Kaza sonrası müdahale olan ilk yardım uygulamaları yaralı olan bireyin sağlık kurumuna ulaşana kadar hayatta kalmasını ve olabilecek sakatlıkların engellenmesini sağlar. İhmallere ve kurallara uyulmadığı zaman ortaya çıkan kazalar altında önlemler ile korunulabilecek olaylardır.

 Fakat kazayı engellemek kadar gelişen kaza sonrası ilk yardım da oldukça önemlidir. Özellikle yaralanmaları ve ölümü azaltan ilk yardım çocukluk çağından itibaren önem verilmesi ve dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Çocuk ve yetişkinlerin alacağı ilk yardım eğitimleri hiç beklenmedik bir zamanda birçok hayatın kurtulmasına imkân tanır. Bu yüzden Acil durum ve kurtarma bilgisi oldukça önemlidir.

Acil Durum ve Kurtarmada İlk Yardımın Öncelikle Amaçları

Acil durum ve kurtarma işlemleri ile ilk yardım yapılmasındaki amaç hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak yaşamsal fonksiyonların devam etmesini sağlamaktır. Kaza sonrasında yaralanan hastanın durumunun daha da kötüleşmesini engellemek hastanın ileriki zamanda iyileşmesini kolaylaştıracaktır. İlk yardım yapılmasında belirtilen amaç doğrultusunda hasta ya da yaralı ya tıbbi araç gereç aranmadan mevcut olan araç gereçlerle ilaçsız bir şekilde müdahale yapılmasıdır.  

İlk yardım yapılabilmesi için insan bedeni ile ilgili temel bilgilere sahip olunmalı ve önce kendi can güvenliği korunmalıdır. Olay anında çevredeki kişileri organize edebilmeli ve onlardan faydalanabilmelidir. İlk yardımı yapan kişi sakin kendine güvenilen ve pratik bir şekilde hareket eden olmalıdır. Olay esnasında doğru olarak 112'ye haber vermeli iyi bir iletişim becerisine sahip olmalıdır.

Acil Durum Esnasında İlk Yardımcının Müdahale İle İlgili Yapması Gerekenler

İlk yardımcının ilk öncesinde hastanın mevcut durumunu değerlendirmek ve öncelikli müdahale edilecekleri belirlemesi gerekir. Yaralı olan bireylerin korku ve endişelerini gidermesi hasta ve yaralılara müdahale de yardımcı olacak kişileri organize etmesi gerekir. Kaza sonrası ya da herhangi bir olay durumunda yaralanan bireyin durumunun ağırlaşmasını önlemek için kendi kişisel olanakları ile gerekli olan müdahalelerde bulunması gerekir. 

Hastanın kendi yarasını görmesine izin vermemesi hasta olan kişiyi nerede doğrultusunda sıcak tutması gerekir. Hasta yaralıların en uygun yöntemler ile en yakın sağlık merkezlerini sevk edilmesini sağlamak için 112'yi araması gerekir. Ağır yara almış hastaları hayati tehlike olmadığı sürece yerinden kıpırdatmamak gereklidir. İlk yardım yapılırken hastanın bilinci kontrol edilmeli kapalıysa hava yolu açıklığının sağlanması ve rahat nefes alıp vermeyi kolaylaştırması gerekir. Acil durum ve kurtarma bilgisi hayati önem taşımaktadır.

İş Yeri ve Ofislerde İlk Yardım Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Güvenilir Didim Beyaz Eşya Servisi Güvenilir Didim Beyaz Eşya Servisi

Acil durum ve kurtarma her yerde olabileceği gibi ofis ve iş yeri ortamında ihtiyaç duyulabilir. Bu tür durumlarda yaralıya ya da hastaya derhal müdahale etmesi gerekecek kişi ve bireylerin olması önemlidir. Önemli bir bilgi ve uygulama gerektirmiş olan ilk yardım konusu ofis ortamında da ani gelişmiş olan tehlikeli durumlar ile başa çıkma konusunda son derece önemlidir. Sizde https://survive.istanbul/category/acil-durum-ve-kurtarma/ sitesini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.