banner642

Politik Güğüm

10-9-2016

Politik Güğüm
Yeni Sahra, Yeni sahra olalı..!

Bugün, İstanbul Amatör futbol liginde önemli bir maç var. 6’ıncı grupta, Çamlıcaspor-1877 Alemdağspor arasında.
Şimdi bu amatör maçın Trabzon için niye önemli olduğunu merak ediyorsanız, gündemi takip eden okurlarımız hemen bilecek. Takip etmeyenler için hatırlatalım.

Yeni Sahra futbol sahasındaki maçı yönetecek olan hakem bizim için önemli bir isim. O hakem, Deniz Ateş Bitnel. Trabzonspor’u geçen sezon biçen adam... Trabzonspor’u geçen sezon kıyma makinesinden geçiren adam...
İşe o adam sözünü ettiğimiz sahada, sözünü ettiğimiz maçı yönetecek.
Ve, Trabzonspor’un vefakar ve cefakar taraftarları sosyal medya üzerinden örgütlenerek Yeni Sahra stadına gidecek, tepkilerini de ortaya koyacak.
Yeni Sahra, Yeni Sahra olalı, böyle bir kalabalık böyle bir taraftar görmeyecek.
Deniz Ateş Bitnel, bizim sana öfkemiz bitmedi. Her nerede olursan ol bu taraftar, Trabzonsporlular sana demokratik tepkilerini gösterecek. Bugün de o olacak.

Ensendeyiz, emek hırsızı...

Ak Parti’de Memur-Sen krizi..!

Trabzon Ak Parti’nin bütün birimlerinde; il yönetiminde, Ortahisar ilçe yönetiminde, partili belediyelerde ve kamu kuruluşlarında Memur Sen’in özellikle partiyi de ciddi şekilde sıkıntıya sokacak ya da belediye yönetimlerinin icraatlarını yönlendirmede müdahil olmaları nedeniyle hoşnut olmadıklarına dair ciddi sıkıntıların yaşandığı iddiası ile parti kulisleri hareketlendi.

Memur Sen’in sendikacılıktan öte; partinin siyasi kararlarına da etkili olmak için lobi yaptığı, atamalarda parti il yönetimlerinin görüşünü almadan etkili olduğuna dair söylentiler artık ayyuka çıktı. Memur Sen ise bu iddiaları ret ediyor. Bizim, partinin işleyişine müdahil olmamız söz konusu değil diyor. Ancak hem belediyelerde ve özellikle milli eğitimde, her türlü tasarrufun yapıldığı atama komisyonlarına, Memur Sen’e bağlı eğitim bir sen yöneticilerinin de girdiği şeklindeki iddialara var. Her ne kadar eğitim bir sen de kurumsal olarak bu iddialara yalan dese de, Memur Sen’in bu olayların içinde anılması, kurumsal olarak sendikayı da yıpratıyor. Ak Parti’nin il yönetiminden bazı isimler, partiyi de Memur Sen’e teslim edelim onlar yönetsin diyerek parti binasında yüksek sesli tepkisel tavır koyduklarını da duyduk.


Okul adları ve 15 Temmuz

Milli eğitime bağlı bir kaynak, bize çok tartışılan okul adlarının değiştirilmesi ile ilgili kararın 15 Temmuz ile alakası yok demez mi? Bunu duyduk bir kere daha şok olduk. Meğer okul adlarının değiştirilmesi ile ilgili karar 15 Temmuz öncesine dayanıyormuş. Abdil Celil Öz’ün valiliği döneminde böyle bir karar alınmış. Yine bize gelen bir bilgiye göre iddia o ki, Memur Sen yetkilileri okul adları değiştirilen okul müdürlerine ricada bulunarak okullarının adlarının değiştirilmesi ile ilgili milli eğitime bir talep yazısı yazmasını istemiş. Bunlar 15 Temmuz’dan önce olan gelişmeler. Okul müdürleri de bu yazıyı yazınca, Abdil Celil Öz’ün döneminde isimlerin değiştirilmesi konusunda ilke kararına varılmış. Ve ilginçtir bu süreçten bilgisi olan Memur Sen, okul müdürleri ve milli eğitim müdürü ile Vali Öz… Siyasi iradenin Trabzon temsilcilerinin bu gelişmelerden hiç haberi olmamış.
Sonuçta öyle oldu böyle oldu.
Hatadan geri dönüldü.

Trabzon bir kez daha ısrarla yıkılmak istenen Yeni Kapı Ruhunun zedelenmesine izin vermedi.Tokat, Trabzon’a bağlandı..!

Kalkınma Bakanlığına bağlı Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanlığının görev sahası, Bakanlar Kurulu kararı ile genişletildi.  Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon’dan oluşan bölge illerinin kalkınmasına hız vermek amacıyla 2011 yılında 642 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan DOKAP İdaresinin, 7 Eylül 2016 tarihli kararlaştırılan ve 2016/9140 sayılı kararnameye ilişkin ekli Bakanlar Kurulu Kararı ile uhdesindeki illere Tokat ili de eklendi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile DOKAP BKİ görev alanındaki il sayısı dokuza ulaştı.


Adamına göre muamele..

Trabzonspor’daki en büyük hastalık bu... Yönetimler kendi dönemlerinde siyasi irade ile iyi ilişkiler kurduğunda bunu hayatın bir gerçeği olarak kabullenir ve öyle savunurlar, yönetimden gittikten sonra aynı yöntemi uygulayanları da siyasi iradenin kucağına oturmakla bu iş olmaz diyerek tam tersi ruha bürünülür.
Şimdi günümüzde de aynı şey oluyor.
Muharrem Usta ve ekibi bana göre işi abartmadan olması gerektiği biçimi ile siyasi iradeyle sağlıklı şekilde ilişki kurmuş. Başarılı da oluyor. Siyasi iradenin desteği olmadan Trabzonspor ağır mali yüklerden kurtulamaz. Her türlü mali kaynak arayışlarında siyasi iradenin tavassutu önemlidir. Bu tavassutu aldı diye yönetimin eleştirilmesi, çok gerçekçi değildir.
Maçı hatırlamıyorum.
Trabzonspor Avrupa kupalarında çok önemli bir galibiyet almıştı. Takım, direkt olarak Trabzon’a geri getirilmedi. Zamanın Başbakanı Tansu Çiller’in huzuruna çıkartıldı. Türkiye Tanıtım Fonundan anında mali yardım alınması için. Zamanın yönetimi böyle uygun gördü, düşündü hamle yaptı. Takım, başbakanlık makamına yöneticiler ile çıktı. Tansu Çiller gaza verildi. Tanıtım fonundan hatırı sayılır bir mali yardım alındı.
Bu olayı organize edenler, bu olayı düşünenler şimdi kalkmış, siyasi iradenin desteği ile alınan krediler başarı değil diyor.
Hayda…
Bizdeki bu hastalık yok mu?
Ben yapınca doğru, sen yapınca yanlış!
Yok böyle çifte standart.
Trabzonspor’un değil diğer takımların da siyasi irade ile ilişkileri iyi olmak zorunda. Onlar olunca başarılı akılcı yöneticilik deniyor, Trabzonspor’da olurca teslimiyet.
 
Bırakın bu çifte standardı.Celil Hekimoğlu, Almanya’da nasıl karşılandı?

Trabzon’un sanayi alanında en çok ihracat yapan şirketi Hekimoğlu AŞ’nin en çok bağlantı kurduğu ülkelerin ilk sırasında Almanya var.
Hekimoğlu AŞ, Trabzon’dan ünlü otomobil markası Mersedes’e bile parça üretiyor. Ünü, Avrupa ülkelerinin sanayi iş kolunda bilinen Hekimoğlu AŞ’nin Avrupa’daki iş görüşmelerini de Celil Hekimoğlu yapar. Celil Hekimoğlu, geçen hafta Almanya’ya gitti, partnerleri ile bir iş görüşmesi yaptı. Şirketin ana binasına gittiğinde, kapıda karşılanan Hekimoğlu’na Almanlar bir sürpriz de yaptı. Şirket girişinin kapısına Türk Bayrağını da astılar.
Hekimoğlu AŞ bir kez daha gururumuz oldu.
Celil Hekimoğlu, Alman ortaklarının kendisini Türk bayrağı ile karşılaması üzerine çok duygulandı.
Hekimoğlu AŞ çalışanlarının bir başarısı olan bu görüntü, Hekimoğlu ailesinin de gurur anıydı.
Biz de gururlandık birer Trabzonlu ve Türk olarak…


 
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çetin kansız 12 ay önce

Yolunuz açık olsun.Allah daha başarılı işler yapmayı nasip etsin.Celil Başkan ve ekibini tebrik ediyor Trabzonlu olarak gurur duyuyorum.

Avatar
Trabzonlu 12 ay önce

Memursen tabiiki aktif olacak. Teşkilattakiler boşuna sızlanmasın. Zaten türkiyede sendikacılık tam anlamıyla bitti. Ben sendikalı değilim orası ayrı dava ama memursenin kendi sendikalılarını atamalarda kollamak istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Teşkilattakiler atama işlerinde akpartililerden değil de kendi akrabalarından yana oy kullandıkları için sendikanın aktifliğinden şikayet etmeleri doğal. Akrabaları da chpli,mhpli bu arada.

banner478