Politik Güğüm

20.11.2016

Politik Güğüm
CAS’IN DİKKATİNİ ÇEKEN ‘ÜVEY EVLAT’ AYRINTISI

Trabzonspor, Cuma günü İsviçre’nin Lozan şehrine çıkarma yaparak şikeyi kabul eden CAS’tan bu sefer TFF’nin Fenerbahçe’yi küme düşürmedi gerekçesiyle UEFA hakkında savunmalarda bulundu.

Trabzonspor hukuk kurulu yaptığı savunmayı Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ve yönetici Gökhan Saral, davanın görüldüğü salonda takip ederken yöneticilerden Önder Bülbüloğlu, Meriç Gençağa, Nevzat Aydın, Coşkun Bülbül, Okan Alemdaroğlu, Emre Aksoy ve Gökhan Saral ise davanın görüldüğü otelin lobisinde davayı yakından takip etti. Dava savunmasına hazırlanmak üzere birkaç gün önceden Trabzon’dan  gelen diğer isimler ise Trabzonspor Genel Müdürü Sinan Zengin ve mali işlerden sorumlu isimler vardı.

Bütün yöneticilerin davaya katılmak istemesi üzerine Sportif Tahkim Mahkemesi’nde daha önceden bu davaya katılacak isimlerin sadece Muharrem Usta ve Gökhan Saral olduğu için talep geri çevrildi.

Buna rağmen salona giremeyen yöneticilerden lobide adeta üst kurarak gelecek kararlar ve savunmalar hakkında kendi aralarında sık sık görüşmeler yaptı.

Dava sürerken başkan Usta, salondan çıkarak yöneticileri bilgilendirirken bilgi alışverişinde bulundu. Duruşma aralarında ise avukatlar Erdem Egemen, Nusret Yılmaz ve Hakan Orhan yöneticileri davanın gidişatı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

8.5 saat süren duruşmayı yöneticiler davanın görüldüğü lobiden ayrılmayarak takip etmesi ve otelin şehir merkezinde olmasına rağmen şehir turuna çıkmamaları dikkat çekti.

Yapılan savunmalarda Trabzonspor tarafının güçlü olduğu gözlemlenirken salonda dikkat çeken bir detay gözlerden kaçmadı.

U şeklindeki masa düzeninde Fenerbahçe’den yönetici Şekip Musturoğlu, UEFA yetkilileri, TFF yetkilileri ve Tahkim Kurulu yetkililerinin bir sıra aynı masa düzenine dizildiği görülürken hemen karşısında ise sadece Trabzonspor tarafının olması dikkat çekti.

CAS davasında Trabzonspor adeta Dünya ve Türk futbolunda dönen çirkin girişimlere ve şikeye karşı tek başına duruş sergilemesi CAS heyetinin de dikkatini çekti.

Heyet verilen aralarda Trabzonspor’un Türk takımı olmasına rağmen TFF ve Tahkim kurulundan yetkililerin yanında yer almamasına ‘üvey evlat’ yorumunu yaparken Trabzonspor’un tek başına verdiği mücadele karşısında etkilendirdiklerini bildirdiler.

Öte yandan heyet başkanı itirafta bulunarak, ‘Zamanında cezalar verilmedi, işler çıkmaz bir hal aldı’ dedi. Detaylar haberimizde…

LOZAN’DA TRABZONSPOR ZİRVESİ

CAS’ın 2013 yılında ‘şike yapıldı’ kararının ardından TFF’nin Fenerbahçe’yi küme düşürmemesi üzerine Trabzonspor tarafından UEFA hakkında açılan dava Cuma günü resmi kararın 1.5 ay sonra açıklanmasına karşın olumlu geçtiği görüldü.

61saat olarak davayı İsviçre’nin Lozan şehrinde yerinde takip ederken olumlu geçen havanın gölgesinde dikkat çeken bir ayrıntı yaşandı.

Dava aralarında Trabzonspor avukatları ve Başkan Muharrem Usta’nın yöneticilere verdiği olumlu sinyallere karşın yöneticiler Trabzonspor’un ligdeki başarısını düşündürmeden edemedi.

Yarın oynanacak olan Antalyaspor maçı yöneticilerin ve başkanın gündeminden hiç çıkmadığı gözlemlenirken dava aralarında her olumlu bilgilendirmelerin ardından başkan Usta’nın özellikle vurgu yaptığı şey ‘Herkes Antalyaspor maçına odaklansın. Buradaki görevimizi yerine getirdik, savunmamızı yaptık. Haklıyız’ sözleri oldu.

Lozan’da Spor Tahkim Mahkemesi’nde görülen davada en büyük gündem ise Trabzonspor’un ligde başarısı oldu. Takım uyumunun tartışıldığı, ligde bazı maçlarda kaçan fırsatların yorumlandığı ve takım içerisinde mevki eksiklerin tespit edildiği görüşmelerde yöneticiler belirleyici kararlar almaya çalıştı.

CAS’da görülen davanın gölgesinde ise Trabzonspor’un ligde başarısı gündeme geldi.

CHP TRABZON’UN GÖVDE GÖSTERİSİ...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanlığı dün resmen gövde gösterisi yaptı. Neden çünkü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin üst kademesinin katıldığı CHP İl Başkanları toplantısı Trabzon’da yapıldı. 81 ilin İl Başkanlarının katıldığı toplantıya Zorlu Grand Otel’de yapılırken büyük bir katılım gerçekleşti. Öyle ki Otel Salonu hınca hınç doldu desek yeridir.

Toplantıya sadece CHP’liler değil vatandaş düzeyinde ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu dinlemek için de katılımlar gerçekleşti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konuşmasında bölgenin önemli sorunlarına Fındık, Çay, Demiryoluna değindi.

Kısa da olsa Trabzonspor’dan bahsetti.

Ardından ise ülke gündemiyle ilgili partisinin görüşlerini sıraladı. Genel olarak bakıldığında bir çok partili Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında memnun olarak salondan ayrıldığını söyleyebiliriz.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından İl Başkanları ve partinin üst düzey isimleri salonda kalırken geri kalan isimler ise salondan ayrıldı...
 
BAZEN ŞİDDETE, BAZEN ÖVGÜYE...

CHP’nin Trabzon’da düzenlediği İl Başkanları toplantısında STK’lar ile görüşme de vardı, fakat edinilen bilgilere göre çok sayıda STK bu toplantıya katılmadı. Mesela gözler en büyük STK olan Trabzon Muhtarlar Federasyonu’nu aradı, ama başkanları Bekir Aktürk ortalıkta görülmedi. Bunun gibi çok sayıda STK’nin katılmadığı gözlemlendi. Nedenlerini sorgulayıp sizlere aktaracağız.

Trabzon’da ki basın kuruluşlarının muhabirleri de yakından takip etti.

Zaman zaman zorlu koşullarda görev yapan arkadaşlarımız, İl Başkanları toplantısında Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından dışarı çıkarıldı.

Toplantının bu dakikadan sonrası basına kapalı olarak devam ederken arkadaşlarımız mecburen burada beklemek zorunda kaldı.

Toplantı akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürerken, muhabir arkadaşlarımız da salon dışında kendilerine yer bularak ilk etapta haberlerini kuruluşlarına geçme telaşına girerken ardından içerden gelecek son dakika bilgilerini de edinmek için burada beklediler.

Bazen basın kuruluşlarında yayınlanan haberlerin nasıl, kimler tarafından, hangi koşullarda yazıldığı merak edilir.

Bazen şiddete adres oluruz, bazen övgüye... Bu da bizim işimizin hem güzel hem de kötü tarafı. Ama en önemli etkenlerden biri de sabrımızdır... İşte tam da bu fotoğrafta toplantının bitmesini bekleyen muhabir arkadaşlarımız gibi sabır olmazsa olmazımızdır...
 
TGC’DEN YENİ ÜYELERE SÜRPRİZ...

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin yeni seçilen yönetimi, meslekte görev alan muhabir arkadaşlarımıza değer vermeye devam ediyor.

Bu noktada en dikkat çekici özellikleri ise basın camiasında görev yapan arkadaşlarımıza yapılan saldırı vs.. gibi olaylara anında tepki vermeleri.

Ancak şimdi başka bir ayrıntıya dikkat çekeceğiz. TGC, yeni üye olan arkadaşlarımıza bir törenle rozetlerini takacak.

Daha önce görev alan bir çok yönetim, bu onuru yeni üye olan arkadaşlarımıza tattırmazken bu da onların eksikliği oldu.

Bu ince düşünceleri nedeniyle TGC yönetimini tebrik etmek lazım.

TGC ödül törenlerinde meslekte 20. Yılını dolduran isimlere plaket verilirken, yeni üyelere de bu şekilde tören yapılması güzel bir davranış oldu.

Umarız bu törenlerin devamı gelir...
 
SOYLU TRABZON’DA OLACAK

Seçim döneminde demişti ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siz benim yüzümü görmekten bıkacaksınız demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğunda öyle oldu, her haftanın iki günü 3 günü Trabzon’da kalarak bu sözünü yerine getirdi. Önemli meselelerin dibine kadar indi, Turizm için önemli hamleleri başlattı, her ilçenin derdi ile dertlendi.

İçişleri Bakanı olduktan sonra ise ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle artık Soylu Trabzon’a gelemez, İçişleri olduğu için şehri ile ilgilenemeyecek dendi. Ama Soylu yine Trabzon’u ihmal etmemeye özen gösteriyor. Bir geliyor pir geliyor. Son gelişinde bir günde 10’un üzerinde program gerçekleştirdi. Sadece 200 kişiyi kendisi dinleyip taleplerini aldı.

Soylu yeniden geliyor. Bu kez 24 veya 25 kasımda AK Parti Trabzon İl başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan genişletilmiş il danışma meclisi toplantısına katılacak.

Tabi ki ülkede olağanüstü bir durum olmaz ise. Bu genişletilmiş il danışma meclisi tüm teşkilatlara açık olacak herkes söz alabilecek. Bakan Soylu’nun katılması durumunda partilileri de dinlemesi kuvvetle muhtemel. Soylu danışma meçlisinin ardından Trabzon’un Sürmene İlçesi’nde gerçekleştirilecek olan toplu açılış törenine katılacak.

Sürmene Öğretmenevi, eğitim ve sağlık alanındaki yeni 10’a yakın yatırımın açılışını gerçekleştirecek. Soylu’nun aynı günün gecesi Trabzon’dan ayrılacağı öğrenildi.

Fakat Soylu’nun geleceği  gün yine büyük bir hareketliliğe şehir  hazır olmalı. Çünkü Soylu resmi programının haricinde gelen davetleri de geri çeviremiyor. Bu nedenle program 5 ise 10 olabilir. Bizden söylemesi. 
 
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Teber 9 ay önce

Hepsi hikaye bisey cikmaycak

Avatar
Uğur Eskici 9 ay önce

STK ve Trabzon Öylemi.Hepsi paranın rantın işe adam koyabilmenin peşinde.Hepsi korkak.Hıc biri emir almadan nefes bile alamaz.Trabzon dısına çiktiklarinda hepsi birer SINEK.Trabzon STK=Korkaklar STK sı

banner478