banner642

Politik Güğüm

26.06.206

Politik Güğüm
GÜLE GÜLE SALİH ÇAMOĞLU

Salih Çamoğlu, 80’yi yıllardan bu güne Trabzon medyasına damga vuran bir isimdi.

80’li yıllardan bu güne meslekte bir yere gelmiş her bir dostumuzun bir biçimi ile yolları Salih Çamoğlu ile kesişmiştir.

Çamoğlu, iş hayatına, Şamil Ekinci’nin “Un fabrikasında” mali müşavir olarak atıldı. Ekinci’nin Karadeniz Gazetesi’ne daha sonra geçiş yaptı. Karadeniz Gazetesi’nin şahlanmasında, lider olmasında en çok satmasında gündem oluşturmasında, kurduğu ekip ile büyük emeği oldu.

Salih Çamoğlu, ifade ettiğimiz gibi 80’li yıllardan sonra, Trabzon medyasına her türlü imzasını atmış bir değerli dostu.

Gazete yönetti, gazete sahipliği yaptı. Bir çok kişi sorumlu olduğu gazetelerin sayfalarını açtı. Salih Çamoğlu, bir ekoldü. Yerel basında bir değer bir yıldız bir fikir adamı bir yiğit isimdi. Çamoğlu’nu saygı ile anıyoruz.

GAZETECİLERİN DUAYENİ OLARAK HAKKA YÜRÜDÜ

Salih Çamoğlu’nu anlatmak O’nun gazetecilik yeteneklerinden bahsetmek, sayfaları doldurur.

Salih Çamoğlu, Şamil Ekinci; Karadeniz Gazetesi’ni kapatmak, yayın hayatını sonlandırmak için Değirmendere’de un fabrikasının bir ufacık yerine taşıdığında, gazetenin başına geçti.

Çamoğlu, gazetenin başına geçtiğinde sektörle ilgili hiçbir tecrübesi yoktu. Zaten gazeteyi kapatmak üzere görevlendirilmişti.

Karadeniz Gazetesi’nin başına tek sorumlu olarak geldiğinde gazeteyi bir basın kuruluşu ve işletme gibi yönetmeye başladı. Masrafları kıstı, gazetecilik ile ilgili bütün alanlarda kendini yetiştirdi.

Araştırdı, ufkunu açtı. Ekip ruhu kurdu. Yusuf Turgut, Ali Savaş gibi yetenekleri gazeteye kazandırdı. Osman Diyadin’in önünü açtı. Hamza Mısır’a mesleğe kazandırdı.

Osman Yazıcı’ya gazeteyi cesur bir karar ile teslim etti. Genç yeteneklerin önünü açtı. Hep destek oldu ve kapanmak üzere olan gazeteyi, zirveye çıkardı. Karadeniz Gazetesi’ni bir ekol bir değer oldu.

 Trabzon’un amiral gemisiydi artık. Yetenekli kimi görürse, destek verdi. O’nun bunun adamı olmadı. Doğrularının peşine koştu. Cesaretle, yeni gazeteler kurdu. Taka ile Karadeniz’in Sesi’nin kuruluşlarında liderlik yaptı.

Hep medya içinde oldu, hep medyanın içinde yaşadı. Cesur,g irişikci ve özellikle gençlerin gazetecilik mesleğinde bir yerlere gelmesi için büyük emek sarfetti.

Lokmasını paylaştı. İş dünyasının gazeteler ile ilişkilerini sağlamlaştırdı. Kısa ve öz yazıları ile başyazarlık yaptı. Yerel konulara  cesurca yaklaştı. Dik durdu. Kavga edilmesi gerekiyorsa etti. Barış için el uzattı. Salih Çamoğlu herkesin bir idolüydü.

Allah Rahmet eylesin.

HERKESİN BİR ANISI OLAN ADAM…

Salih Çamoğlu’nun Trabzon’da özel ve güzel bir özelliği de vardır. Herkesin, bu şehirde yaşayan herkesin;

Sokaktaki insanın, iş adamının, tüccarın, esnafın, sanatkarın, STK başkanları ve yöneticilerinin, işçilerin, dolmuşçunun ve bilimum 80’li yıllardan bu yana gazetecilik yapan bütün meslektaşlarımızla;

Mutlaka bir anısı olmuştur.

Evet, herkesle bir anısı olan ender isimlerden biriydi Salih Çamoğlu.

Bu site 61saat.com çalışanlarının büyük bir bölümü ile de gazetecilikte anısı olan bir isimdi Salih Çamoğlu. Sitemizin kuruluş aşamasında O’nun da çok desteğini gördük. Bizi motive etti. Benim onunla hiç anım olmadı diyen siyasi de yoktur.

Her görüşten her partiden Trabzonlu siyasetçi Salih Çamoğlu ile mutlaka bir dönem ilişkisi olmuştur.

Salih Çamoğlu ile kavga etmişlerdir.

Kol kola girmişlerdir.

Hep sıcak ciddi ve akılcı uyarıları ile siyasilere de yol göstermiştir.

Salih Çamoğlu, başlı başına bir değerdi. Gazetecilikte ekoldü. Seni unutmayacağız, yiğit adam.. Allah rahmet eylesin.

GİRİŞİMCİ BİR RUHA SAHİPTİ

Salih Çamoğlu, gazetecilikte girişimci bir ruha sahipti. Kim bir yenilikçi fikir ile yanına gitse, hemen sahiplenirdi.

Piyasanın ekonomik şartlarını da çok iyi takip eder yenilikçi ve cesur adımlar atardı. Çamoğlu, Türkiye’nin en ünlü iş adamları ile birlikte çalıştı.

Şamil Ekinci ile ağabey kardeş gibiydi.

Karadeniz Gazetesi’ni zirveye çıkardı. Sonra Ünlü iş adamı İbrahim Cevahir’in gazeteyi satın alması ile O’nun CEO’s oldu.

Kısa süre sonra M.Ali Yılmaz gazeteyi satın aldı Yılmaz’la birlikte çalıştı. Yani, gazeteyi alan iş adamları da O’nun yeteneklerini biliyordu, yol arkadaşlığı yaptı. Süreç içinde gazetecilikte kendi patronu kendi oldu.

TAKA’yı ekip ruhu ile kurdu. Karadeniz’in sesini yayın hayatına dahi etti. Salih Çamoğlu, yerel medyanın da şekillenmesinde renklenmesinde ve çeşitliliğinde Trabzon’da önder oldu.

Trabzon yerel medya tarihine bu anlamda Salih Çamoğlu, gazeteci, yönetici ve patron olarak damgasını vurdu. Tarihe mal oldu.

İŞTE MESLEĞE KAZANDIRDIĞI İSİMLER

Salih Çamoğlu, yığınla ismi mesleğe kazandırdı.

Yusuf Turgut, Zeki Sancak, Zihni Ağırman, Ali Savaş, Hamza Mısır, Halil Şanlı, Osman Diyadin, Avni  Özaslan, Hüseyin Yurdakul, Aydın Gelleci, Asım Kemal Güner, Alihan Telatar, Nurgül Günaydın  ve genç kuşaktan yığınla isim; Erhan Esespehlivan, Onur Emre Sarısoy, Rahman Turan, Ali Öztürk. Gazetelerin teknik servislerinde  kendine yer edinen yığınla isim.

Reklam ve hakla ilişkilerde bugün hala sektörde çalışan onlarca kişiyi, Çamoğlu, Trabzon medyasına kazandırdı.

Burada isimlerini sayamadığımız unuttuğumuz çok kişi vardır illaki. Onlardan özür diliyoruz.

Yani, şöyle bir gerçektir Salih Çamoğlu; 1980’den bugüne yerel medyada mesleğe giren herkes O’nun yol göstericiliğinde önderliğinde sahiplenmesinde gazete sahibi olması nedeni ile çalışmıştır.

EN BÜYÜK İLKESİ NEYDİ

Çamoğlu’nun gazetecilikte en büyük ilkesi, ülke yönetiminde bölge insanının önünün açılmasını isterdi.

Siyasette siyasi partilerde bölge insanından birinin her türlü mücadelesine Çamoğlu, yaşamı boyunca destek verdi.

Ankara’da bürokraside bölge insanının bir yerlere gelmesi için kalem oynattı. Lobisini kullandı, gazete sayfalarında desteğini verdi.

O’nun bu ilkesi, bütün yerel medyanın süreç içinde kabullendiği bir ekol oldu. Yerel medya her türlü yerel unsurlarının genel yönetimlerde söz sahibi olması mantığını O’nun bu ilkesi ile kabullendi.

Çamoğlu, zamanın bütün siyasi parti liderleri ile bakanları ve etkili isimleri ile her buluşmasında görüşmesinde gazetede makamını kabul etmesinde şunu söylerdi…

“Yanına, Karadenizli yol arkadaşları al onlara güven…” Hükümetlerde Trabzon’dan illaki ve mutlaka bakan olması gerektiği fikrini ve algısını da Salih Çamoğlu, özellikle 80’den sonra bu şehirde kabullendirmiştir.

Öyle yayınlar yaptı, halkı öyle konuşturdu öyle yazılar yazdı. Trabzon’un bakanının olmadığı hükümetin bir ayağı topaldır dedi her zaman. Ve siyasilerle Trabzon’un çıkarları yatırım alması için de ortak çalıştı. Yani, Çamoğlu bir gazeteciden öte şehrin kanaat önderliğini de yaptı.

Seni unutmak mümkün mü usta

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478