Politik Güğüm

Politik Güğüm

Politik Güğüm

GÜÇ ARTTIKÇA TALEPTE ARTIYOR 

Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olduktan Sonra Trabzon’a ilk kez geldi. Her gelişinde bir öncekinden daha güçlü olarak memleketlileri ile kucaklaşan Soylu’nun bu ziyaretinde dikkat çeken en önemli husus, yoğun güvenlik önlemleri idi. Çok sayıda otomatik tüfekli Özel Birlik görevlileri Bakan’ı uçan sinekten bile korumak adına azami gayret gösteriyordu. Soylu ‘Trabzon benim memleketim insanları çok sıkmayın’ uyarısında bulunmasına rağmen güvenlik timi, Bakan Soylu’ya hissettirmeden görevini en iyi şekilde yerine getirmenin gayreti içindeydi.  

Trabzon olduğu için, biraz esnek davranılmış olabilir fakat Soylu’nun bizce daha fazla daha ekipçe daha yüksek düzeyde korunmaya ihtiyacı var. Çünkü son dönemde gerer Paralel yapının gerekse PKK terör örgütünün adeta nasırına basarcasına önemli icraatlar ve operasyonlar yapıyor.  

Yoğun tehdit aldığına eminizi ve bu nedenle güvenlik konusunda herkesin daha anlayışlı olması gerekir.  

Gelelim yoğun talep işine. Soylu İçişleri bakanı olunca elbette gücüne güç kattı, bunu gören Trabzonluların ilgisi kat be kat arttı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde olsun, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde olsun, Trabzonspor’da olsun, bugüne kadar hiç görülmemiş kalabalık ve hiç görülmemiş bir talep çokluğu oldu. Bu da gösterdi ki Soylu’nun gücü ve yetkisi arttıkça olan olan ilgide artıyor.  

SOYLU BÜYÜKŞEHİR’E NE YAZDI? 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun arasının pekte iyi olmadığını bilmeyen yoktur. Herkesin dilinde iken bu konu Bakan Soylu’nun Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ndeki halk bayramlaşmasına katılıp katılmayacağı da merak konusu idi. Fakat Soylu tam saatinde Belediyedeki Bayramlaşma programına katıldı. Programının büyük bir kısmını Büyükşehir Belediyesi’nde geçiren Soylu’yu Büyükşehir Belediyesi Makamında eski bakanlığında yanına aldığı yol arkadaşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müşteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan hiç yalnız bırakmadı.  

Makamda da Bakan Soylu’nun hemen yanında oturdu. Soylu zaman zaman Yıldırımhan ile birçok defa istişare ederek bir takım çevrelere de üstü kapalı bir mesaj vermiş oldu.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’da Hac vazifesini tazelemek için yeniden kutsal topraklardaydı. Cumartesi Hac’dan dönecek olan Gümrükçüoğlu bu nedenle bayramlaşma programında bulunamadı ama ekibi onun yokluğunu hissettirmedi. Belediyedeki tüm ekranlarda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun büyük bir fotoğrafı ve bayram mesajı vardı. Protokol ile her bayramlaşan da Gümrükçüoğlu’nun fotoğrafını görecek pozisyonda kaldığı için, onun yokluğunu da hissetmemiş oldu.  

Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, Muhammet Balta ve Salih Cora’da tüm programlarda yoğun ilgi gördü.  

Soylu İçişleri Bakanı olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesine ilk kez geldiği için anı defterine birkaç şey yazmayı da ihmal etmedi. Soylu anı defterine ‘Bugün Bayramın 3. Günü. Güzel Şehrimiz Trabzon’da bayramlaşmadayız. Tüm hemşehrilerimizle. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızla miletimizin emrindeyiz. Belediyemizde tam bayramlaş havasındaki bu güzel saatler için Cenab-ğ Allah’a hamd olsun. Ağız tadıla nice bayramlara.  PARALELCİ YAFTASI YİYENLER BAKANA KOŞTU  

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon ziyaretinde not kağıtları, talepler istekler havada uçuştu. Kimi iş, kimi maaş, kimi çocuğuna ilaç, kimi atama, kimi evine beton, kimi köyüne yol, kimi istimlak parası istedi.  

En ilginç taleplerden bazıları bu şekildeydi. Özellikle Hamamizade İhsanbey Kültürmerkezi’ndeki bayramlaşmada bugüne kadar görülmemiş bir kalabalık vardı.  

Özellikle Paralel Yapı operasyonlularıyla görevden alınan, açığa alınan çok sayıda memur da Kayseri’den, Samsun’dan İstanbul’dan, Trabzon’a akın etti.  

Gelenlerden bir tanesi adeta Bakan Soylu’ya yalvararak ‘Sayın Bakanım ben Trabzon enişteyim, benim bunlarla hiçbir alakam yok ve her zaman karşılarında olan biriyim’ dedi.  

Bu şekilde yine babası, kardeşi, abisinin mağdur olduğunu düşünen çok sayıda kişi Soylu’ya isim soy ismini bırakarak Bakan Soylu’dan yardım istedi. Soylu bu yönde talep getirenlere ‘Sabırlı olun, bize güvenin ben bu talepleri bir bir yeniden inceleteceğim’ diyerek gelen talepleri bir bir not aldırdı.  

Bakan’dan en çok telepte bulunan kişi ise Trabzon’un Hemdiye nenesi idi. Trabzonspor bayramlaşmasına katılan Hemdiye Nene Soylu’dan iki tornuna ve gelinine iş istedi.  

CEVDET SARAL, SOYLU’NUN YANINDA  

Onu herkes yerel seçimlerde MHP’nin belediye başkanı olarak tanıdı. Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral önemli başarılara imza atmış bir isim. Seçimde kendi partililerinden gereken desteği alamadığı için hayal kırıklığına uğramıştı. Saral özellikle paralel yapı ile ilgili önemli uyarı ve bilgi birikimine sahip güvenilir bir isim.  Soylu İçişleri Bakanı olduktan sonra Cevdet Saral’ın bakanın ekibinde yer alacağına dair bazı duyumları bu satırlarda dile getirmiştik. Bu konuda çok sayıda tepki almış ‘Ne alaka kardeşim uydurmayın’ şeklinde eleştiri almıştık.  

Fakat Saral’ı dün Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ndeki bayramlaşma programında gördük.  Daha önce MHP'den Trabzon Milletvekili adayı olan ancak sonrasında yolları ayrılan Saral, AK Parti'den de Ankara'dan Milletvekili adayı adayı olmuştu. Saral Büyükşehir’deki bayramlaşmaya katılarak Bakan Soylu ile özel görüşmesi, yeniden göreve gelebileceği bakanın ekibinde olabileceği iddialarını güçlendirdi.  

Saral’a ‘Yeniden göreve döner misiniz?’ diye sorduk. Önce ‘hayır anlamına gelen bir ifade kullansada sonrasında ‘Devlet ne zaman çağırırsa biz her zaman göreve hazırız, neden olmasın’ cevabını verdi.  

Saral Türkiye ve Trabzon için önemli bir isim. Bu süreçte de güvenilebilecek tecrübe ve bilgi birikimine sahip. Bakanlıkta görev almasının muhtemelen olduğunu bu görüşmeden sonra daha net bir şekilde ifade edebiliriz.  

TRABZON MHP’YE 600 FETÖ BAŞVURUSU   
 
FETÖ terör örgütü mağduru olduklarını iddia edenler MHP Trabzon’a da başvuruda bulunmuş 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından FETÖ adlı terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda mağdur olan vatandaşların suçsuzluklarına ispatlamak adına birçok yolu denediği biliniyordu. Bu kapsamda dün CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, CHP Trabzon’a 70 kadar kişinin yardım talebi ile geldiğini açıklamıştı. Bugün ise başka bir açıklama da MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci’den geldi. Birinci bayram dolayısıyla yaptığı açıklamada 600’e yakın sayıda bir kişi grubunun MHP Trabzon’a FETÖ operasyonları dolayısıyla MHP Trabzon’a yardım talebi ile müracaat ettiğini açıkladı. Bu sayının ise sadece Trabzon merkezli bir sayı olmadığını, Türkiye’nin dört bir yanından Trabzonluların mağduriyetlerini gidermek için MHP Trabzon’a başvurduklarını belirten Birinci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği ‘’At izinin, it izine karıştığı’’ bu ortamda masum vatandaşları korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapacaklarını aktardı  
 
MHP Trabzon İl Başkanı Birinci yardımcısı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ndeki bayramlaşmaya da katıldı fakat Bakan Soylu geldiği anda onunla karşılaşmadan belediye binasından ayrıldı.   

 
TRABZONSPOR’DA BAYRAMLAŞMANIN ARANAN İSMİ   
 
Trabzonspor bayramlaşmasında futbolculardan en çok ilgiyi kim gördü, kim eksikti? Trabzonspor DÜN imrenilecek bir bayramlaşma törenine imza attı. A takım futbolcularının da katıldığı bayramlaşma töreninde, Trabzonsporlu oyuncular arasında en çok ilgiyi gören futbolcu ise Kaptan Onur kıvrak oldu. Bordo Mavili taraftarların ilgisi yüzünden ilerlemekte güçlük çeken Kıvrak, hiçbir taraftarın fotoğraf çekinme isteğini kırmayarak kaptanlığını bir kez daha göstermiş oldu.   
 
Öte yandan taraftarların bir diğer gözdesi olan Ekici ise, bayramlaşma töreninde taraftarlarla bir araya gelmedi. Tören alanında ellerinde kamera ve telefonlarla dolaşan onlarca taraftar, ‘’Mehmet nerde?’’, ‘’Ekici nerde?’’ gibi sorularla genç yıldızı aradı fakat bulamadı.  
 
Trabzonspor’daki bayramlaşmaya AK Parti’nin bayramlaşma programının yoğun ilgi görmesin nedeniyle uzamasından ötürü 1.5 saat geç katılan Soylu, 1.5 saat Trabzonspor tesislerinde kalarak yönetim ve taraftarlarla uzun uzun sohbet etti.   
 
Ve Trabzonspor’un birçok sorunu ile ilgili Muharrem Usta ve Gençağa Meriç’in içini ferahlatan haberler verdi. Meriç’in birçok talebine ‘Onu dün hallettim, onu geçen aradım tamamdır, diğer konuyu takip ediyorum’ şeklindeki cevapları Soylu’nun Trabzonspor’un tüm taleplerini tekip ettiğinin bir göstergesi idi.   
 
Soylu Akyazı Stadyumu’nun bitiş tarihini de açıkladı. Bunu da ilk kez Trabzonspor taraftarlarına duyuralım. Soylu 15 Ekim’de Stayumun futbol oynamaya hazır hale geleceğine dair müteahhitten söz aldıklarını olağanüstü bir durum olmadığı sürece bu tarihte stadyumun futbol oynamaya müsait hale getirileceğini ifade etti.   

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet saral 11 ay önce

Gazete doğru haber vermek zorundadır.
Cevdet amca hiçbir zaman MHP belediye Başkan'ı olmadı. Aksine aday oldu kazanamadı. Ve millet vekili listesinde de kazanamayacağı sıraya yazdılar.
Sonuçta MHP den ne belediye Başkan'ı ne de millet çekili oldu.
Son dönem millet vekili seçimlerinde Akparti Trabzon millet vekili aday adayı oldu ve listeye sokulmadı.
Yanlız FETÖ için en bilgili en profesyonel kişi Cevdet SARAL'dır.

banner510