banner589

POLİTİK GÜĞÜM

06.04.2012

POLİTİK GÜĞÜM
AK PARTİ’DE DERİN HAMLELER..

Trabzon AK Parti’de Muammer Şahin’in, dün İl Başkan adaylığını açıklamasından sonra, ortalık toz duman… Şahin Günnar’a karşı cephenin adayı mı değil mi tam belli değil? Şahin, sanki Günnar’a karşı cephenin adayıymış gibi algılansa da, Adnan Günnar’ın İl Başkanlığına karşı olan cephede Şahin konusunda tam bir ittifakın olmadığı ortaya çıktı.

Dünden bu yana bu konuda görüşlerini aldığımız partililerden edindiğimiz izlenim şu ki; Trabzon AK Parti’de müthiş bir satranç oynanıyor. Herkes şuanda piyonları ile sahada… Şah ve mat son dakikada ileri sürülecek. Şimdi, siyaset sahnesinde ki satranç tahtasında ki hamleler şöyle:

Adnan Günnar’ın tek aday olarak vitrinde olmadığı bir çok adayın vitrine çıktığı izlenimi veriliyor. Muammer Şahin, böyle bir izlenimin ilk kahramanı mı? Günnar’a karşı cephe, Şahin ile hamle mi yaptı? Bunu zaman gösterecek. Çok kısa sürede Zeki Kavanoz ile Mehmet Çevik’in de aday olarak adlarının telafuz edilmesi ile Genel Merkezin Trabzon ajandasında isimler çoğalacak. Şuanda o isimlerin her iki tarafta çoğalmasından yana. Genel Merkez, birden hatta 3 ten fazla adayın çıktığı Trabzon’da nasıl bir yol izleyecek… AK Parti derin kulislerinde satranç hamleleri Genel Merkezin kafasını bu anlamda karıştıracağa benziyor.


AK PARTİ GENEL MERKEZİNDE YİNE TRABZON SIKINTISI

AK Parti Genel Merkezi’nde teşkilatlardan sorumlu her kim ise, partinin kuruluşundan bugüne dek, Trabzon ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşadılar. Partinin kuruluşundan bugüne dek, Trabzon ile ilgili sorumluluk yüklenenlerin bugün milletvekili olmadıkları gerçeği var. Bu eski milletvekilleri Ankara kulislerinde Trabzonlu milletvekilleri ile sohbet ederken, bu şehrin ne kadar siyaseten zor olduğunu da her fırsatta dile getiriyorlar. Son olarak Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın, Trabzon ile ilgili değerlendirmesi kulağımıza geldi. Kafkas’a göre Trabzon, zor, anlaşılması çeşitli denklemlerle dahi çözülemeyecek bir problem. Kafkas, bunda ne demek istedi bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir gerçek var. AK Parti Genel Merkezi yine Trabzon sıkıntısı çekecek. Trabzon’un geçmişten gelen tepeden gelme, müdahalelere direnci bu seçimde de olacak mı? Muhtemelen evet. Buna rağmen AK Parti Genel Merkezi, Trabzon için birden fazla adaylı bir Genel Kurula zor izin verecek. Bu da Günar’ı ve ekibini umutlandıran bir durum. Genel Merkezin kaosa izin vermeyeceği yönündeki kanaate, Günnar’a karşı olan ekip ise hiç inanmıyor. Şu sıralar, herkes bir birine zarf atıyor. Zarflar havada ama alıcısı yok. O nedenle AK Parti kulislerinden sağlıklı bilgi alıp yorum yapmak çok zor. Bu durumda gazeteci olarak sağlıklı yol bulmak ise, zorlaşıyor. Çünkü, AK Parti İl Başkanlığı seçiminde, iki hatta üçlü oynayanlar var. Sandıktan kim çıkarsa, onun adamı olayım diyenlerin varlığı bir hayli fazla. Bu iki üç dört yüzlülük, AK Parti’nin Trabzon özelindeki en büyük sıkıntısı.
devamı 2.sayfada...

ORHAN GÜMRÜKÇÜOĞLU VE İL BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Başkanlığı seçimlerinde taraf olacak mı? Herkes bu soruyu merak ederken biz değişik bir yorum yapalım. İl Başkanlığı seçim sonuçları, Gümrükçüoğlu’nun, yeniden Belediye Başkanlığı adaylık sürecini direk etkileyecek. Yani, bu tahlili şöyle açalım: Gümrükçüoğlu’nun, müdahil olup desteklediği aday, İl Başkanı olursa, desteklemediği cephe ona bayrak açacak. Müdahil olmayıp, işi oluruna bırakırsa bile yine adaylık süreci etkilenecek. Müdahil olup desteklediği aday seçimi kaybederse, bu sefer seçimi kazanan ekibin, tavrı yine Gümrükçüoğlu’nu adaylık sürecinde, etkili olacak. Yani, Gümrükçüoğlu için, olay Bermuda Şeytan Üçgeni gibi… Her türlü sandık sonucu, “Ne kadar beni etkelemez” dese de etkileyecek. Şimdi kritik soru şu; “Belediye Başkanı İl Başkanlığı seçim sürecine, müdahil olacak mı olmayacak mı?” Bu sorunun cevabı çok zor! Genel kanı ve bizim izlenimiz o ki, Başkan Gümrükçüoğlu’nun seçime müdahil olma sınırı, Genel Merkezin onun fikrini, sormak çerçevesinde kalacak. Gümrükçüoğlu, merkez ilçede ki gibi, aktif tavır takınmayacak.

SAĞLIK BAKANI KİME TEŞEKKÜR ETTİ?

Bundan bir süre önce, Trabzon Ticaret Sanayi Odası ve hayırseverlerin katkıları ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde kurulan Hematoloji Servisindeki ilik nakli ünitesi hizmete açıldığından bu yana 8 başarılı ilik nakli gerçekleştirdi. Bu standartların üstünde bir rakam! Normalde, bu süre içerisinde en fazla 3 ilik nakli gerçekleşmesi gerekirken, Prof. Dr. Mehmet Sönmez, başkanlığındaki ekibin özverili çalışması ile rakam 8’i buldu. Sağlık Bakanlığı da Hematoloji Servisinin bu performansını ve başarılı ilik nakillerinden dolayı hem KTÜ Tıp Fakültesini hem de Prof. Dr. Sönmez ve ekibini kutlayarak tebrik  ve teşekkür etti. Yurt dışından da hastası olan KTÜ Hematoloji Servisinin başarılı ilik nakli ünitesi Prof. Dr. Mehmet Sönmez’in ekip başkanlığında çok iyi işlere imza atıyor. Trabzon ve KTÜ için gurur verici bir gelişme.

devamı 3.sayfada...

HANGİ GAZETEYE KTÜ’DEN TRANSFER VAR?


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Maliye Bölümünün Türkiye çapında ünlü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, uzun zamandan bu yana yazılarına aralara verdiği  Karadeniz Gazetesinde yeniden haftalık yazılarla geri dönüyor. Ulusoy, Karadeniz Gazetesinde güncel konular ve ekonomik tespitleri ile haftada iki kere köşe yazısı yazacak. Prof. Dr. Ulusoy’un, bundan önce de köşe yazdığı Karadeniz Gazetesinden uzun bir süre kopmuştu. Ulusoy’un Karadeniz Gazetesine köşe yazarı olarak yeniden geri dönüşünde gazetenin sahibi Mehmet Ali Yılmaz’ın etkili olduğu öğrenildi.

CHP’DE BEŞİKDÜZÜ LOBİSİ…

Kendine İl Başkanı arayan, CHP Trabzon İl Örgütünde İl Başkanlığı seçim sürecini öyle görünüyor ki Beşikdüzü lobisi, belirleyecek. Güçlü Belediye Başkanı Ramis Uzun ile Milletvekili adayı Sedat Gözaçan, oy potansiyelinin en çok olduğu Akçaabat ve Beşikdüzü ittifakının kurulması için kolları sıvadılar. Sedat Gözaçan, Ali Türen Öztürk ile İl Başkanlığı seçim sürecini yönlendirmek ve çıkaracakları ortak adayı desteklemek için ilke kararına vardıkları yönünde bilgiler geliyor. Bu ilginç pazarlıkta Gözaçan’ın İl Başkanı, Türen’in de 1. Sıra Milletvekili adayı olacağı yönünde sosyal demokrat vari! Kulisler aldı başını gitti.

devamı 4.sayfada....

KÖPRÜ AÇILIYOR!


Yaklaşık 10 günden bu yana, trafiğe kapatılan Zağnos Köprüsü, restorasyonu Cumartesi günü kısmı olarak bitecek. Yetkililerden edinilen bilgilere göre, Pazartesi günü araç trafiğine açılacak olan tarihi köprünün restorasyonunda özellikle prinç korkulukların nasıl ve ne şekilde restore edildiği herkes merakla bekliyor. Bunu da Cumartesi günü göreceğiz…

O BELEDİYE BAŞKANI KİM?

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bir çok belediye başkanı tarafından imrenilerek izleniyor. Geçenlerde Yayın Danışmanımız Ali Savaş ile sohbet eden bir İl Belediye Başkanı (Savaş, söz konusu Belediye Başkanın adını ondan izin almadığı gerekçesi ile açıklamadı)  “Gümrükçüoğlu’nu kıskanıyorum. Başbakan’a çok yakın. Herşeyi Trabzon için koparıyor. Hani onun yerinde olsam” dedi. Savaş, bu Belediye Başkanının bu lafını Gümrükçüoğlu’na sordu. Gümrükçüoğlu’da, Başbakanın Trabzon’a özel hassasiyetinden Trabzon’un çıkarı için, önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi. Gümrükçüoğlu, Türkiye’de kendi gibi bir çok başarılı belediye başkanı olduğunu belirtirken en çok kimi beğendiğini yada takdir ettiğini yada imrenerek izlediği yönünde soruyu isim vermeyerek geçiştirdi.

SARAL YENİDEN SEÇİLDİ!

CHP Of İlçe Başkanlığı'na Emel Saral, yeniden seçildi. Of Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kongrenin divan başkanlığını CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan, yaptı. Tek liste ile gidilen seçimde, başkanlığa mevcut başkan Emel Saral, yeniden seçildi. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Salih Albayrak, Erkut Alkan, Cafer Beykoz, Mehmet Murat, Erdal Özçelik, Süheyla Özyurt, Ömer Sandıkçı, Abdullah Saral, Ali Sarıalioğlu, Erdopan Tursun, Engin Ustabaşı ve Niyazı Yar seçildi.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner587

banner478