POLİTİK GÜĞÜM

10.12.2012

POLİTİK GÜĞÜM
SADRİ ŞENER’DEN DE EDİP SEVİNÇ’E FIKRALI CEVAP

Trabzonspor’un mali genel kurulu yapıldı. Yankısı devam ediyor. Özellikle şehrin en büyük fındık ihracatçılarından Edip Sevinç’in kongrede yaptığı konuşmada anlattığı fıkra milletin dilinde.


Fıkrayı isterseniz yeniden hatırlayalım.

Temel, yurt dışından bir bavulla döner. Gümrükte görevliler Temel’i durdurur.

Bavulunda ne olduğunu sorup Laz’dan bavulunu açmasını isterler.

Temal, bavulunu açınca içerisinden lebalep (ağzına kadar dolu) saat çıkar.

Görevli, Temel’e dönüp “Bunlar ne?” diye sorar.

Temel’in cevabı: “Tavuklara yem.”

Görevli tekrar “Tavuklar saat yer mi?” diye sorar.

Bu kez Temel ince zekası ile, “Ben aldım, önlerine koyacağım, ister yesinler ister yemesinler.”


Fıkra aşağı yukarı tam olmasa da böyle. Sevinç, bu fıkrası ile Trabzonspor’un başta transfer politikasını sonra da içindeki durumu anlatması açısından güzel bir vurgulama yaptı.

Ancak Şener de Sevinç’e kürsüden fıkra ile cevap verecekti ama son anda vaz geçti. Kürsüden anlatacağı fıkrayı bize anlattı.

Bu fıkra da Edip Sevinç’in Trabzonspor’a karşı pozisyonunu çok iyi anlatıyor.. Şener’in de böylelikle fıkra literatürünün geniş olduğunu anladık.

İşte Şener’in fıkrası

“İki adam balona bindiler havalandılar. Bir anda ortalığı sis kapladı. Hiçbir yere göremediler. Nereye gittiklerini bile anlayamadılar.

Saatlerce havada öyle kaldılar. Bir ara sanki ufacık bir açıdan sis dağıldı. Dağılan yerden bir dağa gördüler dağın tepesinde bir adam, adama bağırdılar..”Hemşeriiimmmmm… Biz neredeyiz….” Dağın tepesindeki adam da cevap verdi..”Şu anda bir balonda balonunda sepetindeziniz..”

Adam bu cevabı verdikten sonra yeniden ortalığı sis kapladı. Göz gözü görmedi. Balondaki adam yanındaki arkadaşına dedi ki “Az önce gördüğümüz adam var ya kesin iktisatçıydı..” Öteki sordu, “Nereden anladın..” Cevap verdi..” Adamın dediği tam doğru ama işe yaramadı…”

Şener bu fıkrası ile Edip Sevinç’e bizce şu mesajı verdi. Sayın Sevinç, gelen yönetimlere girin Trabzonspor’u bir de içerden görün ve yönetilmesi ile ilgili sorumluluk yüklenin.

ORTAHİSAR’IN BÜROKRAT ADAYLARI

Ortahisar Belediyesine AK Parti’nin kimi aday göstereceği merak konusu.Her ne kadar o adayın kaderi Büyükşehir belediye başkan adayı ile yakından ilgiliyse de yine de kulislerde konu ile ilgili merakı merak edenler yok değil.

İktidar partisi Ortahisar’a bürokrat aday gösterir mi?

Çok ihtimal verilmiyor olsa bile bürokrat adaylardan da ciddi ölçüde söz edilmiyor değil.

Mesela, İl Genel Sekreteri İbrahim Kul, onun yardımcısı Nurettin Tandoğan, Mazhar Yıldırımhan. Kanuni Anadolu Lisesi Müdürü Adnan Çakiroğlu, Trabzon Lisesi Müdürü Ömer Eyüpoğlu, Tapu Kadastro Müdürü Adnan Cevher, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Sürmene Devlet Hastanesi başhekimi Hakan Usta, Gençlik ve Spor il müdürlüğünde şube müdürü Hakan Usta, Sağlık Müdürlüğünden Mustafa Yılmaz,Çevre Bakanlığından Uğur Senercam’in isimleri geçmiyor değil.

Ancak AK Parti, Ortahisar’a büyük bir olasılıkla parti teşkilatı içinden aday gösterecek.

İlerleyen günlerde Ortahisar için AK Parti’nin düşünebileceği teşkilat içinden isimleri de buradan size aktaracağız

devamı 2.sayfada...


VE GAZETE KURMAKTAN VAZGEÇTİ

Trabzon’da yeni bir gazetenin kurulması ile ilgili harıl harıl çalışmalar sürerken, Hasan Kurt ile yolları ayıran Osman Cudi Yılmaz’ın da gazete kuracağı iddia edilmişti.

Osman Cudi Yılmaz, son anda gazete kurmaktan vaz geçti. Çünkü gazete kurmanın ciddi bir mali külfet olduğunu kısa bir fizibilite ile öğrenen Yılmaz bu projesinden vazgeçti.

Bir gazetenin yaşaması, maddi manevi ayakta durması okur kitlesi toplaması ve çalışanları ile yola devam etmesi için büyük özveri gerektiğini anlayan Yılmaz, bu işten vazgeçerek doğru ve yerinde bir karar vermiş oldu.

Osman Cudi Yılmaz’an yakında Taka gazetesinde yazabileceği belirtilirken Yılmaz yakın dostlarına “Artık Trabzon medyasında beni kaldırabilecek bir gazete yok” dediği de gelen bilgiler arasında.

MEHMET ÇAKIROĞLU SARAL AİLESİ İLE ANLAŞTI MI?

Ak Parti’ye geçtikten sonra ortalıktan kaybolan eski DYP Milletvekili Of yöresinin en etkin isimlerinden Mehmet Çakıroğlu’nun, Of Belediye Başkan adaylığı ile ilgili olarak Saral ailesi ile bir araya gelip fikir alışverişinde bulunduğunu öğrendik.

Çakıroğlu’nun adı Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına geçmiş ama kısa sürede bu beklentisinden de vazgeçmişti. Çakıroğlu, AK Parti’ye katıldığı günden bu yana adının Of Belediye Başkanlığı için geçtiği kulislerde daha bir taban bulduğunu biliyoruz.

Ancak, elbette Of’un dengelerinde Saral ailesinin etkinliği ve o ailenin seçimlere doğru çıkaracağı adayla ilgili olarak izleyeceği yöntem de Çakıroğlu’nun siyasi kaderini belirleyecek.

Bize göre Çakıroğlu’nun Of belediye başkan adaylığı elbette hakkı. Ancak Saral ailesinin de bu önemli seçimle ilgili olarak önemli isimleri aday olarak gösterebilme hakkı da var.

Kuşkusuz Of’un yeni belediye statüsüne göre bütün köyleri de içine alan bir seçim sahtı mahallinde AK Parti’nin aday belirlerken daha bir geniş kitlesel tercihe bakacağı önemli. Artık eskisi gibi ilçe sınırları bu günkü sınırları anlamında dar değil. Geniş bir sınıra hakim. Bu nedenle Çakıroğlu’nun şansı bir hayli fazla.

Bakalım zaman neyi gösterecek.


devamı 3.sayfada...

ERDOĞAN BAYRAKTAR EYÜP AŞIK BULUŞMASI

Ve o derin buluşma gerçekleşti. Bu buluşma öyle biri eski biri yeni bakanın fair play buluşması değil.

Eyüp Aşık ile Erdoğan Bayraktar Ankara’da bir araya geldi. Bayraktar Trabzon’da yerel seçimlerle ilgili olarak hamlelerine şimdiden başladı.

Bayraktar ile Aşık iki eski dost. Aşık Bayraktar’ı bakanlığından tanıyor. İkisi de Oflu. İkisinin de yakın dostlukları var. İkisi de birbiri ile randevusuz görüşüyor. İkisi de siyasi anlamda birbirine rahatlıkla düşündüklerine söyleyebiliyor.

Erdoğan Bayraktar bakan olarak yaklaşan yerel seçimler konusunda Trabzon’da bir sakata gelmek istemiyor. Bunun için siyasi yelpazenin sağında ve solunda tanıdığı birçok kişi ile görüşüp görüşlerini alıyor.

Trabzon’da her daim kilit rolde olan Eyüp Aşık ile bakan Bayraktar’ın bir araya gelmesi mutlaka önemli bazı siyasi gelişmelerin Trabzon’da yaşanacağının da habercisidir.

İki isim de siyaset üstü Trabzon çıkarları için birbirini çok rahatlıkla anlayan konumda.

Bu nedenle iki ismin bir araya gelip Trabzon ile ilgili bir fikir alışverişinde bulunuyorsa bu gelecekte önemli bazı şeylere gebedir diyebiliriz.

Hadi hayırlısı..

OKTAY SARAL’A NE TEKLİFLER GELİYOR?

Oktay Saral Muhteşem Yüzyıla karşı açtığı savaş ile dikkat çekmeye başladı. Of Belediye Başkanlığı döneminde de böyle aktif olan Saral, şimdi Vekil olarak daha bir aktif.

Saral’ın son günlerdeki çıkışı onu meşhur etti.

Son iki gündür Saral ile iki telefon görüşmesi yaptık. Halini hatırını sorduk. Dedi ki, yoğun bir destek alıyorum. Türkiye’nin her yerinden arayanlar var. Hatta, yurt dışından Arap ülkelerinden ve Balkanlardan da arayanların olduğunu söyledi.

Saral kendi demedi ama yakın dostumuz danışmanı dedi ki “Abi birçok ilden de parti teşkilatları arıyor Saral bir dahaki seçimde bizim ilimizden vekil adayı olsun teklifi getiriyorlar..”

Oktay Saral Milletvekilliği döneminde özellikle hatalı bir duruş sergilemedi. İstanbul teşkilatı ile de hiç ters düşmedi. Meclisteki mesaisine de tam uydu. Fire vermedi. Bundan sonraki vekilliği de hemen hemen garanti gibi. Ancak Trabzon mu olur İstanbul mu o bilinmiyor.

Saral Trabzon’a kayar diyenler var. Kaymaz diyenler de.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478