Sosyal medyada gündemi değiştirmek amacıyla "20 TL'lik madeni para basıldı" başlığıyla paylaşılan videoyla ilgili gerçek ortaya çıktı.

Yeni basıldığı iddia edilen paranın 2020 yılında Ayasofya Camii için basılan "hatıra parası" olduğu ortaya çıktı.

Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmet vermesinin ardından 2020 yılında koleksiyonerlere yönelik, piyasaya sunulan 5.000 adet gümüş ve 10.000 adet bronz hatıra para basılmıştı.

ÜLKELER HATIRA PARASI BASTIRMA KARARI ALABİLİYOR

Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 10 Temmuz 2020’de camiye çevrilmiş ve ibadete açılmıştı.

Videodaki hatıra parası gümüş üzeri altın kaplama. Paranın nominal değeri 20 lira olduğu için üzerinde 20 Türk Lirası yazıyor ve güncel satış fiyatı 670 lira. Aynı hatıra parasının altından üretilen modeli ise 23 bin 500 liradan satılıyor.

​​Hükümetler, ulusal ve uluslararası öneme sahip tarihi, bilimsel, kültürel ve sanatsal gelişmeleri anmak için hatıra parası bastırma kararı alabiliyor. 

GÜNCEL TEDAVÜLDE 20 TL DEĞERİNDE MADENİ PARA YOK

26 Eylül 2022 itibariyle Merkez Bankası 20 lirayı sadece kağıt banknot olarak basmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın ve Darphane’nin internet sitesinde, tedavülde 20 liralık madeni para olduğu bilgisi yer almıyor.

Merkez Bankası, Türkiye’de para basma ve ihraç yetkisine sahip tek kurum. Madeni para basımını ise Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yapıyor.

20 lira, 1984’te madeni para olarak basılmış. Ancak bu paranın da arka yüzünde Ayasofya değil Atatürk bulunuyordu.