POLİTİK GÜĞÜM

Trabzon kulislerinden son dedikodular...

POLİTİK GÜĞÜM
KÜSKÜNLERDEN KİNDAR CEVABI
Cuma günkü Politik güğüm köşemizde AK Parti’nin Trabzon’daki küskünleri ile ilgili tespitimize çok çarpıcı bir yorum geldi. Bu yorumu aynen yayınlıyoruz:
Arkadaşlar sanki ortada partiye karşı küskünler olduğu yönünde bir yazı kaleme almışsınız. Evet bazı kırgınlıklar vardır fakat kesinlikle partiye olan bir küskünlük olamaz! Kindarlık hiç olamaz. Fakat asıl kindarlık partiye emek vermiş bir yönetimi yok saymak değil midir? Nasıl mı? İl Başkanı Ahmet Metin Genç döneminden bahsediyorum. Yönetim Kurulu üyeleri 40 kişiden oluşuyor! Ve bu yönetim her ne hikmetse son yapılan Merkez İlçe seçiminde kongre delegesi olamıyor. Bu 40 kişi partisine ihanet mi etmişti? Yâda hiç mi hizmeti olmadı da bir tanesi bile kongre delegesi yapılmadı?
Kindar arıyorsanız bu delege listesini hazırlayanları da sorgulamanızı rica ediyorum. Kindar arıyorsanız; göreve geldiklerinden bu yana eski yöneticileri hiçbir parti faaliyetine davet etmeyenlerdir. Kindar arıyorsanız; partilerin düğün ve cenaze gibi merasimleri gibi hassas günlerine partililerin mesaj sistemiyle çağırılmasını sonlandıranlardır…

TEMAYÜL NE KADAR İNANDIRICI OLACAK?
AK Parti Trabzon İl başkanlığ'nda bugün temayül var. Gerçekleştirilecek olan il başkanlığı seçimlerinde tabanın görüşü alıncak. Bu yöntem merkez ilçe başkanlığı seçimlerinde de yapılmış fakat çıkan sonuçlar sağlıksız olmuş genel merkez yanılmıştı. Madem ortada böylesine bir somut örnek var genel merkez bu temayülü neden yapıyor. Yeniden bir yanılgıya düşmek için mi. Çıkacak olan sonuç ortada değil mi? Temayülün Trabzon'da işe yaramadığı alenen ortada iken genel merkez ne yapmaya çalışıyor. Aslında işin ucu mevcut başkan Adnan Günnar'a dokunuyor. Günnar Genel Merkez'i Zeki Kavanoz hususunda uyarmış hatta rest çekmiş ve Kavanoz'un seçilmeyişi ile karizmasını çizdirmişti. Sonrasında "Benim karşıma rakip çıkarmayın, beni tartıştırmayın" diyerek ikinci restini çekmişti. Fakat genel merkez, merkez ilçe seçimlerinde Adnan Günnar'ın sözüne güvenerek gösterdiği adayın kaybetmesinin intikamını bir şekilde alacaktı. Bugünkü temayülün nedeni de bizce bu. Günnar'ın ismini tartışmaya açmak, sarsılan prestiji onarmak.

PEKİ O İSİMLER..
Ak Parti Trabzon İl Başkanlığı için Ortada birbirinden etkin çok önemli isimler var. Hepside layıkıyla il başkanlığı yapabilecek donanım ve deneyime sahip isimler.
Genel Merkez bu isimleride bir bir sorgulayacak. Bu isimlerden en önemlisi ve taban ile şehrin gndeminde olanı Adnan Günnar'ın yardımcısı iken görevi bırakan ve bu süreçte sahaya çıkıp ben adayım diyebilen tek isim Muammer Şahin. İlçe gezilerini sürdüren Şahin'in temayülde isminn gündeme gelmesi büyük bir olasılık. Nusret Yılmaz'da genel merkezde çok gündeme gelen şanslı isimlerin başında, fakat şu anki işi ve sorumlulukları gereği Yılmaz'ın saha inmesi doğru olmazdı. Bu Yılmaz için bir dezavantaj değil. Çünkü Genel Merkez Yılmaz'ın Trabzonspor'daki ağır yükünü biliyor. Fakat buna rağmen il başkanlığı koltuğuna en yakın isimlerden biri Nusret Yılmaz.
Mustafa Yanmış bir ağabey konumunda her zaman kapısı çalınacak, görüşü alınacak, verilen soumluluğu yerine getirebilecek bir isim. Kenini biraz ağırdan satması yarışa girmeyecek olduğunun mesajıdır. Kendince haklı birçok nedeni olan Yanmış ilk 5'te 1. yada 2. sıradaki en güçlü isim olarak gündemde.
Faruk Kanca ile Mustafa Yanmış'ın özellikleri, davranış biçimleri, beklentileri ve görüşleri aynı doğrultuda. Tabanın karşı çıkmayacağı bir isim olan Kanca adayım dedi. Yarışta ben de varım dedi. Temayülden kısa bir süre önce yaptığı bu hamle genel merkez koridorlarında yankılandı. Kanca'nın da destekçileri az değil. Lobisi kuveetli. Ayşe Sula Köseoğlu ile ilgili çok yazılıp çiziliyor. Adayım demese de, Ankara'ya çağrılsa memnuniyetle gidecek verilen her göreve hazır bir isim. Tetikte bekliyor. Fakat tüm bu isimlerin haricinde sürpriz bir isimde çok yakında gündeme çıkabilir. AK Parti Trabzon Merkez İlçe Başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi.

TTSO ÜYELERİ
Trabzon Forum AVM'de bir sohbetimize dahil olan TTSO yönetim kurulu üyesi genç bir işadamı Suat Hacısalihoğlu ile ilgili bazı eleştiriler getirdi. Hacısalihoğlu'nun son dönemde üyeşere yakınaşması gerekirken uzaklaştığını belirten TTSO üyesi, "Seçildi seçileli hep TTSO'daki basın açıklamaları, yurtışı gezileri ve katıldığı toplantılarda gündeme geliyor. Fakat biz işadamlarını yönlendirecek, ziyeret edip sorunlarını dinleyecek veya sorunların tespiti içeren bir anket yaptırması gerekmez mi? Biz hala bekliyoruz. Kapımızı bir kez çalmış değil. Tek icraatı şu gönderdiği oda kayıt numaramızın yer aldığı çerçeve. Başka bir şeyini görmedik. Karşısına kim aday çıkarsa eğer meclis başkanı olmayı kabul etmz ise kaybedecektir" dedi. Hacısalihoğlu ile ilgili pek olumlu eleştiri almış değiliz. Gelen eleştiriler hep bu yönde. İsimleri bizde kalmak şartiyla TTSO seçmleri ile ilgili gelen yorum, soru, öneri ve eleştirileri yayınlamaya devam edeceğiz. Bu arada genç TTSO'cularda derin kulislere dalmış durumda. Onlarla ilgilide gelişmeleri sizlrle paylaşacağız.

SARI'NIN ORGANİZE İŞLERİ
Ak Parti Trabzon Merkez İlçe Başkan yardımcısı Mustafa Sarı geçtiğimiz günlerde tanık olduğu bir sohbette Kızılay'ın kan bağışı konusunda sıkıntı yaşadığını öğrenince hemen o an bir kampanya organize eip, parti yönetim kurulu üyelerine haber salmış. Kızılay'a gidip ilk kanıda kendisi vermiş. Ayrıca tüm partililere bu husuta vebal yükleyip herkes bir yakını alıp Kızılay'a kan vercek demiş. Organizasyonu anında yapan Sarı partinin sosyal sorumluluk projeleri noktasında önemli birüretim merkezi. Yaknıda kendisinden listeyi alacağız. Bakalım Ak Parit Trabzon Merkez İlçe başkanlığı'ndan hangi isimler bu bağşa katılacak. Dileriz bu uygulamayı diğer partilerde örnek alır. Ve Trabzon kan bağışında sonuncu olmaktan kurtulur.

AVM'LERE ÖZEL TOPLANTI
Trabzon'un bacasız fabrikalarıdır alışvriş merkezleri. Her ne kadar kazanılan para dışarı gidiyor, esnafa darbe vuruluyor densede oralarda çalışan binlerce insan parasını bu şehirde harcıyor. Çoluk çocuğunun rızkını kazanıyor. Hemde eskiden olduğu gibi sigortasız 3 kuruşa değil. Asgari ücret ve üzeri maaş ile sigortası var hepsinin. Dolaylı yoldan 10 bin istihdama kapı açan AVM'lerin büyük sıkıntıları var Trabzon'da. Yapılan yazışmalar havada kalıyor. Gerekli alaka gösterilmiyor. Trabzon Valisi Sayın Recep Kızılcık Başta olmak üzere Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, daire amirleri ve ilgili birimler ile AVM yöneticilerinin biraraya gelmesi şart. Bu şehrin insanına ekmek veren bu müesseseler bu ilgi alakayı bizce hak ediyor.

DURAK SEÇİMLERİNDE NELER OLUYOR?
Trabzon Şoförler ve Otomobilciler odası'na bağlı duraklarda seçim heyecanı yaşanıyor. Değrimendere ve bahçecik duraklarında yapılan seçimlerde Değirmendere başkanı değişti, Bahçecik görevine devam etti.
Trabzon Şoförler Odası'na bağlı Değirmendere Durak yönetiminin 6 ay önce yaptığı seçimde başkanlığa aday olan ve Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş'ın yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Erol 18 oy alarak rakibi Mustafa Er'e karşı seçimi kaybetti. Er 38 oyla başkan seçilerek yeni yönetimini oluşturdu. Geçtiğimiz haftada Bahçecik Cezaevi Durağı mevcut Başkanı Ertan Tomaç, Mustafa Kartal ile yarıştı. Tomaç 37 oy alarak başkanlığa yeniden seçildi. Kartal, 17 oyda kaldı. İddialara göre iki seçimde de Başkan Turan Altuntaş’ın desteklediği adaylar yarışı kaybetti. Şoförler arasında turan Altuntaş’ın kan kaybettiği yönünde dedikodular hızla yayılıyor. Başkan Altuntaş ise bu tür dedikoduların kendisini yıpratmak amaçlı olduğunu belirterek, “Ben durak seçimlerine müdahil olmuyorum. Böyle bir şey yapmak etik değil. Seçilen her başkan bizim üyemiz ve başkanımızdır. Kazanan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478