cümledir.

Bana buradan yüzde 80 oy çıkar şeklinde bir ifadem olmadığını belirtmek isterim. 

 

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ozer 2 yıl önce

Faruk ozaki neden isarwt etti ki.recep tayibi isarwt etseydi kupayi alip fenere veren o degil mi

Avatar
Dahlia 2 yıl önce

Vah akp vah hainlik sizde hizmetmis, sehitlerimizin kaninda bogulacaksiniz

Avatar
Elazığlı 2 yıl önce

Ben bu Trabzonluları bir türlü anlayamadım.bu meydana giden akp ye oy veren Trabzonlular fener taraftarıdır

banner478