banner579

POLİTİK GÜĞÜM

16.10.2012

POLİTİK GÜĞÜM
UZUNSOKAĞA SİLAHLA GİRENE BAKIN NE OLACAK?
Trabzon’da Uzunsokak’ın bir alışveriş merkezi biçiminde yönetilip düzenlenmesiyle ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşları Trabzon’u yönetenlerinde fikirbirliği ile kafa patlatıyor. Projede Uzunsokak’ın bir AVM gibi yönetilecek. Giriş ve çıkışları kontrol altında tutulacak. Her işyeri belli bir saatte açılıp kapatılacak. İşyerlerinin sıralaması bir standarta oturtturulacak. Telefoncular bir yerde, restarunatlar bir yerde, hediyelik eşya satanlar bir yerde, tekstil mağazaları bir yerde olacak. Güvenlik arttırılacak fakat hissettirilmeden bu iş yapılacak. Mesela uzunsokağa silahla giren bir kişi MOBESE veya sivil ekipler tarafından hissettirilmeden takibe alınacak veya müdahelede bulunulacak. Fakat öyle düşünüldüğü gibi Uzunsokağın giriş ve çıkışına x-ray cihazı konulmayacak. Gizli güvenlik perdesi oluşturulacak. Bu saydıklarım yapılan beyin fırtınasında ortaya atılan düşüncelerin bazıları. Kesinleşmiş değil. Fakat buna rağmen uzunsokak esnafının bazılarının bu uygulamaya karşı olduğu, tam karşı olmasada tedirginlik duyduğu bilgisini alıyoruz. AVM’ler saat 22.00’a kadar açık dururken Uzunsokak esnafı 8’de kapısına kilit vuruyor. Otopark sıkıntısı yaşanıyor. Güvenlik gerekçeleri ve ışıklandırmanın yetersiz oluşu nedeniyle insanlar akşamları Uzunsokağa girmekten çekiniyor. Hal böyle iken “AVM’lere yem ediliyoruz” diye isyan eden esnafın bu projeye tam destek vermesi gerektiği kanaatindeyiz.

VALİ KIZILCIK’I MERAKLANDIRAN MÜZİK

Trabzon”da Mimar Sinan Olimpiyatları coşkusu yaşanıyor. Bilimsel bir organizasyon olmasına rağmen Trabzon Atatürk Alanı’na kurulan büyük sahnede Trabzonlulara müzik ziyafeti yaşatıldı. Atatürk alanı şenlik alanına döndü adeta. Müzik sesleri tüm şehri sardı. Müziği duyan vatandaşlar Atatürk alanine doldurdu. O sıralar Trabzon’a gelen misafirlere büyük ilgi gösteren Milletvekili Faruk Özak, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve Olimpiyatlara katılan birkaç misafirler yemekli sohbete katılan Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın müzik sesi dikkatini çekti. “Bu müzik sesi nereden geliyor” diye sordu. Atatürk alanından geldiğini öğrenince “Bayağı şenlik var Trabzon’da diyerek gülümsedi. Gerçekten bu olimpiyatlar Trabzon’a can kattı. Piyasa şenlendi. Trabzon’a gelen misafirler dün sokaklarda “Karadeniz pidecisi nerede var, Akçaabat köftesi nerede var diye diye kaldırımları arşınlıyordu. Trabzon’a nefes aldıran bu organizasyonun Trabzon’da yapılmasında en büyük payı olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar teşekkürü hak etti. İyi ki Trabzon’un böylesine güçlü bir bakanı var.

devamı 2.sayfada...

BAKAN GİDİYOR ARINÇ TRABZON’A NEDEN GELMİYOR?

Unutmadan ekleyelim. Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar dün akşam Trabzon’a gelen misafirlere Zorlu Grand Otel’de yemek verdi. Hiçbir basın mensubunun katılmadığı yemekte Bakan Bayraktar tüm masaları tek tek gezdi. Heyetlerle özel ilgilendi. Ülkeleri ile ilgili bilgi aldı. Taleplerini not aldı. Bazı katılımcılar Bayraktar’ın TOKİ namını biliyor ve bu konuda tecrübesini dinlemek istiyordu. Tüm masalara eşit vakit ayırmaya özen gösteren Bayraktar misafirleri onure ederek onlarla birlikte yemekten ayrıldı. Normalde programlara katılması beklenen Bakan Bayraktar bugün özel uçakla erkenden Trabzon’dan Ankara’ya gidecek. Bugünkü programlara katılması beklenen Bülent Arınç’ın son anda Trabzon’a gelmekten vazgeçtiğini öğrendik. Bu ani program değişiklikleri bizleri endişelendirmedi değil. Ankara’da olağanüstü bir durum kokusu alıyoruz.


AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ TRABZON’A AĞLADI


Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde dün gerçekleştirilen proje ödül töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Bir kişi vardı ki o kürsüde gözyaşına boğuldu. Kelimeler boğazında düğümlendi. O AK parti Diyarbakır milletvekili Oya Eronat dı. O Diyarbakırlıydı. O inşaat mühendisiydi. O teröristin en büyük düşmanı. O evladını hain terör örgütünün kahpe bir saldırısında kaybetmiş bir anne. Diyarbakır Ulu Camii proje ödülünü almak için kürsüye çıktı. Birkaç cümle söylemek için mikrofonu eline aldı. Söyleyeceği çok şey vardı. Gözlerinden okunuyordu. Titreyen sesi ile “Burada olmaktan çok mutluyum. Size bir şey söyleyeyim. Ben Diyarbakırlıyım. Bununla gurur duyuyorum. Ben peygamberler şehrindenim. Ben sahabelerin şehri Diyarbakırlıyım” dedi. O sırada gözleri doldu, boğazında kelimeler düğümlendi. Gözünden bir damla yaş süzülürken Diyarbakır’ın tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, kardeşliğin, hoşgörünün ve aydınlığın şehri olduğunu, sanatın, kültürün merkezi olduğunu tüm dünyaya duyuracağız. Taşların konuştuğu, Dicle’nin coştuğu şehri Diyarbakır’ın terör ve benzeri olumsuzluklarıyla hatırlansın istemiyoruz. Siz bakmayın o serserilere. O teröristlere” dedi. Hüzünlenen Diyarbakır Milletvekili Eronat’ın o konuşması salondaki herkesin göz pınarlarını doldurdu. Eronat alkışlarla sahneden indi.

devamı 3.sayfada...

BALTA’NIN MUTLULUK GÖZYAŞLARI


Kürsüye çıkıp sesi titreyen tek isim diyarbakır Milletvekili Eronat değildi. Bugün Mekke’ye Kutsal topraklara gidecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Yardımcısı Muhammet Balta’da da kürsüde duygu dolu anlar yaşadı. Balta Trabzon’da Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ve Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatlar’ının yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Ben sizleri Türk dünyası ülkelerini ilkokulda kitaplarda okurdum. Türk soyundan bizim soyumuzdan olan Kazakistan-Azerbaycan-Türkmenistan-Özbekistan-Kırgızistan ve daha niceleri. Şehrime hoşgeldiniz. Ben kitaplarda okuduğum bu ülke temsilcilerini kendi şehrimde hem de Bakan Yardımcısı olarak ağırlıyorum.” dedi. Dudakları titreyen Balta çok duygulandı ve şöyle devam etti. “Buna Vesile olan Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Benim şehrime, bizim şehrimize, hoşgeldiniz. Lütfen kendi evinizdeymiş gibi davranın” dedi.

BAŞBAKAN TRABZONLU İŞ ADAMI İÇİN NE DEDİ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özellkle hafızası ile oldukça şaşırtıcıdır. Etrafındakileri hatırlaması ve hatırlatmasıyla dikkat çeker. Bu özelliğiyle Bakanlar Kurulu toplantısında yine herkesi şaşırttı. Ama bu defa bir işin içine bir Trabzonlu da karıştı. Suriye gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu'nun sonlarına gelindiğinde Bakan Faruk Çelik'e dönen Başbakan Erdoğan, espirili bir şekilde gülerek,  "Ankara'da bilbaordlarda bizim Fevzi Hoca'nın reklamlarını gördüm. Ne oldu buna, durumu kritik mi? Her yere reklam verdi.. " dedi. Bakan Çelik şaşkınlığını gizleyerek, "Yok sayın Başbakanım durumu gayet iyi" diyerek cevap verdi.

Geçtiğimiz günlerde Fevzi Hoca'nın Ankara'daki tesislerine uğrayan Bakan Çelik aynen Fevzi Hocaya aktardı. Bakanlar Kurulu toplantısında 5 dakika boyunca konuşulan  kişilik bir grup reklamlarda, "Karadeniz'den gelen taze balık" yazıyordu. Öte yandan Fevzi Hoca'nın dev Trabzonspor bayrağının dalgalandığı İstanbul Ümraniye'deki tesislerinde de ilginç bir an yaşandığını öğrendik. Olay şöyle gelişti: Yemek yemeye gelen 7 kişilik grup oturdukları masanın hemen üzerinde dalgalanan Trabzonspor bayrağını farkedip, 'Bu bayrağın altında yemek yemeyiz' diyerek bayrağın indirilmesini istemiş. Bunun üzerine masaya servis bile açtırmayan Fevzi Hoca, "O bayrak orada dalgalanacak. Hiçbir güç o bayrağı oradan indiremez. Bu tesis kapandığında ancak oradan iner" diyerek müşterilere kapıyı göstermiş. Ne diyelim? Fevzi hoca bu… O'nun için Trabzonspor denince akan sular durur!

Xwedê j ite razi bê GÜMRÜKÇÜOĞLU

Acının dili olmaz ya, hani Diyarbakırlı, evladını teröre kurban veren annenin Trabzon’daki gözyaşlarında dil, din ırk aranmaz ya o acıyı paylaşırken. Evet dün Trabzon’da büyük bir acı yaşandı. Akyazı ilk kez can aldı. Trabzon’un prestij projesi Akyazı, kurban bayramında kurban pazarı olarak kullanılacaktı. Kurbanlık satmak için Trabzon’a gelen Ağrılı iki vatandaş Karadniz’in hırçın dalgalarında kayboldu. Acılı ailesi gözyaşıyla aldı cenazeleri. Kimseleri yoktu Trabzon’da. Ellerini başlarına koyup öylece cesetlerin başında donakaldılar. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olayı duyar duymaz devreye girdi. Cenazeleri aldırdı, otopsilerini yaptırıp ailenin tüm isteklerini karşıladı. Onlara cenazelerini Ağrı’ya götürmeleri için Sağlık İl müdürlüğü’nden araç temin etti. Cenazelerin yıkanıp kefenlenmesini istedi aile. Gümrükçüoğlu hemen bu talebide yerine getirip Mezarlıklar Müdürlüğü’ne talimat verdi. Cenazeler Bahçecik de yıkanıp kefenlendi. İşte bu esnada cenazelerin yanında gelen Ağrılı bir vatandaş telefonda gözyaşları ile Ağrılı yakınlarına durumu anlatırken
'Xwedê j ite razi bê Başğan Gümrükçüoğlu' dedi. Tam anlayamadık. Ne diyor diye sesli düşündük. Ağrıda askerlik yapan bir Trabzonlu “Ağrıdan biriyle konuşuyor herhalde Kürtçe konuşuyor. Allah razı olsun burdaki Başkandan. Gümrükçüoğluymuş.  Bak Başkana Allah razı olsun bizim tüm ihtiyacımızı gördü diyor” dedi. Gümrükçüoğlu Ağrılı ailenin acısını paylaşıp tüm ihtiyaçlarını karşıladı ve kürtçe teşekkür alan tek başkan oldu desek yanılır mıyız?


Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner578