Politik Güğüm

10.10.2016

Politik Güğüm
REVİ İL DANIŞMAYA AÇIKLIK GETİRDİ

Ak Parti genel merkezi bundan böyle il danışma kurul toplantılarının formatını değiştirdi. Değişmiş hali ile ilk toplantı da önceki gün yapıldı.

Kamuoyunda çoğu kimse toplantıya niye çağrılmadı diye parti tabanında serzenişler duyuldu. Konu ile ilgili olarak il başkanı Revi, 61saat’e şu açıklamayı getirdi.

“Artık il danışma kurulu toplantılarımızı iki değişik formatta yapıyoruz. Bunların iki il danışma kurulu toplantısı, diğeri genişletilmiş il danışma kurulu toplantısı. Geçen gün yaptığımız il danışma kurulu toplantısıydı. İl yönetimi, kadın ve gençlik kolları il başkanları, il disiplin kurulu ve hakem heyeti ile ilçe başkanı ve ilçe gençlik ve kadın kolları başkanı ile bütün belediye başkanları ve büyükşehir belediye meclis gurubu başkanının katıldığı toplandı il danışma kurulu toplantısıdır. Önceki günde partide bu görevi olanlarla toplandık. Önümüzdeki ay genişletilmiş il danışma olacak oraya da partide görevli daha geniş bir kitle davetli olacak. Yani, önceki gün yaptığımız danışma toplantısına çağrılanlarla ilgili görev yelpazesi buydu. Yoksa, kimseyi keyif olarak çağırıp çağırmama gibi bir lüksümüz yok…”

İL DANIŞMADA “AHLAKSIZLIKTIR’ AÇIKLAMASI

İl danışma meclisi ile ilgili basına yansımayan fakat önemli olan bir uyarıyı da sizlere aktaralım.

Danışma meclisinde İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Demirtaş’ta önemli bir konuşma yapmış, konuşmasında partinin mahremiyetini sosyal medyada ihlal edip, partiyi ve yöneticilerini zor duruma düşüren mahrem sırları ortaya çıkaranları ima ederek uyarılarda bulunmuş.

15 Temmuz sonrası teşkilat içinde bir algı operasyonu uluşturulmaya kalkışıldığını ima eden Demirtaş bu operasyona bilerek veya bilmeyerek parti içinden de birilerinin destek verdiğini bilmece sorar gibi sordukları sorular ile özellikle 110 bin üyesi olan AK Parti teşkilatının zan altında bırakıldığını bunun ayıp ve ahlaksızlık olduğunu, parti aleyhine yazılan yazılara destek verildiğini ifade etmiş.

Salonda soğuk rüzgarlar estiren bu konuşmanın devamında parti mensuplarının kimsenin zan altında bırakmaması gerektiğini kaydetmiş.

Sosyal medyada fenomen olmak için parti teşkilat mensuplarını zan altında bırakanlara fena yüklenen Demirtaş’ın konuşması salonda büyük alkış almış.

Son dönemlerde özellikle sosyal medyada AK Partili bazı teşkilat mensupları parti aleyhine yazılar ile gerek AK Parti politikalarına gerek parti yönetimlerine ağır eleştirilerde bulunmuş, bulunanlara da destek olmuşlardı.

Demirtaş’ta böyle bir polemikte yer alarak partinin partililer tarafından sosyal medya mecralarında değil, mahremiyet sınırları içinde tartışılması gerektiğini ifade etmişti. Demirtaş bu uyarısını bu kez tüm danışmaya yapmış oldu.

USTA, ONUR’A SAĞ GÖSTERİP SOL MU VURDU?

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, milli takım kampında olan kaptan Onur Kıvrak’a kamuoyu önünde ilginç mesajlar verdi. Herkesin bildiği gibi Usta, Onur’un Trabzonspor’un takım olmasında önemli bir görevi olduğunu açık ve net kamuoyu önünde açıklayarak, Onur’a büyük bir sorumluluk yükledi.

Şimdi Başkanın Onur ile ilgili bu açıklamaları ters analiz mi şeklinde yorumlanıyor.

Onur’un aslında başkanın dediği sorumluluğu üstlenmediği, o sorumluluğu yerine getirmediğinden hareketle, getirmesi için böyle bir hamle yaptı. Onur’u toplum karşısında böyle bir görev ile görevlendirdiğini açıklayarak Onur’a kaptanlıktan da öte önemli bir görev  yüklemiş oldu.

Aslında Onur, başkanın dediği özelliklerde ve vasıflarda bir sorumluluk yüklenmiyordu, yüklenmesi için Usta böyle akılcı bir hamle yaptı.

Usta’nın Onur ile ilgili açıklamaları böyle yorumlanıyor.

CANİKLİ, KTÜ’DEN KİMİ TRANSFER EDECEK

KTÜ TIP Fakültesinin ülke ve dünya nezlinde en önemli bilim insanlarından Hematoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr Mehmet Sönmez’e Giresunlu bakan Nurettin Canikli, Giresun TIP Fakültesinde görev yapması için öneri getirdiğini duyduk. Sorduk soruşturduk, olayın doğru olduğunu öğrendik.

Prof Dr Mehmet Sönmez, KTÜ’de kendi dalında çok ilkleri gerçekleştirmiş bir isim. Bölgede ilk ilik naklini gerçekleştiren bir bilim insanı olan Sönmez, mesleki yayınları ile de dünya çapında hematoloji dalında tanınan bir bilim insanı.

Üniversitede baktığı hastalardan hakkı olmasına rağmen ücret de almayan Sönmez, hastaları ve yakınları tarafından da çok seviliyor.Bakan Canikli de Giresun TIP fakültesinde dünya ölçeğinde bir hematoloji servisi kurmayı planlıyor.

Bunun için Sönmez’e bütün imkanlarını seferber edeceğini belirterek Giresun Üniversitesine davet etti. Üniversitenin TIP Fakültesi dekanlığını da önerdi. Bu durum, tabi KTÜ için ciddi bir kayıp. Peki Sönmez gidecek mi? KTÜ yönetimi, Canikli’nin bu hamlesine karşı duramaz, Sönmez’e izin verir. Ancak Sönmez edindiğimiz bilgilere göre Trabzon ve diğer illerden gelen hastalarını bırakmak istemiyor. Trabzon KTÜ’den ayrılmaya pek niyetli değil. Giresunlu da olan Sönmez’in Giresun’a gitme karar vermesi KTÜ TIP’ın hematoloji ana bilim dalında büyük bir kaybı olacak. Canikli işini biliyor. Memleketi için en değerli bilim insanına görev teklifi ediyor. Bütün imkanlarını seferber edeceğini söylüyor.

Canikli açısından bu taktir edilecek bir hamle. Trabzon açısından ise Sönmez’in Trabzon’dan ayrılması ciddi bir beyin gücüdür. Hocamız umarız, Trabzon TIP’ı bırakmaz. Umarız Rektörlük, bu konuda Canikli’yi ikna eder.

Sönmez’in KTÜ’den ayrılması KTÜ için prestij kaybıdır. Bu arada Ak Parti il başkanı Haydar Revi biz gerekirse, Sönmez ile ilgili olarak sayın Bakan’a bu bilim insanının Trabzon için ne denli hayati bir özelliği olduğunu da anlatırız dediğini duyduk.

Öte yandan KTÜ yönetimi Sönmez’den boşalabilecek ihtimali olan Hematoloji ABD başkanlığına, Kanuni Eğitim Araştırma hastanesi baş hekimi Mustafa Yılmaz ile doldurmayı düşünüyor.

GİT BANKADAN BELGE GETİR

Önceki gün yolumuzu bir okurumuz kesti. Dede ki, benim eşim İş Kur’dan milli eğitim projesinde işe girdi. İşe başlayacağı gün milli eğitimden komisyon bank Asya’da hesabınız varmış, sizi işe alamayacağız dedi. Biz de ilgiliye, 17/25’ten sonra Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hesabımızı bankadan çektik dedik.

İlgili de, o zaman belge getir dedi. Trabzon’da Bank Asya’nın şubesi mi var da belge getirelim diyen vatandaş yerden göğe kadar haklı. Bank Asya kapatıldı. Kapatılan bankadan vatandaş hesaplarını çektiğini kapattığına dair belgeyi nasıl getirsin.

Milli Eğitim yetkilileri bu konuda insanları duvara tırmanmasın.

Böyle bir mantık var mı? Doğrusu şudur. Vatandaşın beyanını, milli eğitim alacak, bankacılık denetleme kuruluna soracak oradan alacağı cevap ile icraat girecek.

Yoksa at izi ile it izi böyle karışır. Kurunun yanında yaş da yanar. Size vatandaş ben 17/25 ten sonra hesaplarımı kapattım dediyse bunu araştıracak olan Milli Eğitimdir. Hemen kestirip atıp seni işe almıyoruz demez, siyasi iktidara en  büyük düşmanlıktır.

TRABZONSPOR 50 YIL LOGOSU VE İDDİALAR

Trabzonspor, 50. yıl logo yarışması düzenledi.

Güzel bir uygulama.

Ancak, görünen o ki, yarışmanın fiziki ve teknik alt yapısı hazır değil. Yurt içinden ve dışında yüzlerce mail alıyorum. Yarışma mantığındaki ilginçliklerden bahsediliyor.
Mesela bunlardan biri.

Siz logonuzu gönderiyorsunuz. Trabzonspor ön elemeden geçiriyor, halk oylamasına sokuyor. Bir başkası, sizden çok sonra logosunu gönderiyor o da elemeden geçiyor, halk oylamasına sunuluyor. O zaman da ortada haksız rekabet oluyor. Halk oylamasına erken giren epey yol alıyor, geç giren avantaj yitiriyor.

Başka bir eksiklik ise;
Logoları eleyen kim? Kimlerden oluşuyor? Kamuoyu bilmiyor?

Ön elemeden geçen bazı logolar resmen çalıntı, başka kulüplerin 50. Yıl amblemlerinde küçük bir değişiklik yapılmış. Bunu kim inceliyor, kim denetliyor?

Ve ilginç bir iddia.

Bize gelen bir mailde aynen şöyle  deniyor.. Arkadaş logosunu göndermiş elemeye takılmış, biri ona benim adamım var elemeyi geçirtirim demiş… Ve sıkı durun geçmiş.

Ve bir başka serzeniş daha.

Yarışma ile ilgili bilgi alacaklar telefonla kimi arayacak belli değil. Kulübü arayanlar, oradan oraya pinpong topu gibi bir o yana bir bu yana atılıyor. Bazen Efşan’a bağlanıyorsunuz, bazen de  Elvan’a. Bazen de aşırı yoğunluk var size şu deniyor. “Bir mail çalışması yapılıyor…”

Hala yapılmamış yani.

Kayda alınan logoların yüklendiği sanal âlemin sistemi yeterli değil. Logo gönderip, elemeyi kazandınız ama sisteme logonuz yüklenemiyor diye de mazeretler bildiriliyor.

Bu teknik alt yapı hemen düzeltilmeli.

Yarışma, yarışma gibi olsun.

Bunu da arabeskleştirmeyelim.
 
GÖKHAN SARAL’A YAPILANA NE DENİR?
 
Gökhan Saral, Trabzonspor’un Başkan Yardımcısı, Akyazı’dan da sorumlu.

Geçenlerde TRT ile Akyazı odaklı bir çekim esnasında Akyazı’da yaşananları biliyoruz. Ardından o yaşananlara adeta nispet gibi bu kez Başkan Usta, Akyazı’nın hem de içine girdi canlı yayın yapıldı.

Şimdi burada Gökhan Saral’a ciddi bir haksızlık yapıldığına inanıyoruz.

Bu haksızlığa da bilerek ya da bilmeyerek Başkan Usta’da da katkı verdi gibi.

Usta en azından olayın yaşanıp sıcaklığını koruduğu günde, canlı yayında olayı kınayabilirdi.

Üzüntülerini seslendirebilirdi. Bunu yapmadı ve Saral’ı ezdi.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
acg 10 ay önce

Onur bu formu ile ilk 11 ve 2 milyon EURO yu hak etmiyor. Her şey ortada. Gelene geç diyor. Korkusuz bir amatör kalecinin yemiyeceği golleri yiyor. defansa sahip değil. Maçtan bi haber. Yer tutmasını bilmeyen yan toplarda sıfır bşr kaleci.

banner478