POLİTİK GÜĞÜM

22.11.2012

POLİTİK GÜĞÜM
MOSKOVA’NIN ŞİFRESİ TEMEL İLE İLGİLİ TÜYOLAR

Çekimleri 5 hafta süren Moskova’nın Şifresi Temel Filmi’nin startı, galası ve ilk gösterimi dün yapldı. Film yarın Türkiye’nin 7 bölgesinde aynı anda gösterime girecek. İsterseniz filmle ilgili biraz tüyo verelim.

İlkine benzer birkaç sahne var. İlkine oranla daha çok Trabzon, daha çok Trabzonspor var. Trabzon’un sorunlarından en önemlisi olan İpekyolu Ticaret hattı üzerine yapılması gündemde olan fakat bir türlü başlanamayan demiryolu projesi bile gündemde. Moskova’da da çekimler var fakat Trabzon’dakilerin yanında solda sıfır kalır. Bu filmde daha çok güleceğiniz garanti, fakat ince espiriler var bunlara dikkat edin. Ayrıca bu filmin bazı noktalarında gözlerinizde dolacak. Tüyleriniz diken. Yarım yamalak bildiğiniz birçok karadeniz fıkrasını bu filmde yaşayacaksınız. Temel yine aynı Temel. Emin Albayrak ile Seymen Aydın’ın rolü ilk filme nazaran dahada artmış. Unutmayan söyleyelim film başlarken film ekibi tanıtan yazılardaki ince espiriyide kaçırmayın. Kısacası Trabzonlu, Trabzonsporlu veya Karadenizli iseniz bu filmi izlemez iseniz bir yanınız eksik kalır.

Gala yemeği Forum Nihat Usta’da verilen fimin kokteylini, gala organizasyonunu ve ilk göserimini Forum AVM ile Cinemaximum üstlendi.

Oyuncular ve İstanbul basınının Trabzon’a ayak bastıkları andan itibaren hep dillerinde “Helal olsun” kelimesi vardı. Çünkü Trabzon’da, Rize’de çekilen birçok filmde oynayan Kadir İnanır ve benzeri başrol oyuncuları bile havalimanında böylesine VIP karşılanmamıştı. Audi Q7’ler, Porsche’ler, Mercedesler ve daha birçok lüks markadan oluşan 50 araçlık konvoy ile havalimanından alınan oyuncular, şehir turu esnasında halkın kendilerine gösterdiği yoğun ilgi karşısında çok mutlu oldular.

NİHAT USTA’DA MANKENLER TARTIŞMASI

Filmin ana sponsorlarından Forum Nihat Usta’da filmin en komik oyuncuları Çetin Altay ile İsrafil Köse arasında manken tartışması çıktı.

Filmin Yardımcı Yönetmeni Emin Albayrak’a sert çıkan Çetin Altay “Her galada kırmızı halı geçişinde erkek sanatçılara manken veriyorsun bana yine İsrafili yazmışsın el insaf. Bak erkek de demiyorum. İsrafil diyorum. Benim neyim eksik” dedi. Çetin Altay’ın bu çıkışı masadaki Filmin Yönetmeni Adem Kılıç, Forum AVM Genel Müdür Yardımcısı Tuğrul Cömert ve diğer oyuncuları kahkahaya boğdu. Emin Albayrak meğer Çetin Altay’ı kızdırmak için listeye onları eş yazmış. Sahneye çıkarken koluna giren güzel mankeni gören Çetin Altay, rahat bir nefes aldı. Nihat Usta daki yemeğe katılan 200’e yakın flm ekibi, İstanbul basını ve davetliler Akçaabat köftesine ve Nihat Usta’ya özel sıcak helva tatlısına hayran kaldılar. Davetliler Nihat Usta’da tam 50 kilo köfte yediler. İstanbul basınından özellikle kameramanlar “Bu yemeğin tadı damağmda kalsın diye 2 gün yemek yemeyeceğim. Biz İstanbul da köfte yediğimizi zannediyorduk. Gerçekten Trabzonlular çok şanslı” dediler.

Nihat Usta bu muhteşem organizasonun yemek kısmından tam not alırken, kırmızı halı geçişi, dans gösterileri, imza töreni ve kokteyl ile ilgili İstanbul basını da memnuniyetini dile getirdi. CD’lerin bazılarının bozuk olması nedeniyle dans gösterileri esnasında ufak tefek aksaklıklar yaşansa da horon ile kolbastıya tüm oyuncuların katılım göstermesiyle oluşan cümbüş tüm aksaklıkları unutturdu. Dans gösterileri esnasında sahnelenen Latin dansını ise İstanbul basını görüntülemedi. Kanal 24’ün Trabzonlu kameramanı Gökçeyan kardeşimizde Latin dansında gerek olmadığını Trabzon’a Trabzon’a özgü şeyler için geldiklerini ifade etti.

devamı 2.sayfada...

GANGNAM STYLE SÜRPRİZİ

Kokteyl başlamadan yapılan imza töreninde çok ilginç şaşırtıcı birşey yaşandı. Hayranlarının akınına uğrayan ünlü oyuncular imza dağıtırken birden kol bastı çalmaya başladı. Filmin başrol oyuncusu Alper Kul, pistte harikalar yaratırken kolbastının bitmesiyle Dünyaca ünlü Gangam Style karışık kol bastı çalmaya başladı. Buna da ayak uyduran oyuncular ve katılımcılar neşeli dakikalar yaşadı. Hatta Alper Kul, "Bu da bizim Gangam'ımız" diyerek espri yapması kahkahalara neden oldu. Diş doktoru Ahmet Uğur Zihni’ninde muhteşem kolbastı gösterisi görülmye değerdi.

ŞENOL GÜNEŞ FUTBOLCULARA NEYİ YASAKLADI?

Trabzonspor futbolcuları ile birlikte galaya katılan teknik direktör Şenol Güneş, gecenin en ilgi gören simasıydı. Hatta bir ara fotoğraf çektirmeye çalışan hayranlarından sıyrılan oyuncular Şenol Güneş ile fotoğraf çektirme yarışına bile girdi. Bu sırada oyuncularla sohbet eden Güneş'e yine Fenerbahçe'nin kırmızı kart olayı ve şike süreci soruldu. Felsefik yorumlarıyla tanıdığımız Güneş bu defa çok net cümleler kurdu. "Ben yıllar öncesinden beri söylüyorum yine olmuyor. Yahu burada bir sıkıntı var bunu çözmeliyiz diyorum yine dinletemiyorum" dedi. Yayın Danışmanımız Levent Ustabaşı'nın, "Hocam 500. milli maç programına katılmamanız bile bu ülkede futbolun seviyesini gösteriyor. Ülkemizi dünyada üçüncü yapmış sizin gibi bir hocayı bile küstürüp oraya getirtemediler" hatırlatmasına, "Beni Sayın Demirören aradı. Fakat gitmedim. Bu ülkede şikeden fazla kırmızı kart konuşuluyor. Ama cezalar bize uygulandımı hiç sorun olmuyor. Gündeme bile gelmiyor. Benim oraya gitmememin 5-6 nedeni var. Bunlarıda gerekirse açıklarım" diyerek cevap verdi. Konu döndü dolandı futbolcuların sosyal medya zevklerine geldi. Buna da sert tavrını gösteren Güneş, "Ben oyuncularıma twitter'dan mesaj atmayı yasakladım. Çünkü işiyle ilgili orada mesaj atmayacaksın. Haber konusu olabiliyor. Takımı bağlayacı olabiliyor" dedi. Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AK Parti Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar, Milletvekili Volkan Canalioğlu ile ünlü sanatçı Volkan Konak'ı gözlerimiz aradı. Vali Kızılcık ve Konak'ın yurt dışında olmaları nedeniyle geceye katılamadıklarını öğrendik.

GÜMRÜKÇÜOĞLU; ÖLENE KADAR DESTEKÇİNİM

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu sırf filme yetişmek için Çay TV’deki Halil İbrahim İleli ile programını yarıda kesti. Büyükşehir ile ilgili önemli açıklamalar yapan Gümrükçüoğlu yarım saat kala, programın bitirilmesini istedi ve alel acele Trabzon’un filmi Moskova’nın Şifresi Temel’i izlemek için Forum AVM’ye geldi. Evet filmde küfürde vardı, alkollü sahnede. Fakat Gümrükçüoğlu her sahnesinde Trabzon’un ve Trabzonspor’un tanıtıldığı, Türkiye’e ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlanacak olmasına ragmen tıka basa Trabzon dolu bir film olan Moskova’nın Şifresi Temel’de gülmekten gözyaşına boğuldu. Filmin sonuna “Vallahi bu kadar beklemiyordum” diyerek filmin yöntmeni Adem Kılıç’ı tebrik eden Gümrükçüoğlu “Sen Trabzon’un para ile yapılamayacak reklamını yaptın Adem Kardeşim, ben bir Trabzonlu olarak bundan sonra ölene kadar arkandayım” dedi.

devamı 3.sayfada...

TRABZON EMNİYET MÜDÜRÜNE ŞİKE SORUSU

Filmin sonunda Trabzon İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş'a şike sahnesini sorduk. Sahne şöyle idi: Amatör ligde top oynayan bir oyuncu, imam Salih Kalyon'u bulur. Ona derki: "Hocam yarın maçımız var. Diğer takımın yöneticisi bana yüklü miktarda para teklif etti. Bu parayı alsam caizmidir. Bir kısmını hayır işlerine vereceğum." Yani tıpkı şike soruşturmasıyla gündeme gelen Futbolcu
İbrahim Akın'a verdiği "Şike parasını al, kurban kesersin" tavsiyesiyle gündeme gelen Erzurumlu imam Ahmet Kangı olayı gibi… Filmdeki imamın ne cevap verdiğini yazmayacağız. İzlemeyenlerin sinema keyfini kaçırmamak için… Fakat sorumuza İl Emniyet Müdürümüz Yavaş’ın cevabı şu oldu, "Ben her anına güldüm. Bir tanesine değil" oldu.

TUVALETTE KALAN OYUNCU NE YAPTI?

İmam rolündeki Salih Kalyoncu filmin ve Trabzonluların en çok sevdiği sanatçıların başında geliyor. Böylesine mütevazı, böylesine alçak gönüllü böylesine bizden biri olamaz dedirtiyor her Trabzon ziyaretinde. Bir insan Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından biri olurda biraz burnu havada, biraz kaprsili olmaz mı? Salih Kalyoncu ise olmuyor işte. Adam gibi bi sanatçı. Filmde de performasıyla gençlere taş çıkaran bir deli kanlı. Trabzon’a gelirken THY uçağında başına neler gelmiş neler. Tuvalete gitmiş kapıyı kapatmış. İşini görmüş tam çıkacak kapının kolu yok. Soğuk terler döken Kalyon son çare kapıyı yumruklamaya başlamış. Hostes gelip kapıyı açarak “Beyfendi kapının kolu kırıktı kusura bakmayın demesin mi. Kalyon sinirlense de hostesi kırmamak adına ona birşey söylemeyerek yerine oturmuş. Kalyon bu anısını anlattığı sırada filmde il müftüsünü canlandıran sanatçı Sinan Bangiar’da Hollanda’da Ateş Böceği oyunu esnasında sigara içmek için sadece içerden açılan acil çıkış kapısından dışarı çıkıp, kapının üzerine kapanmasıyla ile sahneye dönmek için verdiği mücadeleyi anlattı. İki oyuncunun bu unutulmaz anlıarı davetlileri kahkahaya boğdu.

Filmin sona ermesiyle davetlilerde, oyuncularda otellerine giderek istirahate çekildi.


Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479