Politik Güğüm

Politik Güğüm

Politik Güğüm
 İBRE Y. ŞEVKİ HAKYEMEZ’E Mİ DÖNDÜ?

Önemli bir kaynak, KTÜ’de rektör atamasında her an her şeyin olabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı'na da yakın kaynak önceki gün şöyle bir ihtimalden bahsetti.

OHAL nedeni ile Cumhurbaşkanı bir kereye mahsus, çıkartılacak kanun hükmündeki kararname ile üniversitelere, seçimle önüne gelen rektör adaylarını değil de, merkezden kendi belirlediği ismi rektör atayabilecek.

Bu konuda külliyede çalışma yapıldığı ifade ediliyor.

Yani, Cumhurbaşkanı  Üniversitelerde önce seçim sonra YÖK elemesi ve önerisi ile önüne gelen isimleri değil de direkt istediği bir ismi, belirlediği kişiyi rektör atayabilecek. Çıkartılacak kanun hükmündeki kararnamede, atanacak rektörün illa, atandığı üniversitede çalışması gibi bir zorunluluk olmayacak.

Bu yeni durum, KTÜ’yü de ilgilendiriyor.

Şimdi, KTÜ’de konuşulan durum şu.

Eğer, yukarıda bahsettiğimiz kanun hükmündeki kararname çıkarılırsa, ne Süleyman Baykal atanır ne de Orhan Aydın. Bir ihtimal bu iki isim arasından Y.Şevki Hakyemez sıyrılır ya da dışarıdan bir Üniversiteden atama yapılır.

Tabi, Hakmeyez atanırsa, Baykal da bu kez rektör yardımcısı olur mu?

Kampüste bu konuşuluyor.

 

BAKAN SOYLU, BAŞTAN SONA KAYDA ALINDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, dün gece Trabzon meydanını dolduran binlerce kişiyi coşturdu. Kürsü yeteneği, kabiliyeti ve hakimiyeti ile bilinen Soylu, demokrasi nöbetindeki Trabzonlulara hitap ettiği sürece; aksiyonunu heyecanını  hiç kaybetmedi, kitlelerle iletişiminde müthiş bir başarı gösterdi.

Soylu kürsüde konuşurken, tam karşısında O’nu kürsüde olduğu sürece baştan sona görüntülü kayda alan biri vardı.

Bayan Soylu, eşinin kürsüdeki konuşmasının tümünü kayda aldı. Bayan Soylu’ya, Bakan Soylu’yu kayda alırken sorduk. “Neden böyle bir kayıt yapıyorsunuz…” Bayan Soylu şöyle cevap verdi…” Daha sonra  kendisine izleteceğim, böylelikle kürsü performansı konusunda Sayın bakan kendini de görmüş olacak”

Bayan Soylu’ya Trabzon halkı sizi pek tanımıyor, ilerde ki günlerde bir söyleşi yapalım isteğimizi ise prensip olarak bu tür söyleşilere pek yatkın olmadığını söyledi.

 

DEMOKRASİ MEYDANI VE TRABZON GERÇEĞİ

 15 Temmuz’dan bu yana Trabzon meydanı ilk günkü gibi;

Heyecanlı, dinamik, atak, canlı, kıpır kıpır.

Kadınların “Altın” günleri bile demokrasi meydanına taşındı.

Dün gece bir grup kadın toplanmış ellerinde bayrak altın günleri için demokrasi meydanına gelmişlerdi.

Müthiş bir manzaraydı.

Harika bir şey.

Bunu yapsa yapsa Trabzon yapardı, yaptı.

Bir kamu kuruluşundaki kadınlar aralarındaki altın gününü  dün gece demokrasi nöbetine katılarak gerçekleştirdiler.

Hepsinin adını tek tek buradan yazacak, fotoğraflarını da koyacaktım ama istemediler. Reklam yapıyor derler diye. Annem, kızım eşim, torunum yaşındaki kadınlara bir kez daha saygım ve hayranlığım arttı.

Sadece altın gününü de demokrasi nöbetinde kutlayan kadınlar mı vardı meydanda ? Elbette hayır.

 Önceki gece, elinde sabunluk ören bir orta yaşlı kadını gördüm, tam meydan parkının göbeğinde.

Geçimini sabunluk örerek sağladığını söyleyen  Fatma Şenyurt’a bir de ben sabunluk siparişi verdim.

Trabzon meydanına kendine demokrasisine ve ülkesine sahip çıkmaya devam ediyor.

Kadın alana inmişse, her düşman yenilir.

 

OBJEKTİFİMİZE TAKILANLAR

Dün gece Trabzon’daki demokrasi nöbeti hakikatten, 12’inci gün olmasına rağmen büyük bir coşku ile tutuldu.

Trabzon meydanında her kesimden insan görevini yaptı.

Alanda biz de gezdik ve objektifimize bu ilginç fotoğraflar takıldı.

İstisnasız, herkesin demokrasi nöbetindeki kararlılığı, inancı, direnci ve Trabzon’un bu nöbetin hakkını veren tavrı, hali taktir edilecek cinstendi.

İşte demokrasi nöbetinden objektifimize takılanlar.

 DEMOKRASİ NÖBETİNİN GİZLİ KAHRAMANI

Kuşkusuz, Trabzon’da Demokrasi nöbetlerinin çok isimsiz kahramanları var. Her gün alanda olanlar, her gün alanı dizayn edenler, alandakilere hizmet edenler, bu isimsiz kahramanlar demokrasi nöbetinin gerçekten unutulmaması gereken yiğit insanları.

Millet, kaderine el koydu.

Milletin kaderine el koyduğu 15 Temmuz’dan bu yana canla başla alanlarda olanlar arasında Ak Parti’nin Ortahisar İlçe yönetiminden Hüseyin Öztürk de var. Hüseyin Öztürk, 15 Temmuz gecesi saha inen ilk Ak Partili yönetici... 15 Temmuz sonrası ise alanda, hemen bir stand kurdu ve demokrasi nöbetindekilerin bütün yeme içme ihtiyacını, kah kendisi kah da sponsor bularak gideriyor. Dün geceki demokrasi nöbetinde, standına bizi de davet eden Öztürk’ün çayını dostlarımız ile birlikti içtik. Günde bin bardağa yakın çay dağıtan Hüseyin Öztürk, demokrasi nöbetlerinin düzenli geçmesi, disiplinli bir şekilde kitlelerin organize edilmesinde gece gündüz görev yapıyor. Öztürk hakikatten partinin gerçek emektarı. Ve 15 Temmuz’dan sonra iki gün evine gittiğini öğrendik.

Helal olsun böyle demokrasi nöbetinin gizli kahramanlarına..

 

TÜFAD’IN ÇIKMAZI MI DOĞRUSU

Trabzon’da futbol taban birlikleri arasında en güçlü sivil oluşum Türkiye futbol Antrenörleri Derneğinin Trabzon şubesidir. Kısaltılmış adı ile TÜFAD, Trabzon özelinde etkin bir dernektir. Sivil toplum örgütlenmesidir. TÜFAD’ın doğal olarak ilgi alanı içinde, Trabzonspor vardır. Zira, şehirde en çok futbol antrenörü çalıştıran takım da Trabzonspor’dur. Trabzonspor’da yaklaşık 50’ye yakın antrenör çalışıyor. Ve bunların hepsi de TÜFAD’a üyedir. O nedenle, Trabzonspor’da teknik adam hareketliliği ataması görevden alması gibi olaylar, TÜFAD’ı ilgilendiriyor. Son olarak geçenlerde TÜFAD, Trabzonspor alt yapısındaki değişikliği eleştiren bir kamuoyunu bilgilerinden açıklama yaptı. TÜFAD’ın Başkanı'da Trabzonspor’un yollarını ayırdığı Sadi Tekelioğlu’nun kardeşi. Durum böyle olunca TÜFAD’ın bildirisi çok nazik bir üslupla kaleme alınmıştı.

TÜFAD’ın Trabzonspor’daki teknik adam değişikliğinde alacağı tavır gerçekten çok ince elenip sıkı dokunulması gerekiyor. TÜFAD bu konuda bugün de dün de yarında sıkıntılı, zira Trabzonspor kendi ilkeleri ile bir düzenleme yapıyor, TÜFAD buna elbette karışamaz ama yol gösterici olabilir, TÜFAD neden bunu aldın bunu almadın da diyemez. Bizce TÜFAD, Trabzonspor’daki teknik adam değişikliklerine bir yorum getirmemeli. Kendinde böyle bir zorunluluk hissetmemeli ama TÜFAD, Trabzonspor’da teknik adam seçimi ve düzenlemesi ile ilgili sempozyum düzenleyebilir, bu konuda Trabzonspor’un önüne bir yol haritası koyabilir.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498