banner642

Politik Güğüm

Trabzon'dan ve Trabzonspor'dan kulisler

Politik Güğüm
GÜÇLÜ İL BAŞKANI VE TRABZON! 

Ölümünün 23. Yıl dönümünde Özal’ı rahmetle anıyoruz. O, Türkiye’nin bugün geldiği noktaya sıçramasında büyük emekleri geçen bir siyasidir.

Özal’ın Trabzon’a da çok büyük ilgisi her zaman olmuştur. Adına da Trabzon’da bir bulvar vardır.

Özal’ın partiyi kurarken Trabzon ile ilgili bir anısını ölümünün 23. Yıl dönümünde sizlere de aktaralım istedik.

Yıl 1983’tür. Özal ANAP’la seçime giriyor. Trabzon’da liste bire general Yusuf Yazıcı’yı koyar. Yazıcı’yı darbeci Kenan Evren sevmemektedir, veto edilir. 

İşte o vetodan sonra devreye ANAP’ın il başkanı Azer Benli girer. Benli partinin Trabzon’da en akil adamıdır. Parti kulislerinde Necmettin Karaduman’ın Erzurum ya da Maraş’tan aday gösterileceğini öğrenir.  

Özal’la Ankara’da özel bir ofiste baş başa görüşür.(Dikkat, baş başa) Karaduman’ı Trabzon’a ver der. Rahmetlinin niye ki tepkisine Benli“Çünkü, listemizin tepesinde devleti bilen tecrübeli biri gerek…” diye cevap verir. Ve, Karaduman, Trabzon’un liste birine yerleşir, ardından TBMM’si başkanı olur.

Şimdi bu anıyı niye paylaştık.

Şunun için. Kabul edelim Ak Parti iktidara geldiğinden bu yana hiçbir il başkanının genel başkan ve başbakan ile böyle bir milletvekilliği pazarlığı yapamamıştır.

Sizce ileri mi gittik, geriledik mi?

Ha bu arada Trabzon’un en çirkef siyasi özelliği Azer Benli’yi de bulur. Karaduman Trabzon’a ilk geldiğinde kulağına üflenir..”Benli, senin Trabzon’a gelmeni liste birde olmanı istemedi..”

Karaduman siyaset yaptığı sürece Benli’ye kulağına üfelenen bu dedikoduyu ancak siyaseti bıraktıktan sonra söyledi. 

SOYLU İLE KAÇAK GÜREŞENLER

Referandumda evet, Ak Parti istediğini alamamıştır. 51’lik oran elbette tartışılacaktır. Tartışılmalıdır.

Referandumda Doğu ve Güney Doğu’da evet oylarındaki belirgin artış, Süleyman Soylu’nun teröre karşı dik duruşu ile yakından ilgilidir. Bölge halkı öz güveni ile sandıklarda tercihini özgürce. belirlemiştir. Bu durum Ankara’da Soylu’nun büyük başarısı olarak görülmektedir

İşte tam bu arada bir fitne devreye girdi.

Polis teşkilatı, çoğunlukla hayır dedi.

Maksat, Soylu’nun itibarını kaçak güreş ile zedelemek. Başarısına gölge düşürmek. Ve ne yazık ki, bunu da Ak Partililerin seslendiriyor olması daha garip.

O nedenle, Soylu’ya Trabzon’un sahip çıkması gerektiğine olan inancımız bir kez daha tekrarlıyoruz.

Trabzonlular olarak Soylu’ya siyasi bakmayalım. Soylu’da bu aşamadan sonra Trabzon’u daha bir kucaklamalı. Bu evladımızı, böyle kaçak güreş ile yıpratmaya çalışanlara fırsat vermemeli.

Soylu’nun varlığı bakanlığı Trabzon için avantajdır.

O’nun yıpratılmasına göğüs gerelim ama Trabzon ile ilgili beklentilerimizin gerçekleştirilmesinde de talep ve isteklerimizi ısrarla dile getirelim.

İKİ İŞÇİ, İKİ BÜROKRAT

Kamu  çalışanlarının büyük bir bölümü referandumda hayır oyu verdi. Böyle bir algı var. Evet oranı da % 51 olunca bu algı destek görüyor.

Peki, kamu çalışanları niye hayır demiştir.

İki kamu işçisi ve bürokratı ile konuştuk. Adlarını vermediler. İşçi arkadaşlardan biri Çevre ve Şehircilik'te çalışıyor. Tercihi hayır olmuş nedeni ile “Kıdem tazminatımız kaldırılacak diye korktum…” 

Bir diğer işçi dostumuz Karayolları'ndan O’nun da tercihi hayır. Nedeni de şu..” Sendikacılarımız, ha bire bize siyasi iktidar hak ve hukukunuzu korumada bize zorluk çıkarıyor diyorlar, Ben uyarı için hayır dedim..”

Gelelim iki bürokrat dostumuza.

Biri İller Bankasında diğer DSİ’de hayır demelerini ortak nedeni şu…”657 sayılı devlet memurları yasası değişecek, güvencesiz kalacağız söylemleri bizi etkiledi…”

AK Parti’nin referandumda, Kılıçradoğlu’dan çok bu iki algı üzerinden oluşturulan yalanın üzerine gitseydi, daha iyi olurdu.

BAŞKANI GÖKHAN GEDİKLİ, ''EVET-HAYIR BASKISI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL''

Konyla ile ilgili görüşlerini aldığımız Yol-İş Trabzon 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli şu ifadelere yer verdi;
''Benim siyaset yapmayacağımı herkes bilir yapmam. Zaten referandum süreci boyunca 1.5 aydır şehirde değildim. Beni arkadaşlar aradı referandum sürecinde oy konusunda fikir sordu. Ancak ben her zaman üyelerimize milli iradenin yanında olduğumuzu söyledim. Oy ne çıkarsa çıksın biz işçi arkadaşlarımızın rızıkları için mücadele ederiz dedim. Bu yüzden gündeme gelen oy baskısını kabul etmiyorum. Referandum konusunda biz sendika olarak ne bir toplantı yaptık ne de arkadaşlara herhangi bir oy konusunda baskı yaptık. Eveti de Hayırı da hepsi bizimdir. Hepsi Türkiye için en güzeli. Kesinlikle sen evet de hayır de konusu mümkün değil. 6 vilayette 1700'ün üzerinde üyemiz var. 1 Mayıs'ı da biz yapacağız en güzeli şeklinde dedim. Biz siyasetin hiçbir tarafında olmadık. Kişinin söylediği kendini bağlar sendikayı bağlamaz. Bu hedef göstermedir. Bunu kabul etmiyorum. Evet hayır propagandası yapmadığımızı en iyi üyelerimiz bilir''


ARAKLI VE ŞABAN BIYIK

Ak Parti kulislerinde, referandumda evet oy oranı ile yüksek bir rakam tutturan Araklı ilçe örgütü de takdir ediliyor.

Hayrat’tan sonra yüzde 84.63 ile en çok Evet’in çıktığı ilçede elbette ilçe başkanı Şaban Bıyık’ın performansı da göz ardı edilemez.

Referandum boyunca, bayağı ciddi ve istekli çalışan, teşkilatın bütün birimleri ile aynı ruhu paylaşan aynı hedefe kitlenen Bıyık, sandık sonuçlarından sonra elbette partisi ve evet adına gururlu.

Kendi, bu başarıyı, başta R.Tayyip Erdoğan’a sonra da ilçesindeki bütün teşkilat mensuplarının özverili çalışmasına bağlıyor.

Bir elin nesi iki elin sesi var diyen Bıyık, Araklı’daki başarı bir ekip başarısıdır dedi.

Bıyık, halka iyi dokunduk, milletin ayağına gittik derken, Trabzon’da başarısız bir sonuç alındı algısının ise gerçek olmadığını belirtti.

AK PARTİ TRABZON ŞİMDİ NEYİN PEŞİNDE?

Ak Parti kulislerinde şimdi referandum nedeni ile ertelenen bir hesaplaşma ile ilgili olarak “hafiyelikler” başlandığına dair bilgiler kulağımıza geldi.

Hatırlatalım.

Sözcü gazetesinin iki gün üst üste Ak Parti Trabzon’da kamu kurumlarına atamalar ile ilgili olarak manşettin haberler çıkmıştı. Referandum süreci olduğu için bu haberlerle ilgili olarak parti kendi içinde haber kaynağının kim olabileceğine dair araştırmasını rafa kaldırmıştı.

Şimdi ise o araştırma, raftan inmiş. Hemen, süratle.

Söz konusu haberin kaynağı Ak Parti içindendir denilerek çok kapsamlı bir araştırma bir nevi de hafiyelik başlamış.

Haberi Sözcü’ye kim iletmiş olabilir. Kim fısıldamış olabilir. Kim, aracı kullanmış olabilir.

İlk veriler yine kulağımıza gelen bilgilere göre, işareti bir önceki dönemin yöneticilerini gösteriyormuş..

Süreci takip ediyoruz.

Gelişmeleri aktaracağız.

HAKAN ORHAN SESSİZCE GİDEMEZ

Trabzonspor’un şike mücadelesinde baştan sona tamamen fahri olarak görev yapan Av Hakan Orhan’ın görevini bırakması pek de hayra alamet değil.

Şikenin reytingi avukatlarının at koşturduğu kulvarda, Hakan Orhan’ın bu mücadelede nasıl kilit rol oynadığını biliyoruz.

Orhan, ben bıraktım gidiyorum demekle, bu işin asıl sorununun ne olduğuna dair nedenleri de açıklamaladır. Neden ve niçin görevi bıraktı. Bıraktırıldı mı?

Bu mücadelenin artık kulüp tarafından verilmeyeceğine mi kanaat getirdi.

Ne oldu?

Hakan Orhan, kulüp zarar görmesin diye konuşmuyor olabilir.

Bir yöntemdir yaptığı ama sessiz sedasız gidemez. Gitmemelidir. Yakında bunun nedenleri öğreneceğiz.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gölgesiyle bile Kavga eden Erdoğan 4 ay önce

Bu nasıl anlayış,Trabzon şehri asıl Hayır oyu kullanan Ankara İstanbul İzmiri örnek almalı,Evet diyen Bayburt Gümüşhane Rizeyi deyil.Trabzon basını Kavgadan başka Türk milletine vereceği hiç bir şeyi kalmayan Cumhurbaşkanına bu aşırı Hayranlığını bırakmalı.

banner498