POLİTİK GÜĞÜM

05.04.2012

POLİTİK GÜĞÜM
TRABZON’DA HANGİ GAZETELER EL DEĞİŞTİRİYOR?

Basın İlan Kurulu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Anadolu’da resmi ilan almak için çıkan gazetelerin varlığından ciddi şekilde rahatsız. Bunun için de özellikle illerde gazetelerin birleşmesi ile ilgili olarak çapa sarf ediyor. Erzurum’da bu işi başaran Atalay’a göre Trabzon’da da yerel gazete sayısı fazla. Atalay bazı gazetelerle bazı gazetelerin birleşerek Trabzon özelinde günlük gazetelerin 5’e inmesi için bir fikri olduğunu biliyoruz. Bunun içinde bazı girişimleri olduğunu da. Ancak Trabzon’da bu tür birleşmenin devletin bir kurumu ile değil de gazeteler arasında anlaşma ile yapılması yeğleniyor. Şimdi şu günlerde bu konuda ciddi bir girişim var. Girişimin öncülüğünü Günebakış Gazetesi’inden Ali Öztürk yapıyor. Öztürk iki gazetenin diğer gazetelerce satın alınarak kapatılması yönünde gazete patronları ile bir görüşme yaptı. Kulislerden gelen bilgilere göre Karadeniz, Taka, Günebakaş, İlk Haber ve Ekspres Gazetelerinin patronları Türksesi ve Hizmet gazetesini satın alarak kapatılmasını sağlayacaklar. İddialar bu yönde. Bakalım süreç nasıl sonuçlanacak. Bilindiği gibi daha öncede bu adını saydığımız gazeteler toplu halde Trabzon Gazetesi’ni satın almış ve kapatmıştılar. Şimdi aynı operasyon yapılıyor..

DR.HAKAN USTA TAMAM GİBİ

Sağlık Bakanlığının illerdeki yeniden yapılaşmasında Sağlık il sekreterliği kuruluyor. Bunun içinde atama yapılacak. Önemli bir konumu olan bu göreve atama yapılması ile ilgili olarak ciddi kulisler dönüyor. Fatih Devlet Hastanesi Baş Hekim Yardımcılarından Dr Hakan Usta’nın adı sağlık il sekreterliği için ciddi şekilde geçiyor. Ancak Usta’nın uzman olmaması bir handikap deniliyorsa da bu kez Dr Hakan Usta’nın uzman doktor abisinin adı bu koltuk için ifade ediliyor. Yani koltuğun her halükarda usta soyadlı birileri tarafından doldurulacağı kesin gibi. Ancak Ekrem Algün’ün de adı aynı koltuk için geçmiyor değil. Bakanlık Dr Hakan Usta’dan yana tavır doydu gibi. Siyasi otoritenin yerel dinamikleri de Dr Hakan Usta için “Sevecen, güler yüzlü, bürokrasiyi biliyor, halka ilişkisi mükemmel” yorumunu yapıyorlar. Bu nedenle de ibre Dr Hakan Usta’yı işaretliyor

devamı 2.sayfada...


KEMAL KILIÇ KAYA’YA OY VERMEDİ AMA

Trabzon CHP’nin sevilen simalarından biri olan Kemal Kılıç CHP il başkan adayı olacak mı? Direkt olarak bunu kendisine sorduk. Yok öyle bir planım dedi. Kılıç Merkez ilçe seçimlerinde Ahmet Kaya’ya oy vermediğini de açıkladı ancak kazanının da CHP olduğunu söyledi. Kılıç sözünün eri biridir. CHP’de de politikasını düz doğru ve dik yapar. Seçim kazanan bir Merkez ilçe başkanı için “Ben ona oy vermedim” demek Kılıç’a mahsus bir duruştur diyoruz. Kemal Kılıç, CHP il başkanının bütün ilçelerdeki genel kurulların yapılmasından sonra ancak aday bazında bazı isimlerin öne çıkabileceğini ifade etse de, gönlünün kimden yana olduğunu söylemedi çünkü ortada henüz fol yok yumurta yok diyerek benden bu kadar bilgi alabilirsiniz der gibi sohbetimizi noktaladı.

MURAT ÖZÇİLİNGİR İSTEMEM YAN CEBİME KOYCU MU?

Trabzon CHP’de il başkanlığı ile ilgili süreç elbette çok ciddi ölçüde en yoğun kulislerin atıldığı bir sürecin kulvarına girdi. Kimin il başkan adayı olacağı yönünde herkes birbirini kolluyor. Mesela, siyaseti bıraktım bir müddet uzak duracağım diyen Murat Özçiligir, Ahmet Kaya’nın merkez ilçe başkanı olmasında direkt etkisi oldu. Çalıştı, kendine yakın dinamikleri harekete geçirdi. Şimdi il başkan adayı olur mu..? Kimilerine göre olmaz kimilerine göre ise Özçilingir istemem yan cebime koy modunda. Biz Özçilingir’in bu modda olduğunu pek sanmıyoruz. Siyaseti bir müddet durdurdum demesi CHP tabanından ve tavanından gelecek görev sorumluluğu çağrısına da sırt dönecek gibi değil. Yani Murat Özçiligir potansiyel bir il başkanı adayıdır biline..
devamı 3.sayfada...

CHP’Yİ DE TIPKI AK PARTİ GİBİ TIRPANLAR OLDU!

Her neyse bu Merkez ilçe seçimleri her partide ilginç tırpanlamalara neden oluyor. Mesela Ak Parti merkez ilçede de Zeki Kavanoz’un seçim kaybetmesinden sonra partinin abisi konumunda son derece ilginç isimler il delegesi olamadı. Adnan Bayram, Erol Birsen ve birkaç önemli ismi sayabiliriz. Bu isimlerin alabildiğine de çoğaltabiliriz. Aynı şey CHP içinde geçerli oldu. Merkez ilçede Turgay Gürgör Ahmat Kaya’ya karşı  seçim kaybedince bakın kimler il delegesi olamadı;  Lütfiye Aslan (Bld. Mec.Üyesi), Faruk Ata, Cafer Hazaroğlu, Nuri Aydın, Orhan İlarslan, Cahit Erdem, Necdet Durgun, Nurcan Göç, Müslim Hamzaçebi (Bld.Mec.Üyesi), İrfan Kurbay, Ferda Kudunoğlu, Muharrem Şahin, Güzide Uzun, Turgay Güngör, Zeki Batar, Muhittin Eyüboğlu, Hayri Berber. İsimler ilginç değil mi..? Siyaset bu işte. Ne olacağı hiç belli olmuyor

HASAN KURT BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

Gazeteci yazar Hasan Kurt’a, Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın dünürü Sadik Albayrak “Bildiklerini yaşadıklarını öğrendiklerini yaz” demiş. Kurt’a böyle dediğini gazetesinin Yeril Kulağı Var köşesinde okuduk. Sadik Albayrak Trabzon tarihine çok meraklı. Bu konuda kimi karşısında görse hemen Trabzon tarihi ile ilgili meseleleri tartışma konusu yapıyor. Bu arada Eyof’da Trabzon tarihi ile ilgili olarak basılan bazı kültürel yayınların TTSO depolarında bekletildiğini de duyduk. Yazık. TTSO Başkanının bundan haberi var mı bilmiyoruz. Neyse biz asıl konumuza gelelim. Hasan Kurt bir ara katıldığı bir TV programında Trabzon Belediye başkan adayı olmalı düşündüğünü açıklamıştı. Kurt ile yakın bir zamanda mesleki bir sohbetimiz oldu. Bu düşüncesini sorduk. Hala adaylık konusunda bir düşüncesi olduğunu belirtti. Kurt, bu zamana kadar görev yapan belediye başkanlarına çok akıl verdiğini belirterek “Benim dediklerimi yapanlar başarılı oldu. Yapmayanlar ise başarısız” dedi. Kurt’a göre Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun ufku geniş bir danışman kadrosu yok. Kurt elinde ilginç projeler ve önerileri olduğunu ifade ederek “Gümrükçüoğlu’na da bunları seve seve anlatırım. Ben Trabzon sevdalısıyım ama Gümrükçüoğlu maselef yanlış hatalı yönlendiriliyor” dedi.

AK PARTİ’DE BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

-Faruk Özak’ın DP’den istifa eden Süleyman Aydoğdu’ya Ak Parti’ye katılması için öneri getirdiğini

-DP’nin etkin isimlerinden mimar Gürol Ustaömeroğlu’nun Ak Parti Milletvekili Safiye Seymenoğlu ile sınıf arkadaşı olduğunu ve Seymenoğlu’nun da Ustaömeroğlu’nu Ak Parti’ye çağırdığını

-İş adamı Ayhan Sürmen’in Adnan Günnar’ın il başkanı olduğu listede yönetici olarak yer alacağını

-Muhammer Şahin’in il başkanlığı yarışında Nusret Yılmaz’a ya sen ya ben ya da hiç kimse olmasın diye bir öneri getirdiğini

-Belediye Meclis üyesi Fahrettin Kurt ile Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın arasında Trabzon büyük şehir olursa merkezde kurulacak olan Kanuni ilçesi belediye başkan adaylığı için yarış içinde olduklarını biliyor muydunuz?
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478