Politik Güğüm

Politik Güğüm

Politik Güğüm
BU ARADA TRABZONSPOR’DA NE OLUYOR?

Ülkenin gündeminde 15 Temmuz darbe girişimi, Maçka’da terörist saldırısı. Trabzon halkının sokaklara inmesi, demokrasi nöbeti tutması derken gündem bu olaylarla doldu. Şehir de bu gündeme kilitlendi, futbol sezonunun başlamasına az bir zaman kala; Trabzonspor adeta unutuldu.

Trabzonspor’da neler oluyor.

Gündemin doğal olarak çok gerisine düşen Trabzonspor’da ciddi bir elle tutulur transferin hala gerçekleşmemiş olması, taraftarı karamsarlığa sürüklemeye başladı. Trabzon sokaklarında her ne kadar millet darbeye karşı direncine kendini motive etse de zaman zaman bizi gören sokaktaki halk, Trabzonspor’da neler oluyor demeden de kendilerini alamıyorlar.

Evet, 15 Temmuz’dan sonra Trabzonspor’da neler oluyor.

Söyleyelim.

Çok şeyler olmuyor.

Hala transfer olmaması, Yanal’ın canını sıkıyor. Yanal ikinci kamp dönemi başlamadan bir iddiaya göre transferlerde ciddi bir adım atılmadığı için yönetimle masaya oturarak, verilen sözler yerine gelmedi diyebilir. Der ve hiç beklenmeyen bir tavır da takınabilir.

Bu arada her yönetici, bildik transfer açıklamaları yapıyor. 3 gün 5 gün 10 gün sona işlem tamam diye ama bir arpa boyu yol alınmış değil.

Trabzonspor’da şu anda tek sıkıntı, geciken transferler nedeni ile Yanal’ın motivasyon bozukluğu moralsiz oluşu.

 

AKYAZI’NIN KENDİSİNE SPONSOR OLMAYIZ AMA...

Türkiye müthiş günlerden geçiyor.

Ülkenin gündemi, darbe girişimi.

Belli ki bu gündemle çok daha meşgul olacağız.

Gündemin demokrasi, özgürlük, insan hakkı ve milli iradeye sahip çıkmak olduğu bir zamanda, Trabzonspor’u yazmak öyle kolay değil.

Trabzonspor’un ülke gündeminin arkasında çok arkasında olması en doğal gelişme. Ancak, hayat da devam ediyor.

Biz, hem ülke gündeminden hareketle gazetecilik görevimizi yapacağız, hem de Trabzonspor’da neler oluyoru size aktaracağız.

O nedenle darbe girişiminin başı ezilerek püskürtülmesinden sonra Trabzonspor’u yazmak hakikatten, koyun et kasap misali gibi de olsa hayat devam ediyor ve Trabzonspor da gerçeğimiz.

QNB ‘ın forma sponsoru olmasından sonra banka adına sözleşmeyi imzalayan Yusuf Derviş ile ayak üstü bir sohbetim oldu. Gündem darbe ve diğer konular olunca, bu sohbete yazamadım. Şimdi yazma fırsatım oldum.

Derviş, bankanın önemli isimlerinden biri. Güçlü bir adam. Bankada kritik bir görev üstleniyor. Bankanın bundan böyle Türkiye operasyonlarından da sorumlu. Ortadoğu ve Afkira’da da ona bağlı. Bankanın CEO yardımcısı. ABD’de okumuş. Finans üzerine İngiltere’de eğitim almış. Katalım bankacılığının dünyada en iyi uzmanlarından biri.

Kendisine ayak üstü sohbetimde önce şunu sordum.

“Akyazı’ya da sponsor olur musunuz..?”

Dedi ki;

“İlke olarak biz yapı sponsorluğuna sıcak bakmıyoruz. Ama Trabzonspor’a forma sponsoru olduğumuz için stadının da sponsorunun en az bizim kadar güçlü tanınmış olmasını isteri...”

Cevap ilginç. Yani adam diyor ki, forma sponsoru olduk benim Trabzonspor ile işim bitti demiyor. Stadının sponsoru da en az benim kadar güçlü, tanınmış ve küresel sermayeye bağlı olmalı. Bu bir temenni de olsa, dikkat çekici.

Formasına dünyanın en güçlü bankasının sponsor olduğu Trabzonspor, Akyazı’yı pazarlarken bunu fırsata çevirebilir.

Yusuf Derviş’e ayrıca şu tespitimi ilettim. Dedim ki..”İmza törenine gelmeden önce Trabzon’da turist olarak bulunan Katarlılarla konuştum. Trabzon’u çok sevdiklerini, Trabzonspor’a QNB sponsor olmasına memnun olduklarını belirttiler. Bu sizin için ne anlam taşıyor..”

Derviş soruma ilk tepkisini gülerek verdi... “Demek ki doğru bir iş yapmışız...”

Bu arada Başkan Usta’nın Trabzon’da yıldızlı otellerde kalan Katarlı turistlerin odasına QNB reklamlı Trabzonspor forması bırakılması fikri de bu sorumuzdan çıktı. Şimdi Trabzonspor bunu yapacak ve QNB  ilgililerinin bu küçük jest ile dikkatini çekecek.

 

TURGAY GÜNGÖR’ÜN ÇAĞRISI

CHP Trabzon il başkanı Turgay Güngör’le, dün demokrasi yürüyüşüne katıldıktan sonra bir sohbetimiz oldu. Güngör, yürüyüşte önceden karara bağlanan bazı ilkelere uyulmamasına rağmen; Trabzon halkının gösterdiği tepkinin demokrasi açısından müthiş bir güzellik olduğunu belirtti.

Güngör, bu arada şu çağrıda da bulundu.

Atatürk’ün gençliğe hitabesi bir kez daha herkes tarafından şu sıralar çok okunmalı, çok anlaşmalı, çok sahiplenmeli dedi.

Güngör, gençliğe hitabede Atatürk’ün uyarıları ikazları tespitleri bugün için Türkiye’de yaşanıyor. Bu FETÖ yapılaşmasının ülkeyi nasıl işgal ettiği, nasıl işgal etmesine göz yumulduğu gençliğe hitabede var. O halde, Atatürk’ün gençliğe hitabesindeki anlam ve çağrı, darbeye karşı dik duruşun da manifestosudur dedi.

Güngör ayrıca, Cumhuriyet mitinglerinin anlamını kavrayamayanlar şimdi Cumhuriyete sahip çıkmanın nasıl bir erdem olduğunu da gördüler diyerek, Cumhuriyet mitinglerinin de darbe karşıtı bir ruhu olduğunu vurguladı.

 

TAKDİR VE TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİK!

 O gece yani, 15 temmuz darbe girişiminin olduğu saatlerde, Trabzon özelinde aldıkları tavır ve ilkeli duruşları ile taktiri hak edenler vardı.

İşte onlar

Trabzon halkı: Hemen alana indi. Oy’una iradesine sahip çıktı

Vali Yücel Yavuz: Müthiş bir direnç gösterdi. Devlet adamı gibi soğukkanlı ama dirençli bir tavır sergiledi.

+++

Mustafa Akkaya: Kitleleri hep canlı tuttu, askeri birliklerin önüne ağır iş makinelerinin yığılmasında öncü rop oynadı.

+++

Nihat Birinci: Anında tepkisini verdi. Darbeye hayır dedi, ülkücü camianın sağ duyusu oldu.

+++

Haydar Revi: Benim bildiğim hala 15 Temmuz’dan bu yana evine gitmedi. Demokrasi nöbetinde ilkeli duruşu ile kitlelere örnek oldu.

+++

Murat Köksal: Teşkilatı çok iyi organize etti. Kritik bölgeleri korumaya aldı. Şehirde fırsatçıların kaos yaratmasını halka hissettirmeden bertaraf etti. Alanlarda darbeye hayır diyen kitlerini can güvenliğini sağlamada çok hassas oldu, halkın içinden hiç çıkmadı.

+++

Trabzon medyası: Bir bütün olarak özgürlüğe demokrasiye sahip çıktı. Darbecilere teslim olmadı.

 

TRT’Yİ GERİ ALAN TRABZONLULAR

Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminde 200 yakın sivil Trabzonlunun TRT’yi darbecilerin elinden kurtarmasına da şahit olduk. TRT’yi teslim alan darbecilerin elinden kurtaran Trabzonluların başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu bulunuyordu. 

200 yiğit, cesur, gözü kara Trabzonluyu aldı, TRT’ye gitti. İçeri girdi.  Darbecileri püskürttü. Soylu’nun hemen yanında arkasında yakından tanıdığımız bir isim, Sadık Soylu vardı.

 O anlattı, “Bakanla birlikteydik bir anda TRT’nin düştüğünü gördük, gidip geri alalım dedik, o anda teşkilatlandık. Bakan bey toplayın Trabzonlu gençleri dedi. Anında 200’e yakın Trabzonlu arkadaşı  organize ettik. Bir restoranın önünde toplandık.  Bakan Soylu’nun direnci, bize cesaret verdi. Yola çıktı. TRT’ye gittik, göğüs göğüse  çarpışmaya hazırdık. Silahımız; kararlılık  ve demokrasiye bağlılıktı. Bakan beyin en önde olması da bizi cesaretlendirdi.  Girdik içeri, TRT’yi geri aldık” dedi.

Darbecilerin belini büken bu sivil hareketin Trabzonluların öncülüğünde gerçekleşmesi, tarihe mal olmuştur. TRT geri alındığında, darbeciler de teslim oldu. 15 Temmuz’un en kritik dönemecine damga vuran Trabzonlu yiğitlere selam olsun…

 

15-16 TEMMUZ GECESİ, TRABZON NEYİ İLK YAPTI?

15-16 temmuz gecesi, Trabzon neyi ilk yaptı?..

15-16 Temmuz günü ve geceleri, darbe girişimine karşı Türkiye ayaklandığında, sokağa indiğinde Trabzon’un demokrasiye sahip çıkan dirençli, duyarlı halkı, Türkiye genelinde bir çok ilki yaptı.

-Cumhurbaşkanının çağırısından önce, sokağa inen ilk şehir Trabzon oldu.

-Askeri birliklerin önüne ağır iş makineleri çeken ilk il, Trabzon oldu.

-Trabzon’un valisi, valiliği teslim almaya gelen çapulculara makama teslim etmeyen ilk vali oldu.

- Trabzon medyası, darbe girişimine ne oluyor demeden ilk tepkiyi verdi.

-Diğer şehirlerdeki Arap turistlerin aksine, Trabzon’dakiler de sokağa çıkarak, Türkiye’nin demokrasi direncine tam destek vererek bir ilki gerçekleştirdiler. d

-Okul sporları oyunları hiç sekteye uğramadı. Benzer organizasyonu olan diğer iller, Trabzon’u örnek aldı, sporcuları ve kafileleri ikna etti.

Trabzon, demokrasi sınavından bu ilklerle başarılı çıktı.

Helal olsun sana Trabzon..

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taner yılmaz 1 yıl önce

dün arap turistlerin meydandaki kalabalığın arasında yer alması sevindiri oldu. organizasyonda eksik olan insanların sallamak için bayrak arayıp bulamaması idi. meydan parkının girişinde 2 arap turistin, elinde 10 tane bayrakla duran bir kişinin konuşması dikkatimi çekti turistlerin elinde 10 tl 2 bayrak istiyor. adam 40 tl 2 bayrak diyor. turistler Türk bayrağı almadan dönüp gitti! yakınımdaki polise ulaşıp konuyu paylaştım polis bana hiç beklemediğim bir şekilde çıkışarak onuda benmi kontrol edeyim dedi. turizm turizm ??? bu kafalar ile mi???

banner622

banner510