banner535

Dışişleri'nden uyarı

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz'deki petrol arama faaliyetleri ile ilgili olarak, “Uluslararası petrol şirketlerinin tüm bu ihtilaflı sahalarda faaliyette bulunmalarının yaratacağı sakıncalar izahtan varestedir. Bu nedenle KKTC gibi biz de ilgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahse konu ihaleden çekilmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Dışişleri'nden uyarı
banner520

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden gelerek açtığı ikinci petrol/doğalgaz arama/çıkarma ihalesine çoğu orta büyüklükte 15 uluslararası petrol şirketinin/konsorsiyumunun başvurduğunun anlaşıldığı belirtilerek, Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Rumları gibi adanın kıta sahanlığının tamamındaki doğal kaynaklar üzerinde eşit ve ayrılmaz hakları olduğu bildirildi. Adadaki iki halkın denizdeki doğalgaz ve petrol kaynaklarının nasıl kullanılacağına birlikte karar vermesinin önemi vurgulanan açıklamaada, “KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu’nun 24 Eylül 2011 tarihinde yaptığı bu yöndeki öneri geçerliliğini hala korumaktadır. Bu yaklaşım hilafına tek yanlı adımlar atılması ancak gerginlik ortamı yaratacaktır. Ülkemiz Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerini korumak için her türlü tedbiri almaya devam edecektir. Bu çerçevede ülkemiz KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde yapılan açıklamayı kuvvetle desteklemektedir” denildi.

Adanın batısındaki bir bölümün Türkiye’nin Akdeniz’deki kıta sahanlığı alanı ile çakıştığı belirtilen açıklamada, “Türkiye evvelce açıkladığı gibi bu alanlarda hiçbir faaliyete müsaade etmeyecektir. Sözde ihaleye konu olan deniz alanlarının adanın güneyindeki büyük bölümü ise KKTC’nin TPAO şirketine verdiği ruhsat sahaları ile çakışmaktadır. Uluslararası petrol şirketlerinin bu alanlarda ileride faaliyette bulunmaları, KKTC ve TPAO ile karşı karşıya gelmelerine ve arzu edilmeyen gerginliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Türkiye bu durumda evvelce açıkladığı gibi anavatan ve garantör ülke sorumluluğu içinde KKTC’ye her türlü desteği verecektir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uluslararası petrol şirketlerinin tüm bu ihtilaflı sahalarda faaliyette bulunmalarının yaratacağı sakıncalar izahtan varestedir. Bu nedenle KKTC gibi biz de ilgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahse konu ihaleden çekilmeye davet ediyoruz. Bu uyarılarımıza rağmen söz konusu şirketlerin Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayarak GKRY ile doğalgaz konusunda işbirliğine girmeleri bölgede gerginliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve bunun sorumluluğu da söz konusu şirketlerde olacaktır.”

Şirketlere de uyarıda bulunulan açıklamada, “Sayın Başbakanımızın da evvelce ifade ettikleri üzere GKRY ile işbirliği yapacak şirketlerin gelecekte Türkiye’de enerji projelerine dahil edilmesi sözkonusu olmayacaktır. Tüm bu görüşlerimiz ilgili ülkelerin dikkatine bakanlığımızca diplomatik kanallardan da getirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler:
dışişleri nden uyarı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.