Politik Güğüm

13.10.2016

Politik Güğüm
MİLLİ EĞİTİM, DÜNYA MARKASINI YOK ETTİ

Trabzon Milli Eğitim müdürlüğü hakikatten akıllara durgunluk veren uygulamalar yapıyor. Özellikle okul adları konusunda.

Trabzon’un bir dünya markası vardı. Dünya futbol şampiyonu Erdoğdu Anadolu Lisesi… Dünyanın futbol tarihine bu ad ile yazılan okulun adı değişti.

Ülkeler bu tür dünya markalarını adı ile birlikte gözü gibi korurken, Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, dünya futbol şampiyonu Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin adını Trabzon 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi olarak değiştirdi.

Milli eğitim hakikatten kaş yapayım derken göz oyuyor.

Eğer 15 Temmuz’un şanlı direnişine saygıdan okulun adını değiştireceksen yap onu Erdoğdu 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi… Bu kadar basit. Sen nasıl dünya markası olmuş bir lisenin adını yok sayarsın. Böyle bir mantık olur mu?

Yazım günah. Emeğe futbolcuların terine saygı lütfen.

Dönemin şampiyon futbolcuları velileri ve futbol dünyası, Erdoğdu adının böyle bir anda silinmesine anlam veremiyorlar.

Yeniden Milli Eğitime öneriyoruz..

Okulun adını Erdoğdu 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi olarak değiştirin aslına uygun olsun..

ATAPARK’TA İLGİNÇ PANO…

Trabzon’un en köklü mahallelerinden Atapark’ın, park içindeki lokalinde duvarda ilginç bir pano var.

Pano iki kısımdan oluşuyor.

Birincisinde, Atapark’lı olup hayatını kaybedenlerin vesikalık fotoğrafları  var.

İkincisi bölüm ise çok ilginç.

Atapark’ın lakapları ile tanınan bıçkın delikanlı ve yaşlılarının fotoğrafları var. Trabzon’un bir çok mahallesinde lakap geleneği derin bir kültür.

 Faruz, Arafilboyu ve Atapark’da yaşayanların hemen hemen herkesin bir lakabı var.

Bu ilginç kültür nereden geliyor henüz soyolojik bir bilimsel çalışması yapılmamış.. Yapılmışsa da bizim haberimiz yok.

Mesela, KTÜ Halk Bilimi bölümü böyle bir çalışma yapabilir mi? Yapmış mı? Bir doktora konusu olan bu lakap geleneğin nereden nasıl başlamış.

Atapark’taki panoda lakaplara baktığımızda hem güldük hem hayretler içinde kaldık hem de iste bir ilginç gelenek diyerek, panoyu ve Atapark gerçeğini buraya taşıdık.

Herkesin bir lakabı olan Atapark’daki bu panoyu, Atapark’a gittiğinizde mutlaka görün ve emin olun lakaplar sizi de şaşkına çevirecek.

AYVAZOĞLU’NDAN SÜMELA HAMLESİ

Trabzon’un çiçeği burnunda Kültür ve Turizm İl Müdürü, şehrin her türlü anlamda gündeminde olan Sümela ve restorasyonu ile ilgili olarak bir hamle yaptı. Ayvazoğlu, Sümela ile ilgili olarak detaylı fotoğraflı projeli bir dosya hazırladı. Peki hazırlanan bu dosyalar kime gidecek.

Trabzon’un 6 milletvekiline de.

Bakan Soylu’ya ve diğer bütün milletvekillerine gidecek olan Sümela dosyasında sürecin süratlenmesi ile ilgili neler yapılması gerektiği de yazıldı.

Böylelikle Ayvazoğlu, Sümela hamlesi yaparak Ankara’nın harekete geçmesi ile ilgili bir adım atmış oldu. Dosyayı biz de inceledik.

Çok detaylı nokta tespitler ve neler yapılması gerektiği de başlıklar halinde veriliyor.

Dosyayı alan bütün Trabzon milletvekilleri artık Sümela ile ilgili takip edecekleri konuda bir mazeret uyduramayacak gibi.

Yani, bakanlığa artık ciddi bir lobi yapmaları gerekiyor.

HEKİMOĞLU, TAKTİK HATA YAPAR MI?

Trabzonspor’un sen genel kurulunun başkan adaylarından Celil Hekimoğlu, divan kuruluna listesine verdiğinde, Divan Başkanı Ali Sürmen yazılı bir taahhüt istedi.

Seçimi kazanırsan, Aralık’ta yeniden seçim yapacaksın. Hekimoğlu, o anda yanında olan arkadaşları ile kısa bir değerlendirme yaptı ve taahhüdü verdi.

Muharrem Usta adına liste verenler ise böyle taahhüt vermedi.

Şimdi, Aralık geliyor. Hekimoğlu, ne yapacak? Yönetimden Aralık’ta seçim isteyecek mi?

İstemese taahhüdünü yok sayacak.

Seçim olursa aday olacak mı?

Bu belli değil.

Ancak Hekimoğlu, kamuoyunun hoşuna giden hareketler yapıyor. Trabzonspor ile ilgisini sürdürüyor. Çalışanlarının tümüne forma alıyor, Akyazı’dan loca kapatıyor, destek mesajları veriyor.

Kulağımıza geldiği kadarı ile Hekimoğlu ve arkadaşları eğer saha sonuçları kötü giderse, Mayıs’da seçimli genel kurul yapılması ile ilgili bir oluşuma daha sıcak baktığı yönünde.

Hekimoğlu’nun pür dikkat kesildiği ay, Aralık değil Mayıs.

RUŞ İŞGALİNDE BİLE AÇIKTI

Trabzon Kızılay Şubesinin hala kapalı olması şehrin gündeminden tamamen düştü. Kızılay kimsenin umurunda değil.

Ama Kızılay kapalı. Hizmetleri belli ölçülerde devam etse de kapalı. Görevden alınan Kızılay yönetiminin başkanı Fuat Adıgüzel’i aradık.

Dertli. Medyanın olayı unutmasından da üzgün. Niye medya bu olayı gündeminden düşürdü diyor. Kızılay, Trabzon’u Ruslar işgal ettiğinde bile kapanmamıştı diyor. Haklı.

Adıgüzel, görevden alınmalarını tamamen siyasi bir hamle olarak nitelendirdi.

Bu arada Osman Kaya’nın Kızılay Trabzon şube başkanlığına atanmasının an meselesi olduğunu öğrendik.

TRABZON’UN GÖZÜ BU KONAKTA!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ortahisar ilçesinin Ortahisar bölgesinde, tarihi bir Trabzon konağını restore ediyor.

Bir dönem adeta çürümeye terk edilen konağı, Rahmetli vali Recep Kızılcık, özel idare vasıtası ile satın almıştı. Kızılcık tıpkı Alacahan gibi o konağı da değerlendirecekti. Tahminimiz o ki bir tarihi butik otel yapacaktı.

Sonra Trabzon büyükşehir olunca bina büyükşehir’e kaldı. Tadilat parası ile büyükşehir’e devredilen binanın onarımında büyükşehir de ek ödenekler çıkardı.

Taşkın Konak, yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ortahisar’ın Amasya sokaktaki bu tarihi binaya herkes göz koymuş durumda.

KTÜ, konservatuar için belediyeden talepçi. Türsab talepçi. Kültür ve Turizm il müdürlüğü binaya göz koymuş.

Belediye kültür ve sanat amaçlı kullanmayı düşünüyor. Bir ihtimal, onarılacak taş konağı Sanat Evine tahsis edecekler, sanat evini de büyükşehir belediye lokali ve misafirhanesi olarak kullanacak.

TTSO binayı kabul merkezi olarak kullanmayı düşünüyor. Yani anlayacağınız binaya Trabzon göz koydu.
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezgin KAŞIKÇI 10 ay önce

Sayin Büyükşehir Belediyesine kalan bu binayı Trabzon Şehit Aileleri Derneği binası için şehit ailelerine tahsis edilmelidir.Bir önceki sayın Valimiz Abdul Celil Öz Bey Şehit ailelerinin yeri için müjde vermişti ama sonra tayin oldu.Sonra ne oldu bilemiyoruz.Yani Şehit aileleri derneği binası Gerçekten Trabzon şehrine yakışmıyor. Her seylerimizi aziz şehitlerimize borçluyuz haklarını helal etsin.

banner479