banner643

Politik Güğüm

12.11.2016

Politik Güğüm
BAŞBAKAN NEDEN GELMEDİ?

Başbakan Binalı Yıldırım dün Trabzon’dan adeta rüzgar gibi geçti. Programını çok aksatmasa da bazı değişiklikler gerek vatandaşları gerekse partilileri zaman zaman şaşırtmadı değil.

Mesela Başbakan Binali Yıldırım’ın vatandaşa ve partililere ilan edilen programında Cuma namazı yeri olarak İskenderpaşa Camisi geçiyordu. Fakat Başbakan İskenderpaşa Camisine gelmedi. Herkes birbirine neden gelmediğini soruyordu. Başbakan İskenderpaşa Camisi’ne neden gelmedi.

Ve birkaç partili dışında bunun değiştiğini kimselere söylemediler. Vatandaşlar Cuma vaktine kadar Başbakan gelecek diye İskenderpaşa Camisi’nde bekedi. Fakat son anda Cuma namazının Gülbaharhatun Camisi’nde kılınacağı duyuldu.

Yaptığımız araştırmada Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin Cuma namazı yerini değiştirdiği, Gülbaharhatun Camisi’nrde olması halinde meydanının kilitleneceği ve vatandaşların rahatsız olacağını düşünerek habersizce programı değiştirdiğini öğrendik.

Başbakan gelişi ile ilgili ilginç bir olay da şu şekilde yaşandı. Başbakan Binali Yıldırım 13.00’da Trabzon Meydanı’ndan vatandaşlara seslenecekti. Fakat saat 12.30 olmasına rağmen ne bir sahne ne de otobüs miting alanına gelmemişti.

Herkes bir an ‘İskenderpaşa’ya gelmedi acaba meydandaki konuşmasını da mı iptal etti endişesine katıldı. Burada da İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Demirtaş’ın devreye girdiği ortaya çıktı. İl başkan Yardımcısı Demirtaş Cuma Namazı saati olması nedeniyle Başbakanlık Otobüsünü meydana sokmamış, Cuma namazı sonrası girsin demiş.

İyi de etmiş, otobüs namaz vakti oraya girseydi büyük curcuna olurdu.
 
SOYLU’NUN İŞBİLİRLİĞİ VE TRABZON MEMNUNİYETİ


Başbakan Binali Yıldırım Trabzon’dan ayrılmış helikopter ile Rize’ye hareket edecekti. O sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ulaştık. Başbakan Binali Yıldırım’ın Trabzon izlenimlerini sorduk.

Soylu Başbakan Binali Yıldırım’ın Trabzon’dan çok mutlu ayrıldığını, çok memnun kaldığını, tüm teşkilatlara kendisi aracılığı ile teşekkürlerini ilettiğini ifade etti.

Soylu aslında mini mitingin başında bir şeyi de kestirip attı, tartışmaya meal vermedi.

Neydi o.

Başbakan Trabzon’a geldi, meydanda ne kadar kalabalık oldu, katılım az mıydı, çok muydu.

Konuşmanın başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu ifadelerle bu tartışmaların önüne geçti, “Sayın Başbakanımız bir selamlama konuşması için Trabzon meydanına gelmesine rağmen onu böylesine coşkulu bir şekilde karşıladığınız için sizlere müteşekkiriz’.

Buradaki selamla ifadesi programın bir miting olmadığının altını çizmekti.

Bakan Soylu burada siyasi kıvraklığını ve zekasını kullanarak önemli bir hamle yapmış oldu.

Peki yeteri kadar katılım var mıydı? 3 günde gerekli hazırlıklar yapılabilmiş miydi.

Alan iyiydi fakat edindiğimiz bilgilere göre bazı ilçe belediyeleri ile ilçe teşkilatları başbakanın gelişini hafife almış, ilçelerinden 1 otobüsü bile zor dolduran başkanlar varmış. Bunlarla ilgili de gerekli raporlar tutulmuş.

Ve konu hakkında ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanlarına gereken uyarının verileceği öğrenildi.

CHP, DAKİKA DAKİKA TAKİP ETTİ

CHP, Trabzon il teşkilatı, Başbakanın Trabzon konuşmasını satır satır kayda aldı. Gerek, ulusal TV’lerden gerek yerel internet kanallarından gerekse de kendi elemanları ile Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasını yakından takip eden CHP, muhtemelen hafta başında, Yıldırım’ın vaatleri ile ilgili olarak bir açıklama yapacak.

Turgay Güngör’lü il yönetimi, özellikle iktidar partisinden kim Trabzon’a gelip yatırımlar ve projeler ile ilgili açıklama yapıyorsa, hemen bu açıklamalara cevap veriyor.

Böyle bir muhalefet yöntemi uygulayan CHP Trabzon il örgütünün bakalım Başbakanın Trabzon’da yaptığı açıklamalar ile ilgili olarak nasıl bir yorum getirecek, iktidara neler soracak.

TRABZONSPOR’DA ÜYE PLATFORMU

Son Divan genel kurulunda üyelikleri yasal değil denilerek İHO’nun son döneminde yapılan bir 600’e yakın üyelerin, üyeliklerinin son bulması ile ilgili çalışmaların başlatılacağının açıklanması üzerine, bu üyeler kendi aralarında bir platform kurmaya karar verdi.

Bu bin 600’e yakın üye kendi aralarında seçeceği, 20 kişilik bir ekip ile, yönetimin kendileri hakkındaki işlemleri takip edecek.

Bu 20 kişilik platform gerekirse, üyeler ile toplantılar yapacak, yönetim ile görüşecek, hatta bütün üyelerin yasal haklarını kullanmaları konusunda liderlik yapacak.

Platformun, İstanbul ayağı da olacak.

Bilindiği gibi son divan kurulu genel kurulda, bu üyelerin üyeliklerinin sona erdirilmesi ile ilgili bir karar alınmıştı.

Bu karar doğrultusunda da yönetim gerekli çalışmalara başlayacağını açıklamıştı.

USTA İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEK

Bu arada, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın İHO’nun son döneminde üye yapılanların üyelik işlemleri ile ilgili bütün süreci, hukukçulara incelettiğini de belirtelim.

Bu üyelerin üyelikleri ile ilgili süreçte ne yaşandığını ve üyelerin üyeliklerinin tüzüğe ve yasaya uygun olup olmadığını inceleyecek olan hukukçular, Usta’ya bir ön rapor verecekler.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, bu üyelerin kendi aralarında kurduğu platform, yönetime hukukçuların vereceği rapordan sonra harekete geçecek, bunun için gerekirse, Başkan Usta ile yüz yüze görüşme de yapılacak bunun yanısıra bütün bu üyelerin katılımı ile Trabzon’da bir toplantı bile yapılacak.

Böylelikle, üyeler kendilerinin yasal hakları için gündem oluşturacaklar.

TÜZÜK ÇALIŞMASI NE DURUMDA

Trabzonspor’un tüzüğünün bir an önce yeniden yazılarak tüzük kongresi ile yeni tüzüğün kabul edilmesi konusundaki çalışmalar ne aşamada.

Gelen bilgilere bakılırsa, tüzük konusunda şu ana kadar elle tutulur bir gelişme yok.
Yönetim kurulunun tüzük yazımı için çeşitli kurumlardan temsilcilerden oluşacak bir tüzük komisyonu hala kurmadı.

Son olarak as başkan Ahmet Çubukçu, tüzük komisyonunun kurulması ile ilgili olarak adım atıldığını söyledi ama, ortada net bir şey yok.

Tüzüğün yazımında, yazılıp kamuoyunda tartışılmasında ve tartışılırken getirilecek öneriler ile tüzüğün olgunlaşması sürecinin, öyle görünüyor ki, sezon bitimine kadar süreceği tahmin ediliyor.

Zira, yönetim; bazı mali harcamalarda yönetime kısıtlama getirecek yeni tüzüğün lig devam ederken çıkmasını istemiyor, eli kolu bağlı olmasın diye.

Yeni tüzük, lig biter o zaman ciddi şekilde gündeme gelir.
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478