POLİTİK GÜĞÜM

03.04.2012

POLİTİK GÜĞÜM
GÜMRÜKÇÜOĞLU TATMİN ETMEDİ

Dünkü Trabzon Belediyesi Meclis toplantısında liginç konular gündeme geldi. Özellikle CHP grubundan söz alan Ahmet Yılmaz’ın Akyazı konusundaki hassasiyeti önemliydi. Trabzon en güzel, en büyük ve şehre en yakın kumsalını kaybediyordu. Fakat Yılmaz konuyu öyle bir dile getirdi ki haklı iken haksız duruma düştü. Hemen önümüzdeki deniz şimdi 2 kilometre ileride” dedi. Başkan Gümrükçüoğlu’da bu anlatım bozukluğunu siyasi atraksiyonla Ahmet Yılmaz’ın aleyhine çevirerek “Sizin veya bir başkasının evinin önümdeki manzara bozulacak diye ben Trabzon’un mega projelerini göz ardı edemem”. Ahmet Yılmaz burada iki hata yaptı. Birincisi olaya kişisel baktı ve Başkan’dan cevabını aldı. İkincisi yeni bir çözüm önerisi getirmeyerek başkanın eline ikinci kozu verdi. Belki Başkan Gümrükçüoğlu siyasette zayıf bir insan olarak görülebilir fakat bu diyalogdan da anlaşılacağı üzere hızlı atraksiyonlar yaparak aleyhte bir olayı belediyenin ve şehrin lehine yorumlayarak haklı çıkmayı başarabilecek marifetlere sahip. O nedenle Gümrükçüoğlu’nu köşeye sıkıştırmak pekte kolay olmuyor. Fakat Gümrükçüoğlu AKSA ile ilgili gelen soruya tatmin edici bir cevap veremedi. Başkan Gümrükçüoğlu AKSA’nın şehre ve insanlara verdiği zararı, hizmet kalitesindeki düşüklüğü halk adına sorgulamalı gerekirse yasal yollarla kadrosunu ve hizmet kalitesini arttırması için yaptırımlarda bulunmalıdır.

O ÇİRKİN GÖRÜNTÜYE SON VERİN

Trabzon Belediye Meclisi toplantısında gündeme gelen bir diğer konu da Varlıbaş Alışveriş merkezi karşısındaki halkın dinlenme alanı olan Atapark etrafına asılan brandadan afişlerin yarattığı görüntü kirliliğiydi. Gündeme getiren meclis üyesini taktir ediyoruz. Gerçekten Trabzon’a yakışmayan bir görüntü. Dün gelirken kontrol ettik. Genelde Trabzon Belediyesi ile ilgili bilgilendirme afişleri burada yer alıyor. Trabzon Belediyesi Başkan Gümrükçüoğlu’nun da talimatıyla buna mutlaka son verecektir. Bu öneriyi getirenlerin şehirde kavşaklardaki trafik güvenliğini etkileyen ve insanların can güvenliğine kast eden, görüş mesafesini kısıtlayan ilan tabelaları ile ilgilide bir çalışma yapmasını bekliyoruz.


devamı 2.sayfada...

BELEDİYE EKİBİ AN VE AN TAKİPTE


Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kürsüde meclise başkanlık ederken, ekibi de salonda, Başkanın gözünün içine bakıyor. Konuştuğu konular ve gelen soruları tek tek not alıyor. Özel Kalemi Mustafa Akkaya, tüm konuşulanlar not alıp ilgili birimlere iletilmesi gereken konuları yazışma haline çeviriyor ve aynı gün gerekenin yapılmasını sağlıyor. Başkanın her hareketini, her hamlesini, her sözünü önceden tahmin edip gerekli koordinasyonu sağlıyor. Kim ne derse desin, aynası iştir kişinin lafa bakılmaz sözüne nail bir isim Akkaya. Basın ekibi de aynı şekilde. Basın Danışmanı Ahmet Yoloğlu, gazetecileri ağırlıyor, varsa bir istekleri, eksikleri anında yerine getiriyor.

Belediye meclis üyeleri iktidar olsun muhalefet olsun elini kaldırmaları yetiyor. Hemen bir kişi yanında bitiyor. Çayı, suyu, fındığı, gazozu, kalemi kağıdı. Garsonu, görevlisi, güvenlikçisi, koruması… Sözün özü belediye ekibi meclisi en güzel şekilde ağırlayıp uğurluyor. Bizden de 10 üzerinden 9 alıyor.

VOLKAN ABİ’YE OPERASYON MU?

Ahmet Kaya’nın Trabzon Merkez ilçe seçimlerini kazanması elbette sürpriz olmadı. Çünkü, özellikle Milletvekili Volkan Canalioğlu’na karşı olan cephenin bir dönem Canalioğlu’nun adamı olan Ahmet Kaya’ya tam destek vermesi bizim garibimize gitmedi değil. Aslında bir derin CHP’li dostumuzun dediği gibi, Canalioğlu, Kaya’nın niye kendisi ile siyaseten ters düştüğünün bir muhasebesini yapmalı. Hem de hemen hiç vakit kaybetmedin. Yine bir derin CHP’li dostumuz, Canalioğlu’nun görevden aldırdığı Merkez ilçenin bu kez seçim ile iş başına geldiğini bize fısıldadı. Murat Özçilingir’in milletvekili adayı olarak Merkez ilçe Başkanlığından istifasından sonra görevine devam eden Merkez ilçe görevden el çektirilmişti. İddialara göre de bu bir Volkan Canalioğlu operasyonuydu. Özçilingir’in yerine Merkez ilçe başkanı olan Fikri Karahan görevden ekibi ile el çektirilmişti. Şimdi derin CHP’li dostumuzun bize hazırlattığı ilginç bir gelişme var o da şu.. Ahmet Kaya’nın listesinde görevden alınan yönetimden 3 kişi bu kez seçimle sandıktan çıkarak geldi. Bu da Canalioğlu’na bir mesaj olarak nitelendirildi. Görevden el çektirilen zamanın ilçe yönetiminde yer alıp şimdi Ahmet Kaya’nın yönetiminde seçimle iş başına gelenler arasında Taner Akyüz,Seçkin Bekaroğlu ve Fikri Karahan var. Bu derin CHP’li dostumuza göre Kaya’nın yönetimindeki birçok isim de Canalioğlu’na yakın olmayan isimler..

devamı 3.sayfada...

CHP’DE İL BAŞKANI PROFİLİ DEĞİŞİR Mİ?


Ahmet Kaya’nın Merkez ilçe başkanı olmasından sonra CHP’de il başkanının profilinin değişeceği yönünde iddialar var. Yavuz Karan, Merkez ilçedeki bu değişimden sonra yeniden il başkanlığına aday olur mu? Çok zor diyenler çok. CHP Trabzon’da Ahmet Kaya profilinde bir il başkan adayı çıkartabilir deniliyor. Yani, Canalioğlu’na yakın değil uzak biri. Peki kim bu.. İlk akla gelen Davet Batu. Batu İstanbul’da ekmeğinin peşinde gelir mi Trabzon’a, gelebilir. Haluk Pekşen, o da Ankara’da onun da adı kulislerde geçmeye başladı. Ali Türen Öztürk, adayı olması için baskı altında. Güzide Önsel Uzun. Bir ilki başararak kadın il başkanı olabilir diyenler var. Ya da Nuri Aydın. Nuri Aydın’ın partinin kimilerine göre dinozorları kimilerine göre de sahipleri kimilerine göre de fedakar sahipleri tarafından seviliyor ve sahip çıkılıyor. Nuri Aydın isminin CHP’ye hareket ve bereket getireceği kesin de bunu delege kabullenebilir mi göreceğiz. Turgay Şahin. Cılız da olsa adı geçiyor. Niyetinde Belediye Başkan adaylığı var. Cafer Hazaroğlu, Selahattin Ahıskalıoğlu, Mustafa Ergüney ile Abdülkadir Eyüpoğlu dörtlüsü de bir aday çıkarmak için nabız tutuyorlar deniyor. Onların ortaya çıkaracağı aday nasıl olabilir belli değil. Gürsel Gençsoy’un da il başkan adaylığı gönlünde yatıyor. Ancak bir kaynak yakında bir günlük gazetede profesyonel reklam müdürü olarak işe başlayacağını söyledi bize o zaman il başkan adaylığını düşünmez diyenler de var.

ŞEVKET ARZ DÖNER Mİ..?

Şimdi tabi CHP kulislerinde sıcak bir gelişme Merkez ilçe başkanlık seçimlerinin sonuçlarından hemen sonra seslendirilmeye de başlandı. Ahmet Kaya’nın Şevket Arz ile dirsek temasında olduğu ve Arz’ın il başkanlığı için de lobi yapacağı iddiası. Şevket Arz her ne kadar siyasete ara verdiğini Ankara’da mutlu olduğunu söylese de Trabzon onun için her zaman kapsama alanı içindedir o nedenle Arz kendisine bu anlamda gelen ciddi il başkanlığı teklifine sıcak bakabilir. Hakkı da.


devamı 4.sayfada...

KAYA MİKRO MİLLİYETÇİLİK Mİ YAPTI


Ahmet Kaya’nın seçim kazanmasının arkasında mikro milliyetçilik yattığını iddia eden enternasyonal sosyal demokratlar da var. Kaya kongrede yaptığı konuşmada Trabzon’un mahalle ve köy isimlerini sayarken eski isimleri kullanması( Zangarya, Maserya gibi) ben derin Trabzonluyum rakibin Hopalı mı demek istedi. Kaya’nın böyle bir niyeti olduğunu sanmıyoruz. Samimi bir söylemdir diye inanıyoruz. Eğer rakibi Turgay Güngör’ün Trabzonlu olmadığını ima ediyorsa, o da şöyle bir şey derse haklı mı olur acaba..” Sayın Kaya’nın Rumca isimleri ile saydığı mahalle ve köylerde 2002’den bu yana Ak Parti sandıkta tulum çıkarıyor Hopa’da ise AK Parti hala ikinci parti…”

CEVAT KOL HERKESİ ŞAŞIRTTI

TSYD Trabzon Şube başkanlığına seçilen Cevat Kol göreve seçildikten hemen sonra ilk icraatını A.Aker’in basın tribününde hayata geçirdi. Kol, bundan önce basın tribününün büfesinde ücreti mukabilinde satılan çay kahve ve suların bu kez bedava dağıtılmasını istedi. Fenerbahçe maçında basın tribününün kafeteryasına gidinler çay su ve kahve bedeli ödemediler. Kol’un bu ilk jesti TSYD üyesi olsun olmasın maçı izleyen gazetecileri memnun etti. Kol, bu jestinin bir maçlık olmadığını bundan böyle A.Aker’de ki her maçta basın tribünü kafeteryasında ikramların ücretsiz devam edeceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498