banner643

Politik Güğüm

05.09.2016

Politik Güğüm
KHK, TAYFUN SEZEROĞLU’NU DA VURDU

Trabzon’un en sempatik en tanınmış insanı kanaat önderi Tayfun Sezeroğlu, bilindiği gibi Trabzon Cezaevi izleme komitesinde uzun zamandan bu yana görev yapıyordu.
Komitenin başkanı ise Osman Abanoz’du.
Komitenin diğer üyelerini, Av. Osman Çıtlak, psikolog Oğuz Sarıoğlu ve raportör olarak da valilikten Funda Bakır oluşturuyordu.
Hükümet, yayınladığı son kanun hükmündeki kararname ile Türkiye genelindeki bütün cezaevi izleme komisyonlarını lav etti.
Böylelikle, doğal olarak Trabzon’daki cezaevi izleme komisyonuna da görevden el çektirilmiş oldu.
Hükümet ilerleyen günlerde komisyonları yenileyecek mi belli değil.


SOYLU, KİMİ GÖREVE ÇAĞIRABİLİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlık katında yakın danışmanı olarak emniyetin içinden gelen hemşerisi Cevdet Saral’ı danışman olarak göreve çağırabileceği ifade edilirken yine Trabzon’lu Osman Ak’ı da yakın ekibi içinde görevlendirebileceği ifade ediliyor.

Soylu, emniyet kökenli olmadığı için Saral ve AK’tan yararlanmayı düşünüyor olabilir. Bu da doğru bir hamledir diye düşünüyoruz.


BENER CORDAN’IN ADAMLARI SESSİZ

Bener Cordan’ın Trabzon’da milli eğitim müdürlüğü yaptığı, sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nda Köksal Toptan’ın müsteşarlığı görevini yürüttüğü yıllarda Trabzon’da DYP’de siyaset yapan bazı ağır topların Cordan’ın adının bir okuldan silinmesine ses çıkarmaması, kamuoyunda vefasızlık olarak nitelendirildi.
Cordan’ın çocukları ve eşi, özellikle isim vermedi ama Bener Bey’in çok yakın dostlarının bugün de sözü Trabzon’da geçiyor, hiç mi Bener Bey’e karşı vefaları yok dediğini duyduk.
Sahi, Bener Cordan’ın bürokraside güçlü olduğu dönemlerde Trabzon’da onunla iş gören onunla siyasi koltuklarını güçlendiren ve bugün şehirde saygın insan konumunda olanların Bener Cordan’ın adının bir okuldan silinmesine hiç tepki vermemeleri, hiç de bu kişilere yakışmadı. Hatırlatalım.
Bu arada Esiroğlu Beldesinin bir dönem belediye başkanlığını yapan Burhan Atalar da bizi aradı.
Bener Cordan’ın milli eğitim müdürü olduğu dönemlerde Esiroğlu’na çok büyük ilgi gösterdiğini milli eğitim alanında beldeye büyük hizmetleri olduğunu belirterek adının olduğu okuldan adının silinmesine değiştirilmesine çok üzüldüğünü belirterek “İçim sızladı” dedi.


OF, NEREYE ÇIKARMA YAPACAK

Of Ak Parti ilçe teşkilatı iç işleri bakanlığına atanan Süleyman Soylu’ya hayırlı olsun demek için ilçeden adeta bir çıkartma yapacak.
Kaymakam, Belediye Başkanı, Of Ak Parti İlçe Başkanı partililer ve bürokrasiden kurulu bir ekip, Ankara’da da Of’lu iş adamları kanaat önderleri ve bürokratlarla buluşup, kalabalık bir şekilde Soylu’ya gidecek.
Konu ile ilgili olarak Of ilçe Başkanı Hakan Terzioğlu şunları söyledi…”Ankara’ya bakanımıza yaraşır şekilde bir organizasyon düzenleyeceğiz, Of’un ve Trabzon’un desteğini gösterecek.
Sayın Bakanımız çok ağır bir yük aldı. O’na her türlü manevi desteği veriyoruz, Kendisinin talimatları doğrulusunda Trabzon’da her şeyin rayında gitmesi için bizde gecemizi gündüzümüze katıp çalışacağız’’


4’Ü DE TRABZON’DA

Meclisin tatile girmesinden sonra Trabzon Ak Parti’nin 4 milletvekili; A.Sula Kesöoğlu, Adnan Günnar, Muhammet Balta ve Salih Cora Trabzon’da karargahlarını kurdu.
İl Başkanı Haydar Revi’nin TBMM’nin tatil olmasından fırsatla, vekilleri Trabzon’a çağırdı ve tıpkı seçim döneminde olduğu gibi halkın arasına katılmalarını istedi.
Vekillerde il başkanının bu isteğini yerine getirdi. Bugünden itibaren şehirde çeşitli siyasi çalışmalar yapacak olan 4 vekil ile Büyükşehir Belediye başkanının bir araya geleceği il başkanı Revi’nin başkanlığı yapacağı durum değerlendirme toplantıları da öyle görünüyor ki, Trabzon’un siyasi gündemini belirleyecek.


AVRASYA’NIN REKTÖRÜNÜ NE OLDU?

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Daimi üyeliğine atandı.
Bakanlar Kurulunca 15 Ağustos'ta kabul edilen karara göre, Prof. Dr. Aşkın Asan, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve Osman Nuri Kabaktepe, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti daimi üyeliklerine getirildi.
Devletin oluşturduğu Marif Vakfı özellikle yurt dışındaki FETÖ’cü okullara karşı politikalar geliştirecek. Gerekirse orada FETÖ’cü okullara alternatif okullar açacak.
 Aşkın Asan da böyle bir görev üstlenmiş oldu.
Maarif Vakfı, yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak, örgün, yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar tüm eğitim süreçlerinde burs verecek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak.
Yurt içinde de dâhil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirecek vakıf, bilimsel araştırmalar ve araştırma, geliştirme çalışmaları yapacak, yayınlar, metodlar geliştirecek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütecek.
Vakıf, okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları açacak; yaygın eğitim amaçlı kurslar, etüt merkezleri ve kültür merkezleri gibi tesisler ile bunların devamı sayılacak kütüphaneler, laboratuvarlar, sanat ve spor tesisleri, bakanlıkça uygun görülen eğitim amaçlı internet sitesi gibi yayın organları, yurt, pansiyon ve lojman gibi tesisler kuracak.
Görüldüğü gibi tam FETÖ okullarına karşı alternatifler hayata geçirecek Marif Vakfında yer alan Aşkın Asan böylelikle kilit bir göreve getirilmiş oldu.

 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479