banner572

POLİTİK GÜĞÜM

28.10.2012 TARİHLİ POLİTİK GÜĞÜM

POLİTİK GÜĞÜM
NURİ ALBAYRAK’A İ-ADEYİ İTİBAR NE DEMEK?
Şimdi okuyacaklarınız komplo teorisi olabilir ama, sonuçta hiç de beklenmedik şekilde Trabzonspor Divan Genel Kurulu’nda 2013’deki seçimli Genel Kurula tavsiye niteliğinde bir karar alındı.
Bu karara göre 2008’de ibra edilmeyen Nuri Albayrak yönetimine iadeyi itibarı teslim edilecek.
Peki, niye bayramın üçüncü günü kimsenin de doğru dürüst haberi olmadığı bir divan genel kurulunda hiç de kamuoyunda tartışması yapılmayan bu ani karar alındı.
Şimdi biraz şeytanın avukatlığını yapalım. Siz deyin bir deli kuyuya taş attı, 40 kişi çıkartamıyor. Biz diyelim durduk yerde ortalığı karıştırıp mikserlik yapıyoruz.
Divan kurulunda, Divan başkanı Ali Özbak bir anda kimsenin beklemediği bir dönemde hiç de gündemde değilken dedi ki Nuri Albayrak’a i-adeyi itibarını verelim.
Verelim de 2008’den bu yana niye bekledik.
2009’a ne oldu.
2010’a ne oldu. Bu sürede en az 5 divan genel kurulu oldu. Buralarda bu niye gündeme gelmedi.
Şimdi sıkı durun. Bu söyleyeceğimiz bir duyum değil. Bir söylenti de değil. Sadece bizimkisi fikir teatisi.
Yani bir öngörü.
Bazıları buna komplo teorisi diyor.
Hadi öyle deyin.
Biz tahmin ediyoruz ki, Nuri Albayrak’ın iadeyi itibarının verilmesi ile ilgili hamle, Trabzonspor üzerinden Ak Parti’nin yaklaşan yerel seçimlerle ilgili hamlesidir.
Bu hamleyi iki kişi istemiş olabilir.
Birincisi Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu.
Gümrükçüoğlu, Albayrak’ların böyle bir iadeyi itibarı ile gücünü gösterecek ve yerel seçimlerde desteğini alacak.
Böyle bir hamleyi isteyen diğer kişi de Faruk Özak olabilir.
Özak’ın adı Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Özak, büyükşehir belediye başkan adayı olacaksa buna karar vermişse ya da en belirleyici güç Başbakanın böyle isteme ihtimali olmuşsa, Özak Albayraklarla olan küskünlüğünü ortadan kaldırmak zorundadır.
İadeyi itibar hamlesi bu anlamda yorumlanabilir.
Zamansız gelen bu hamlenin ardından böyle çok da komplo yazılır…

NURİ ALBAYRAK İ-ADEYİ İTİBAR HABERİNİ NASIL ÖĞRENDİ

Nuri Albayrak’ın hakkında iadeyi itibarının verilmesi 2008’deki haksızlığın giderilmesi ile ilgili olarak alınan karardan vazgeçilmesi ya da yok sayılması gibi de açıklanabilir… Peki Albayrak’ın, divan genel kurulunda alınan karardan nasıl haberi oldu.?
Konu ile ilgili olarak edindiğimiz bilgiye göre Albayrak, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikteydi. Dertleşiyordu.
Bir ara söz Trabzon ve Trabzonspor’a gelince konu Türkiye Değişim Hareketi Trabzon’daki en etkili ismi Albayrak’ın da as başkanı Haşim Saitoğlu’dan açıldı. Hem Albayrak hem de Sarıgül Haşim Saitoğlu ile ilgili anılarını birbiriyle paylaşırken bir anda Albayrak’ı Haşim Saitoğlu aradı. Saitoğlu arayınca tabi ortamda bir anda şaşkın ifadesi… Bu sırada “Sanki Haşim bizi duydu” dediler.
Sonra Saitoğlu, Albayrak’a divan genel kurulunda alınan kararı söyledi. Bu da gösterdi ki iadeyi itibarla ilgili olarak Albayrak’ın önceden bilgisi yoktu.

devamı 2. sayfada


AYDIN BIYIKLIOĞLU’NUN İLGİNÇİ İDDİASI
Trabzon Ak Parti’nin milletvekillerinden Aydın Bıyıklıoğlu’nu partinin düzenlediği bayramlaşmada kürsüden izledik.
Bıyıklıoğlu’nun kürsü hakimiyetinde müthiş bir olumlu yönde değişim var. Sevgili milletvekilimizin siyasetteki ilk dönemlerini hatırlıyoruz. Çok rutin konuşurdu. Vurgulama yapamazdı. Damardan etkileyemezdi.
Şimdi öyle değil.
Ciddi şekilde olumlu yönde bir değişim söz konusu.
Dünkü bayramlaşma töreninde kürsüde mimikleri ile de olumlu not alan Bıyıklıoğlu zaman zaman sert zaman zaman daha yumuşak ses tonunu da iyi kullandı.
Konuşmasının bir bölümünde ise şu ilginç gelişmeden bizi haberdar etti.. “Başbakanımıza 20’ya yakın suikast düzenlenme aşaması oldu. Ama onun kimi koruduğunu anlamayanların bu hainlikleri de boşa çıktı…”
Bizim bildiğimiz kadarı Başbakana dönük çok ciddi kamuoyuna da açıklanan bir suikast girişimi yok.
Demek ki bir milletvekilinin ağzı ile varmış

TRABZON CHP, GENEL MERKEZE NE DEDİ?
Trabzon CHP’nin yaklaşan yerel seçimle ilgili olarak seçilecek mevkilere aday belirlemede kesinlikle ön seçimi şart koştuğunu ya da bu doğrultuda bir anlayışı olduğunu Genel Merkeze iletmiş durumda.
Şimdi dikkat.
Önümüzdeki ilk seçim ne?
Yerel seçim.
Bu bir genel yani milletvekili seçimi olmadığı için yerel seçimlerde aday belirlemede ön seçimi CHP genel merkezinin kabul etmesi ihtimali yüksek. CHP Trabzon’da ön seçimle adaylarını belirlerse ne olur..?
Büyükşehir Belediye başkan adayı, Ortahisar Belediye Başkan adayı ve diğer ilçelerin belediye başkan adayları ile tüm belediyelerin belediye meclis üyeleri adayları ön seçim ile belirlenecek.
Bu partiye dinamizm katar diyenler var örgütün tercihine seçmen sahip çıkmaz diyenler var.
Eğer, CHP Trabzon’da ön seçim ile adaylarını belirleyecekse CHP Trabzon özelinde bize göre sağdan soldan ve çatıdan tepeden inme aday olmak isteyenlerin önü kapanacak. Taban ve partinin sessiz çoğunluğu yükü sırtlayacak.
Bu da adı Belediye Başkan adaylığı için geçen birileri için hayallerin bittiği an hiç hesapta yokken birileri için de hayallerinin gerçekleştiği an olacak.
Bakalım zaman neyi gösterecek.

ORTAHİSAR BÜYÜKŞEHRİ TESLİM ALIR…!
Trabzon büyükşehir olduğunda en büyük ilçesi de Ortahisar İlçesi olacak. Ve Ortahisar ilçesi Trabzon’da siyasi dengeleri elinde tutacak.
Olay eskiden olduğu gibi Merkez ilçe mantığı ile kendi kabuğuna saklı bir durum ortaya çıkarmayacak.
Ortahisar ilçesinin Kaymakamı olacak. Şehrin merkezinde yaşayacak. Belediyesi olacak şehrin merkezinde faaliyet gösterecek. Ortahisar ilçesinin büyükşehirde diğer ilçelere nazaran daha çok belediye meclis üyesi olacak. Bir de kendi ilçesindeki belediye meclis üyelerini buna ilave ettiğinizde, Ortahisar ilçesi aktif bir hale gelecek.
Ortahisar’ın belediye başkanı iktidar partisinden olur biraz medyadik çalışkan ve de ısrarcı projeci olursa, büyükşehir’i gölgede bırakabilir.
O nedenle ortahisar ilçesi önemli. Önemli olduğu kadar da kilit rol üstlenecek bir ilçe konumunda Trabzon’un 2023 hedefinde güç olarak yerini alacak.

OSMAN DİYADİN’İN TV PROGRAMININ İLK KONUĞU KİM?
Trabzon’un ünlü gazetecilerinden Osman Diyadin, TV programlarına başlıyor.
Mavi TV’de “Söz” programı ile ekranlara dönecek olan Diyadin’in ilk canlı yayın konuğu da Ak Parti il başkanı Adnan Günnar olacak.
Adnan Günnar ile Mavi TV’de programlarına dönecek olan Diyadin’in bu programa çıkmadan önce de Mavi TV’nin spor programına konuk olacak. Diyadin’in TV’deki programı Perşembe günleri yayınlanacak.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner570

banner510