61SAAT HABER SERVİSİ

Trabzon’da Tılsımlı Eller Çini Atölyesi’nin düzenlediği, Gülçin Akdeniz, Gülsen Uzun ve Derya Arslan’ın çiniden yapılan eserleri, ‘Değişen Hayatlar’ sergisinde Trabzon Güzel sanatlar Galeresi'nde sanatseverlerin ve Trabzon halkının beğenisine sunuldu.

Trabzon'da 3 ev hanımının başarı öyküsü, evde oturan kadınlara ilham verecek cinsten. 

Sipariş verdikleri ürünlerin kırık gelmesi, kargo ücretleri ve benzeri sıkıntılar yaşayınca  'Bu iş neden Trabzon'da yok, neden Trabzon'da üretilmiyor' diyerekten yola çıkan  üç ev hanımı, önce kurslara katılıp ardından İznik’ten Trabzon’a Çini fırını getirerek Beşirli Mahallesi'nde atölye kurdu. 

234

Trabzon’da çini sanatını icra edip sergi açan üç ev hanımı, istihdama katkı verirken yetkililerden daha büyük alanlarda bu işi yapıp istihdam sağlamak adına desteği bekliyorlar. Üç ev hanımı yaptıkları eserleri, Türkiye’nin birçok iline Instagram üzerinden satış gerçekleştiriyor.  Ürünlerinin çok beğenildiğini belirten girişimci kadınlar zaman zaman Katar ve benzeri ülkelerden de sipariş aldıklarını ifade etti. 

SİPARİŞ VERDİĞİMİZ ÜRÜNLER KIRILINCA... 
7 Aralık'ta açılan ve 10 Aralık tarihine kadar Uzunsokak'taki Trabzon Güzel Sanatlar Galeresi'nde vatandaşın ziyaretine açık olacak olan sergide açıklamalarda bulunan Ev hanımı Derya Arslan yoğun ilgi nedeniyle Trabzon halkına teşekkür ederek, “Bizler bu ürünleri başka illerden sipariş verirken gelen ürünler kırılıyordu, fiyatları pahalı oluyordu, kargo ücretleri yüksek oluyordu. Neden Trabzon'da bunun üretimi olmuyor diye düşündük. 
Çini fırınsız olmuyor ve Trabzon’da fırın eksikliğini duyduk. Bir de ürünlerin buraya gelmesi bir sorundu, kargoda kırılıyordu, giderken, gelirken sorun olduğu için niye biz yapmayalım diye Gülçin ve Derya’yla konuşup başladık. Fırın da almak gerektiğini biliyorduk ve fırınımızı da aldık. Geldik ve atölyemizi açtık. Sonra da bu eserler ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

2-36

SADECE BENDE OLSUN DİYENLERE ÖZEL ÜRÜNLER YAPIYORUZ 
Ev hanımı Gülsen Uzun çok meşakkatli ama zevkli bir iş olduğunu belirttiği Çini satanı icra ederken bir anda kendilerini atölyede bulduklarını kaydederek, “Zahmetli bir iş. Kişiye özel ürünler yapıyoruz. Klasik eser tabi daha uzun sürüyor, yapması daha meşakkatli. Diğeri daha kolay yapılabiliyor. Bir ürünü bir gün çalışsan ancak tahririni çekersin. Boyaması da bir gün alsa bayağı meşakkatli bir şey. Tabi boyamaya bağlı olarak akma oluyor, bazen patlama oluyor, bazen ürün kırılabiliyor. 
Öyle sıkıntıları da var yani çok kolay bir iş değil. 
Çok şükür elimizden geldiğince yapıyoruz, biz daha çok tasarıma yöneldik. Tasarım isteyenler oluyor. Evlilik, yıl dönümü, kız arkadaşa hediye… 
Sadece bende olsun diyenler istiyorlar. İstedikleri ürünleri istedikleri şekilde onlara yapıp ulaştırıyoruz. Çok güzel bir iş ve bunu Trabzon'a kazandıran 3 kişi olmak da işin ayrı bir mutluluğu.” diye konuştu.

3-34

HATALI ÜRÜN İSE ORJİNALDİR DEYİP ALIYORLAR 
Gülçin Akdeniz ise, “biz evde oturan üretmek isteyen kadınlarımıza örnek olmak adına böyle bir işe giriştik. Evde oturup duracağımıza bir işle uğraşalım diyerek yola koyulduk. 
Tabi bu işi önce sevmek istemek gerekiyor. Önce azim olmalı. 2 sene oldu biz bu işe başlayalı. Yani sipariş veriyorduk geç geliyordu. Kırılıyordu. İstediğimiz gibi gelmiyordu. Ben yaptığımı hemen almak isterim yani hemen gözümün önünde olsun yapabilir miyiz dedim. Önce gözümüz biraz korktu tabi. Baktık hiç bilmediğimiz iş. Yapa yapa öğreneceksiniz dediler, tamam dedik. 3 ayda bu işe karar verdik ve yaptık. En çok da bu işte emeğimize değer biçme kısmında zorlanıyoruz. Yani o kadar emek veriyoruz o kadar ince şeylerle uğraşıyoruz ki fiyatını biçmek gerçekten zor oluyor. Fakat el emeği olduğu için değerini bilenler biliyor. Katar'a bile ürün gönderdik. Yurt dışında el emeğine çok önem veriyorlar. Ürünlerin üzerinde hata arıyorlar, hata var ise el emeğidir deyip alıyorlar ” dedi.

342-1