Politik Güğüm

16.09.2016

Politik Güğüm
SOYLU’NUN İLK HOCASI KİMDİ?

Süleyman Soylu’nun aslında bir dönem profesyonel futbol oynadığını bilmiyorduk. Bir sohbette, profesyonel futbolcu olduğunu da öğrendik.

Trabzon’un futbol dünyasının en ünlü teknik adamlarından Ömer Uzun’un İstanbul Beylerbey’inin teknik adamıyken, Süleyman Soylu’nun hocalığını yaptığını bu sohbette öğrendik.

Uzun, Soylu’nun fizik yapısı ile iyi bir görüntüsünün olduğunu futbol yeteneğinin de üst düzeyde bulunduğunu açıkladı.

Ancak kendisi beylerbeyinden ayrılınca, Soylu’nun da futbolu bıraktığını söyledi. Biz de bu durumu Soylu’ya sorduk. Siz Beylerbeyinde futbol oynamışsınız. Soylu futbol macerasını şöyle açıkladı:

“Ömer Uzun benim hocamdı. Beni sağ bek ya da libero oynatmaya karar verdi. Kaleye geçirir, uzaktan şut attırır, kafa ya da ayakla topu kurtarmamı isterdi. Bir gün F.Bahçe ile hazırlık maçı yaptım. Ogün Altıparkmak’ın oğlu santrafordu, onunla karşılıklı oynuyorduk. Bir hava topuna çıktık, yere düştük ayağıma bastı ve kırıldı. 2,5 ay sakat kaldım. O süreçte de Ömer Uzun Beylerbeyi’den ayrıldı ben de sakatlıktan sonra futbolu bıraktım. Ömer Hoca belki o zaman takımın başında olsaydı, futbol oynamaya devam ederdim….”

Süleyman Soylu’nun futbol hayatı işte böyle bitmiş..


USTA’YI ÇILDIRTAN GELİŞME

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta şu sıralar çok kızgın, sinirli ve adeta ne yapacağını şaşırmış durumda.

Usta’yı kızdırtan gelişme, her önüne çıkanın kendisinden “Bedava” forma talep etmesi.

Valla bıktım diyen Usta “Bir insan hem de benden bedava forma ister mi? Böyle bir mantık olur mu” diyor. Usta hiçbir yöneticisin de kendisinden talep edilen bedava forma olayı sıcak bakmamasını istedi. Bu arada usta kendisinden her yol ve yöntemle bedava forma isteyene TS Clup’ların yolunu tutuyor.

Ancak usta özellikle PİAR için yeni taraftar kazanmak amacı ile özellikle çocuklara kulübün hediyesi olarak Trabzonspor forması verilmesine gönderilmesini de disiplinli şekilde organize etmiş durumda. Bunun için de her yöneticiye çocuk forması konusunda bir kontenjan ayırmış.

Yöneticiler parası ile çocuk forması alıyor, kulüpte depolanıyor ve özellikle şehir dışından gelen talepleri böyle karşılıyorlar.


ERSUN FB’Yİ, TEKNİK HEYETİ KİMİ İZLEDİ

Avrupa Kupalarında olmayan Trabzonspor’un elbette bu durumu içler acısı. Dün gece Trabzonspor kurmaylarının hangi maçı izlediğini merak ettik.

Konu ile ilgili kısa bir araştırma yaptık.

Ersun Yanal’ın FB maçını yakından takip edip not aldığını öğrendik. Teknik heyetin bir bölümü Konya bir bölümü de Osmanlı maçını takip etti. Yönetimin büyük bir bölümü çeşitli restoranlarda Osmanlı maçını takip etti.

Bu arada bayram tatili arasında Ersun Yanal’ın Karaca Mağarasını ziyaret ettiğini de ifade edelim.

Karaca Mağarasına gittiği duyulan Ersun Yanal’ı Düzköylüler Çal Mağarasına da davet etti. Bakalım Yanal, Karaca Mağarasına ne zaman gidecek.

Bu arada Karaca mağarasından bahsetmişken, bayram süresinde anılan bölgeye yoğunlukla bir ziyaret yapıldı ancak çevre temizliği ve mağaranın çevresindeki cafelerde hijyen sorunu olduğu bize ifade edildi.

Büyükşehir’in dikkatine.


TGC’DE NEFES NEFESE, ADAM ADAMA

Ve üç ay içinde Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ikinci kez yeni tüzüğü ile seçime gidiyor.

Seçim yarın Hamamizade’de.

Saat 10’da başlayacak muhtemelen 16’da seçimin bitme ihtimali var. Ve yine iki aday seçime giriyor.

Bir Yusuf Turgut diğeri Tekin Atay. İlk seçimim iki başkan adayı Tahir Orhan ve Nevzat Yılmaz aday değil.

Şimdi bütün mesele 30 civarında oy alan Yılmaz ile Orhan’ın kimden yana tavır koyacağı.

Tahir Orhan ile Nevzat Yılmaz ilk seçimde aldıkları oyları  destekledikleri adaya yönlendirebilecekler mi?

Kulislere sızan bilgilere göre Tahir Orhan, Tekin Atay’dan yana tavır aldı. Nevzat Yılmaz ise ilk seçimde kendisine gelen oyları serbest bıraktı.

Yılmaz, şu ana kadar çıkıp ben şu adayı destekledim demedi.
Bu arada başkan adayları da listelerine ilginç transferler yaptı. Tekin Atay, sevilen gazeteci Barış Yurduseven’i listesine aldı. Yusuf Turgut da ilk seçimde kendisine oy vermeyen bir çok ismi ikna etti, Nevzat Yılmaz’ın listesinde yer alan Osman Şişko’yu listesine aldı.

Cemiyet seçimlerinde adam adama markaj da devam ediyor.

Genç kuşak gazeteciler; statükoya hayır diye kendi aralarında mesajlaşırken yerel gazetelerin cemiyet seçimlerindeki tavrı da hemen hemen belli oldu.

Karadeniz Gazetesi ile Taka ve Kuzey Ekspres’in; Yusuf Turgut’u

İlk Haber, Günebakış ve Karadeniz’den son nokta’nın; Tekin Atay’ı desteklediği öğrenildi. Bu arada ilk seçimde şehir dışında cemiyet üyesi gazetecinin genel kurula katılımı rekor düzeydeyken yarınki seçimde seçime katılma oranının düşük olacağı ifade edildi.

Öte yandan bölgenin amiral gemisi gazete olarak bilinen Karadeniz Gazetesi’nin yayın yönetmeni olarak başına Samsun’dan önemli bir medya biriminin başında bulunan bir ismin getirileceği de kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bu isim, bayram önceki M.Ali Yılmaz ile görüştü, bayram sonrası da ayrıntıları görüşecek.


PROTOKOLÜ SEVMEYEN BAŞKAN

AK Parti’nin il başkanı Haydar Revi, çok protokolü sevmeyen bir kişiliği vardır.

Özellikle partisinin her türlü toplantısında kural gereği protokoldeki yerini alan Revi, parti kuralları dışındaki her türlü toplantılarda, halkın arasında katılımcıların yanında olmayı daha çok yeğliyor.

Revi’nin bu özelliği, Trabzonspor’daki bayramlaşmada da görüldü. Bayramlaşma anında, Bakan Soylu’nun etrafında görünmeye çalışan yığınla partili ve taraftar izdiham yaratırken, Revi  taraftarın arasında, kalmayı yeğledi.

Trabzonspor’u ayak üstü herkes ile konuştu, tabi bu arada gelen talepleri de not etti.

Revi, gösterişten uzak, halk ile diyaloğunu direkt aracı kullanmadan yapan, taban adamı olan ve Ak Parti’nin derin sessiz gücü olarak yoluna devam ediyor. Revi’nin bu özelliği, halk tarafından da taktir ediliyor.


SADECE CEMİL TURAN MI? İŞTE İKİ GERÇEK..!

Gazeteci Cevat Ocak’ın kaleme aldığı Efsane takım, efsane başkan kitabında 1975 yılında Trabzon’a gelen F.Bahçe kafilesinde asker kaçağı Cemil Turan’ın göz altına alınmasından sonra gelişen olaylar Türkiye futbol kamuoyuna mal oldu.

Turan’ı zamanın Trabzonspor başkanı Salih Erdem ve yöneticileri Şamil Ekinci ile Süha Akçay ve Utku Bozoğlu, Tugay komutanlığına giderek serbest bırakılmasını sağladı Cemil Turan maça çıktı. Bu yaşanan gerçek öykü şimdi spor kamuoyunun dilinde.

Şimdi size benzer ama birbirine zıt iki gerçek olaydan da bahsedelim. Yine konu F.Bahçe ve Trabzonspor

Yıl 1982..

Şampiyonluk yarışı Trabzonspor ile F.Bahçe arasında kıran kırana sürmektedir. Ligin bitimine 5 hafta kala sıradışı bir gelişme yaşanır, F.Bahçe'nin  Trabzon'lu ve Trabzonspor'lu futbolcusu Osman Denizci'nin bir sonraki sezon için Trabzonspor'a transfer olduğu açıklanır!.

Son haftaya girildiğinde F.Bahçe Trabzonspor'un 1 puan önünde Bursa deplasmanına gidecektir. F.Bahçe teknik direktörü Branko Stankoviç Osman Denizci'nin bu durumundan oldukça rahatsızdır!.

Stankoviç, dönemin F.Bahçe başkanı Ali Şen'e bu rahatsızlığını aktarır ve Osman Denizci'yi Bursaspor maçına götürmeyeceğini söyler..

Ali Şen'in cevabı nettir;

"Olmaz öyle şey, Osman delikanlı çocuktur. Götür ve oynat!"..

Bursaspor-F.Bahçe maçı 1-1 devam ederken ve tüm F.Bahçe'lilerin tırnaklarını kemirmeye başladığı 87.inci dakikada koskoyu Trabzonspor'lu Osman Denizci takımın 2.nci golünü atıp F.Bahçe'yi şampiyon yaparak daha önce anlaştığı memleketinin takımı Trabzonspor'un yolunu tutar..

Yıl 2011..

KDÇ Karabükspor'un Nijerya'lı golcüsü Emmanuel Emenike, en formda olduğu dönemde ve doktorların "oynayabilir" raporu verdikleri halde "ağrılarım var" diyerek F.Bahçe maçında oynamaz ve sezon sonunda F.Bahçe'ye transfer olur!.

Yine aynı sezon F.Bahçe'li Emre Belözoğlu'nun Ankaragücü futbolcusu Kaan Söylemezgil'e kendileriyle oynayacakları maçta fazla sıkmamalarını yazdığı bir SMS mesajı attığı ortaya çıkar!.

Fakat aynı sezon, Trabzonspor'un Ankaragücü'nde kiralık oynayan futbolcusu Drago Gabriç, Trabzon'da 1-1 biten maçta oynamış ve sözleşmeli futbolcusu olduğu kulübüne gol bile atmıştır..

Bir tarafta "başarıya giden yolda herşey mübahtır"..

Diğer tarafta "spor dışı etkenlerle rakibi zayıf düşürüp kupa kazanmak ayıptır"..

Zaman zaman 61saat olarak yaşanmış bu tür öyküleri gün ışığına çıkartacağız..
 

O FOTOĞRAFA AÇIKLAMA GELDİ

Önceki gün, 1980 darbesini yapan cuntanın lideri Kenan Evren’in 1983’te Trabzon’a geldiğinde Kalepark’ta zamanın Trabzonspor yöneticileri ile buluşmasını konu edinmiştir.

O fotoğrafta yer alan isimlerden biri de Erdal Atalay’dı.

Atalay bize kısa bir açıklama yaptı. Buluşmanın zamanın kurucu meclisine Trabzon’dan seçilen Zeki Çakmakçı’nın ricası ile Evren’lu buluştuklarını belirten Erdal Atalay, daha sonra konseyin siyasi parti kurma izni verdiğinde

SODEP’in Trabzon il yönetiminde yer aldığını milletvekili adayı aldığını fotoğrafta birlikte görüldüğü Kenan Evren’in kendisini veto ettiğini de hatırlattı.
 
Erdal Atalay’ın konu ile ilgili açıklaması böyle


 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezgin KAŞIKÇI 11 ay önce

Yusuf Bey ve değerli yönetim çok kısa bir sürede aksayan eleştirilen her şeye çözüm buldu ve atılım yapmaya devam ediyor. Bunun yanında pek de söylenilmeyen insanı işlere de imzalarını attılar. Bu seçimde manasızca ufuk dışı ikili sürtüşmeler tartışmalar yerine Trabzon ve bölgesi için,yeni yatırım paketinde devmet 22 milyar lira doğuya yatırım sunarken ve imzalarken neden ülkesini milletini seven asla ona baş kaldırmayan karadeniz bölgesine yeni yatırım sunulmuyor müjdeleri verilmiyor. Bu tartışalım. Belkide o yatırım paketinden cemiyette bir proje ortaya koyar ve kendi payına düşeni alır. Böylece ileriye daha iyi bir şekilde sağlam adımlarla ilerler. Genç meslektaşlara da bir umut olur

Avatar
Hakan 11 ay önce

Ts taraftari bu amatörce davranislardan vazgecmez ise 50 yil daha sampiyon olamaz ts her sene sampiyonluga oynasin sizin cebinizden kuruş cikmasin yapma yaa.

banner498