banner623

Politik Güğüm

Politik Güğüm

Politik Güğüm
TS’NİN GURUR GÜNÜ VE İHO BULUŞMASI
Trabzonspor yine kendini gösterdi. Dün akşam Trabzonspor Galatasaray’a TT Arena’yı dar etti. Seyircisinin yüreklerine su serpti. Öncelikle Trabzonspor’u İstanbul’da yalnız bırakmayan büyük Trabzonsor taraftarına, Trabzonspor yönetimine ve teknik heyetine kocaman teşekkür ediyoruz. İnanınca Trabzonspor, İstanbul dükasını yine dize getirir. Aslanı bile kendi sahasında terbiye eder diyoruz. Helal olsun çocuklar. Helal Olsun Trabzonspor. 
Maç öncesi İstanbul’da önemli bir kare dikkatlerimizden kaçmadı.
 Uzun süre ortalarda görünmeyen eski Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu dün Galatasaray maçı öncesi dikkat çeken bir hareket yaparakk seçimlerde Trabzonspor Divan Başkan Yardımcılığı görevini yürüten,  Şükrü Kuleyn’i Altunizade’de kaldığı otelde ziyaret etti. Otelde gerçekleşen buluşmada Trabzonspor’un son durumu ele alındı. Eski Başkan Hacıosmanoğlu’nun takımın durumuna bir hayli üzgün olduğunu dile getirdiği toplantıda “takip ediyorum ve dinleniyorum” sözleri dikkat çekti. Trabzonspor’da Başkanlık için adaylığı ismi konuşulan Şükrü Kuleyn ile eski Başkanın bir araya gelmesi akıllarda soru işareti bıraktı.
Bir nezaket ziyareti olarak görülen buluşma bakalım ilerleyen günlerde kimlere hangi yolu açacak.
 


ARENA’DA SÜRPRİZ BULUŞMA
 Trabzon Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı yapmış olan Volkan Canalioğlu siyasetin yanı sıra spora da yakın ilgi gösteriyor. 
Volkan Canalioğlu Trabzonspor’un en önemli maçlarından biri olan Galatasaray maçı için Trabzonspor kafilesiyle beraber İstanbul’a gitti. 
Volkan abi stadyuma girdiğinde ise sürpriz bir buluşma yaşadı. Stadyumda 24. Dönem milletvekili arkadaşı Süleyman Çelebi ile bir araya geldi.
Mecliste aynı koltukları paylaştığı Ordulu Süleyman Çelebi ile bu kez stadyumda aynı koltuklarda yer aldılar. Aralarında tatlı da bir çekişme yaşandı. Çelebi koyu bir Galatasaray, Volkan abi ise Trabzonspor taraftarı…
Çelebi, “Nasıl çıkacaksınız 50 bin seyircinin olduğu TT Arena’dan” deyince Volkan abi hemen vererek, “Galibiyet ve 3 puanla çıkacağız. Haydi uşaklar alalım bu maçı” cevabını vermiş.
Maç sonunda sevinen taraf Trabzonsporlu Canalioğlu olurken, iki eski arkadaş sarılarak bu güzel karşılaşmaya alkış tuttu.


 
FEDERASYONA TRABZON DAMGASI
Türkiye Boks Federasyonu’nun olağan kongresi Ankara’da gerçekleşti. Kongreye Trabzon’dan da katılım oldu.
Bu isim Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı görevini yürüten, 1461 Gençlik Spor Kulübü Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı olan Mustafa Akkaya’ydı. Kongrenin açılış konuşmasını da Akkaya yaptı.
Federasyon Başkanı Eyüp Gözgeç oldu. Akkaya da Gözgeç’in yönetim listesinde yer alıyor.
Her akşam Trabzon’da ringe çıkan, boks idmanını yapan ve boks sporunda büyük mesafe kateden Akkkaya, bu sporun Türkiye’de öncü isimlerinden olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor.
Akkaya’nın aynı sıra ayrıca listede bir Trabzonlu isim daha var. Şehrin değeri olan ve boks sporunda Dünya çapında başarılara imza atan Selçuk Aydın da Gözgeç’in yönetimin yedek üye listesinde yer alıyor.
Türkiye Boks Federasyonu adaylığını açıklayan Trabzonlu Suat Hekimoğlu ise seçimden çekildi.
Eyüp Gözgeç başkanlığındaki yeni yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Hasan Kartal, Metin Yener, Mahmut İbiş, Abdülkerim Taş, Nadir Koç, İsmail Hakkı Gül, Birol Akpınar, Mustafa Akkaya, Remzi Yılmaz, Çetin Saçan, Arif Çelik, Recep Çınar, Durali Akpınar, Atilla Alatepe.


 

CUMHURBAŞKANI TRABZONLU İSİMLERİ ONAYLADI
Trabzon Milletvekilliğinin ardından önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ardından da İçişleri Bakanı olan Süleyman Soylu ekibi Trabzon’dan dizmişti.
Kendisine en yakın ismi ise Erdem Sürmen olarak seçmişti.
Deneyimli bir isim olan Erdem Sürmen Bakan Soylu ile birlikte Güney Doğu’yu karış karış gezdi. Gölgesi gibi yanında oldu ve işlerin takibini yaptı.
Soylu Sürmen’in ardından İl Yöneticisi olan Ali Faik Hacıoğlu’nu da Ankara’ya alarak İçişleri Bakanlığı Müşaviri olarak görevlendirdi.
Hacıoğlu da Bakan Süleyman Soylu’nun Trabzon’daki ayağıydı. Her Trabzon ziyaretinde kendisine eşlik ederek verilen görevleri başarıyla yerine getirdi. Bu başarısınıyla Bakan Soylu’yu etkileyen Hacıoğlu Ankara’da görevine başladı.
Görevlerine devam eden Sürmen ve Hacıoğlu resmi atamalarını bekliyordu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün iki ismin de resmi atamasını imzaladı. Bakan Soylu iki ismi de tebrik ederek çalışmalarında başarı diledi.


 
TEŞKİLATLARI STRES BASTI
Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz sürecinin ardından kendi içlerinde bir sorgulama sistemi ile temizliğe giden AK Parti teşkilatlarının, genel merkez nezdinde nasıl bir yöntem ile denetleneceği merak ediliyordu. Artık herkes bunu net olarak öğrendi. Genel merkeze giden çok sayıda ihbar, isim, şikayet bir bir, il il ilçe ilçe mahalle mahalle sınıflandırılarak depolanmaya devam ediyor.
Kimin kardeşi, kimin amcası, kimin dayısı, kimin banka hesabı, kimin avukatı, kimin ortağı şeklindeki ihbarlarla isimler tek tek genel merkezde oluşturulan bir sistem ile eleniyor.
Ve dananın kuyruğu iki ay sonra kopuyor. İki ay sonra Türkiye’nin 81 ilinin tüm ilçelerinde seçimler başlıyor.
Trabzon ve ilçelerinde de teşkilatları stres basmış durumda. Özellikle genel merkeze Büyükliman ile ile şehrin doğusundaki bir-iki ilçeden yoğun ihbar var.
Bu ihbarlarda ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları da zan altında. Bilip gerekli işlemleri yapmadıkları iddia edilen yetkililerde gerek genel merkeze gerek BİMER’e isim isim şikayet edilmiş. İşte ilçe kongreleri ile teşkilatlarda temizlik süreci başlayacak. Bu temizlik sayesinde partinin kötü çocuklarının da bir bahane ile partiden uzaklaştırılması yönünde iddialarda var fakat dileriz insanları suçu yokken sırf başka sebeplerden FETÖ ile ilişkilendirmek büyük acımasızlık olacaktır.


 
TRABZON’U BÜROKRASİ YÖNETİYOR
Trabzon’da yıllardır özellikle de AK Parti döneminde, öncesindeki hükümetlerde de teşkilatlar, siyasi partiler, belediye başkanları Ankara nezdinde çok önemli idi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu dönemde il başkanlarının havasını, yetkisini, itibarını, gücünü hatırlayın.
Fakat son dönemde özellikle Cumhurbaşkanı’nın Külliye’ye çıkmasıyla birlikte il başkanlarının ve siyasetin illerde etkisi azaldı.
 Önceleri Trabzon’a yapılacaklar tabandan tavana giderken şimdilerde ise tavandan tabana inmeye başladı. Bırakın şehrin sorunlarını İl başkanı yönetimi ile ilgili bile karar verme aşamasında Ankara’nın bir dediğini iki yapamaz oldu.
İlçe teşkilatlarında bazı başkanlar bazı hususlarda Ankara’ya yakınlıkları ve yakın olma mücadelelerinin verdiği hoşgörüye dayalı güç ile il başkanını zamana zaman ezer oldu.
Aynı şekilde merkez ilçede Ortahisar’ın eski coşkusu heyecanı yerle yeksan oldu. Gerek yerel yönetimlerde gerekse de milletvekilleri ve bakanlar nezdinde eskiye nazaran ilgi ve alakanın giderek kaybolduğu Ortahisar da bunun farkında. Anlayacağınız Trabzon’da siyaset bürokratikleşiyor, Ankara’dan habersiz şehirde kuş uçmuyor. Peki ya Ankara’da her zaman bu kadar güçlü olamaz ve dere gider kumu kalırsa.. İşte o zaman bu teşkilatlara da söz sırası gelir. 
 
İL VE ORTAHİSAR DEĞİŞİR Mİ?
Trabzon’da herkesin aklında bu soru var. Teşkilat seçimlerinde il yönetim kurulu başkanı Haydar Revi ile Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş’ın değişip değişmeyeceği.
Sadece bu isimler değil tabi ki, mesela 3 senesi dolan ilçe başkanları var, yine aynı şekilde belediye başkanları var. Bu isimlerin de siyasi hayat yollarını bu seçimler belirleyecek. 3 dönem kuralının kaldırılması için genel merkeze yoğun bir baskı olsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yönde kesin tutumu olduğu ifade ediliyor.
Gelelim İl ile Ortahisar’a. İki isimindi değişmesi muhtemel. Her ne kadar İl Başkanı Haydar Revi rahat gibi görünse de özgür değil, özgür olmak adına önümüzdeki seçim için şartlarını ortaya koyma hakkı var. Aynı şekilde Ortahisar İlçe teşkilatı, her ne kadar ile nazaran daha özgür olsa da teşkilatların taleplerin cevap verme noktasında
Gerek Ankara’dan, gerek milletvekillerinden, belediye başkanlarından, bakanlardan, validen yani el attığı hiç biryerden istediği desteği alamadığını gözlemliyoruz. Bunu bilen bir kesim düzeltmek için gayret gösterirken başka bir kesim ise daha beter olması için gayret sarf edip yer açma peşine gidiyor.  Ne olursa olsun, siyaset uzun soluklu bir iş, ve sonunda kazanmış gibi görünenler kaybedebiliyor veya kaybetmiş görünenler kazanıyor. Bunu hep birlikte göreceğiz.
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hükümet 10 ay önce

Haydar Revi'yi Yollayın Köye, İl Binasını Boşaltsınlar, Zenginin Torpillinin, Siyasi Dayısı Olanların Değil Gariban, Fakir, Zor Durumda Olup Siyaset İle İşi Olmayan Torpili Olmayan Kimseyi Tanımayan İnsanların Yanında Olsun, Gariban, Yoksul Muhtaç İnsanlar Ona Soru Sorunca veya Vatandaşın Bir İsteği Olunca Yapmazsa Bile Dinlesin, İnsanların Yüzüne Baksın, Sadece Bakanlar, Başbakan, Cumhurbaşkanı geleceği zamanlar yapmacık olarak ilgilenmesin YEMEZLER (vekillerde ilgisiz) Salih Cora hariç...

Avatar
Derin 10 ay önce

Ne oldu . ne bu sitem. Isyerinde işçisine söz geçiremeyen il veya ilce yonetim kurulu üyesi olup x,y.z kurumlarından sorumlu olanları dikkate almayan bürokratlar mı var Trabzon da. Yayınlayın bu yorumumu lütfen. Ey siyasetçi sen siyasetini yap. İdare senin işin değil. Sen sorun tespit et ve çöz. Yasa dışı veya etik olmayan, torpil kokan iş takipletinizi emredersiniz diyerek yapan eski tip yalaka bürokratlar şu an ya emekli ya da Ankara da dernek kulup lokallerinde kağıt ve taş duzuyor. Yeter bırakın insanlar işini yapsın.. Sizin het dediğinizi yapıp soruşturma geciren veya başkaları baskısıyla görevinden alınan bürokrat olunca hanginiz atlayıp sahip çıktınız plaket yemek veda töreni gözyaşı gibi numaralariniz bitti. Yasama yürütme yargı ayrımına ilk önce siz yerel siyasetçiler uyunuz. Gaz vermeyin Reis gaza gelmez. O her şeyi biliyordur eger bugün bürokratik oligarşi var diye geregini yapmıyorsa emin olun siz lerin gayri yasal gayri etik is takiplerinizin arsız taleplerinizin haddi aştığını bildigindendir. Her kes işine baksın. Bürokrat amirine hesap verir talimat alır. Yönetim kurulu toplantısı ertesi günü çıkıp daire müdürlerine mulki amirlere baskı yapmak tehdit etmek posta koymak havs atmak hakkını size hicbir mevzuat ve ahlak kuralı izin vermiyor. Haddinizi bilin. Böyle şikayetleri basın emekcileri ile gündeme getirmekle kral çıplak vaziyetinizi teyit etmiş oluyorsunuz. Vesselam

Avatar
Derin 10 ay önce

Hükümet rumuzlu degerli insan. Kıskandım. Benden önce bu kadar güzel tespit eden birisinin yazmasını Kıskandım ama gurur duydum ki doğruları konuşan ve yazan çok insan varmış. Teşekkür. Bir şeyi daha soralım mı.kamu görevlisi olup basın emekliliği de yapma keyfi süren uzun boylu birisi vardı. Ne oldu daha Haydar Revi için Tüp Müdürü diye baslayan elestirel yazılar yazmıyor. Haydar Revi uyaniktir. Bir güzel yazı yazan objektif genç kalemi aldı yanına danışman susturdu. Trabzon da objejtif basın sorunu vardır. Allah razı olsun ki Erhan Kardes ile Ergun kardeş varda yorum yaziyoruz. Gerçi onları da rahatsız edenlet cok ki bazen kısa süre sonra yorumlari kaldırıyorlar. Devlet yöneticisi olsam bağımsız yazan basın için destek veririm her türlü onları kimseye muhtaç etmezdim. Şimdi böyle olsaydı inanın dürüst kalemler neleri yazacak neleri ama haklılar. İki ay sonra cümbüş var il ve ilçe secimleti başlıyor. Ben Haydar ile Temel Baskan icin beddua seansların başladım. Temel Baskan, şimdi Sayın Davutoglu ile akrabaligini kullanamayacak. Siyasette munafiklar tasfiye olana kadar delege olanlar vebal altındadır. Günlük menfaatlere göre oy kullanan delege ile tabanda liyakat nasıl olacak asıl sorun bu.

Avatar
Hükümet 10 ay önce

Haydar Revi'yi Yollayın Köye, İl Binasını Boşaltsınlar, Zenginin Torpillinin, Siyasi Dayısı Olanların Değil Gariban, Fakir, Zor Durumda Olup Siyaset İle İşi Olmayan Torpili Olmayan Kimseyi Tanımayan İnsanların Yanında Olsun, Gariban, Yoksul Muhtaç İnsanlar Ona Soru Sorunca veya Vatandaşın Bir İsteği Olunca Yapmazsa Bile Dinlesin, İnsanların Yüzüne Baksın, Sadece Bakanlar, Başbakan, Cumhurbaşkanı geleceği zamanlar yapmacık olarak ilgilenmesin YEMEZLER

banner510