POLİTİK GÜĞÜM

12.04.2012

POLİTİK GÜĞÜM
AK PARTİ AYHAN SÜRMEN’İ DEĞERLENDİRİR Mİ..?

Trabzon’un ünlü iş adamlarından Ayhan Sürmen Ak Parti’ye kayıt oldu. Sürmen ile uzun bir sohbetimiz oldu. Kendini iş dünyasında başarılı bulan Sürmen’in siyasi olarak hedefleri ne? Sürmen bu konuda kısa ve öz konuşuyor “Siyasette hırslı değilim ama bir konuda hırsım var o da bu şehre Belediye Başkanı olmak.

Bu konuda kendi bilgi birikimime özellikle bana saklı özel projelerime güveniyorum. Sürmen’e 'Trabzon büyük şehir olacak yoksa O.Fevzi Gümrükçüoğlu’na mı rakip olacaksınız' dedik. Bu sorumuzu da şöyle cevaplandırdı. “ Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon büyük şehir olduğunda yeniden aday olur. Ben büyük şehir planlamasında Merkez ilçedeki belediye başkan adayı olmak isterim. Gümrükçüoğlu’nun büyükşehir belediye başkanı olduğu bir Merkez ilçenin belediye başkanı olarak ben Ayhan Sürmen çok önemli işlere imza atarız…” dedi.

Sürmen’e bu işler istemekle olmuyor dediğimiz de de “Olmuyorlarla bu işler de olmuyor. Geçenlerde sayın bakanımız Erdoğan Bayraktar’la sohbet ederken bir şey anlattı. TOKİ Başkanı olurken bizzat Başbakana giderek beni TOKİ başkanı yap bi konuda kendime güveniyorum demiş. Bende sayın bakan gibi diyorum bu şehirde ben belediye başkanı olmalıyım. Hem kendime güveniyorum hem de bilgi birikimime..”

REKTÖRLÜK YARIŞINDA SEÇİM TAKTİĞİ

KTÜ’deki rektörlük seçimlerinde kulisler yavaşladı. Ankara’dan gelecek rüzgar kulisleri hareketlendirecek gibi. Bu arada henüz resmen kamuoyuna ben adayım demese de de Orhan Aydın bire bir yakın markajla öğretim üyelerini geziyor.

Halini hatırını soruyor. Özellikle KTÜ’deki tabiri ile Aydın “Aşağıda” bayağı öğretim üyesi ile ikili görüşmeler yaptı. “Yukarı” diye tabir edilen Tıp fakültesinde ise ciddi bir sessizlik hakim. Ülkücü çevreye yakın isimlerin sessizliği her bir kesimi derin düşündürüyor. Bu zamana kadar bu kesimin en azından fikrini ortaya koyacak birkaç hamlesi olurdu.

Oysa bu kesimdeki sessizlik bölünmüşlüklerini mi ortaya koyuyor yoksa ilginç bir hamle yapacaklarından geri adım mı attı belli değil. Yusuf Gedik sanki KTÜ’de rektörlük seçimleri yokmuş gibi olaya Fransız. Gedik’in yakın dostları da. Erol Erduran bile “Dur bakalım ne olacak” diyor. Adını “Hizmet” hareketi olarak değiştiren Gülen gurubu ise Süleyman Baykal’ın arkasında ama Ankara bu anlamda Baykal’ın dikkatli olmasını mı ne istedi. Bunu da bilmiyoruz ama Baykal’ın “Hizmet” hareketine son anda şu sıralarda uzak durması çok garip bir durum.

Orhan Aydın’ın sanki peşinde kimse yokmuş gibi görüntü sergileyip bire bir öğretim üyeleri ile yaptığı konuşmalardan yakın dostlarına “Çok iyi izlenimler alıyorum. Sinerjim artıyor” demesi de garip. Kısacası KTÜ’de derin sessizlik fırtınanın habercisi gibi. Çok hesaplar alt üst olur evdeki hesap çarşıya uymaz diyerek KTÜ’deki rektörlük seçimlerinin nabzını ancak dinleyebiliyoruz…

devamı 2.sayfada...


VARLIBAŞ’IN TRABZON PROJESİ

Trabzonlu hemşerimiz Süleyman Varlıbaş, Trabzon’da en az 800 kişinin istihdamını sağlayacak bir yatırım yapmayı uzun zamandan bu yana kafasına koymuştu.

Süleyman Varlıbaş bu alamda da piyasa araştırması yapıyordu. Varlıbaş ailesi sonunda Trabzon ile ilgili kafalarındaki yatırımı büyük oranda şekillendirdi.

O da bir Ytong fabrikası. Kendi inşaat iş kolunda çok ileri düzeyde başarılara imza aran Varlıbaş ailesi Ytong yatırımı ile Trabzon’da baca tüttürecekler.

Süleyman Varlıbaş, bu anlamda memleketime olan yatırım borcunu da ödeyeceği düşüncesinde.

AK PARTİ’YE KİMLER KATILIR?

Bu dönemde yani Ak Parti’nin önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde partiye Trabzon özelinde ilginç isimlerin katılabileceği ifade ediliyor.

Bunun için Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın ciddi bir misyon üstlendiği belirtiliyor. Bu konuda yani partinin büyümesi Trabzon’da daha çok oy potansiyeline sahip olması, vitrininin de al benisi olması için eski bakan Faruk Özak’ın da kolları sıvadığı biliniyor. Özellikle Özak’ın Merkez’de belediye meclis üyelikleri konusunda yelpazeyi geniş tutması da Ak Parti’nin seçim zaferlerinden biri olarak nitelendiriliyordu.

Şimdi Ak Parti kurmayları Trabzon özelinde ANAP vatanındaki isimlerin Ak Parti saflarında yer alması için start verdi. DP’den de umduğunu bulamayanlara kapımız açık diyen Ak Parti’nin kurmayları il başkanlığı seçimlerinde de yelpazenin genişliğini görülecek deniyor. Şu anda daha çok DP’ye küskünlere el atmayı düşünün Ak Parti’de bu misyonu, Bakan Faruk Özak, Muhammet Balta, Mustafa Beyazlı, Fahrettin Aksoy, Sultan Göktaş gibi isimler üstlenmiş görülüyor.

DP’den umduğunu bulamayanlar ancak AK Parti’den de tam davet alamadıkları için siyaset anlamında şehir bazında değerlendirilemeyen bazı isimlerin il başkanlığı seçiminde Ak Parti’ye katılımları sürpriz sayılmaması gerektiğini belirtelim.

Tabi hemen kim bunlar dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz sabır ilerleyen günlerde konuyu “Siyasi Güğüm’de” kaynatacağız.

devamı 3.sayfada...


TGC SEÇİM KULİSLERİ BAŞLADI

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde de bu yıl seçim var. Seçim kulisleri de başladı. TSYD Trabzon şubesinde yönetimin değişmesinden sonra bütün gözler cemiyete çevrildi.

Yerel gazetelerin temsilcileri artık bu dönem yerel medyadan birinin başkan olması konusunda hem fikir oldular gibi. Daha önce yönetim kurulu üyeliği de yapan A.A’dan Zafer Sel’in genç meslektaşlarının desteği ile başkan adaylığına sıcak baktığı biliniyordu. Sel, bütün kulisleri yakından takip ediyor aday olacağını da ifade ediyor.

Bu arada Başkan Ergun Ata artık her platformda yeniden aday olmayacağını açıklıyor. Bunu hem meslektaşlarına yapıyor hem de bulunduğu dost ortamlarında da ifade ediyor. Bütün gözler de bu kez Yusuf Turgut’a çevriliyor. Turgut’a Hasan Kurt’un destek verdiği iddiası var. Kurt ise cemiyet seçimlerinde etkili bir isim hatırı sayılır oyu yönlendirmesini biliyor.

Öte yandan bu kez mesleğin bayan temsilcileri de yönetime bir bayan gazetecinin girmesi konusunda hemfikir oldular. Fatma Yavuz bu anlamda bayanların temsilcisi olarak yönetimde bu kez yer alacak gibi. Bayanlar arasındaki bu ittifak Cemiyet yönetim kurulu tarihinde uzun zamandan sonra ilk kez bir bayan yöneticinin görev yapması ile sonuçlanacak. Bildiğimiz kadarı ile 1986’lı yıllarda TRT’den bir bayan meslektaşımız yönetim kurulu üyesi olmuş ondan sonra da bayan yönetim kurulu üyesi göreve seçilmemişti.

AHMET SANCAK VE TAKA GAZETESİ

Ahmet Sancak, ekmeğinin peşine Almanya’ya giden bir hemşerimiz. Orada da başarılı olmuş bir temsilcimiz. Trabzon’un medya sektörüne de yatırım yapmış bir girişimcimiz.

Ahmet Sancak’ın artık bu dönem siyasete gireceği yönünde duyumlar alıyoruz. Özellikle Sürmene ve Köprübaşılı hemşerilerinin her türlü etkinliğine katılıyor. Bunu kendisi “Geldiğim yeri unutmayan biriyim. Memleketimi ve insanlarımı da seviyorum” diyerek açıklıyor.

Sancak’ın Almanya’da sosyal demokrat yapılaşmada önemli bir yeri olduğu biliniyor. Kemal Kılıçdaroğlu’na da yakın. Sancak ailesinin Ankara’da siyasetle ilgilenen etkin isimlerinin de ajandasında Ahmet Sancak’ın adı var. Ahmet Sancak’ın önümüzdeki dönemde Trabzon’da daha çok sık sık görebileceğimizi belirten dostları Sancak’ın siyasete girmek için hevesli olduğunu da belirtiyorlar.

Ahmet Sancak’ın kendisinin ağzından siyasetle yakından ilgilendiğine dair bir açıklaması olmadı. Ancak, bu siyasete girmeyecek anlamını da taşımıyor. Sancak’ın Akif Hamzaçebi ile de arası çok iyi ve İstanbul’da son seçimlerde Sancak, Hamzaçebi’ye ciddi ölçülerde manevi anlamda destek de verdi. Ahmet Sancak’ın CHP’den siyasete girmesi milletvekili adayı olması kimseye sürpriz gelmesin.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478