banner643

Politik Güğüm

14.11.2016

Politik Güğüm
VE AK PARTİ TRABZON’DA…!

Ak Parti, Trabzon teşkilatlarında hareketlilik başladı. Şubat’tan itibaren ilçelerde kongreler yapılacak.

Bu kongrelerde aday gösterilecek ilçe başkanları için şimdiden genel merkez Trabzon’un nabzını dinmeye başladı.

Partinin teşkilatlarından sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Yüksektepe ile Trabzon ilinden sorumlu koordinatör Zonguldak eski milletvekili Araklılı Polat Türkmen, ilçe teşkilatlarını geziyor.

İl yönetimini, kadın ve gençlik kollarının tüm yönetimindeki isimleri karşısına alan bu iki parti müfettişi, önce ilçe teşkilatlarının çalışmalarını dinliyor. İl’in, ilçelerden sorumlu yöneticilerinin konu ile ilgili kaleme aldığı raporları okuyor. İlçe binasının konumuna bakıyor.

İlçe yöneticilerinin olayı ne kadar sahiplendiğini çeşitli sorular ile anlamaya çalışıyor. Kadın ve gençlik kollarının kendine özgü bağımsız ve hür çalıştığını anlamaya çalışıyor.

Mahalle temsilcilerini ilçelerde gitmeden telefonla dinliyor, yani bu iki kişi, Ak Parti’nin Trabzon’daki ilçelerinin deyim yerindeyse MR’ını çekiyor ve ilçede kimin ilçe başkanı olabileceğine dair kanaat geliştirmeye çalışıyor.

Bu iki parti müfettişi, ilçeler ile ilgili bir kanaate varırken, çaktırmadan il yönetimi ile ilgili kanaate de varıyor. İlçeler ile il yönetimi arasındaki, aheng, gidilen ve görüşleri alınan ilçe yöneticilerinden gelen bilgiler ile ölçülmeye çalışılıyor.

Bu iki parti müfettişi, teşkilatları dinledikten sonra, teşkilatlarda eskiden görev almışlar da dinleyecek.

Sonra STK’lar ile görüşecek. Sonra Belediye başkanlarının fikrini alacak. Sonra, milletvekilleri ile masaya oturacak.

Sonra, ilçedeki kanaat önderlerinin görüşlerini alacak.

Sonra şehrin Bakanı ile masaya oturacak sonra, yerel gazetecilerden bilgi alacak ve ardından ilçelerde kimin ilçe başkanı olacağına karar verilecek.

3 DÖNEMLER GİDİYOR

Ak Parti’de 3 dönem ilçe başkanlığı yapanlar artık yeniden aday gösterilmeyecek.

Üç günden bu yana Trabzon’un bütün ilçelerine gezen  Mehmet Yüksektepe ile Polat Türkmen, ilçe toplantılarına başlarken ilçe başkanına kaçıncı dönemin diye soruyor.

3’üncü dönemim diyene, artık dinlenmen gerek diye direkt de yüzüne söylüyorlar. Bizim bildiğimize göre 3’üncü dönemini bitiren ilçeler şunlar;

Çaykara, Sürmene, Çarşıbaşı ve Tonya ile Dernekpazar’ı.

Bu ilçelerde ilçe başkanlığı yapanlar artık yeniden aday olamayacak. Diğer ilçelerde de her an ilçe başkanları parti müfettişlerinin raporu doğrultusunda değişebilir.

REVİ’NİN İLÇE BAŞKANI KRİTERLERİ

Elbette, Ak Parti ilçelerde kimin ilçe başkanı olacağına dair araştırmalarda, il başkanı Haydar Revi’nin de kriterleri var.

Revi’ye yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Revi’nin ilçe başkanları için kriteri şu.
  1. Tercihen yüksek okul mezunu olmak. Eğer yüksek okul mezunu yoksa en az lise mezunu olmak
  2. Devlet ile ihale ve ticari ilişkisi olmamak
  3. Kesinlikle ilce sınırları içinde oturmak. İlçe sınırları dışında oturan bu dönem ilçe başkanı olamayacak. Bu konuda ilçe başkanı varsa da değişebilir.
  4. İlçenin kanaat önderlerinin güvenini kazanmış olmak
  5. Teşkilatın bütün birimleri kucaklayıcı bütünleyici bir özelliğe sahip olmak.
FARUK KANCA’NIN OFİSİ ARI KOVANI GİBİ

Ak Parti Trabzon’da herkes dikkatini ilçelere vermişsen Trabzon’da da il başkanlığı ile ilgili meraklarda yok değil.

İl başkanlığı ile ilgili sürece en az 6 ay varken ve Haydar Revi, ben göreve devam edeceğim dediği taktirde, bütün parti dinamiklerinin Revi ile yol alınacağına dair fikri netken, yine de Ak Parti’de kulis faaliyetlere bütün sürati devam ediyor.

Kulislerden sızan bilgilere göre, Faruk Kanca, il başkanlığı ile ilgili olarak aday olması için tabandan gelen baskılar maruz kalıyor.

Ve Kanca’nın Uzunsokak’taki ofisi şu sıralar arı kovanı gibi. Gelen gidenin haddi hesabı yok.

Üstelik ilginçtir Kanca’nın ofisini; Ali Rıza Akdeniz’, Adnan Günnar’a, Mustafa Yanmış’a, Asım Aykan’a il başkanlıkları döneminde çok yakın isimlerde gelip gidiyor. Bakalım Kanca bu sefer ne yapacak.

O ÜYELER VE RAHMETLİ ALİ ÖZBAK

Trabzonspor’da yeni bir tartışma konusu var.
 
Son Divan genel kurulunda, kurula katılan bütün dinamikler; kişisel  ve kurumsal olarak şu karara vardı… İHO’nun son dönemde yaptığı üyelerin hiç biri yasal değil. Yani korsan üye.  Bu konuda yönetimin bir an önce karara yanı bu üyelerin üyeliklerini sonlandırılması ile ilgili tavsiye kararı alındı.
 
İHO’nun. konu ile ilgili olarak dediği şu…” Evet üye kaydı ile ilgili olarak tüzükte bir sınırlama var. Ama ayın tüzükte, o kontenjan aşıldığında Divan Genel kurulu görüş belirtir, o görüşe göre de yönetim üye yapar ya da yapmaz…”
Peki, bu sorun(!) olan üyeler ile ilgili olarak ne yapılmış.
 
Rahmetli Ali Özbak’ın başkan olduğu dönemde Zorlu’da yapılan son divan kurulunda, tüzük gereği kontenjan aşımı olan üyeler divanda masaya gelmiş. Divan bir kereye mahsus olmak üzere üyeliklerin kabulü için yönetime tavsiye kararı almış. Yönetimde üye yapmış.
 
Sonra, bu üyeler için yasal değil şikayetleri olmuş. İç işleri Bakanlığı, dernekler masası olayı araştırmış, sıkıntı yok demiş.
 
Hal böyleyken, iş başındaki yönetime baskı yaparak, at bu üyeleri diyenlerin; Ne bu yönetime karşı samimiyetleri var ne de Trabzonspor’a karşı.
 
Eğer, Ali Özbak yaşasaydı, bu üyelerin yasa dışı olduğunu iddia edenlere okkalı bir cevap verirdi.
 
Aldığım bilgilere göre, yasa dışı denilen üyelerin yarısından çoğu, aidatlarını da yatırmış. Yani Aralık ayındaki genel kurulda oy kullanma hakkına sahip.
 
Sen şimdi kalkıp bu üyeleri üyelikten atacaksın. Yasal değil. Her biri mahkemeye gitse, hakkını alır.
 
Yönetime çağrıda bulunuyorum. Bu konuda size baskı yapan, lobi yapan, köşeye sıkıştıran, iyi niyetli uyarıda bulunduğunu belirtenlere inanmayın, onların derdi kulüp değil. Cephedekilerin samimi olmadığını, Aralık’ta seçim yapın diyenler olduğunu bilirseniz daha iyi anlayacaksınız.
 
İYİ İŞLERE İMZA ATIYOR
 
Ulaş Özdemir Trabzonspor’da göreve başladığından bu yana, iyi işler yapıyor
 
Kazım Koyuncu belgeseli başlı başına alkışlanacak bir eserdi.
 
Akyazı ile ilgili belgesel de aynı ölçüde başarılıydı.
 
Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde yapılanlar da.
 
Sırada daha sürprizlerimiz var diyor Ulaş.
 
Biz de bekliyoruz.
 
Futbolculardan kısa ve öz olarak alınan mesajlara kombine satışına destek için hazırlanan çağrı klipi de dikkat çekiciydi.
 
Tabi, Ulaş’ın başarısında elbette yönetimin ve özellikle Muharrem Usta’nın yaratıcı fikirlere bakış açısındaki desteği de önemlidir.
 
Usta ile Ulaş iyi bir ikili oluşturdu.
 
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510