POLİTİK GÜĞÜM

20.04.2012

POLİTİK GÜĞÜM
ERDOĞAN, BAYRAKTAR'I DİNLENDİRİR Mİ?

Rotahaber adlı internet sitesinde ilginç bir haber yer aldı. Haber son üç günden bu yana Ankara kulislerini hareketlendirdiği gibi Trabzon için de aynı hareketlilik söz konusu.

Haberi okumak için tıklayın…

İlgili haberde biz Trabzon’u ilgilendiren konu Erdoğan Bayraktar’la ilgili olan bölüm. Bilindiği gibi rotahaber, iktidar yanlısı bir internet sitesi. İktidara yakın kaynaklardan iyi haber alıyor. İstihbaratı güçlü. Bazı ilginç ses kayıtlarını da yayınlayan bir haber. Söz konusu bu haberin illaki bir doğruluk payı elbette var.

Ancak, biz inanıyor ve biliyoruz ki, Başbakan için Erdoğan Bayraktar önemli bir isim ve Erdoğan Bayraktar’dan vazgeçmez. Başbakanın birinci halkasında olan Bayraktar’ın Trabzon milletvekili olarak Başbakan nezlinde de önemli bir yeri var. Ankara kulisleri her zaman bu tür haberlerle çalkalanır.

Ancak çoğu da doğru çıkmaz.

Bazen kabine değişiklikleri ile ilgili spekülasyonlar da bilerek yapılır. Hükümet silkensin kendine gelsin diye. Öyle yada böyle rotahaber’deki bu haber Trabzon’da birilerini sevindirmiş olabilir. Hatta Ak Parti’deki birilerini de. Ancak, yine ifade ettiğimiz gibi Başbakan R.Tayyip Erdoğan, Erdoğan Bayraktan’dan vazgeçmez.

BAKAN BAYRAKTAR'IN EN BÜYÜK SIKINTISI NE?

AKP Trabzon il başkanlığı seçiminde bakan Bayraktar’ın tavrı önemli. Aslında bakan Bayraktar’ın işi başından aşmış durumda. O, Ankara ya da İstanbul milletvekilliği isterken Trabzon’dan vekil oldu. Trabzon’un parti içi çekişmelerine düştü.

İstanbul ya da Ankara’dan olsaydı rahat olacaktı. Bayraktar parti içi sert çekişmenin ilk darbesini kendi ilçesi Of’ta yedi. Of hala seçim yapamadı. Bu Bayraktar’ın bir başarısızlığı olarak genel merkezde seslendiriliyor.

Bayraktar, Trabzon’daki yarışa katılmayacak gibi ama rahat da bırakılmayacak. Bakan yardımcısı Muhammet Balta’yı bu anlamda sahaya sürmek isterken Balta’nın da özel durumu çıktı. Faruk Kanca ile bilinen o, “Etek” kargosu nedeni ile Balta, Kanca’ya önyargılı yaklaşabilir. Yaklaşır demiyoruz… O nedenle Balta’nın sahaya indirilmesi Bakanı da yıpratır. Kısaca her krizi çözen bakan Bayraktar il başkanlığı krizinde çok yorulacak gibi.

devamı 2.sayfada...


O.FEVZİ GÜMRÜKÇÜOĞLU'NA İNTERAKTİF PROTESTO MU?

Trabzon büyükşehir oluyor. Trabzon Belediyesi de Merkez ilçenin adının ne olmalı dile halka soruyor. Bu da şu demek.

Trabzon büyükşehir olursa, Merkez’de iki ilçe olmayacak. Tek ilçe olacak. Ak Parti ve kurmayları da böyle istiyordu. Merkez’de iki ilçe olursa birini kaybetme durumu söz konusu. Hal böyle olunca Merkez tek ilçe olacak. Peki Merkez ilçenin adı ne olacak. Bunun için Trabzon Belediyesi bir anket yapıyor. İnternet üzerinden yapılan anketin sonuçları da geliyor.

Merkez’deki ilçenin Fatih ya da Kanuni olması için tercih belirtenler çoğunlukta. Kanuni adı biraz daha önde. Ancak ilginçtir ve gariptir ki, ankette Adnan Günnar’ında adı bir hayli fazla. O zaman şu iki yoruma çıkıyor insan. Ya ankete katılanlar anketin konusunu Merkez’deki ilçenin adı ne olmalıdır bilmiyor da Ak Parti’ye il başkanı kim olmalıdır diye anlıyor. Ya da, bilerek Adnan Günnar’ın adına oy kullanılarak Belediye Başkanı'na mesaj veriliyor.

Başkan ile il başkanı Günnar arasındaki çekişmeye partililer ya da halktan insanlar böyle bir mesaj ile tavır belirliyorlar. Bu arada ankette son derece ilgiç isimler de öneriliyor. Mesela Aydınkent,Faruz, Hamsili,Işıklı,Taksim,Ganita, Boztepe,Hayali,Atapark, Yavuz Selim,Ali Şükrü Bey, Hasan Saka


REKTÖRLÜK KATINDA ADAM ADAMA MARKAJ

KTÜ’deki rektörlük seçimleri gerçekten ilginç bir şekil alacağa benziyor.

Hülya Kalaycıoğlu Hocamız facebook’daki profil resmini değiştirdi, Ak Parti Milletvekili Safiye Seymenoğlu ile birlikte çektirdiği fotoğrafı koydu. Bir ilginç bir mesaj mı yoksa tesadüfü mü bilemeyiz.

Bu arada rektörlük makam katında ise ilginç bir gelişme var. Katta adam adama markaj uygulanıyor. Rektör Özan, dekanı Süleyman Baykal’ı destekliyor. Rektör yardımcısı Orhan Aydın ise bireysel olarak aday çıktı. Şimdi hem Aydın’a yakın isimler Özen’in hamlelerini takibe alırken Özen’e yakın isimlerde Orhan Aydın’ın odasını takibe aldı.

Miraç hoca ise tam bir gözlemci. Kimin nerede nesil kiminle konuştuğunu bile merak ediyor(!). Necati Tüysüz hocamıs, Süleyman Baykal dedi mi demedi mi diye ikilemde kalmayın, Baykal’a destek olacağı söylenirken Selahatin Köse hocamız da Orhan Aydın’dan yana tavır aldı gibi. Rektörlük katındaki adam adama markaj gerçekten dışarıdan ilgiyle takip ediliyor.

devamı 3.sayfada...


KANCA OF'U NİYE TEĞET GEÇTİ?

Ak Parti’de belli ki il başkanlığı yarışı Adnan Günnar ile Faruk Kanca arasında geçecek. Ancak Günnar’a yakın isimler genel merkez Günnar’ı işaretlemezse Günnar aday olmaz o nedenle yarış da olmaz diyorlar.

Bu söz konusu durum gerçekleşirse o zaman derinlemesine bir analiz yaparız. Faruk Kanca’nın il başkan adayı olarak ilçe gezilerine doğudan başlaması tabi ilginç. Ancak ilginç olan bir başka şeyde Kanca’nın Of’a uğramamış olması. Neden acaba. Kanca’nın kurmay ekibi Of’a daha geniş zaman ayırmak için uğramadıklarını belirtti.

Hayrat ve Çaykara’ya giden Kanca’ya ilgi de beklediğinden fazlaymış. Kanca kendini iyi yetiştirmiş bir siyasetçi. TED mezunu. Yabancı dili de iyi biliyor. Üstelik çok iyi de bir stratejist. Of’u dün teğet geçmesinde derin bir anlam olmalı. Orada delegesi bile yoktu diyenlerin olayı bu kadar basite indirgememesi gerektiğine inanıyoruz.

USTA MI SÜRMEN Mİ?


Hem Dr Hakan Usta hem de iş adamı Ayhan SürmeN, Sürmene’nin sevilen simalarındandır. Hakan Usta’nın şu sıralar hedefinde Sağlık İl Genel Sekreterliği var. Yeni kurulacak olan bu koltuğa Trabzon bazında Usta oturmak istiyor. Ayhan Sürmen ise kendini Trabzon büyükşehir olursa Merkez ilçe belediye başkanlığına kilitlenmiş durumda.

Böyle olunca da şimdilik Dr Usta ile iş adamı Sürmen arasında bir yarış söz konusu değil. Ancak ikisi de siyasette Milletvekilliğine aday olurlarsa işte o zaman ciddi bir yarışa girecekler. Hem Dr Usta hem de iş adamı Ayhan Sürmen Sürmene’den milletvekili adaylığına soyunacaklar. Bir tarafta Fikir usta’nın oğlu Dr Hakan Usta. Bir tarafta kendisi marka olmuş iş adamı Ayhan Sürmen. İkisinin hele Safiye Seymenoğlu’nun yeniden mecburen aday olamayacağı gerçeği ortadayken ikisini arasındaki vekil adaylığı yarışı bayağı ilgi odağı olacak gibi..

DOKA SALATALIK GİBİ ÇATLADI

Teşvik yasanı DOKA’yı yani Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nı salatalık gibi ikiye ayırdı. Çünkü Trabzon’un başlı başına teşvikten umduğunu bulamamış olmasının getirdiği sıkıntıya diğer çevre illerden bir ciddi destek gelmiyor.

Zira çevre iller bu konuda memnun. 4. Bölgede olan çevre iller(Rize,Giresun,Artvin. Gümüşhane gibi) 3. Bölgedeki Trabzon için umurumuzda değil diyebiliyorlar ki haklılar. Bu durum da çatı örgütü DOKA’yı sıkıntıya uğratıyor. Genel Sekreter Çetin Oktay Kaldırım’ın işi zor. DOKA’nın teşvik ile ilgili orta yol bulması hakikatten zor bir süreci de beraberinde getiriyor olması…

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479