Politik Güğüm

27.09.2016

Politik Güğüm
SOYLU UYARMIŞTI:  GÖZLER UKAME’DE 

Bakan Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olduktan sonraki ilk Trabzon ziyaretinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında Trabzon basının sorularını yanıtlarken özellikle bayram dönüşü için sürücüleri uyararak emniyet kemeri takmalarını özellikle rica etmişti… 

Soru cevap bölümünde ise gazeteciler Bakan Soylu’ya ‘Trabzon’daki 750 dolmuş minibüsün birçoğunda emniyet kemeri bile yok. Hatta bazıları arka 3’lü koltuğun yanına tabure koyuyor. Ve bu dolmuşların birçoğu Karadeniz Sahilyolu’nda 119 km/saat hız sınırına yükselebiliyor. Trabzon halkının bu manada can güvenliği yok çünkü takacak emniyet kemerleri yok’ sorusunu yöneltmişti. 

Bunun üzerine Bakan Soylu bu önemli sorun ile ilgili Trabzon Valisi Yücel Yavuz’a ‘Sayın valim, kendi memleketimizde eğer böyle bir durum söz konusu ise biz Türkiye’ye bakanlık yapan biri olarak bunu kabul edemeyiz. Gerekli birimleri toplayarak konuyu değerlendirip gerekli tedbirleri alalım demişti. Bugüne kadar dolmuş minibüslerde fiziki bir değişim tespit edemedik. Bu konuda gözler UKAME’de. İlk toplantısında Vali Yücel Yavuz’un talimatıyla gündeme alınması beklenen konuda ne zaman somut bir adım atılacak? Sayın Bakan Soylu’nun talimatı ne zaman yerine gelecek? Trabzon halkının trafik güvenliği özellikle toplu taşımalı araçlarda ne zaman tam manasıyla sağlanacak? Merakla bekliyoruz...
TÜRKİYE’DE TEDES İPTAL YA TRABZON?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun göreve gelir gelmez yaptığı ilk icraatlardan biriydi. Elektronik Denetleme Sistemlerinin, özellikle Ordu’da bölge halkının canını yakan bu sistemin devre dışı bırakılması… 
Bilindiği üzere Trabzon Büyükşehir Belediyesi de şehir içinde trafiğin sıkıştığı birçok bölgede EDES sistemini devreye almak için bütçeye 500 bin TL’lik bir ödenek ayırdı. 

Peki, Türkiye genelinde TEDES’ler iptal edilirken Trabzon EDES’i yapacak mı? Edindiğimiz bilgilere göre Trabzon Büyükşehir Belediyesi EDES’i yapmakta kararlı. Çünkü şehir içi geçişlerde, özellikle Kahramanmaraş Caddesi, Tanjant Yolu ve şehir içi geçişlerde trafiği bireysel olarak önlemek imkansız. Gümrükçüoglu özellikle EDES ile Kahramanmaraş Caddesi’ndeki trafik park sıkıntısının çözüleceğini ifade ediyor ve özellikle dolmuş esnafını uyarıyor. 
Eğer EDES devreye girdiğinde duraklarda belirtilen sayı haricinde depolama yapan araçlar olursa cezaya maruz kalacakları gibi, bu konuda belediye olarak da en ağır yaptırımı uygulayacaklarını ifade etti. 


Yani Türkiye’de iptal edilen TEDES’lerin aksine Trabzon’da EDES devreye girecek. Ama öyle tuzaklı değil. Ve sadece şehir içi geçişlerde. ALBAYRAK NE YAPTIYSA...

Trabzon için, Türkiye için önemli bir isim; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak. Siyaseten bulunduğu makam ve Türkiye’nin bakanı olması hasebiyle Trabzon için yaptığı her şeyi burada yazmak istemeyiz. Ama sapına kadar bir Trabzonsporlu dememizde sakınca yoktur. Trabzonspor’un Akyazı stadyumu ile ilgili tıkanılan her noktada Albayrak devreye girdi. İnşaatın hızlanmasında, büyük sponsorların imza atmasında, koltukların daha kaliteli olmasında... Say say bitmez. 

Son günlerde Albayrak’ın internet e posta ve sosyal medya hesapları hackerler tarafından ele geçirilerek çok özel yazışmaları kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. Bu belgelerde Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’dan, eski bakan Faruk Özak’a, Trabzonsporlu yöneticilerden Trabzonlu işadamlarına kadar birçok önemli bilgi ve belge ifşa ediliyor. 

Ne var belgelerde, Albayrak Loca satmak için gayret göstermiş, Trabzonlu birini işe koymak için gayret göstermiş.
Var mı bir yolsuzluk, usulsüzlük, haksızlık? Yok. Yaptığı birçok yazışmayı Trabzon ve Trabzonspor için yapmış. Zaten bunu söylemekten de hiç çekinmeyen bir isim Albayrak. Bunun için Trabzon olarak her zaman Albayrak’ın arkasındayız. Belli ki bazı gruplar onun Trabzon hassasiyetini çekemez olmuş. Belli ki Trabzon için yaptıkları birilerinin zoruna gitmiş. Bu nedenle Albayrak’a herkesin sahip çıkması gerekir. Trabzon için yaptıklarının hatırına. Bir usulsüzlük, bir kanunsuzluk var ise ayrı, ama Trabzon için yaptıklarını birileri engellemeye çalışıyorsa; Berat Albayrak’ı yedirmemeliyiz… CHP’DEN BIÇAKÇIOĞLU’NA HAKSIZLIK YAPTIK

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi’nde meydana gelen sel afetinin ardından bölgede inceleme yapan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, inceleme sonrası Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde ‘Teleferik inşaatı hafriyatı selin meydana gelmesinde önemli bir etkendir’ ifadesini kullanmıştı. 
Fakat Pekşen İnceleme esnasında ilk olarak Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu ile görüşmüş, Bıçakçıoğlu selin nedenlerini doğru bir şekilde kendisine aktarmıştı. 

Bıçakçıoğlu sonrasında yaptığı bir açıklamada ise ‘Teleferik birilerine mi battı’ ifadesiyle CHP’lileri hedef almış, fakat sözlerim Sayın Pekşen’e değil demişti. 
Konuyla ilgili CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen bir açıklama yaparak Orhan Bıçakçıoğlu’na haksızlık yaptıklarını söyledi ve şunları ekledi: Bize verilen bilgi ile selin meydana geliş nedenlerinin örtüşmediği sonradan yaptığımız değerlendirmelerde ortaya çıkmıştır. Burada selin bütünüyle teleferik inşaatı hafriyatından meydana geldiği algısı yaratılması haksızlıktır. Orada hafriyatın kanalları tıkamaya etken olduğu söylenebilir. Fakat Bıçakçıoğlu o anlamda haklı. Eksik bilgi nedeniyle böyle bir açıklama yaptık’ ifadelerini kullandı.
ÇAKIROĞLU’NDAN CANİKLİ TEPKİSİ 

Trabzon’da yaşanan sorunlara hiçbir zaman duyarsız kalmayan MHP Ortahisar Belediyesi Meclis Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, Beşikdüzü ilçesinde yaşanan afet sonrası Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin ‘İlçe kotunu 3 metre kaldıracağız’ sözlerine tepki göstererek:

Sayın bakan bu açıklamayı hangi bilimsel kanıta dayanarak, hangi teknik bilgi ile, hangi danışmanının fikri ile söyledi, bunun dünyada örneği var mı bilemiyorum. Bu tür konularda özellikle bilgiden yoksun siyasetçilerin açıklama yapması engellenmelidir. Yani ilçenin kotunu nasıl kaldıracaksın. Ne kadar inandırıcı. Yani bunu düşünenler Sahilyolu yapılırken neden yolun kotunu daha aşağı yapmayı düşünmediler. Hep aynı şey. Yüzyılın felaketi denecek, sonra devlet yanınızda denecek. Ama hiçbir şey değişmeyecek. Eğer siz dağ ile deniz arasına set koyarsanız onları kavuşturmazsanız bedelini böyle vatandaş öter. İlçelerimizde sanat yapısı stabilize yollar yağan yağmurun yüzde 80’ini absorbe ederdi. Fakat şimdi her taraf beton ve asfalt. Artık suyu çekmiyor. Tamam yol yapın, yapmayın demiyoruz ama suyun toplanığı ilçe merkezi eğer deniz ile buluşmuyorsa, bu acı kayıplara tesadüf diyemezsiniz. Yapılacak şey, ilgili kurumlar bir araya gelecek. Tüm ilçeler özellikle ilçe kotu denizden düşük olan yerlerde komple bir planlama ile büyük derzler yapılmalıdır. Bu derzler yapılırken 100 yıllık yağış istatistikleri çok kolay elde edilebilir. Ve en yoğun yağışa göre yapılabilir. Yani bu ilk değil ve dediğim gibi genel bir önlem alınmazsa bugün Beşikdüzü, yarın Arsin, öbür gün Sürmene, Çömlekçi, Değirmendere, Moloz… Bunun önüne geçilemez. 

Çakıroğlu’nun tespitleri doğru, Canikli’nin bu açıklaması sadece muhalefet tarafından değil, Trabzon’daki STK’lar tarafından da eleştiriliyor. Fakat şimdiye kadar yüksek sesle dile getiren bir STK olmaması da dikkatlerden kaçmıyor. TRABZON’DA DAMLAR YIKILACAK MI? 

Trabzon’daki balıkçı çekek yerleri ile ilgili Trabzon’un eski valisi Abdil Celil Öz çok net bir ifade ile ‘Balıkçı çekek yeri haricinde konut gibi keyfe keder, balıkçılık mesleğini yansıtmayan amaçla kullanılan barınaklar yıkılacak’ ifadesini kullanmıştı. Fakat bu açıklamaları özellikle iktidar partisi mensupları tarafından büyük tepkiyle karşılanmış, Trabzon’daki barınak sahipleri ‘Yıkılacak yer var önce Rize’den başlanmalı, oradakiler triplex villa gibi kullanılıyor’ tepkilerini dile getirmişti.

Öz konuyla ilgili bakanlıktan yazı geldiğini de belirterek ‘Tartışmaya gerek yok, yıkılacak’ şeklinde kesin ifadeler kullanmıştı. 
Öz bu kesin kararlığını icraata dökemeden Trabzon’dan ayrıldı. Trabzon’un yeni valisi Yücel Yavuz ise konuyla ilgili bu güne kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Çünkü göreve geldiği günden bu yana 15 Temmuz darbe girişi ve sonrasındaki gelişmeleri sıkı sıkıya takip etti. Bu arada bir de olimpiyat atlattı. Şimdilerde Trabzon’da damların yıkılması meselesi yeniden gündeme geldi. Özellikle kış mevsiminde el değiştiren, satılan damları alacak kişilerde kararsız. Yıkılacak mı? Yoksa böyle devam mı edecek. Bu kararın kesin bir şekilde söylenmesini bekleyen dam sahipleri ve dam almaya niyetliler ‘Valilik bu konuda kesin kararını açıklamalı ki, dam alacaklar da, satacaklarda rahat hareket etsin’ ifadelerini kullandı.


Trabzon Valisi Yücel Yavuz’a ilk fırsatta bu konuyu aktaracağız. Bakalım bakanlığın ilgili yazısı ve kararı halen geçerli mi ve yıkım işlemi olacak mı? Cevabına istinaden okurlarımızı da bilgilendireceğiz.  
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
100.yıl 11 ay önce

kanunlar her yerde aynı değil mi ? önce rizedeki damları yıkmayı tartışın sonra trabzonu konuşun

Avatar
Taner+kork.maz 11 ay önce

Okul servislerinde bile kemer yok kim denetledi bu araçları

Avatar
faroz 11 ay önce

sizin giresun veya rize2deki damlardan haberiniz var mı?
güneş enerjisi ve her damda soba bacası var.onlar ev gibi olmuyor da trabzondakiler mi batıyor size

Avatar
Damlar 11 ay önce

Trabzona gelen turistlerin en çok ilgisini çeken yapılardan en önemlilerinden biridir damlar. Trabzonla özdeşleşmiş bu yapıları bırakın yıkmak şeklini bozmak dahi ihanettir

banner510